نقطه عطف حقوق سیاسی زنان در کانادا

18 اکتبر، نقطه عطف حقوق سیاسی زنان در کانادا

امروز 18 اکتبر، یادآور روزی است که به “زنان” در کانادا، حقوق سیاسی داده شد.

سنگ بنای اختصاص دادن این حقوق با تلاش پنج زن به نام های امیلی مورفی، نلی مکلانگ، لوئیز مککینی، آیرن پارلبای و هنریتا مورادواردز نهاده شد که روزنامه نگار، سیاستمدار، اصلاح طلب و فعالین در این زمینه و اهل استان آلبرتا بودند.
5 زنی که با عنوان Famous Five مشهور شدند بنیانگذار چالشی قانونی در دادگاه های کانادا بودند که باعث ایجاد نقطه عطفی برای برابری حقوق زنان در کانادا شد.
آنها از دادگاه عالی کانادا درخواست پاسخ به این سوال را داشتند: آیا لغت “Persons” در ماده 24 قانون آمریکای شمالی شامل “زنان” می شود؟ بعد از 5 هفته بحث و مکالمه، دادگاه عالی اعلام کرد لغت “Person” شامل “زنان” نمی شود. تلاش های آنها طی یک سال پس از این موضوع منجر به تحولی بزرگ در سال 1929 شد.
کنسولگری اختصاصی بریتانیا اعلام کرد که کلمه Person، “زنان” را نیز شامل می شود و بنابراین می توانند به عنوان سناتور کانادا انتخاب شوند. روز 18 اکتبر، به نام روز افراد یا Persons روزی مهم در تاریخ کانادایی هاست؛ تصمیمات اتخاذ شده در این روز تبدیل به نقطه عطفی در تلاش برای دستیابی به حقوق برابر زنان و مردان در کانادا بود و به زنان این حق را می داد تا در مجلس سنا دارای منصب شوند و پس از آن راه را برای افزایش مشارکت سیاسی و دولتی آنها هموار کرد.
با این امید که برابری حقوق زنان و مردان را در تمامی کشورها شاهد باشیم…
گروه مهاجرتی افق ماندگار

روش های ارتباط با ما:
تلفن ثابت:
051-31071
تلفن همراه و واتساپ:
0912-0920268
وبسایت:www.ofoghint.com
اینستاگرام:
@ofoghint.co
یوتیوب:
گروه بین المللی افق

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *