جشنواره زمستانه گروه مهاجرتی افق ماندگار با هدایای ویژه

اکسپرس اینتری کانادا

کشور کانادا در سال ۲۰۱۵ میلادی به معرفی یک سیستم یکپارچه برای مهاجرت سریع کانادا به نام سیستم اکسپرس اینتری کانادا (Express Entry) ‍‍‍‍‍‍‍پرداخت. اکسپرس اینتری به معنای ورود سریع به کشور کانادا میباشد. تمام اقامت های دائمی فدرال کانادا از طریق این سیستم به افراد متقاضی مهاجرت کانادا اعطا میگردد. نیروی کار ماهر، نیروی کار متخصص، افرادی که تجربه کار در کانادا و تجربه تحصیل در کانادا را داشته باشند میتوانند از طریق این برنامه برای اخذ اقامت کانادا درخواست دهند. سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) کانادا بر اساس شرایط افراد به آنها امتیاز داده، و بهترین امتیازها را برای مهاجرت و اقامت کانادا انتخاب میکند.

سیستم اکسپرس اینتری کانادا دارای چهار مرحله میباشد. در مرحله اول شرایط افراد از ۱۰۰ امتیاز مورد بررسی قرار میگیرد و افراد بر اساس سن، تحصیلات، سابقه کار، مهارت زبان و شرایط انطباق پذیری (یعنی دارا بودن مهارت زبان فرانسه یا دو زبان بودن و یا داشتنبستگان درجه یک که مقیم کشور کانادا و … هستند) مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. چنانچه افراد متقاضی مهاجرت کاری به کانادا بتوانند از ۱۰۰ امتیاز ۶۷ امتیاز کسب نمایند. اجازه ورود به سیستم اکسپرس اینتری را خواهند داشت. دارا بودن حداقل ایلتس ۶، سن بالای ۲۱ سال و داشتن حداقل دو سال سابقه کار از جمله حداقل های لازم برای برنامه اکسپرس اینتری کانادا میباشد.

سیستم اکسپرس اینتری یکی از روش های اقامت در کانادا است.

سیستم امتیاز بندی

پس از کسب امتیازات لازم شما واجد خروج از مرحله اول و ورود به مرحله دوم که Pool یا استخر انتظار است خواهید شد. که این مرحله دارای سیستم امتیاز بندی متفاوتی میباشد. در مرحله Pool امتیاز بندی ها از ۱۲۰۰ امتیاز محاسبه میشود که ۶۰۰ امتیاز اول بر اساس شرایط فردی (سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی، انطباق پذیری و …) و ۶۰۰ امتیاز دوم بر اساس نامینیشن استانی کانادا (Nomination) یا دعوتنامه استانی، داشتن پیشنهاد شغلی و … برای مهاجرت به کانادا به افراد تعلق میگیرد.

به طور کلی نمیتوان گفت افراد با کسب چه امتیازی میتوانند از مرحله استخر خارج شوند. زیرا تعیین این امتیاز به شرایط رقبای انها بستگی دارد. دولت فدرال کانادا بر اساس بیشترین امتیازها افراد را برای مهاجرت به کانادا انتخاب میکند. اما با توجه به مینیمم امتیازاتی که تا کنون در قرعه کشی های قبلی اکسپرس اینتری اعلام شده است. میتوان نتیجه گرفت با کسب حداقل ۴۵۰ امتیاز شانس قبولی در این سیستم افزایش پیدا میکند. زمانی که شما در این مرحله پذیرفته شوید. از طرف دولت کانادا دعوتنامه (ITA) برایتان ارسال خواهد شد، که به وسیله ان میتوانید اقامت دائم کانادا را اخذ نمایید.

آپلود مدارک

حال نوبت به اپلود اصل مدارک میرسد و شما ۹۰ روز مهلت دارید. که با ارسال اسناد و مدارک لازم صحت تمام شرایط ذکر شده را ثابت کنید. سپس با در دست داشتن نامه هایی که برایتان ارسال میگردد. باید سایر مراحل لازم از جمله انجام سو پیشینه، تست های پزشکی، انگشت نگاری (بیومتریک) را انجام دهید. پس از ان شما موفق به اخذ ویزای اقامتی کانادا خواهید شد.

افیسر در فرودگاه کشور کانادا ادرس منزل شما را خواهد گرفت و نهایتا پس از گذشت ۴۰ روز کارت اقامت کانادا (PR Card) را برای شما ارسال خواهد کرد. اعتبار این کارت ۵ ساله میباشد. در صورتی که شما در این ۵ سال ۲ سال در خاک کانادا باشید. میتوانید مجددا برای دریافت پی ار کارت درخواست دهید و اگر ۳ سال را در خاک کانادا اقامت داشته باشید. میتوانید در ازمون شهروندی کانادا شرکت کرده و پاسپورت کانادایی دریافت کنید و به عنوان شهروند کانادا شناخته شوید.

لازم به ذکر است قبل از اقدام برای ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری شما باید ابتدا مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کنید.

زیرا به عنوان مثال ممکن است شما مدرک کارشناسی ارشد در کشور خود را داشته باشید. و چه بسا مدرک شما در کشور کانادا ارزشی نداشته باشد. در این صورت دولت کانادا شما را به عنوان فردی دروغگو شناخته و میتواند به مدت ۵ سال شما را بلاک کند. همچنین داشتن حداقل ایلتس ۶ برای ثبت نام در این برنامه ضروری است. لازم است بدانید بعد از تشکیل پروفایل در این سیستم میتوانید برخی از اطلاعات خود را ویرایش کنید.

در حال حاضر تمام برنامه‌های اقامت دائم کانادا زیرشاخه سیستم یکپارچه اکسپرس اینتری میباشد. جدا از برنامه‌های استانی مانند برنامه های کارآفرینی و سرمایه گذاری و … برنامه های جذب نیروی کار ماهر، نیروی کار متخصص، افرادی که در کانادا سابقه کار یا تحصیل داشته باشند همگی توسط سیستم اکسپرس اینتری انجام میشود. این افراد بر اساس شرایط خود امتیاز دریافت میکنند و برای مهاجرت کانادا انتخاب میشوند.

متقاضیانی که سابقه کار در کانادا را داشته باشند بین ۷۰ تا ۸۰ امتیاز اضافی دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است افرادی که به کار و تحصیل در کانادا پرداخته اند راحت تر میتوانند نامینیشن استانی دریافت کنند که این باعث میشود ۶۰۰ امتیاز اضافی دریافت کنند. چنانچه این افراد بتوانند جاب آفری از کارفرمایی کانادایی دریافت کنند اگر پیشنهاد کار انها مدیریتی باشد ۲۰۰ امتیاز و اگر کار معمولی باشد ۵۰ امتیاز به امتیازات انها اضافه خواهد شد. که این امتیازها باعث میشود شانس افراد برای پذیرش در سیستم اکسپرس اینتری افزایش یابد.

شاید برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری را دارند سوال باشد که چگونه میتوانیم نامینیشن استانی دریافت کرده و ۶۰۰ امتیاز اضافی کسب کنیم؟

  1. بعضی از استانهای کانادا مانند استان ساسکاچوان یا استان منیتوبا کانادا دارای برنامه های تخصصی اسکیل ورکر هستند. زمانی که شما در سیستم‌های ابراز علاقه مندی (EOI) استان‌ها ثبت‌نام کنید و در استان مورد نظر خود امتیازات لازم را کسب نمایید. توسط ان استان انتخاب شوید برایتان نامینیشن استانی کانادا صادر خواهد شد. زمانی که این تاییدیه را در اکسپرس اینتری ثبت کنید ۶۰۰ امتیاز اضافی به شما تعلق خواهد گرفت.
  2. علاوه بر ان ممکن است هر یک از شهر های کانادا بر اساس نیاز خود به جذب نیروی کار بین المللی از طریق سیستم اکسپرس اینتری بپردازند. زمانی که شما اقدام به ثبت نام در این سیستم میکنید. از شما سوال میشود که در کدام استان کانادا قصد مهاجرت و اقامت دارید. زمانی که شما استان مورد نظر خود را انتخاب کردید در صورت داشتن امتیازات لازم توسط همان استان انتخاب خواهید شد. یعنی شما نسبت به افرادی که ان استان را انتخاب نکرده اند اولویت دارید و در این صورت نیز شما میتوانید نامینیشن استانی دریافت کنید.

جهت اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی اینستاگرام موسسه مهاجرتی افق ماندگار را دنبال کنید.

جاب بانک

در سیستم اکسپرس اینتری قسمتی به نام جاب بانک (Job Bank) وجود دارد که این جاب بانک ها در واقع کارفرمایان کانادایی هستند. کارفرماهای کانادایی برای پیدا کردن نیروی مورد نظر خود از این برنامه استفاده کرده و بر اساس شرایط افراد انها را انتخاب میکنند. که در این صورت شما میتوانید امتیاز جاب افر را نیز دریافت کنید. تا قبل از سال ۲۰۱۸ میلادی ثبت نام در جاب بانک اکسپرس اینتری الزامی بود. در حال حاضر این مرحله اختیاری شده است. اما اگر شما در جاب بانک Express Entry ثبت نام کنید اطلاعاتتان برای کارفرمایان کانادایی ارسال خواهد شد و درصورتی که شرایط شما برای انها مناسب باشد . شما را انتخاب خواهید شد .

متقاضیان ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری میتوانند قبل از اقدام به هرکاری به محاسبه انلاین امتیازات خود بپردازند. این افراد قادر خواهند بود فرم های مربوطه را در سایت CIC کانادا به صورت انلاین تکمیل کرده و از امتیازات خود مطلع شوند. گروه بین الملل افق نیز برای رفاه شما عزیزان بر اساس سیستم اکسپرس اینتری کانادا فرم هایی را به زبان فارسی در سایت خود قرار داده است و شما میتوانید به راحتی به محاسبه و ارزیابی امتیازات خود را در مرحله اول و دوم اکسپرس اینتری به صورت رایگان بپردازید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به کارشناسان و وکلای امور مهاجرت کانادا در گروه بین الملل افق مراجعه کنید. با شماره ۳۱۰۷۱-۰۵۱ تماس بگیرید  و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *