نتایج آزمون آیلتس برای اکسپرس اینتری

فهرست مطالب

نتایج آزمون آیلتس برای اکسپرس اینتری

 

اولین گام

پیدا کردن نزدیک ترین مرکز آزمون به شما و ثبت نام آزمون آیلتس می باشد. این آزمون 48 بار در سال و حداکثر 4 بار در ماه، در دسترس است. فی آزمون 1750 RMB است. لطفا توجه داشته باشید که آزمون جنرال برای اپلای اکسپرس اینتری را انتخاب کنید نه آزمون آکادمیک را…

گام بعدی این است که با فرمت آزمون آیلتس آشنا شوید و از تست های تمرینی روی وبسایت آیلتس استفاده کنید. دو ورژن آزمون آیلتس وجود دارد: آکادمیک و جنرال. اکسپرس اینتری تنها آزمون آیلتس جنرال را می پذیرد، بنابراین خود را برای این آزمون آماده کنید. به یاد داشته باشید که مهم نیست از دید خودتان چقدر در انگلیسی مهارت دارید، همیشه تمرین هر آزمونی از قبل به آماده شدن شما برای آن کمک می کند. آشنا بودن با فرمت آزمون قبل از شرکت کردن در آن یک مزیت محسوب می شود.

آزمون جنرال آیلتس از 4 بخش تشکیل شده که در مجموع 3 ساعت زمان می برد و به صورت زیر می باشد:

نکات آیلتس برای Listening

در این بخش، شما به 4 مونولوگ و/یا مکالمه ضبط شده گوش می دهید و به سوالاتی در حین گوش دادن پاسخ می دهید. مونولوگ ها و/یا مکالمات به هیچ عنوان تکرار نمی شوند، بنابراین باید خیلی بادقت گوش دهید و اطلاعات مرتبط با پاسخ های 40 سوال که در 4 بخش جداگانه از شما پرسیده می شود را پاسخ دهید. برای مثال، ممکن است مکالمه بین یک منشی و کارمند خدمات حمل و نقل باشد که با لهجه استرالیایی صحبت می کنند و به سوالات مردی که با لهجه بریتانیایی اطلاعاتی درباره قطار یا اتوبوس می خواهد، پاسخ می دهند و درباره ساعات حرکت قطار یا اتوبوس اطلاعاتی رد و بدل می شود؛ سوالی که از شما پرسیده می شود، درباره ساعت درست حرکت است.

دقت داشته باشید که هر بخش، طول پاسخ های شما را به این صورت محدود می کند: بیش از 2 کلمه و/یا عدد ننویسید.

بایستی با دقت سوالات هر بخش از پارت های شنیداری را از قبل بخوانید حتی اگر به نظر ساده بیایند. این موضوع باعث اطمینان شما از تناسب پاسخ ها با سوالات می شود و می دانید در فایل ضبط شده باید دنبال چه باشید. به خاطر داشته باشید، توانایی شما برای با دقت گوش دادن و پاسخ به دستورالعمل ها به اندازه مهارت زبان شما تست می شود. پارت شنیداری آزمون 30 دقیقه زمان می برد، و در انتها 10 دقیقه زمان اضافی برای مرور مجدد و انتقال پاسخ ها به پاسخنامه خواهید داشت. هر سوال یک امتیاز دارد و پاسخ های اشتباه نمره منفی ندارد.

نکات آیلتس برای پارت درک مطلب

در این بخش آزمون شما چندین متن مختلف خواهید خواند که در مجموع 2500 کلمه دارند؛ به سوالاتی مرتبط با متونی که خوانده اید، پاسخ خواهید داد. 40 سوال وجود دارد و هدف آنها این است که ببیند شما چقدر:

 • حس کلی متن نوشته شده را دریافت کرده اید.
 • ایده کلی متن را درک کردید.
 • جزییات را خواندید.
 • درک آنچه استنباط کردید و معانی ضمنی مرتبط با آن.
 • شناخت طرز فکر یا عقاید و اهداف نویسنده.
 • پیگیری رشد یک استدلال.

