تحصیل در کانادا

دریافت پذیرش تحصیلی و ویزا + هزینه ها و مزایا زندگی دانشجویی در کانادا

تحصیل در کشور کانادا یکی از پر طرفدار ترین برنامه ها برای دانشجویان جهان می باشد چرا که کشور کانادا خدمات و امکانات ویژه ای در دانشگاه ها و کالج های خود برای آنها تدارک دیده است همچنین مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا یکی از روش های اصلی مهاجرت به این کشور می باشد.

اگر شما هم به فکر مهاجرت و یا تحصیل در کشور کانادا هستید و نیاز به اطلاعاتی در این حوزه دارید این مقاله از گروه مهاجرتی افق ماندگار پاسخی کامل به سوالات شما خواهد بود.

چرا تحصیل در کانادا؟

کشور کانادا به واسطه استاندارد های بالای آموزشی که در دانشگاه های خود دارد مقصد منتخب بسیاری از دانشجویان بین المللی در سرتاسر دنیا می باشد. همچنین بورسیه های تحصیلی، امکان اخذ اقامت کشور کانادا پس از تحصیل و همچنین اجازه کار حین تحصیل در کانادا از ویژگی های دیگری است که دولت کانادا برای دانشجویان بین المللی این کشور در نظر گرفته است. در ادامه نیز تعدادی از ویژگی هایی که کشور کانادا را نسبت به سایر مقصد های مهاجرت تحصیلی متمایز می کند عنوان می کنیم.

آموزش در کانادا در بالاترین سطح جهانی

استاندارد بالای آموزشی

ارائه بورسیه های متنوع تحصیلی در کشور کانادا

بورسیه های تحصیلی

مجوز کار حین تحصیل کانادا

اجازه کار حین تحصیل

کالج و دانشگاه های متنوع در کانادا

تنوع رشته های تحصیلی

اقامت پس از تحصیل در کشور کانادا

اقامت پس از تحصیل

ارائه امتیازات تحقیقاتی برای تحصیل در کانادا

امتیازات تحقیقاتی

هزینه های کم تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل پایین

آموزش در کانادا در بالاترین سطح جهانی

سطح زندگی بالا

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در کانادا

یکی از سوالات پر تکرار اکثر افراد در جلسات مشاوره این است که شرایط لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا چیست؟ ساده ترین پاسخی که برای این سوال می توان داد این است که شما برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا در مرحله اول نیاز به معدل کل مقطع قبلی، ریزنمرات و اصل مدارک ترجمه شده به علاوه نمره آزمون زبان آیلتس آکادمیک، تافل یا دولینگو (با توجه به نوع دانشگاه) دارید و در مرحله بعد با توجه به مقطع تحصیلی ممکن است نیاز به سابقه کار مرتبط، کار پژوهشی و ارائه تحقیقاتی نیز داشته باشید.

تحصیل در کالج های کانادا

کالج های کانادا

کالج های کانادا مراکزی مشابه با دوره های فنی و حرفه ای در کشور خودمان می باشند که در آن بیشتر دوره ها به صورت عملی برگزار می شوند و کمتر به مباحث تئوری می پردازند.

 • مدت دوره ها: بین ۱ تا ۲ سال
 • حداقل معدل: ۱۲ و یا بالاتر
 • سطح زبان: داشتن حداقل آیلتس آکادمیک ۶ یا معادل آن
تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

کارشناسی در کانادا

اولین مقطع دانشگاهی در این کشور مقطع کارشناسی می باشد البته در بعضی از کالج های کانادا مقطع لیسانس نیز تدریس می شود.

 • مدت دوره ها: بین ۳ تا ۴ سال
 • حداقل معدل: ۱۳ و یا بالاتر
 • سطح زبان: داشتن حداقل آیلتس آکادمیک ۶.۵ یا معادل آن
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

کارشناسی ارشد در کانادا

مقطع کارشناسی ارشد در کانادا جهت کسب تخصص در رشته تحصیلی دوره لیسانس می باشد که به دو صورت آموزش محور و یا پژوهش محور برگزار می شود.

 • مدت دوره ها: بین ۱ تا ۲ سال
 • حداقل معدل کارشناسی: ۱۳ و یا بالاتر
 • سطح زبان: داشتن حداقل آیلتس آکادمیک ۶.۵ یا معادل آن
تحصیل دکترا در دانشگاه های کانادا

دکترا در کانادا

تحصیل در مقطع دکترا در کانادا می تواند تجربه خاصی از تحقیقات و پژوهش ها را در کنار استاد بزرگ دانشگاهی در کشور کانادا همراه داشته باشد.

