بهتر است که بدانید چرا مردم از سراسر جهان تصمیم به اقامت دائم کانادا را میگیرند، یکی از دلایل آن کیفیت بالای سطح زندگی، آموزش و پرورش در سطج جهانی و اقتصاد قوی آن می باشد که مهاجرت به کانادا را به یک فرصت بسیار هیجان انگیز تبدبل کرده است.

اقامت دائم کانادا

ممکن است یک انتخاب ساده به نظر برسد اما اگر می خواهید به کانادا مهاجرت کنید روش ها مختلفی وجود دارد و گزینه های زیادی برای اقامت وجود دارد و گاهی انتخاب مسیر مناسب ممکن است ساده باشد ولی همواره شما باید بهترین گزینه را انتخاب کنید و در مسیر درست تلاش کنید تا به اقامت دائم کانادا برسید.

چندین برنامه  و راه های مختلف برای درخواست اقامت دائم کانادا وجود دارد و کانادا از شما می خواهد برنامه ای را انتخاب کنید که برای شما و خانواده تان بهترین باشد.

اقامت دائم کانادا

دسته بندی ویزا مهاجرت دائم کانادا

برنامه اسکیل ورکر فدرال

برنامه های استانی PNP: متقاضیانی که علاقمند به زندگی در استان های کانادا هستند این روش را انتخاب می کنند که با سرمایه گذاری در این استان به توسعه اقتصادی آن کمک می کنند.

میتوانید در این لینک برنامه های استانهای مختلف کانادا از طربق مهاجرت استانی و کسب اقامت دائم کانادا را مطالعه کنید.

تجربه کانادایی CEC : این روش برای کارگران خارجی و فارغ التحصیلان بین المللی که به طور موقت در کانادا زندگی می کنند، مناسب است(آموزش و تجربه کار کانادا از اهداف انتخابی آن هاست).

اسپانسرشیبی خانواده: کانادا به شما کمک خواهد کرد تا مجدد خانواده ها بهم بپیوندند، شما اگر شهروند کانادا هستید می توانید از یک فرد نزدیک که در خارج از کشور هست حمایت کنید (مانند همسر، والدین و یا فرزندان وابسته)

کسب و کار: این روش برای جذب سرمایه گذاران، کارآفرینانی که در خارج از خاک کانادا دارای ارزش قابل توجهی برای کسب و کار قوی و همچنین بدنبال ایجاد فرصت های تجاری جدید هستند بسیار مناسب است و همچنین باعث تشویق مهاجرانی که با بازارهای خارجی آشنا هستند می شود.

شرایط اقامت دائم کانادا را درک کنید:

ساکنان دائم کانادا (PR کانادا) باید در هنگام پرواز به کانادا و یا مسافرت به کانادا در هر حامل تجاری دیگری، کارت اعتباری معتبر یا اسناد اقامت دائم  خود ( PRTD ) را ارائه می دهند.
شخصی که در کانادا به صورت موقت زندگی می کند  مانند یک دانشجو یا کارگر خارجی  اقامت دائم کانادا را ندارند.
کسانی که ادعای پناهندگی در کانادا می کنند در آن زمان به اقامت دائم تبدیل نمی شود و برای تبدیل شدن ابتدا باید هئیت مهاجرت پناهندگان ادعای آنها را تصویب کنند و سپس باید برای دریافت اقامت دائم اقدامات را انجام دهند.

اقامت دائم کانادا

کارت اقامت دائم کانادا PR:

با کارت PR شما می توانید برای نشان دادن وضعیت اقامت دائم کانادا خود  استفاده کنید.

ساکنین دائمی چه کاری باید انجام دهند:

به عنوان یک اقامت دائم شما حق دارید:

  • اکثر مزایای اجتماعی شهروندی کانادا را دریافت کنید از جمله مراقبت های بهداشتی.
  • کار، مطالعه در هر جای کانادا
  • درخواست شهروندی کانادا
  • حفاظت تحت قانون و منشور حقوق و آزادی های کانادا
  • شما باید مالیات پرداخت کنید و به قوانین کانادایی در سطح فدرال و شهرداری احترام بگذارید.

ساکنین دائمی چه کاری نمی توانند انجام دهند:

  • رای دادن یا امور سیاسی
  • برخی از مشاغل را که نیاز به تائید امنیتی بالا دارند.

زمان زندگی در کانادا:

برای حفظ موقعیت اقامت دائم کاناد خود باید در طی ۵ سال گذشته حداقل ۷۳۰ روز در کانادا بوده و این ۷۳۰ روز لازم نیست مداوم باشید در برخی از موارد می توانبد در خارج از کشور حدودا به  ۷۳۰ روز برسانید.
برای کمک به پیگیری زمان خود در کانادا، از یک مجله سفر استفاده کنید.

راه های دیگر برای دانستن اینکه شما چه مدت در کانادا بوده اید:

  • هنگام ورود از مامور مرزی بپرسید.
  • کارت اعتباری خود را درخواست کنید و یا تمدید کنید و به شما خواهند گفت آیا واجد شرایط هستید یا خیر.

برای تبدیل شدن به یک مهاجر دائمی، باید یکی از چندین برنامه مهاجرتی و پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC که قبلا به عنوان شهروندی و مهاجرت کانادا شناخته شده را دنبال کنید.

اقامت دائم کانادا

مزایای اقامت دائم کانادا

با اقامت دائم کانادا حقوق و مسئولیت های مشابه به عنوان یک شهروند کانادایی از جمله زندگی، کار(با توجه به برخی محدودیت ها) و تحصیل در هر استان و قلمرو کانادا را دارید.ساکنان دائمی در بسیاری از مزایای شهروندی از جمله برنامه های بازنشستگی کانادا و دریافت مراقبت های بهداشتی در استان و منطقه را می توانند برخوردار باشند.
همه ساکنان دائمی کانادا ممکن است از حقوق، آزادی ها و حمایت های منشور حقوق و آزادی های کانادا استفاده کنند، غیر از مواردی که به طور خاص به شهروندان داده می شود.ساکنان دائمی می توانند پس از زندگی در کانادا در مدت مشخصی برای شهروندی کانادا درخواست کنند.
آنها همچنین حق حمایت از بستگان برای اقامت دائم  کانادا با توجه به شرایط اقامت و اطمینان از نیازهای حمایتی را دارند.

محدودیت ها:

ساکنان دائم کانادا حق شرکت در انتخابات در کانادا را ندارند و نمیتوانند درهر سطح حکومتی انتخاب شوند.چندین دولت شهرداری در کانادا از جمله تورنتو، ونکوور، هالیفاکی و کالپری پیشنهاد کرده اند که ساکنان دائمی حق رای در انتخابات شهرداری داشته باشند اما این نیاز به تصویب دولت های محلی استان آنها است.به دلایل امنیت ملی ساکنین دائمی نیز می توانند مشاغل خود را در هر دو بخش دولتی یا خصوصی که نیاز به تائید امنیتی بالا دارند نگه دارند.