ترکیه یکی از کشورهای محبوب جهت مهاجرت است؛ نزدیکی آن به ایران و شباهت آداب و رسوم، در کنار طبیعت مطلوب آنجا را به یکی از مقاصد پرطرفدار ایرانیان جهت مهاجرت تبدیل کرده است.

 

اما در سال هزینه زندگی در در ترکیه در سال ۲۰۲۲ به چه صورت است؟

 

هزینه زندگی در ترکیه به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله:

  • تعداد اعضای خانواده (داشتن فرزندان زیر ۱۶ سال و هزینه های تحصیل آنها)
  • سبک زندگی شما (اینکه از وسیله نقلیه شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنید؛ اهل نوشیدنی، سیگار یا رستوران رفتن و ….. باشید، و …)
  • توجه کنید که این هزینه ها از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است؛ درست است که استانبول در مقایسه با لندن یا نیویورک بسیار ارزانتر است اما گرانترین منطقه در ترکیه محسوب می شود.

    هزینه اجاره در ترکبه

بیشترین هزینه، مربوط به هزینه اجاره است؛ در منطقهAegean  و سواحل مدیترانه انتظار پرداخت ماهانه ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ لیر برای یک آپارتمان دو خوابه را داشته باشید. البته در حومه استانبول، یک آپارتمان استودیو می تواند هزینه ای حدود ۳۵۰۰ لیر داشته باشد و هر چقدر به مرکز شهر نزدیک می شوید، این هزینه بیشتر خواهد شد. اجاره یک آپارتمان در تکسیم (Taksim)، یا سایر نواحی مهم و نرخ ها می تواند تا ۱۰۰٫۰۰۰ لیر در ماه بسته به سبک زندگی شما افزایش یابد.

      هزینه قبض های برق، آب، فاضلاب، تلفن، اینترنت، گاز، و بسته های ماهواره ای در ترکیه

مجموع این هزینه ها بسیار ارزان است؛ افرادی که در مجتمع هایی با تعداد ۶ خانوار یا بیشتر زندگی می کنند، باید هزینه ای تحت عنوان شارژ ماهیانه مجتمع برای استفاده از خدمات مشترک ساختمان نیز پرداخت کنند. مجموع این هزینه ها چیزی حدود ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر در ماه خواهد بود.

 

      مالیات دولتی و بیمه در ترکیه

این هزینه سالیانه، باعث خنده افرادی می شود که از کشورهایی مثل انگلستان به ترکیه سفر می کنند؛ چون کسری از هزینه های مالیاتی آنهاست. هزینه مالیات دولتی ترکیه بر مبنای قیمت رسمی دارایی های شما و عوامل دیگری محاسبه می شود. بیمه زلزله، اجباری و بستگی به متراژ املاک شما دارد؛ می توانید پوشش های آتش سوزی و دزدی را هم به این بیمه اضافه کنید. برای هر دوی این موضوعات (یعنی مالیات و بیمه) سالیانه هزینه ای معادل ۴۰۰ تا ۷۰۰ لیر باید پرداخت شود.

      هزینه بار و رستوران در ترکیه

هزینه وعده غذایی فست فود حدود ۴۰ لیر است؛ و اگر به یک رستوران سطح متوسط بروید تا ۱۵۰ لیر افزایش پیدا خواهد کرد. قیمت آبجو در فروشگاه ها، از ۲۲ تا ۴۰ لیر می باشد اما اگر به یک بار بروید می تواند تا ۷۰ لیر هم افزایش یابد و باید انتظار پرداخت ۱۵۰ لیر برای یک بطری شراب با کیفیت متوسط را داشته باشید.

      هزینه حمل و نقل در ترکیه

اگر برنامه زندگی کردن در استانبول را دارید، حمل و نقل یک هزینه اصلی محسوب می شود و استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی برای شما به طور متوسط هزینه ای حدود ۶۰۲ لیر در ماه خواهد داشت. علاوه بر این، هزینه بنزین هر لیتر، ۲۲ لیر می باشد و صاحبان وسایل نقلیه حدود ۱۵۰۰۰ لیر به صورت سالیانه باید صرف هزینه های بیمه و نگهداری خودرو خود کنند.

     هزینه های اقامت و خدمات مربوط به سلامت

 یکی از هزینه های بزرگ برای افراد خارجی زیر ۶۵ سال، داشتن بیمه سلامت برای افزایش کیفیت سلامت آنهاست. درخواست برنامه بیمه سلامت و تکرار آن برای یک فرد غیر ترک، هزینه ای معادل ۷۰۰۰ لیر در سال خواهد داشت.

     هزینه خرید مواد غذایی در ترکیه

افراد مجرد یا متاهل می توانند بودجه زیادی را در این قسمت پس انداز کنند؛ استفاده از بازارهای محلی به جای سوپرمارکت ها برای خرید میوه، سبزیجات و لبنیات ارزانتر خواهد بود و هزینه ای حدود ۳۰۰ لیر در هفته بابت مواد غذایی با کیفیت خواهید داشت. در حال حاضر، گوشت بره و گاو در ترکیه گران است و به طور متوسط کیلویی ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیر می باشد. بیشترین گوشت مصرفی ترکیه، مرغ بوده که کیلویی ۷۰ لیر است.

    تخمین متوسط کل هزینه ماهیانه در ترکیه

با استفاده از پیش فرض هایی که هر فرد برای مصارف شخصی و سبک زندگی خود دارد، و بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره یا رهن، هزینه زندگی در ترکیه تقریبا ۶۰۰۰ لیر و در شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر ۹۰۰۰ لیر خواهد بود.

 

 

شما می توانید به راحتی با تماس با ما، با انواع شرایط مهاجرت به ترکیه آشنا شوید! با ما تماس بگیرید!
گروه بین المللی افق ماندگار

تلفن همراه و واتساپ:
📱۰۹۱۲-۰۹۲۰۲۶۸

تلفن ثابت:
۰۵۱-۳۱۰۷۱

اینستاگرام افق ماندگار