متن هایی که می خوانید مثال هایی از دنیای واقعی هستند مانند اعلان ها، کتابچه های شرکت ها، تبلیغات، یا اسناد رسمی منتشر شده. انواع مختلفی از سوالات وجود خواهد داشت:

 • پر کردن جای خالی در متن نوشته شده یا چارت ها یا جداول
 • متصل کردن عناوین به چارت ها یا متن های نوشته شده مرتبط با آنها
 • تکمیل جمله ها یا دادن پاسخ کوتاه به یک سوال باز
 • پاسخ به سوالات چند گزینه ای

برخلاف بخش شنیداری، در این بخش شما تایم اضافی برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه نخواهید داشت. به خاطر داشته باشید شما مثل یک روزنامه نگار یا کارآگاهی هستید که در جستجوی اطلاعات خاصی برای سوالات مورد نیاز است.

 • زمان خیلی زیادی را روی هر سوال صرف نکنید، اگر پاسخ را نمی دانید به سراغ سوال بعدی بروید.
 • فرم لغات را در متن ریدینگ تغییر ندهید، آنها را در پاسخ هایتان به همان شکلی که در متن ظاهر می شوند، استفاده کنید.
 • همیشه املای کلمات را چک کنید و مطمئن شوید نکات گرامری را به صورت صحیح رعایت می کنید مخصوصا شکل مفرد یا جمع را.
 • همیشه آنچه از شما خواسته شده را پاسخ دهید.
 • از محدودیت کلمات برای هر پاسخی همیشه مطمئن شوید. برای مثال اگر دو کلمه است، همان دو کلمه را بنویسید، به خاطر داشته باشید، حروف اضافه نیز در شمارش، جزو کلمات محسوب می شوند.
 • سعی کنید به تمامی سوالات پاسخ دهید. هیچ نمره منفی برای پاسخ های اشتباه وجود ندارد.
 • اگر در انتها زمان اضافی داشتید، حتما پاسخ هایتان را چک کنید.

شما 60 دقیقه زمان برای تکمیل این بخش خواهید داشت و هیچ زمان اضافی برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه به شما داده نخواهد شد، بنابراین لطفا قبل از 60 دقیقه، تمامی پاسخ ها را چک کرده و به پاسخنامه منتقل کنید. هر پاسخ یک امتیاز دارد.

نکات آیلتس برای بخش نوشتاری

در این بخش به شما 60 دقیقه زمان داده خواهد شد تا در رابطه با 2 موضوعی که مشخص شده، نظر خود را بنویسید. دومین متن دو برابر متن اول از نظر امتیاز، ارزش دارد، بنابراین باید 20 دقیقه از زمان خود را برای بخش اول و 40 دقیقه دیگر را به بخش دوم رایتینگ آزمون آیلتس اختصاص دهید.

رایتینگ بخش اول: باید شامل حداقل 150 لغت با سبکی رسمی یا نیمه رسمی و نظر شخصی شما نوشته شده باشد و فقط حدود 20 دقیقه از 60 دقیقه این پارت آزمون را به خود اختصاص دهد.

رایتینگ بخش دوم: در این تسک نیز بایستی حداقل 250 کلمه درباره موضوع مورد نظر، به عنوان مثال مزایا و معایب آن و … صحبت شود. باید برای پاسخهایی که می دهید، دلیل بیاورید و هر مثال مرتبطی که از تجربیات شما ناشی می شود را در متن بگنجانید. برای این تسک حدود 40 دقیقه فرصت دارید.

نکات آیلتس برای پارت اسپیکینگ یا مصاحبه

در این بخش آزمون شما مصاحبه تک به تک با یک ممتحن دارای گواهینامه از مرکز آیلتس خواهید داشت و در شرایطی تا حد امکان نزدیک به زندگی واقعی قرار خواهید گرفت. آزمون اسپیکینگ 11 تا 14 دقیقه خواهد بود و شامل 3 بخش می باشد:

 • باید سوالاتی در رابطه با خود و خانواده تان را پاسخ دهید.
 • درباره یک موضوع صحبت می کنید که معمولا در کارتی به شما داده می شود؛ در این کارت تعدادی سوال نیز در رابطه با همان موضوع طرح شده، دقت داشته باشید که به تمامی آن سوالات پاسخ دهید.
 • مکالمه ای طولانی در رابطه با موضوعی خواهید داشت که در آخرین بخش قبلی از شما سوال شده است.

بایستی روان و سلیس، شفاف و با دقت صحبت کنید. توانایی شما در این آزمون، در مکالمه خودبخود، روان و عادی شما سنجیده می شود نه در پاسخ های از قبل آماده شده. جهت تمرین این پارت، نیاز به تمرین و تکرار همان فرمت مصاحبه با معلم و یا دوستی دارید که در زبان انگلیسی مهارت دارد. باید به خودتان زمان بدهید و تمامی این 3 بخش را همزمان انجام دهید. تمرین مکالمه جهت خوب به نظر رسیدن ایده خوبی است. باید از خودتان هنگام مرور عملکردتان سوالات زیر را بپرسید:

 • آیا من سلیس و روان صحبت کردم و آیا صبحت های من طبیعی به نظر می رسید؟
 • آیا قادر بودم نظر خودم را شفاف بیان کنم؟

باید این موضوع را مجددا تمرین کنید؛ البته که واحدهای آموزشی زبان انگلیسی و کلاس های مکالمه می توانند مفید باشند و هر شانسی برای تعامل به زبان انگلیسی یا یک فرد انگلیسی زبان یک مزیت محسوب می شود.

به خاطر داشته باشید که تمامی بخش های آزمون آیلتس خود را تا جایی که امکان دارد، تمرین کنید. خواهید دید که نتایج شما در آزمون واقعی به شکل قابل توجهی بهبود پیدا می کنند.

نکات آیلتس برای نتایج آزمون

آزمون زبان انگلیسی آیلتس در 9 عدد، درجه بندی شده که به آنها نمره یا Band هم گفته می شود:

Band 9: کاربر متخصص: سلیس، دقیق و درک کامل زبان انگلیسی؛ کسی است که درک کاملی از زبان انگلیسی دارد.

Band 8: کاربر خیلی خوب: کسی که درک کاملی از زبان انگلیسی دارد اما گاهی در بعضی موقعیت ها، بی دقتی می کند اما به صورت کلی می تواند مکالمات پیچیده را مدیریت کند.

Band 7: کاربر خوب: در بعضی موقعیت ها، بی دقتی و درک نامناسب مطالب دیده می شود. زبان و مکالمات پیچیده را مدیریت می کند و دلایل را با جزئیات درک می کند.

Band 6: کاربر با کفایت: به طور کلی، زبان را به شکلی موثر به کار می برد اما کاربردهای نامناسب، غیر دقیق و تعدادی سوءتفاهم ها باعث ایجاد اشتباهاتی در مکالمه می شود. او می تواند مکالمات پیچیده را در محیط های آشنا درک کند.

Band 5: یوزر میانه: انگلیسی جزئی؛ معنای مکالمات را در موقعیت های زیادی درک می کند اما احتمالا اشتباهات زیادی دارد و می تواند در زمینه تخصصی خود مکالمات ساده را مدیریت کند.

Band 4: یوزر محدود؛ در موقعیت های آشنا، دانش پایه ای زبان دارد. می تواند خودش را معرفی کند و مشکلات را به زبان انگلیسی درک کند. قادر به استفاده از زبان انگلیسی پیچیده نیست.

Band 3: کاربر به شدت محدود؛ فقط معانی عمومی را در موقعیت های مشابه درک می کند؛ و به طور مکرر از شکست های ارتباطی رنج می برد.

Band 2: کاربر متناوب؛ می تواند با استفاده از کلمات به تنهایی و در موقعیت های مشابه ارتباط برقرار کند. مشکلات زیادی در انگلیسی نوشتاری و گفتاری دارد.

Band 1: توانایی به کارگیری زبان انگلیسی فراتر از چند کلمه به تنهایی را ندارد.

Band 0: هیچ تلاشی در جهت آزمون نداشته و هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست.

حداقل نتایج ضروری متقاضی جهت ادعای مهارت زبان انگلیسی به صورت زیر است:

 

 

توجه داشته باشید نتایج آزمون آیلتس شما زمانی که پروفایل اکسپرس اینتری خود را می سازید باید به سایت اکسپرس اینتری ارسال شوند. این نتایج را مستقیما به IRCC یا اداره مهاجرت کانادا ارسال نکنید. بایستی اصل نتایج آزمون را برای خود نگه دارید چرا که توسط IRCC درخواست خواهد شد و مورد نیاز است. همچنین، توجه داشته باشید که حداقل مورد نیاز برای آزمون ضروری است اما برای موفقیت در اپلای اکسپرس اینتری کافی نیست. باید مطمئن شوید بالاترین امتیاز ممکن را در آزمون زبان آیلتس دریافت خواهید کرد تا شانس خود را در بین کاندیداهای اکسپرس اینتری افزایش دهید و برای اقامت دائم کانادا دعوت به اپلای شوید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *