جشنواره زمستانه گروه مهاجرتی افق ماندگار با هدایای ویژه

تافل یا آیلتس؟

فهرست مطالب

 

کدام آزمون زبان انگلیسی را شرکت کنم؟

شما تصمیم خود را برای تحصیل در کانادا و کسب تجربیات تحصیلی، فرهنگی، و شاید حتی کار پاره وقت گرفته اید، بزرگترین سوالی که باید به آن توجه کنید این است که چه آزمون زبان انگلیسی را باید شرکت کنم؟

لطفا توجه داشته باشید که شما نیازی به آزمون زبان برای کسب ویزای تحصیلی برای کانادا ندارید. بلکه نیاز به اثبات پذیرش موسسه آموزشی مورد نظر در کانادا دارید که این موسسه هم به اثبات مهارتهای زبان انگلیسی شما نیاز خواهد داشت. اینجا جایی است که می توانید به نتایج آزمون زبان برای پذیرش در یک دانشکده کانادایی نیاز داشته باشید- به غیر از اکثر دانشگاه ها در کبک که مهارتهای زبان فرانسه را نیاز دارند.

همچنین نیازی به آزمون زبان برای ویزای کار ندارید اما اکثر کارفرماهای کانادایی به نوعی نیاز به اثبات توانایی مهارت شما در زبان انگلیسی دارند. به بیان دیگر، اگر مهارتهای زبان شما به اندازه کافی خوب باشد که شما در مقطع بالاتری در کانادا پذیرش شوید، این موضوع تمام چیزی است که اداره مهاجرت کانادا برای ویزای تحصیلی به عنوان مهارتهای زبان نیاز دارد.

اجازه دهید فرض کنیم که شما قصد ادامه تحصیل در کبک را ندارید و برای یک دانشکده کاملا انگلیسی زبان جهت ادامه تحصیل در کانادا اقدام می کنید. اکنون سه گزینه مهم آزمون زبان انگلیسی پیش رو دارید:

       تافل

       آیلتس

       CELPIP

چند سال پیش، آیلتس تاپ ترین گزینه شما در کنار CELPIP به عنوان یک گزینه آزمون زبان کانادایی بود. اما جهان متغیر و متنوع امروز، نیاز به پلن B دارد و اگر به هر دلیلی نتوانید از دانشکده کانادایی مورد علاقه خود به هر دلیلی پذیرش بگیرید، و همچنین اگر برای آزمون زبان انگلیسی از نظر زمان، تلاش و پول سرمایه گذاری کرده باشید، حقیقتا باید به اینکه کدام آزمون بیشتر در سطح جهانی مورد پذیرش قرار می گیرد (یا حتی کشورهای غیر انگلیسی زبان در اروپا هم آن را قبول داشته باشند)، توجه کنید.

چرا که، به عنوان یک دانشجوی بین المللی در جستجوی بهترین مکان برای ادامه تحصیل، آزمونی را نیاز خواهید داشت که توسط تعداد گسترده ای از موسسات آموزشی در کشورهای مختلف انگلیسی زبان، مورد پذیرش باشد.

بله، بهترین راه برای گرفتن یکی از صلاحیت های کلیدی که شما به منظور اقامت دائم در کانادا به آن نیاز دارید، داشتن مهارتهای زبان است. اما اگر در رابطه با اینکه قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های تاپ کانادا، استرالیا، انگلستان، یا آمریکا را برای مثال دارید، بهتر است نسبت به مهارتهای زبان و آزمونی که در سراسر دنیا شناخته شده باشد، اطمینان پیدا کنید. CELPIP در کشورهایی غیر از کانادا به شما کمک نخواهد کرد.

بنابراین برای دانشجویان بین المللی، گزینه تافل در مقایسه با آیلتس بهتر خواهد بود. اجازه دهید در ابتدا در رابطه با جزئیات هر آزمون اطلاعاتی ارائه دهیم:

آیلتس (سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی)

در سال 1980 به عنوان یکی از خدمات آزمون زبان انگلیسی توسط انجمن ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج بریتانیا ایجاد شد. امروزه محبوبترین آزمون زبان انگلیسی در سراسر جهان است. اخیرا توسط سازمانهای زیر برگزار شده است:

       مرکز ارزیابی انگلیسی کمبریج

       انجمن بریتانیا

       IDP: سازمان کاریابی دانشجویی بین المللی فعال در انگلستان، استرالیا، کانادا و نیوزیلند

       آیلتس استرالیا

2 ورژن آیلتس وجود دارد:

ورژن آکادمیک: برای پذیرش دانشگاه ها/ کالج ها

ورژن جنرال: برای تجربه کاری و/یا مهاجرت

ساختار کلی هر دو ورژن شبیه است اما محتوا در برخی بخشها متفاوت است.

آزمون آیلتس به صورت زیر است:

       پارت لیسنینگ یا شنیداری: 30 دقیقه به علاوه 10 دقیقه تایم اضافی برای انتقال پاسخها به پاسخنامه

       پارت ریدینگ یا درک مطلب: 60 دقیقه با فرمت سوالاتی مانند چند گزینه ای و …

       پارت رایتینگ یا نوشتاری: 60 دقیقه و شامل دو تسک نوشتاری

       پارت اسپیکینگ یا مصاحبه: 11 الی 14 دقیقه به صورت مصاحبه رو در رو در مرکز برگزاری آزمون آیلتس

کدام ورژن آیلتس برای من مناسبتر است؟

برای پذیرش در موسسات آموزشی نیاز به شرکت در آزمون آکادمیک آیلتس خواهید داشت که در بخش های درک مطلب و رایتینگ در مقایسه با آیلتس جنرال متفاوت است. (آزمون جنرال آیلتس معمولا برای اهداف مهاجرتی مانند ویزای اقامت دائم PR کانادا مناسب است)

چه نمره آیلتسی نیاز دارید؟

مجموع کل امتیازات آزمون آیلتس 9 می باشد.

و شما به امتیاز 6.5 در هر 4 مهارت (شنیداری، درک مطلب، نوشتاری و مکالمه) نیاز دارید و هیچ یک از این مهارتها نباید امتیازی کمتر از 6 داشته باشند.

میزان سختی آیلتس چقدر است؟

 کارهای زیادی در زمانی که به شما داده می شود می توانید انجام دهید اما شاید پارت رایتینگ (نوشتاری) برای آزمون دهندگان در کسب نتیجه با توجه به کمترین نمراتی که به دست می آورند، سختترین پارت باشد. پارت مصاحبه کمی قابل چشم پوشی است که این موضوع بستگی به ممتحن دارد. پارت های درک مطلب و شنیداری حد فاصل این دو مهارت قرار می گیرند.

آزمون آیلتس برای چه کشورهایی مناسب است؟

تقریبا در تمامی کشورها، از جمله در آمریکا. هزاران موسسه در آمریکا امروزه آزمون آیلتس را به عنوان آزمون زبان معتبر می شناسند (البته در کنار تافل) اما تعدادی از دانشکده های آمریکا هنوز نتایج تافل را از شما می پذیرند.

آیا آیلتس یک آزمون چاپی است یا کامپیوتری؟

هر دوی آنها، اما پاندمی کرونا، برنامه ریزی و محل برگزاری آزمون را تغییر داد. به این لینک مراجعه کنید تا لیست کشورهای برگزارکننده آزمون را ببینید. و روی این لینک  کلیک کنید تا درباره آزمون هایی که می توانید به صورت آنلاین در کامپیوتر شخصی تان و IELTS Indicator یا نشانگر آیلتس نامیده می شود، دیده می شود.

IELTS Indicator چیست؟

ورژن آنلاین جدید و ساده شده آیلتس که می توانید در منزل و با کامپیوتر شخصی خود در این آزمون شرکت کنید؛ این آزمون توانایی شما در هر 4 مهارت پایه ای را درست مانند آزمون اصلی اندازه می گیرد اما دقیقا همان آزمون نیست. در حالی که تعدادی از دانشگاه ها اکنون نتایج آزمون آنلاین آیلتس را به عنوان آزمون زبان می پذیرند، دیگر دانشگاهها ممکن است که نیاز به نتایج آزمون عادی آیلتس داشته باشند.

آزمون آیلتس چقدر هزینه دارد؟

مبلغ قابل پرداخت برای آزمون آیلتس آنلاین 149 دلار آمریکا ست و باید به صورت آنلاین پرداخت شود.

هزینه آزمون آیلتس در هر کشور متفاوت است؛ با مراجعه به این وبسایت از هزینه های این آزمون مطلع شوید.

 

تافل (آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی)

تافل به طور خاص برای محیط آکادمیک طراحی شده و توسط خدمات آموزشی آزمون (ETS) که یک سازمان غیردولتی خصوصی است، برگزار می شود. این آزمون اوایل دهه 60 به وسیله تعدادی از سازمان ها در ایالات متحده آمریکا ایجاد شد و اولین بار در سال 1964 استفاده شد؛ از سال 1973 به وسیله (ETS) راه اندازی شد.

تافل IBT آزمون اینترنت محور و کاملا کامپیوتری است که تا قبل از پاندمی کرونا در مراکز رسمی آزمون تافل برگزار می شد. این آزمون تماما در کامپیوتری که مرکز فراهم کرده انجام می شود. به دلیل پاندمی و بسته شدن مراکز برگزاری تافل، ETS آزمون خود را ویرایش کرد و در دسترس کاربران جهت برگزاری در کامپیوترهای شخصی شان و از طریق منزل داد. در هر دو مورد، پارت مکالمه از طریق صحبت کردن با یک میکروفن (در مقایسه با حرف زدن با یک مصاحبه کننده به صورت زنده مانند آزمون آیلتس) است.

جدول زیر جزئیات تافل چاپی را در مکان هایی که دسترسی به اینترنت ندارند، ارائه می دهد. ساختار تافل به این صورت است:

بخش

مدت زمان (دقیقه)

تعداد سوالات

تسک ها

درک مطلب

54-72

30-40

پاسخ به سوالات

شنیداری

41-57

28-39

سوالاتی درباره سخنرانان یا بحث و گفتگوها

استراحت

10

 

 

مکالمه

17

4

موضوعات آشنا و سوالات چند منبعی

نوشتاری

50

2

تسک های یکپارچه و مستقل

 

در بخش مکالمه و رایتینگ جامع، تسک هایی به این شکل را خواهید دید؛ مثلا یک آگهی و گفتگو درباره آگهی یا یک متن و انتقاد از متن.

چه ورژنی از تافل را باید انتخاب کنم؟

اگرچه که آزمون چاپی تافل وجود دارد و آزمون تافل IBT همانطور که قبلا گفته شد برای پذیرش موسسات آموزشی استفاده می شود اما هیچ آزمون تافل جنرالی مانند آیلتس وجود ندارد.

چه نمره تافلی نیاز دارم؟

نمرات تافل از 120 محاسبه می شود. هر بخش آزمون تافل 30 امتیاز دارد که در مجموع همان 120 امتیاز را تشکیل می دهد. نمره شما برای 2 سال معتبر است و عموما نتایج آزمون شما 6 روز بعد از آزمون به اکانت شما ارسال می شود. امتیازات شما به صورت زیر تفسیر می شود:

مهارت

سطح

درک مطلب

       پیشرفته (24-30)

       متوسط به بالا (23- 18)

       متوسط به پایین (17- 4)

       ضعیف (3- 0)

شنیداری

       پیشرفته (22-30)

       متوسط به بالا (21- 17)

       متوسط به پایین (16- 9)

       ضعیف (8- 0)

مکالمه

       پیشرفته (25-30)

       متوسط به بالا (24- 20)

       متوسط به پایین (19- 16)

       پایه ای (15- 10)

       ضعیف (9- 0)

نوشتاری

       پیشرفته (24-30)

       متوسط به بالا (23- 17)

       متوسط به پایین (16- 16)

       پایه ای (12- 7)

       ضعیف (6 0 )

 

دانشگاه های زیادی نیاز به نمره کلی حداقل 90 از 120 دارند اما شما باید همیشه با دانشگاهی که برنامه ای برای پذیرش در آن دارید این دو مورد را چک کنید که:

       آیا آنها تافل را می پذیرند؟ (اگر که دانشگاه خارج از ایالات متحده باشد) و

       حداقل نمره مورد نیاز به صورت کلی و در هر بخش تافل، از طرف دانشگاهی که قصد پذیرش در آن را دارید، چقدر است؟

میزان سختی تافل چقدر است؟

اخیرا آزمون های تافل فوق العاده منصفانه طراحی می شود، اما انتظار می رود نتایجی که دانشجویان به دست می آورند بهتر از این باشد. به بیان دیگر، آزمون تافل از دیدگاه مخاطبان کمی ملایم تر از آیلتس رتبه‌بندی می شود.

آزمون تافل در چه کشورهایی قابل قبول است؟

آزمون تافل به اندازه آیلتس در سراسر جهان شناخته شده نیست، اما روز به روز بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد، مخصوصا به عنوان آزمون زبان آکادمیک برای پذیرش تحصیلی دانشگاه ها؛ ولی به عنوان مثال برای مهاجرت دائم به کانادا، تافل قابل قبول نیست. برای اطلاع از کشورهایی که آزمون تافل را می پذیرند، می توانید به وبسایت مراجعه کنید.

آیا آزمون تافل چاپی در دسترس است؟

بله، اما حدود 98 درصد آزمون دهندگان، تافل IBT یا آزمون تافل اینترنت محور را انتخاب می کنند. تافل IBT به طور کلی به شکل یک آزمون کامپیوتر محور در مراکز مخصوصی در سراسر دنیا در دسترس است، البته همانطور که قبلا ذکر شد اکنون ورژن خانگی آن هم وجود دارد که می توانید با استفاده از کامپیوتر شخصی و در خانه در این آزمون شرکت کنید.

لطفا توجه داشته باشید که آزمون چاپی تافل، تنها در کشورها و موقعیت های جغرافیایی خاصی که دسترسی به خدمات اینترنتی ندارند، در دسترس است، بنابراین اگر شما در جایی هستید که دسترسی به اینترنت برای ثبت نام در آزمون تافل IBT دارید بایستی در نزدیکترین مرکز برگزاری آزمون تافل ثبت نام کنید.

هزینه ثبت نام تافل چقدر است؟

       هزینه تافل IBT در کشورهای مختلف متفاوت است اما به طور کلی حدود 200 دلار آمریکا یا کمی بیشتر است.

       تافل چاپی هزینه ای معادل 180 دلار آمریکا دارد.

       لطفا توجه داشته باشید که هزینه های اضافی برای مواردی مانند گزارش آزمون یا بازبینی نمرات نیز ممکن است وجود داشته باشد.

 من کدام آزمون را باید انتخاب کنم؟ تافل یا آیلتس؟

اینکه تصمیم بگیرید کدام آزمون را انتخاب کنید ممکن است بستگی به کشوری داشته باشد که برای تحصیل در آن برنامه ریزی کرده اید. (مثلا اگر ایالات متحده را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید، احتمال شرکت در آزمون تافل برای شما بیشتر است.) و اینکه برنامه های آینده مهاجرت شما چیست.

اما با توجه به اینکه هر دو آزمون در اکثر موسسات آموزشی کشورهای انگلیسی زبان سراسر دنیا، به شکل قابل توجه و رو به افزایشی مورد قبول است، تصمیم شما می تواند بر این مبنا نیز قرار گیرد که کدام آزمون به شما احساس راحتی بیشتری می دهد و برای شخص شما مناسب تر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *