انتقال تجربه آزادسازی مدارک دانشگاه

آزادسازی مدرک دانشگاه دولتی

اگر فارغ التحصیل یا دانشجوی دانشگاه دولتی نوبت روزانه هستی، می دونی که به اندازه سال های تحصیلت در دانشگاه دولتی، تعهد خدمت داری و تا زمانی که به تعهدت عمل نکنی، نمی تونی آزادسازی مدرک دانشگاهی خودتو انجام بدی و از دانشگاه مورد نظر، اصل مدارک و ریزنمراتت رو تحویل بگیری و برای اهدافی مثل ادامه تحصیل خارج از کشور و مهاجرت استفاده کنی.

(سالهای تعهد خدمت در مقطع لیسانس برای هر دانشجویی با توجه به نوع سهمیه ای که ازش استفاده کرده متفاوت هست؛ مثلا سهمیه مناطق، ایثارگران یا مناطق محروم. کسانی که سهمیه مناطق محروم دارند 3 برابر مدت تحصیل، تعهد خدمت به کشور دارند یعنی مقطع لیسانس 4 ساله به اندازه 12 سال باید به کشور خدمت کنه؛ سهمیه منطقه دو هم یعنی به مدت 8 سال تعهد خدمت خواهد داشت؛ بنابراین قبل از اقدام از طریق هر روشی که در ادامه عنوان میشه، به این موضوع توجه داشته باشید)

همچنین توجه کنید که این مقاله مربوط به رشته های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است؛ برای رشته های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نوبت روزانه، لطفا با اداره امور دانشجویی دانشگاه خود تماس بگیرید.

 

در این مقاله از وبلاگ گروه مهاجرتی افق ماندگار سعی کردیم تجربه یکی از کلاینت هامون در رابطه با آزادسازی مدارک دانشگاه دولتی نوبت روزانه “بدون پرداخت هزینه رو باهاتون به اشتراک بگذاریم.

قبل از هر چیز بهتره بدونید برای آزادسازی مدارک دانشگاه های دولتی چند راه وجود داره:

  • استفاده از سابقه بیمه؛ البته که با توجه به شرایط این روزها اکثر شرکت های خصوصی از موضوع بیمه کارمند طفره میرن؛ مهمتر از اون اگر شما سابقه بیمه رو برای آزادسازی مدارک استفاده کنی، سابقه بیمه به تعداد سال هایی که به کشور تعهد خدمت داری، صفر میشه و بعدها برای بازنشستگی نمی تونی ازش استفاده کنی. پس حواست به این موضوع باشه.
  • روش دوم که خیلی سریع هست پرداخت هزینه و آزادسازی مدارک هست.

اما یک نکته در رابطه با این موضوع وجود داره و اونم اینه که از نیمه دوم سال 1401، صندوق رفاه دانشجویی، نرخ آزادسازی مدارک رو به شکل سرسام آوری و بدون توجه به سال ورود دانشجو، افزایش داد؛ این افزایش نجومی قیمت ها، اعتراضات زیادی رو در پی داشت، کارزار تشکیل شد، اعتراض به دفتر کمیسیون مجلس و نهاد ریاست جمهوری هم رسید اما متاسفانه تا امروز نتیجه ای نداشته و عزیزانی که برای آزادسازی مدارکشون عجله دارن و سابقه کار هم ندارن مجبورند که این مبالغ رو پرداخت کنند تا بتونند اصل مدارک تحصیلی خودشون رو تحویل بگیرند.

نرخ آزادسازی مدارک تحصیلی بسته به مقطع، رشته و گروه تحصیلی متفاوت هست. قبل از پرداخت حتما با اداره امور دانشجویی یا دانش آموختگان دانشگاه خودتون تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنند.

  • راه سوم “نامه عدم کاریابی” هست.

این مسیر کمی زمانبر اما رایگانه؛ برای کسانی که عجله ای ندارن، یا در حال آماده سازی سایر مدارک خودشون مثل زبان انگلیسی هستند و … ارزشش رو داره.

از سال 1396، وزارت علوم و وزارت کار اعلام کردند دانش آموخته های متعهد به خدمت در دانشگاه های دولتی نوبت روزانه، بعد از انجام کارهای فارغ التحصیلی و با در دست داشتن گواهی موقت پایان تحصیلات فقط تا 6 ماه فرصت دارند به کاریابی شهر محل زندگی خود، مراجعه کنند و شرایط کار مورد نظر خود را عنوان و فرم مربوطه را پر کنند، سپس منتظر پاسخ بمانند.

دو نکته مهم:

یک) دقت داشته باشید که هیچگونه بدهی در هیچ یک از مقاطع تحصیلی خود، به صندوق رفاه دانشجویی نداشته باشید. هزینه خوابگاه، اقساط وام ها و … باید کاملا پرداخت شده باشد تا بتوانید برای آزادسازی مدارک تحصیلی درخواست بدهید.

دو) اگر آقا هستید و خدمت نظام وظیفه نرفتید، فقط شش ماه بعد از تاریخ صدور کارت پایان خدمت، فرصت ثبت نام در کاریابی رو دارید.

بعد از گذشت 6 ماه نامه ای از کاریابی مربوطه مبنی بر “عدم کاریابی” دریافت و به اداره کار، رفاه و تعاون مراجعه می کنید تا نامه عدم کاریابی شما همراه با هولوگرام، برای مدت مورد نظر صادر بشه.

اصل این نامه را اسکن و در سامانه سجاد وزارت علوم به همراه سایر مدارک مورد نیاز، برای انجام مراحل “لغو تعهد” بارگذاری می کنید تا زمانی که مراحل اداری در دانشگاه مورد نظر برای مقطع تحصیلی مربوطه طی بشه و نامه “لغو تعهد خدمت” شما صادر بشه. بعد از دریافت این نامه می تونید برای آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق همون سامانه سجاد اقدام کنید بدون اینکه هزینه هایی که قبلا عنوان کردیم از شما دریافت بشه.

نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه ها نیست و تمام مراحل اینترنتی و در سامانه سجاد وزارت علوم انجام خواهد شد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *