آیا می خواهید به کانادا مهاجرت کنید؟

گروه مهاجرتی افق می تواند به شما کمک کند تا رویای کانادایی خود را به واقعیت تبدیل کنید.

افراد به دلایل متفاوتی تصمیم به مهاجرت به کانادا می گیرند. تحصیلات با کیفیت، سیستم درمانی کارآمد، استاندارد بالای زندگی در کانادا بخشی از این دلایل هستند.

بیش از ۱۰۰ راه متفاوت برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. به همین خاطر مسیر هر شخص برای مهاجرت به کانادا مسیری منحصر به فرد است.

یرای مثال،روش های بسیاری برای مهاجرت نیروهای کار و متخصصین به کانادا از طریق ویزا اقامت دائم وجود دارد.

بهترین و اولین انتخاب برای اکثر افراد، اکسپرس اینتری ( Express Entry) است، که روش اصلی مهاجرت برای نیروی کار ماهر کلاس اقتصادی است. به منظور مهاجرت از طریق روش اکسپرس اینتری باید واجد شرایط یکی از روش های  Federal Skilled Worker Program (FSWP) و یا Canadaian Experience Class (CEC) باشید.

دومین روش مهاجرتی بزرگ کانادا برای نیروی کار ماهر Provincial Nominee Program (PNP) است.

تقریبا تمامی استان ها و مناطق این روش را اجرا می کنند تا بتوانند از میان مهاجران نیروی کار مورد نیاز استان خود را تامین کنند.

سومین روش نبز مهاجرت به استان کبک است که روش های مهاجرتی قابل توجهی مانند Quebec Skilled Worker program و Quebec Experience Class را اجرا می کند.

اگر می خواهیذ از طریق کسب وکار به اقامت دائم کانادا دست پیدا کنید،روش های متنوعی همچون Federal Self-Employed Program ، Start-up Visa و برنامه های کارآفرینی زیر مجموعه برنامه های استانی (PNP) در اختیار شما قرار دارد.

کانادا مجموعه ای از برنامه های family class sponsorship ارائه می دهد. ازطریق این برنامه ها،شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این امکان را دارند تا اسپانسر اعضای خانواده خود برای مهاجرت به کانادا بشوند.

چرا کانادا به مهاجران نیاز دارد؟

کانادا از طریق سه دسته بندی کلی زیر مهاجر می پذیرد:

 • The economic class

 • Family class

 • Refugee and humanitarian class

نیروی کار ماهر از طریق شاخه economic class جذب می شوند تا استاندارد های زندگی در کانادا را بالا نگه دارند.کانادا به دلیل مشکلاتی چون روند رو به رشد پیری جمعیت و کاهش نرخ زاد و ولد درصد زیادی از مهاجران خود را از نیروهای کار ماهر تامین می کند. کانادا به این نیروهای کار ماهر برای رشد اقتصادی و استحکام بازار کا ر خود احتیاج دارد.

این نیروهای کار ماهر با دانش زبانی بالا،تجربه کاری، تحصیلات دانشگاهی و اشتیاق فراوان برای موفقیت وارد خاک کانادا می شوند. همچنین این افراد نقش مهمی در رشد اقتصادی و خدمات اجتماعی نظیر آموزش و سیستم بهداشت و درمان ایفا می کنند.

دومین کلاس مهاجرتی کانادا مربوط به اسپانسرشیپ خانواده است. کانادا اعضا خانواده شهروندان و مقیمان دائم این کشور را نیز با آغوش باز می پذیرد زیرا بنیان خانواده یکی از پایه های اساسی ساختار اجتماعی و اقتصادی کاناداست. حضور افراد نزدیک خانواده و ذریافت حمایت عاطفی از یکدیگر باعث رشد و ترقی آن ها در جامعه و اقتصاد کانادا می شوذ.

سومین کلاس مهاجرتی نیز به پناه جویان و افرادی که به دلایل حقوق بشری مجبور به ترک کشورخود شده اند،تعلق دارد.

به عنوان یکی از بهترین و پر موهبت ترین کشورهای دنیا، کانادا وظیفه اخلاقی خود می داند تا برای افرادی که به دلیل سرکوب های اجتماعی و سیاسی و سختی های اینچنینی از کشور خود فرار می کنند،امنیت ایجاد کند. کانادا پیشینه زیادی در کمک به پناهندکان دارد که به زمان جنگ جهانی دوم باز می گردد.

چرا کانادایی ها از مهاجران حمایت می کنند؟

یکی از نکات منحصر به فرد در رابطه با کانادا این است یکی از قویترین سطح های حمایتی عمومی از مهاجران را در جهان دارد. از ابتدای دهه ۹۰ میلادی، حمایت های عمومی از مهاجران به ظور پیوسته افزایش یافته است. امروزه، حدود ۸۰ درصد از کانادایی ها معتقدند حضور مهاجران برای اقتصاد کشور سودمند است. این سیستم حمایتی قوی به دولت کانادا اجازه می دهد تا سالانه حضور ۴۰۰٫۰۰۰ مهاجر جدید را هدف خود قرار دهد.

برخی دلایل این حمایت قوی از مهاجران در کانادا به شرح ذیل می باشد:

تاریخ: کانادا تاریخچه قدیمی در مهاجرت دارد. انگلیسی ها و فرانسوی ها به بومیان کانادا پیوستند تا کشور را بسازند.

از زملن اتحاد کانادا در سال ۱۸۶۷، این کشور پذیرای میلیون ها مهاجر از گوشه کوشه این کره خاکی بوده است. در نتیجه به جز ساکنان بومی کانادا، تمامی افراد کانادایی یا خودشان مهاجرند و یا نوادگان مهاجران هستند. همانطور که در موزه مهاجرت شهر هالیفاکس در نووا اسکوشیا نوشته شده است،” یک شهروند کانادایی، مهاجری است با جایگاه بالاتر”.

جغرافیا: کانادا به دلیل احاطه شدن با اقیانوس از چندین طرف و هم مرز بودن تنها با یک کشور یعنی آمریکا، قادر است به خوبی و با قدرت مرزهای خود و اینکه چه کسانی به کانادا وارد می شوند را کنترل کند. این سیستم کنترل قوی به کانادا اجازه می دهد تا افراد را از قبل از ورود به خاک این کشور تحت نظر بگیرد تا مطمئن شود این افراد با سیاست گذاری های کانادا همخوانی دارند.

خط مشیئ: کانادا سالانه میلیاردها دلار برای استقبال از مهاجران و حمایت از آن ها در حوزه های مختلف از جمله آمادگی شغلی سرمایه گداری می کند. علاوه بر این، کانادا میلیارد ها دلار دیگر در سیستم های آموزشی،سیستم بهداشت و در مان، زیرساخت ها و حوزه های مهم دیگر سرمایه گذاری می کند تا سطح استاندارد های زندگی را برای کانادایی ها و مهاجران بالا نگه دارد.

سیاست: میزان مهاجرت در استان ها و شهرهای بزرگ کانادا بالاست. سیاست مداران برای برنده شدن در انتخابات دموکراتیک به حمایت مهاجران نیاز دارند.

روش های مهاجرت نیروی کار متخصص (Skilled Worker)

براساس سیاست های مهاجرتی، کانادا هر سالانه از بیش از ۴۰۰٫۰۰۰ مهاجر جدید استقبال می کند. در حدود ۶۰ در صد از این مهاجران جدید را نیروی های کار متخصص تشکیل می دهدند. اصلی ترین روشی که نیروهای کار متخصص می توانند به کانادا مهاجرت کنند از طریق سیستم مدیریت در خواست اکسپرس اینتری (express entry) است.

دومین روش اصلی از طریق برنامه های مهاجرت استانی یا Provincial Nominee Program(PNP) است.

روش های دیگر این مجموعه شامل برنامه نیروی کار متخصص کبک (Quebec’s skilled worker program) و تعداد کمی برنامه فدرال دیگر نیز می شود.

نیروهای کار متخصص می توانند همراه با خانواده خود به کانادا مهاجرت کنند.

نیروهای کار متخصص می توانند اعضا خانواده نزدیک خود را با خود به کانادا بیاورند. این اعضا خانواده نیز اقامت دائم دریافت می کنند.

اعضا خانواده نزدیک شامل افراد زیر می شود:

 • همسر

 • فرزندان وابسته

 • فرزندان وابسته همسر

منظور از فرزندان وابسته چه کسانی است؟

 • فرزندان زیر ۲۲ سال

 • فرزندان ۲۲ ساله و یا بزرگتر دارای ناتوانی ذهنی و یا جسمی

اکسپرس اینتری برای مهاجرت به کانادا

اکسپرس اینتری اصلی ترین روش کانادا برای مدیریت درخواست های نیروی کار متخصص از طریق سه برنامه مهاجرتی

اصلی کلاس اقتصادی است:

 • Federal Skilled Worker Program (FSWP)

 • Canadian Experience Class (CEC)

 • Federal Skilled Trades Program (FSTP)

متقاضیانی که واجد شرایط اکسپرس اینتری هستند، می توانند پروفایل خود را در وبسایت دولت فدرال آپلود کنند.

این متقاضیان بر اساس شرایطی چون سن، تحصیلات، مهارت های زبان انگلیسی و فرانسوی و همچنین سابقه کاری

امتیازی به نام Comprehensive Ranking Systemدریافت می کنند.

به طور معمول هر دوهفته یکبار، اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندان کانادا (IRCC) از متقاضیان با بالاترین امتیاز CRS

دعوت می کند تا برای دریافت اقامت دائم درخواست خود را ارائه دهند.

IRCC درخواست های اقامت دائم را طی شش ماه و یا کمتر بررسی می کند.

بر اساس سیاست های مهاجرتی، کانادا به دنبال این است که سالانه به طور متوسط حدود ۱۱۰٫۰۰۰ مهاجر از طریق اکسپرس اینتری جذب کند.

برنامه های مهاجرت استانی/Provincial Nominne Program

ازطریق برنامه های مهاجرت استانی یا PNP، استان ها و مناطق کانادا می توانند افرادی را که قصد سکونت در آن مکان خاص را دارند، برکزینند. کانادا هر سال از بیش از ۸۰٫۰۰۰ مهاجر جدید از این طریق استقبال می کند.

تمامی استان ها و مناطق در کانادا، به جز کبک و نوناووت، برنامه مهاجرت استانی مخصوص به خود را دارند.

هر استان برای انتخاب متقاضیان واجد شرایط، شرایط منحصر به فرد خود را دارد.

برنامه های مهاجرتی PNP براساس سیستم های Expression of Interest (EOI) عمل می کنند و مشابه سیستم اکسپرس اینتری، در قرعه کشی های منظمی از افراد دارای بالاترین امتیاز دعوت می کنند.

برای شرکت در این برنامه مهاجرتی، نیاز به پروفایل اکسپرس اینتری نیست و می توان به طور مستقیم در خود این برنامه شرکت کرد. به این جریان های مهاجرتی base streams می گویند.

برخی دیگر از جریان های مهاجرتی PNP به سیستم اکسپرس اینتری متصل هستند که enhanced streams نام دارند.

مزایای شرکت در این نوع از جریان های PNP این است که انتخاب های بیشتری در اختیار شما قرار می دهد.

برگزیده شدن در این برنامه ها منجر به دیافت ۶۰۰ امتیاز CRS برای متقاضیان اکسپرس اینتری می شود. این اتفاق عملا دریافت دعوتنامه برای ارائه درخواست اقامت دائم در قرعه کشی اکسپرس اینتری بعدی را تضمین می کند.

مهاجرت کبک

استان کبک سیستم مهاجرتی وشرایط انتخابی مخصوص به خود را دارد که کاملا مستقل از برنامه های اداره مهاجرت کانادا (IRCC) و همچنین برنامه های مهاجرت استانی عمل می کند. به افرادی که برای مهاجرت به کبک انتخاب می شوند، گواهی به اسم Certificat de sélection du Québec (CSQ) اعطا می شود. این گواهی توسط وزارت مهاجرت کبک صادر می شود.

برای دریافت CSQ می توان از طریق یکی از برنامه های مهاجرتی استان کبک اقدام کرد.

برنامه Quebec Skilled Worker Program (QSWP) برای نیروهای کاری متخصصی است که می خواهند به کبک مهاجرت کرده و اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

برنامه مهاجرتی Quebec Experience Program (PEQ) در میان دانشجویان بین المللی که تحصیلات دانشگاهی خود را در کبک به اتمام رسانده ان بسیار محبوب است. این برنامه همچنین برای نیروی کار ماهری که سابقه کار در این استان را نیز دارد، مناسب است.

استان کبک همچنین برنامه های مهاجرتی به نام business immigration programs دارد که برای کارآفرین ها و افراد خویش فرمایی است که مایل به راه اندازی کسب وکار در کبک و یا سرمایه گزاری در این استان هستند

پایلوت  مهاجرتی آتلانتیک

منطقه آتلانتیک کانادا برنامه های مهاجرتی مختص خود به نامAtlantic Immigration Pilot (AIP) را دارد.

AIP یک برنامه مهاجرتی است که به کاررمایان اجازه می دهد تا استعداد های خارجی را جذب کنند.

منطقه آتلانتیک کانادا شامل ۴ ستان می شود:

 • نیوبرانزویک

 • نیوفاوندلند و لابرادور

 • نووا اسکوشیا

 • جزیره پرینس ادوارد

کارفرمایانیکه به دنبال استفاده از برنامه مهاجرتی AIP هستند، باید متقاضی مناسب را پیدا کرده و به آن ها پیشنهاد کار بدهند. این کارفرمایان نیاز به بررسی تاثیر بازارکار یا Labour Market Impact Assessment (LMIA) ندارند.

زمانی که متقاضی پیشنهاد کاری را پذیرفت،کارفرما باید فرد متقاضی را به سازمان های مورد تایید معرفی کرده تا برای انجام پروسه مهاجرت به کانادا به او کمک کنند. ارفرمایانی که قصد دارند هرچه سریع تر جایگاه شغلی خود را پر می کنند،می توانند برای متقاضی درخواست اجازه کار موقت و یا temporary work permit نمایند.

AIP به سه برنامه مهاجرتی متفاوت تقسیم می شود. دونع این برنامه ها به نیروی کار متخصص مربوط میشود:

 • Atlantic High-Skilled Program (AHSP)

 • Atlantic Intermediate-Skilled Program (AISP)

سومین برنامه هم مربوط به فارغ التحصیلان بین المللی می باشد:

 • Atlantic International Graduate program (AIGP)

مهاجرت به کانادا از طریق بیزینس

افراد بیزینسی برای مهاجرت به کانادا چندین انتخاب دارند. برای مثال، شما می توانید از طریق برنامه هایی چون Federal Start-Up Visa program و یا Federal Self-Employed Persons Program به کانادا مهاجرت کنید.

اگر تصمیم دارید به استان کبک مهاجرت کنید، این استان نیز برنامه های مهاجرتی بیزینس مخصوص به خود را دارد.

همچنین بسیاری از برنامه های مهاجرتی استانی (PNP) جریان های مخصوص کارآفرینان و افراد شاغل در کسب و کار های مختلف دارند.

کلاس اسپانسرشیپ خانواده/Family Class Sponsorship

دولت کانادا خود را متعهد می داند تا اعضای خانواده ها را در کنار یکدیگر نگه دارد. به همین خاطر،سالانه از بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ نفر که به خانواده های خود در کانادا می پیوندند،استقبال می کند.

شهروندان کانادایی و مقیمان دائم این کشور می توانند اسپانسر همسر، والدین ، مادربزرگ و پدربزرگ خود و فرزندان وابسته خود بشوند.برای این منظور، شخص باید تعهدنامه ای را برای اسپانسر خانواده شدن امضا نماید. این بدان معناست که فرد اسپانسراز لحاظ مالی کاملا مسئولیت دارد. برای والدین و پدربزرگ و مادربرزگ نیز می توان از گزینه Super Visa Program هم بهره مند شد.