سیستم مهاجرتی کانادا

چرا سیستم مهاجرتی کانادا از بقیه کشورها برتر است؟

کشورهایی در سراسر جهان ، از جمله ژاپن یا آلمان ، استرالیا یا اتریش ، به مهاجران بیشتری نیاز دارند تا بتوانند تأثیرات منفی اقتصادی جمعیت سالخوردگانشان و نرخ پایین تولدشان را جبران کنند. با این حال احساسات ضد مهاجرت در سالهای اخیر در اکثر کشورها در سراسر جهان رواج یافته  و رو به افزایش است. این نگرانی مبنی بر این است که  استقبال از مهاجران به اقتصاد کشور آسیب برساند ، زیرا افراد تازه وارد ممکن است مشاغل کارگران بومی را “سرقت” کنند.

نگرانی دیگر این است که مهاجران بیش از حد به خدمات اجتماعی اتکا می کنند. همچنین استدلالهایی مبنی بر اینكه تازه واردان از مناطق خاصی از جهان ممكن است دارای ارزشهایی متفاوت باشند كه با ارزشهای غربی ناسازگار باشد ، و از این رو ، تهدید فرهنگی محسوب می شود. مهاجرت نامنظم نگرانی های امنیتی را نیز ایجاد می کند .

80 درصد کانادایی ها معتقدند مهاجرت برای اقتصاد خوب است

با این حال باز هم چنین نگرانی هایی در کانادا نیز وجود دارد. با این حال ، بررسی های عمومی نشان می دهد که کانادایی ها تا حد زیادی از مهاجرت حمایت می کنند. طبق تحقیقات موسسه محیط زیست (Environics Institute)، یک مرکز رای دهی ، 80 درصد از کانادایی ها موافق هستند که مهاجرت برای اقتصاد مفید است.بیشتر کانادایی ها تمایل دارند که دولت سطح  حفظ سطح مهاجرت کشور همینقد نگه دارند و یا کاهش دهد ،

کمپین انتخاباتی فدرال در سال 2019 در کانادا ، بزرگترین احزاب این کشور وعده داده اند که  پذیرایی از مهاجران را  حتی از این هم  بیشتر کنند .

 

چهار دلیلی که کانادا برترین سیستم مهاجرتی را دارد:

حمایت از مهاجرت به کانادا به این عوامل وابسته است: تاریخ ، جغرافیا ، سیاست و سیاست گذاری.

سابقه تاریخی کانادا

کانادا سابقه مهاجرت پذیری طولانی را دارد. به غیر از مردم بومی خود کشور  کانادا ، همه کانادایی ها یا نوادگان مهاجران هستند یا خود مهاجر بودند. به همین ترتیب ، کانادا توانسته است افراد را از فرهنگ های گوناگون در خود جا دهد. این همیشه اتفاق نمی افتاد ، زیرا در تاریخ کانادا نیز با نشانه هایی از عدم تحمل در برابر مهاجران جدید نشان داده شده بود ، اما این کشور پس پایان جنگ جهانی دوم تا کنون کشور مهاجرپذیر بوده و اکنون یکی از چند فرهنگی ترین جوامع در جهان است.

موقعیت جغرافیایی کانادا

جغرافیای کانادا برای سیستم مهاجرتی خود نیز بسیار مطلوب است. بر خلاف ایالات متحده ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورهای غربی که دائماً شاهد جریان غیرقانونی مهاجرت هستند ، کانادا از نظر جغرافیایی ایزوله شده است و این بدان معنی است که قادر است کنترل دقیق خود را بر روی چه کسی وارد کشور کند و چه کسانی را رد کند را دارد. مهاجرت نامنظم به کانادا در سالهای اخیر افزایش یافته است و اعتماد عمومی به سیستم مهاجرت را تا حدی تضعیف می کند ، اما یک باور عمومی در کانادا وجود دارد که سیستم مهاجرت این کشور تحت کنترل است و نگرانی هایی را در مورد مهاجران که خطراتی امنیتی و مالی دارند را کاهش می دهد.

سیاست عمومی کانادا

سیاست عمومی خوب دلیل اصلی حمایت کانادایی از مهاجرت است. کانادا مدتهاست که با مشخص کردن سیاستهای مؤثر و اصلاح آنها در صورت نیاز برای تأمین منافع عمومی ، مانند نگینی می درخشد. این کشور بیش از 80 مسیر مهاجرتی مختلف  را اداره می کند تا مهاجران با مهارت های مختلفی بتوانند از این روش ها بهره مند شوند. کانادا همچنین بیش از هر کشور دیگری در جهان (بیش از 1.5 میلیارد دلار در سال) در خدمات اسکان مهاجران ، مانند پشتیبانی اشتغال ، سرمایه گذاری می کند تا به تازه واردان در ادغام اقتصادی و اجتماعی کمک کند و بتوانند بهتر جذب جامعه کانادا شوند.

سیاست گذاری کانادا

چهارمین دلیل  برتری کانادا ، سیاست آن است. بیش از 20 درصد از کانادایی ها از مهاجران نسل اول هستند و چه مهاجران نسل اول، دوم یا نسل سوم باشند ، تمایل به اقامت در بزرگترین شهرهای این کشور را دارند مانند تورنتو ، مونترال ، کلگری و ونکوور. از آنجا که کانادا از مهاجران بیشتر استقبال می کند ، سهم جمعیت مهاجر این کشور رو به رشد خواهد بود ، که این امر بیشتر باعث افزایش تأثیر رأی دهندگان مهاجر تاثیر خواهد داشت و  باعث کاهش انگیزه های احزاب سیاسی برای تبلیغات در سکوهای ضد مهاجرت خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *