انتقال تجربه آزادسازی مدرک دانشگاه و نحوه آزاد سازی مدارک

آزادسازی مدرک دانشگاه دولتی روزانه

اگر فارغ التحصیل یا دانشجوی دانشگاه دولتی نوبت روزانه هستید، می دانید که به اندازه سال های تحصیل در دانشگاه های دولتی، تعهد خدمت دارید و تا زمانی که به تعهدات خود عمل نکنید، نمی توانید مراحل آزادسازی مدرک دانشگاهی خود را انجام دهید و از دانشگاه مورد نظر، اصل مدارک و ریزنمرات خود را تحویل بگیرید و برای اهدافی مثل ادامه تحصیل خارج از کشور و مهاجرت استفاده کنید.

( توجه داشته باشید که سال های تعهد خدمت در مقطع لیسانس نوبت روزانه، برای هر دانشجویی با توجه به نوع سهمیه ای که در کنکور از آن استفاده کرده متفاوت است؛ مثلا سهمیه مناطق، ایثارگران یا مناطق محروم. کسانی که سهمیه مناطق محروم دارند 3 برابر مدت تحصیل، تعهد خدمت به کشور دارند یعنی مقطع لیسانس 4 ساله به اندازه 12 سال باید به کشور خدمت کند؛ سهمیه منطقه دو به مدت 8 سال تعهد خدمت خواهد داشت و منطقه 1 نیز معادل همان مدت زمان تحصیل که معمولا 4 ساله است؛ بنابراین قبل از اقدام از طریق هر روشی که در ادامه عنوان می شود، به این موضوع توجه داشته باشید)

همچنین توجه کنید که این مقاله مربوط به رشته های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است؛ برای رشته های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نوبت روزانه، لطفا با اداره امور دانشجویی دانشگاه خود تماس بگیرید.

آزادسازی مدرک دانشگاه های دولتی نوبت روزانه

در این مقاله از وبلاگ گروه مهاجرتی افق ماندگار سعی کردیم تجربه یکی از کلاینت های خود در رابطه با آزادسازی مدارک دانشگاه دولتی نوبت روزانه ” و بدون پرداخت هزینه را با شما به اشتراک بگذاریم.

قبل از هر چیز بهتر است بدانید برای آزادسازی مدارک دانشگاه های دولتی چند راه وجود دارد:

استفاده از سابقه بیمه کاری جهت آزادسازی مدرک

البته که با توجه به شرایط این روزها اکثر شرکت های خصوصی از موضوع بیمه کارمند طفره می روند؛ مهمتر از همه این موارد، اگر شما سابقه بیمه را برای آزادسازی مدارک استفاده کنید، سابقه بیمه به تعداد سال هایی که به کشور تعهد خدمت دارید، صفر می شود و بعدها برای بازنشستگی نمی توانید از آن استفاده کنید. پس حواستان به این موضوع باشد.

پرداخت هزینه و آزادسازی مدارک دانشگاه

راه دوم پرداخت هزینه و آزادسازی مدارک است؛ اما یک نکته در رابطه با این موضوع وجود دارد و آن این است که از نیمه دوم سال 1401، صندوق رفاه دانشجویی، نرخ آزادسازی مدارک را به شکل سرسام آوری و بدون توجه به سال ورود دانشجو، افزایش داد؛ این افزایش نجومی قیمت ها، اعتراضات زیادی را در پی داشت، کارزارها تشکیل شد، اعتراض به دفاتر کمیسیون مجلس و نهاد ریاست جمهوری هم رسید اما متاسفانه تا امروز نتیجه ای نداشته و عزیزانی که برای آزادسازی مدارک خود عجله دارند و سابقه کار هم ندارند، مجبورند که این مبالغ را پرداخت کنند تا بتوانند اصل مدارک تحصیلی خود را تحویل بگیرند.

نرخ آزادسازی مدارک تحصیلی بسته به مقطع، رشته و گروه تحصیلی متفاوت هست. قبل از پرداخت حتما با اداره امور دانشجویی یا دانش آموختگان دانشگاه خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

نامه عدم کاریابی جهت آزادسازی مدارک دانشگاه

راه سوم نامه عدم کاریابی است؛ این مسیر کمی زمانبر اما رایگان است؛ برای کسانی که عجله ای ندارند، یا در حال آماده سازی سایر مدارک خود مثل زبان انگلیسی و … هستند، ارزش دارد.

از سال 1396، وزارت علوم و وزارت کار اعلام کردند دانش آموخته های متعهد به خدمت در دانشگاه های دولتی نوبت روزانه، بعد از انجام کارهای فارغ التحصیلی و با در دست داشتن گواهی موقت پایان تحصیلات فقط تا 6 ماه فرصت دارند به کاریابی شهر محل زندگی خود، مراجعه کنند و شرایط کار مورد نظر خود را عنوان و فرم مربوطه را پر کنند، سپس منتظر پاسخ بمانند.

دو نکته مهم:

  1. دقت داشته باشید که هیچگونه بدهی در هیچ یک از مقاطع تحصیلی خود، به صندوق رفاه دانشجویی نداشته باشید. هزینه خوابگاه، اقساط وام ها و … باید کاملا پرداخت شده باشد تا بتوانید برای آزادسازی مدارک تحصیلی خود درخواست دهید.
  2. اگر آقا هستید و خدمت نظام وظیفه نرفتید، فقط شش ماه بعد از تاریخ صدور کارت پایان خدمت، فرصت ثبت نام در کاریابی را دارید.

بعد از گذشت 6 ماه نامه ای از کاریابی مربوطه مبنی بر “عدم کاریابی” دریافت و به اداره کار، رفاه و تعاون مراجعه می کنید تا نامه عدم کاریابی شما همراه با هولوگرام، برای مدت مورد نظر صادر شود.

اصل این نامه را اسکن و در سامانه سجاد وزارت علوم به همراه سایر مدارک مورد نیاز، برای انجام مراحل “لغو تعهد” بارگذاری می کنید تا زمانی که مراحل اداری در دانشگاه مورد نظر برای مقطع تحصیلی مربوطه طی شود و نامه “لغو تعهد خدمت” شما صادر شود. بعد از دریافت این نامه می توانید برای آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق همان سامانه سجاد اقدام کنید بدون اینکه هزینه هایی که قبلا عنوان کردیم از شما دریافت شود.

نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه ها نیست و تمام مراحل اینترنتی و در سامانه سجاد وزارت علوم انجام خواهد شد.

بعد از آزادسازی، مدرک اصلی شما به آدرسی که در پورتال دانشگاه وارد کرده اید، به صورت پستی ارسال خواهد شد که معمولا یک الی دو هفته طول می کشد. زمانی که مدرک و ریزنمرات به دست شما رسید، هر چع سریعتر جهت ترجمه به دار الترجمه های رسمی مراجعه کنید چون دانشگاه ها و سفارت ها به ترجمه مدارک شما نیاز دارند.

در صورت نیاز به مشاوره مهاجرت تحصیلی به هر یک از کشورهای کانادا، آمریکا، انگلیس، هلند، آلمان با مشاوران گروه مهاجرتی افق ماندگار با شماره های 05131071 و 09120920268 تماس بگیرید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *