قوانین سفر با پت یا حیوانات خانگی به کانادا گروه مهاجرتی افق ماندگار

سفر با حیوان خانگی به کانادا 2024

اگر قصد سفر با حیوان خانگی به کانادا را دارید یا برنامه واردات یک حیوان به کانادا را دارید، لازم است کارهای اداری لازم را در مرز کانادا انجام دهید چرا که شرایطی برای ورود حیوانات به کانادا وجود دارد. اگر اقدامات مورد نیاز را انجام ندهید، ریسک تجربه تاخیر در مرز را می پذیرید و ممکن است حیوان خانگی شما اجازه ورود به کانادا را نداشته باشد.

همراه بردن حیوانات خانگی به کانادا: ورود و سفر با پت به کانادا

کانادا شرایط واردات خاصی جهت جلوگیری از ورود بیماری های حیوانات دارد تا از مردم، گیاهان و حیوانات کانادا محافظت کند.

تمام شرایط واردات باید قبل از ورود حیوان در نظر گرفته شود.

اگر حیوانی به کانادا وارد شود که شرایط ورود نداشته باشد، آژانس بازرسی کانادایی یا CFIA پیگیری خواهد کرد و معمولا دستور می دهد حیوان از کانادا خارج شود. بسته به شرایط خاص ممکن است یک تحقیق آغاز شود. CFIA همچنین ممکن است اقدامات اجرایی متناسب با عدم انطباق شرایط حیوان خانگی و مدارک را دنبال کند، مانند نامه ها، جرایم پولی (AMPs) و احتمالاً پیگرد قانونی.

در وبسایت اداره مهاجرت کانادا، قبل از اینکه شرایط و مدارک مورد نیاز در رابطه با واردات پت یا حیوان خانگی را دریابید، از شما سوالاتی پرسیده می شود که پاسخ دادن به تمامی آنها الزامی است و عبارتند از:

 • قصد وارد کردن چه نوع حیوانی را دارید یا می خواهید با چه نوع حیوانی سفر کنید؟

(ما “سگ” را انتخاب کردیم)

 • هدف از ورود “سگ” به کانادا چیست؟

(ما گزینه شخصی یا Personal را انتخاب کردیم به این معنی که هدف ما واردات حیوان خانگی است که با یا بدون مالک همراهی می شود)

 • سن “سگ” زمانی که وارد کانادا می شود، چقدر خواهد بود؟

(در اینجا 3 گزینه وجود دارد: 3 ماهه/ بین 3 تا 8 ماه/ بالای 8 ماه)

و ما گزینه بالای 8 ماه را انتخاب کردیم

 • از چه کشوری وارد کانادا می شوید؟

(بین گزینه های موجود کشورهای آمریکا، مکزیک، استرالیا، فیجی، فنلاند، ایسلند، ایرلند، ژاپن، نیوزیلند، سوئد و انگلیس می باشد) و چون کشور “ایران” در این لیست موجود نیست، ما گزینه “other” را انتخاب کردیم.

بعد از پاسخ دادن به این سوالات، گزینه continue را کلیک کنید تا قوانین مربوط به حیوان خانگی مورد نظر شما، در ادامه صفحه آپلود شود.

 

در رابطه با ورود سگ به کانادا همراه با صاحبش؛ هنگامی که به کانادا رسیدید، به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • گواهی معتبر واکسن هاری
 • سگ ظاهرا سالم باشد و تمام شرایط مربوط به حمل و نقل انسانی رعایت شده باشد.

سگ خانگی به عنوان سگی تعریف می شود که همراه صاحبش به عنوان سگ خانگی به کانادا آورده می شود تا با وی زندگی کند. در واقع سگ قرار نیست در بدو ورود به کانادا، به جایی دیگر منتقل شود یا به شخص دیگری داده شود و/یا برای اهداف تجاری مانند تولید مثل، پرورش یا فروش فرزندان، نمایش/نمایشگاه، فروش ژرم پلاسم یا germplasm، یا فروش خود سگ، استفاده علمی/تحقیق یا وضعیت آموزش ویژه (بدون توجه به اینکه سود حاصل شده یا انتقال وجه صورت می گیرد) در نظر گرفته نشده است.

مالک باید واردکننده سگ باشد؛ همچنین مدارکی که مالکیت وی را به شکلی شفاف نشان دهد و اینکه قبل از ورود به کانادا، مالکیت وی را به دست آورده است، در صورت درخواست مدارک، ارائه نماید.

اگر سگی به کانادا می آورید تا به شخص دیگری جهت بزرگ کردن، سرپرستی، پرورش یا سایر اهداف تجاری بدهید، گزینه خود را از “شخصی” به “تجاری” تغییر دهید تا شرایط صحیح واردات را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که سایر دپارتمان ها یا آژانس های فدرال (برای مثال، آژانس خدمات مرزی کانادا یا CBSA) ممکن است شرایط دیگری داشته باشند اگر مالک یا وارد کننده به فرد/ آژانسی این اختیار را داده باشد که واردات به کانادا را به جای آنها انجام دهند. مسئولیت رعایت سایر الزامات به عهده مالک/وارد کننده است.

یک نسخه چاپی از تمامی مدارک اصل مورد نیاز ممکن است در طول فرآیند بازرسی درخواست شود و واردکننده باید قادر به ارائه تمامی موارد مذکور در صورت درخواست باشد. به این ترتیب، اکیداً توصیه می شود با یک نسخه اصلی فیزیکی از تمام مدارک مورد نیاز سفر کنید.

شرایط واردات:

لیست کاملی از شرایط واردات رسمی CFIA در وبسایتAutomated Import Reference Systems (AIRS) در دسترس است.

گواهی واکسن هاری:

سگ ها هنگام تزریق واکسن هاری، باید حداقل 3 ماه داشته باشند. گواهی واکسن هاری باید:

 • به انگلیسی یا فرانسوی نوشته شده باشد.
 • توسط یک دامپزشک دارای مجوز صادر و امضا شده باشد.
 • شامل مشخصات حیوان باشد (سن، گونه، جنسیت، رنگ/ نشانه و شماره میکروچیپ/ تتو اگر امکانپذیر است).
 • حیوان در برابر هاری واکسینه شده باشد.
 • تاریخ واکسیناسیون مشخص شده باشد.
 • نام تجاری و شماره سریال واکسن دارای مجوز مشخص شده باشد.
 • مدت زمان مصونیت مشخص شده باشد (در غیر این صورت، از تاریخ واکسیناسیون به مدت یک سال معتبر در نظر گرفته می شود)؛ و
 • نام و امضای دامپزشک دارای مجوز که گواهی را صادر می کند و تاریخ امضای آن را داشته باشد.

تمامی اطلاعات روی گواهی باید خوانا باشند.

پاسپورت حیوانات خانگی اتحادیه اروپا یک جایگزین قابل قبول برای گواهی واکسن هاری است تا زمانی که تمامی موارد مورد نیاز ذکر شده در زیر گنجانده شود.

اگر سگ خانگی شرایط واردات هاری کانادا را ندارد:

مالک آن با هزینه شخصی، باید:

 • حیوان را در یک بازه زمانی مشخص، علیه هاری واکسینه کند.
 • سوابق واکسیناسیون را به اداره سلامت حیوانات CFIA ارائه دهد.

اگر سگ خانگی شما نتواند علیه واکسن هاری به دلایل پزشکی مستند، واکسینه شود، مالک با هزینه شخصی باید:

 • درخواستی برای معافیت به صورت کتبی به National Centre for Permissions ارسال کند. درخواست کتبی باید شامل:

درخواست تکمیل شده برای مجوز ورود

نامه امضا شده ای از دامپزشک حیوان مبنی بر توضیح دلیل پزشکی مستندی که چرا حیوان نمی تواند علیه هاری واکسینه شود، باشد. این درخواست کتبی باید شامل:

 • درخواست تکمیل شده برای مجوز واردات
 • نامه امضا شده از دامپزشک حیوان که دلایل پزشکی مستند شده مبنی بر اینکه حیوان نمی تواند علیه هاری واکسینه شود را توضیح می دهد.