 • مدت دوره ها: بین 3 تا 5 سال
 • حداقل معدل: ۱6 و یا بالاتر
 • سطح زبان: داشتن حداقل آیلتس آکادمیک 7 یا معادل آن

تحصیل در مدارس کانادا

سیستم تحصیل در مدارس کانادا کمی با ایران متفاوت است به عنوان مثال در کشور کانادا مدارس کودکان را بر اساس سن آنها رده بندی می کنند و با توجه به سن مقطع تحصیلی شما نیز مشخص می شود. همچنین در کانادا تحصیل در مدارس به دو صورت روزانه و شبانه روزی ، خصوصی یا دولتی تقسیم شده و دارای دو مقطع دبستان و دبیرستان یا primary و secondary می باشد.

در اکثر مدارس در کشور کانادا دوره هایی برای تقویت زبان دانش آموزان به صورت رایگان و یا غیر رایگان برگزار می شود

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا

شما برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می توانید هم برای کالج و هم برای دانشگاه ها اقدام نمایید. اما تفاوت بین دانشگاه ها و کالج های کانادا در چیست ؟ اگر بخواهیم به صورت خیلی خلاصه بگوییم

در دانشگاه ها بیشتر به مباحث علمی و تحقیقاتی توجه می شود و در کالج ها تمرکز بر روی آموزش های مهارت محور می باشد.

شهریه تحصیل در کانادا

هزینه و شهریه تحصیل در این کشور با توجه به پارامتر هایی مانند دوره و رشته تحصیلی، دانشگاه و یا کالج مورد نظر، دولتی و یا خصوصی بودن آن و مرکز آموزشی، شبانه روزی یا روزانه بودن آن هزینه نیز متفاوت باشد اما به طور کلی هزینه تحصیل در مراکز خصوصی و شبانه نسبت به سایر آموزشگاه ها بیشتر است.

بیشتر بدانید: شهریه تحصیل در کانادا

تکمن مالی برای کانادا

داشتن تمکن مالی جز پیش شرط های تحصیل در کانادا است چرا که شما باید ثابت کنید که توانایی بر عهده گرفتن هزینه های تحصیل در این کشور را دارید تمکن مالی مورد نیاز برای این امر با توجه به رشته و طول دوره تحصیلی شما بین ۲۵ الی ۴۵ هزار دلار کانادا می باشد. و طبعا اگر شما متاهل باشید این مبلغ بیشتر خواهد شد. البته مبلغی که به صورت رسمی در آپدیت های جدید توسط اداره مهاجرت اعلام شده برای یک نفر حداقل ۲۰.۶۳۵ دلار می باشد.

بیشتر بدانید: تمکن مالی برای کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

یکی از سوالات پر تکرار دیگر افراد این است که آیا از دانشگاه های کانادا می توان بورسیه دریافت کرد؟ پاسخ این سوال مثبت است. شما می توانید اسکولارشیپ تحصیلی از روش های تحصیل رایگان و یا دریافت تخفیف شهریه دانشگاه در کانادا است که به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا کمی دشوار است و بیشتر به سوابق تحصیلی شما بستگی دارد.

بیشتر بدانید: بورسیه تحصیلی کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه های زندگی دانشجویی به طور کلی بستگی به سبک زندگی اشخاص دارد اما یک سری هزینه ها مانند میانگین هزینه تهیه مسکن، حمل و نقل و خورد و خوراک را می توانید در مقاله زیر مطالعه کنید.

بیشتر بدانید: هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

ویزای تحصیلی و اقامت کانادا

مسیر تحصیل در این کشور تا این قسمت بسیار هموار و ساده بود و پس از طی نمودن این مسیر به حیاتی ترین بخش آن یعنی دریافت ویزای تحصیلی و اقامت کانادا می رسیم. شما در ادامه این مسیر نیاز دارید تا اجازه ورود و اقامت در این کشور را داشته باشید. در ادامه مقالاتی برای شما قرار دادیم که با توجه به شرایطی که دارید می تواند برای شما مفید باشند. اما قبل از مراجعه به آنها حتما این صفحه را تا انتها دنبال کنید، در بخش سوالات متداول نیز بسیاری از سوالات احتمالی شما پاسخ داده شده است.

ویزای تحصیلی کانادا

شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی شامل موارد زیر می شوند:

 • دریافت پذیرش از یکی از کالج ها و یا دانشگاه های کانادا
 • نشان دادن تای و وابستگی کافی برای اثبات بازگشت به کشور پس از تحصیل
 • ارائه مدارک مبتی بر تمکن مالی کافی
 • قانع کردن آفیسر برای بازگشت به کشور
 • تکمیل مدارک و فرم ها
 • داشتن گواهی عدم سو پیشینه

ویزای دانش آموزی کانادا

شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای دانش آموزی شامل موارد زیر می شوند:

 • دریافت پذیرش از یکی از مدارس این کشور
 • حداکثر سن 17 سال
 • ارائه مدارک مبتی بر تمکن مالی کافی
 • قانع کردن آفیسر برای بازگشت به کشور
 • تکمیل مدارک و فرم ها
 • همراه بودن حداقل یکی از والدین

ویزای همراه کانادا

اگر یکی از سه شرط زیر را داشته باشید می توانید به عنوان همراه ویزای توریستی و یا اجازه کار در کانادا را دریافت کنید:

 • شما یا همسرتان ویزای تحصیلی کانادا داشته باشید
 • فرزند وابسته شما متقاضی و یا دارنده ویزای تحصیلی کانادا باشد
 • والدین متقاضی یا دارنده ویزای تحصیلی کانادا باشید.

جزئیات نحوه دریافت این ویزا در مقاله: ویزای همراه کانادا

مجوز کار پس از تحصیل کانادا

یکی از دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل دریافت ویزای کار پس از تحصیل می باشد، شما به عنوان دانشجو کشور کانادا می توانید پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا در مقطع فوق لیسانس و دکترا درخواست ویزای کار بدهید و به مدت ۳ سال در کانادا بمانید و مشغول به کار شوید.

اقامت دائم پس از تحصیل کانادا

اگر از دانشجویان دانشگاه ها و یا کالج های دارای DLI در کانادا باشید و قصد داشته باشید پس از تحصیل در این کشور بمانید می توانید با استفاده از روش های استانی اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

ریجکت شدن ویزای تحصیلی

از اتفاقات نا خوش آیندی که ممکن است در مسیر دانشجو شدن در کانادا با آن روبرو شوید ریجکت شدن درخواست ویزای شماست، اما به هیچ عنوان جای نگرانی نیست راهکار های مختلفی برای درخواست مجدد و دریافت ویزای شما در اختیار داریم.

سوالات متداول

بدیهی است پاسخ به این سوال با توجه به سوابق تحصیلی شما در گذشته و همچنین تلاش شما متفاوت است. اما یکی از مهم ترین فاکتور ها برای تحصیل در کانادا 

به طور کلی در صورت آماده بودن مدارک مورد نیاز، دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها و کالج های کانادا بین 20 الی 45 روز زمان می برد و دریافت ویزا نیز ممکن است بین 7 الی 11 هفته زمانبر باشد. اما در این بین استثنا هایی نیز وجود دارد که ممکن است با توجه به میزان درخواست ها، این مهلت بیشتر و یا کمتر طول بکشد.

در حال حاضر دانشجویان فارغ التحصیل از رشته های زیر شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا را دارند.

 • سلامت
 • علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات
 • حمل و نقل
 • کشاورزی و صنایع غذایی

بله، از دیگر ویژگی های تحصیل در کانادا اجازه کار حین تحصیل در این کشور می باشد. به واسطه این مجوز شما می توانید تا هفته ای 20 ساعت در این کشور مشغول به انجام کار شوید.

اگر اطلاعات بیشتری در این خصوص نیاز دارید به مقاله زیر مراجعه کنید.

کار دانشجویی در کانادا

8 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل در کانادا + مراحل دریافت ویزای تحصیلی و شرایط مهاجرت تحصیلی»

 1. دانیال رضایی

  سلام با معدل ۱۷ رشته عمران دولینگو ۱۲۰ میتونم بورسیه بگیرم از کانادا؟ سربازی معاف شدم

  1. باید مقطع تحصیلی، سن و گپ تحصیلی که دارید و اعلام کنید تا بتونیم راهنماییتون کنیم. پیشنهاد می کنم با شماره 05131071 تماس بگیرید و از مشاروه تلفنی رایگان ما استفاده کنید.

 2. سلام من پذیرش از دانشگاه خودم گرفتم ولی ویزای تحصیلیم ریجکت شده، شما برای ویزای تحصیلی هم اقدام میکنین ؟

 3. چه اطلاعات مفیدی، ی سوال دارم از خدمتتون، من موفق شدم برای مقطع دکترا از یکی از دانشگاه های کانادا بورسیه فول فاند بگیرم، اما متاسفانه در مرحله اخذ ویزای تحصیلی، ریجکت شدم البته خودم اقدام کرده بودم، نمیدونم چه مشکلی وجود داره و میترسم ورودی امسالم رو از دست بدم اگه نتونم ویزا رو به موقع بگیرم، خواستم بدونم شما برای اخذ ویزا به تنهایی با شرایط من اقدام می کنید؟ هزینه ش چقدر میشه؟

  1. سلام خانم آلاله.
   بابت دریافت بورسیه به شما تبریک می گیم! بله حتما ما در گروه مهاجرتی افق ماندگار تلاش می کنیم که در کوتاه ترین زمان ویزای تحصیلی شما را دریافت کنیم. لطفا با شماره 05131071 تماس بگیرید تا همکارانم راهنماییتون کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *