نحوه ثبت نام اکسپرس اینتری

از ابتدای سال ۲۰۱۵ ، سیستم اکسپرس اینتری راه اندازی شده که این سیستم سبب تسریع مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص و ماهر شده است در روش قبل بسیاری از پرونده ها با وضعیت نامشخص و در حال انتظار بودند. در این سیستم بدون ممنوعیت و محدودیت در نوع رشته شغلی و ظرفیت می توانید ایجاد پروفایل و ابراز علاقه مندی جهت برنامه نیروی متخصص و ماهر کانادا را داشته باشید.

دولت فدرال کانادا از میان پروفایل های ثبت شده در این سیستم متقاضیان که بالاترین امتیاز ها را دارند در زیر شاخه های نیروی متخصص ، فنی و حرفه ای ، تجربه کار کانادایی و برنامه‌های پذیرش استانی انتخاب می کند. در حال حاضر هر دو هفته یا حداقل یکبار در ماه انتخاب و قرعه کشی در این سیستم انجام می شود و سرعت انتخاب و ورود افراد متخصص و ماهر به کانادا افزایش چشمگیری داشته است.

متقاضیانی که علاقمند مهاجرت به کانادا تحت یکی از این برنامه های سیستم Express Entry می باشند، باید در قدم اول ثبت پروفایل در سیستم Express Entry بنمایند.
در پروفایل متقاضیان اطلاعات شخصی و شغلی شامل سن، تحصیلات، سابقه کار و مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه و… را در سیستم ثبت می نمایند. هر فاکتور به متقاضی و همسر او امتیازاتی را اختصاص می دهد اگر حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را بدست آورید می‌توانید وارد مراحل بعدی (Pool of Candidates) شوید.

نحوه ثبت نام اکسپرس اینتری

جزییات سیستم جدید Register Express entry ( ثبت نام اکسپرس اینتری ):

در سیستم Express Entry متقاضیان باید در یک سیستم الکترونیک آنلاین اطلاعات خود را ثبت نمایند که به این مرحله Expression of Interest گویند. در این مرحله فقط اطلاعات متقاضی و خانواده ثبت شده و نیاز به آپلود کردن مدرک نیست.

نکته مهم این است که قبل از ثبت پروفایل مدرک تحصیلی باید ارزیابی گردد و مدرک زبان هم باید اخذ شده باشد واینکه زبان انگلیسی باشد یا فرانسه فرقی ندارد .

به محض دریافت EOI سیستم الکترونیک اداره مهاجرت امتیازات متقاضی را براساس اطلاعات ثبت شده محاسبه کرده و بر اساس آن به متقاضی امتیاز (Ranking) داده می شود. متقاضی امکان ویرایش اطلاعات خود را دارد و هر زمان با تغییر شرایط پرونده خود امتیاز جدیدی دریافت می نماید مثلا اگر نمره زبان بالاتری گرفت می تواند اطلاعات خود را آپدیت نماید تا بتواند امتیاز بالاتری کسب کند.

پس از تکمیل اطلاعات و Submitپروفایل، سیستم اطلاعات را بررسی می کند و اگر مشخصات شما با هیچ یک از سه روش های زیر مجموعه اکسپرس اینتری سازگار نباشد (یعنی حداقل امتیازات و شرایط لازم را برای هیچ یک از روشها ، مثلا سطح زبان برای روش Skilled trade یا سابقه کار برای روش تجربه کار کانادایی مناسب نباشد)، طی چند دقیقه تا چند ساعت پروفایل بسته شده و نامه ریجکتی در پروفایل صادر می گردد. اگر شرایط مناسب باشد پروفایل شما eligible شده و برای شما فایل نامبر صادر می گردد.

سپس وارد جمع متقاضیان اکسپرس اینتریPool می گردید. با توجه به امتیاز شما در Comprehensive Ranking System و مقایسه با دیگر رقبا اگر امتیاز مناسبی داشته باشید به طور اتوماتیک دعوتنامه invitation برای شما صادر می گردد که پس از آن یکسری اطلاعات دیگر از متقاضی درخواست می شود، لیستی از مدارک  را باید ارائه کنید و باید آنها تهیه و ترجمه و به صورت آنلاین آپلود کرده و هزینه بررسی مدارک نیز پرداخت گردد. که برای انجام این مرحله تا ۹۰ روز فرصت هست که درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارسال نماید.

اینکه چه رتبه ای برای صدور دعوتنامه مناسب می باشد مشخص نیست چون سیستم رقابتی است .

مورد دیگری که امکان دریافت دعوتنامه را بیشتر می کند تاریخ ایجاد پروفایل در سیستم express entry می باشد. اگر دو پروفایل با امتیاز یکسان در مورد یک نیاز شغلی کانادا باشند پروفایلی که زودتر ثبت شده و مدت زمان بیشتری در سیستم express entry بوده است انتخاب می گردد که رتبه بندی سیستم اکسپرس اینتری می باشد. تاریخ ثبت پروفایل شما همان رتبه شما می باشد.

نکته :

اگر در مدت ۹۰ روز پس از دعوتنامه پاسخی از فرد متقاضی در یافت نشود به طور خودکار پروفایل از سیستم حذف می گردد.
افیسر مهاجرت مدارک ارسالی را بررسی و اگر مورد تایید باشد، نوبت به انجام تست پزشکی(مدیکال،نزد پزشک مورد تایید سفارت کانادا) و ارسال نامه عدم سوء پیشینه یا Background Check می شود. در صورت تایید و مثبت بودن نتایج ، ویزای اقامتی کانادا صادر می گردد و به عنوان یک Permanent Resident وارد کانادا می گردید. در بعضی از موارد افیسر مهاجرت ممکن است درخواست ارسال مدارک به صورت فیزیکی را داشته باشد و یا شما برای مصاحبه حضوری دعوت شوید.

در صورت پذیرش دعوت نامه می‌توان از یکی از روش‌های زیر اقدام کرد:

برنامه جدید Express Entry فدرال کانادا
(Federal Skilled worker Program (FSWP
(Federal Skilled Trades Program (FSTP
(Canadian experience Class (CEC
(Provincial nominee Program (PNP

نحوه ثبت نام اکسپرس اینتری

سیستم امتیاز بندی Express entry:

متقاضیان در دو بخش مجرد و متاهل تقسیم می شوند و هر فرد در Pool می تواند تا ۱۲۰۰ امتیاز کسب نماید. امتیازات اکسپرس اینتری شامل موارد زیر میباشد.

محاسبه آنلاین امتیاز شما در اکسپرس اینتری

امتیاز بندی در سه دسته فاکتور تعریف شده است شامل:

۱- فاکتور سرمایه انسانی اولیه (Core Human Capital Factors) که بطور مختصر CHCF نام می بریم و شامل سن (حداکثر مجرد ۱۱۰ و متاهل ۱۰۰)، سطح تحصیلات (حداکثر مجرد ۱۵۰ و متاهل ۱۴۰) ، مهارت زبان (حداکثر ۱۳۶ برای زبان اول و۲۴ برای زبان دوم مجرد و ۱۲۸ برای زبان اول و ۲۲ برای زبان دوم متاهل) و میزان سابقه کار کانادایی (حداکثر برای مجرد ۸۰ و برای متاهل ۷۰) است که در این بخش افراد مجرد تا ۵۰۰ امتیاز و افراد متاهل ۴۶۰تا امتیاز می توانند کسب کنند و ۴۰ امتیاز دیگر مربوط به همسر متقاضی می باشد

۲- فاکتورهای ترکیبی و قابل انتقال بودن مهارت (Skill Transferability Factors) که بطور مختصر STF می نامیم و متقاضی حداکثر تا ۱۰۰ امتیاز را می تواند از این بخش کسب کند و شامل ترکیبی از فاکتورهای زیر است:

  •  ترکیب سطح زبان و سطح تحصیلات تا ۵۰ امتیاز
  •  ترکیب سطح زبان و سابقه کار غیر کانادایی تا ۵۰ امتیاز
  •  ترکیب سابقه کار کانادایی و سابقه کار غیر کانادایی تا ۵۰ امتیاز
  •  ترکیب داشتن گواهی صلاحیت شغلی job offer استان با سطح زبان می تواند تا ۵۰ امتیاز

که فقط حداکثر ۱۰۰ امتیاز از این بخش می توان دریافت کرد.

نکته

با در نظر گرفتن نکات بالا سیستم اکسپرس اینتری صرفا تکمیل فرم و ورود اطلاعات نمی باشد و هر پرونده ای نیاز به تحلیل و بررسی دقیق دارد.
با توجه به برنامه فوق و عدم امکان تغییر و ویرایش اطلاعات پس از ارسال و دریافت دعوتنامه، تهیه مدارک به شکل دقیق و نوشتن رزومه بر اساس استانداردهای کانادایی در کسب امتیاز لازم و پیدا کردن کارفرما بسیار مهم است.

اکسپرس اینتری در ۱ دقیقه

گروه بین الملل افق با داشتن وکلایی مجرب در امر تهیه پروفایل شخصی و رزومه قابل قبول، آمادگی دارد اقدامات لازم را برای موکلین خود از طریق ثبت نام Express Entry و رساندن پرونده ها به مرحله Pool (استخر) انجام دهد. برای جزئیات بیشتر لطفآ فرم ارزیابی رایگان را تکمیل فرمائید .

فرم ارزیابی رایگان