توجه داشته باشید: اینکه تنها اظهار کنید که حیوان شما خیلی پیر است یا نمی تواند واکسینه شود، کافی نیست. دلیل خاص آن باید توضیح داده شود. نامه دامپزشک باید:

 • به انگلیسی یا فرانسوی نوشته شده باشد.
 • خوانا نوشته شده باشد.
 • در سربرگ کلینیک صادر شده باشد.
 • توسط دامپزشک مجاز حیوانات امضا و صادر شده باشد.
 • مشخصات حیوان از جمله سن، گونه، جنسیت، رنگ، نشانه، وزن، شماره میکروچیپ یا تتو عنوان شده باشد.
 • صاحب حیوان مشخص باشد.
 • نام و امضای دامپزشک دارای مجوز که نامه را صادر کرده و تاریخ امضا قید شده باشد.

 

 • آزمایش تیتر آنتی بادی خنثی کننده هاری (RNATT) که منجر به تیتر حداقل IU/ml 5/0 می شود و بلافاصله 6 ماه قبل از ورود به کانادا و حداقل 30 روز پس از واکسیناسیون قبلی هاری گرفته می شود. (در حال حاضر، تنها RNATT تایید شده برای سفر حیوانات خانگی، تست خنثی سازی ویروس آنتی بادی فلورسنت (FAVN) است).
 • مشخصات حیوان در گزارش آزمایشگاه باید به درستی وارد شود و گزارش آزمایشگاه باید هنگام ورود به کانادا، همراه حیوان باشد.
 • مجوز تنها زمانی صادر می شود که نتایج رضایت بخش باشند.

توجه داشته باشید: برای اینکه حیوان شما تست تیتر داشته باشد، باید از قبل علیه هاری و حداقل یک بار در طول زندگی اش، واکسینه شده باشد. حیواناتی که هرگز علیه هاری واکسینه نشده باشند، تست تیتر نخواهند داشت و واجد شرایط این معافیت نخواهند بود. حتی اگر حیوان شما علیه هاری قبلا واکسینه شده باشد، این موضوع که تست تیتر برای این معافیت، کافی خواهد بود را تضمین نمی کند.

حیوان باید هنگام ورود به کانادا توسط دامپزشک CFIA مورد بازرسی قرار گیرد. هماهنگی برای بازرسی در اولین مرز ورودی، باید قبل از سفر حیوان انجام گیرد.

اگر از کانادا به همراه سگ خود به صورت موقتی دیدن می کنید، تایید اینکه حیوان واکسینه نشده اجازه خواهد داشت به کشور شما برگردد، با شماست. اغلب کشورها به مدارکی مبنی بر واکسیناسیون هاری نیاز دارند و ممکن است هیچ استثنایی را قبول نکنند که در این صورت حیوان باید در کانادا تا زمانی که علیه هاری واکسیناسیون شود، باقی بماند.

قوانین حمل و نقل حیوانات

کانادا قوانین قدرتمندی دارد که کمک می کند تا آسیب و رنج تمام حیوانات در طول حمل و نقل کاهش یابد. درباره شرایط قانونی برای حمل و نقل حیوانات در کانادا بیشتر بخوانید.

ممکن است لازم باشد از قبل، ورود را اعلام کنید.

تعدادی از حیوانات ممکن است به بازرسی توسط CFIA در بدو ورود به کانادا نیاز داشته باشند. یک بازرس CFIA همیشه سر پست خود در مرز حاضر نیست و ممکن است فقط زمانی که لازم باشد، با وی تماس گرفته شود. واردکنندگان باید از ابزار Automated Import Reference System استفاده کنند تا مشخص شود آیا حضور بازرس CFIA الزامی است یا خیر. اگر حضور بازرس CFIA لازم باشد، واردکنندگان باید این قرار ملاقات ها را قبل از رسیدن از طریق ارتباط با نزدیکترین اداره CFIA district به اولین نقطه ورود خود به کانادا با بازرس آن منطقه هماهنگ کنند. مسئولیت واردکننده است که قبل از سفر با CFIA هماهنگ کند تا مطمئن شود که بازرسی می تواند بدون تاخیر انجام شود.

شرایط حمل و نقل هوایی

خطوط هوایی ممکن است زمانی که با حیوان خانگی خود سفر می کنید، به مدارک یا شرایط اضافی دیگری نیاز داشته باشند. لطفا با خط هوایی خود تماس بگیرید که آیا شرایط مورد نیاز را دارید یا خیر.

باید از قوانین مربوط به حیوانات زنده یا LAR که توسط انجمن حمل و نقل هوایی بین المللی صادر می شود، آگاه باشید.

محموله ای که شرایط CFIA را ندارد

اگر محموله ای با شرایط واردات کانادا مطابقت نداشته باشد، وضعیت بررسی و در مورد واجد شرایط بودن حیوان برای ورود به کانادا تصمیم گیری می شود. بسته به حقایق پرونده و عدم انطباق (ها) با الزامات CFIA، ممکن است دستور خروج حیوان از کانادا صادر شود، جریمه هایی اعمال یا اقدامات قانونی انجام شود.

هزینه های بازرسی، مالیات ها و عوارض

تمامی سگ های خانگی، سگ های فروشی بالای 8 ماه، و گربه های اهلی که وارد کانادا می شوند، توسط آژانس خدمات مرزی کانادا یا (CBSA)، بازرسی مستند خواهند داشت تا اطمینان یابند که واکسن هاری حیوانات، معتبر و با خصوصیات حیوان مورد نظر منطبق است. تمام سگ های دستیار وارد شده به کانادا توسط CBSA بازرسی خواهند شد تا اطمینان حاصل شود که حیوان دارای شرایط لازم و گواهینامه مناسب است. CBSA همچنین به صورت حضوری حیوان را بازرسی می کند تا اطمینان یابد که علائم بیماری یا آسیب ظاهری وجود نداشته باشد. CBSA ممکن است در صورتی که تخصص یا راهنمایی آژانس بازرسی کانادا یا CFIA را نیاز داشته باشد با آنها تماس بگیرد. در موارد مشخصی، حیوان ممکن است به CFIA برای بازرسی های بیشتر ارجاع داده شود. مبالغ اضافی برای هزینه بازرسی CFIA از مالک آن درخواست خواهد شد.

برای مبالغ مربوط به هزینه ها به صفحه مربوط به CFIA Fees Notice در وبسایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید. توجه داشته باشید تمامی هزینه ها باید هنگام بازرسی پرداخت شود. هر مالیات یا عوارض قابل اجرایی توسط CFIA محاسبه خواهد شد.

جهت اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی اینستاگرام موسسه مهاجرتی افق ماندگار را دنبال کنید.

میکروچیپ یا تتو

کانادا نیازی به شناسایی ریزتراشه یا خالکوبی microchip) یا  (tattooبرای سگ های خانگی که تحت عنوان حیوان خانگی و با هدف شخصی به این کشور وارد می شوند، ندارد. اما سگ های زیر 8 ماه که با اهداف بیزینسی و با قصد خرید و فروش وارد کانادا می شوند (سگ‌ها با هدف ‌فروش تکی، پرورش، نمایشگاه، تحقیقات علمی، سگ‌هایی که در «وضعیت آموزشی ویژه» هستند، و سگ‌هایی که برای سرپرستی و/یا سازمان رفاه حیوانات وارد کانادا می شوند) باید میکروچیپ الکترونیکی داشته باشند.

غذای حیوانات خانگی

واردات شخصی غذای پت به کانادا از ایالات متحده تحت شرایط خاصی مجاز است اما از سایر کشورها کاملا ممنوع می باشد.

اگر همچنان در این رابطه سوالاتی دارید می توانید سوالات کلی خود را از CFIA و از طریق ایمیل information@inspection.gc.ca و یا شماره تماس 18004422342 بپرسید.

 

منبع این اطلاعات، وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا به نشانی https://inspection.canada.ca/ می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *