اکسپرس اینتری کانادا

کشور کانادا در سال ۲۰۱۵ میلادی به معرفی یک سیستم یکپارچه برای مهاجرت سریع و دائم به کانادا به نام سیستم اکسپرس اینتری کانادا (Express Entry) ‍‍‍‍‍‍‍پرداخت؛ اکسپرس اینتری به معنای ورود سریع به کشور کانادا می باشد. تمام اقامت های دائمی فدرال کانادا از طریق این سیستم به افراد متقاضی مهاجرت کانادا اعطا می گردد. نیروی کار ماهر، نیروی کار متخصص، افرادی که تجربه کار و تحصیل در کانادا را داشته باشند می توانند از طریق این برنامه برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست دهند. سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) کانادا بر اساس شرایط افراد به آنها امتیاز داده، و بالاترین و بهترین امتیازها را برای مهاجرت و اقامت دائم کانادا انتخاب می کند.

سیستم اکسپرس اینتری کانادا چهار مرحله دارد. در مرحله اول شرایط افراد از ۱۰۰ امتیاز مورد بررسی قرار می گیرد و افراد بر اساس سن، تحصیلات، سابقه کار، مهارت زبان و شرایط انطباق پذیری (یعنی دارا بودن مهارت زبان فرانسه یا دو زبانه بودن و یا داشتن بستگان درجه یک که مقیم کشور کانادا و … هستند) مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. چنانچه افراد متقاضی مهاجرت کاری به کانادا بتوانند از ۱۰۰ امتیاز ۶۷ امتیاز کسب نمایند. اجازه ورود به سیستم اکسپرس اینتری را خواهند داشت. دارا بودن حداقل ایلتس ۶، سن بالای ۲۱ سال و داشتن حداقل دو سال سابقه کار از جمله حداقل های لازم برای برنامه اکسپرس اینتری کانادا می باشد.

اکسپرس-اینتری
سیستم اکسپرس اینتری یکی از روش های اقامت دائم کانادا است.

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا

پس از کسب امتیازات لازم شما واجد خروج از مرحله اول و ورود به مرحله دوم که Pool یا استخر انتظار است خواهید شد. که این مرحله دارای سیستم امتیاز بندی متفاوتی می باشد. در مرحله Pool امتیاز بندی ها از ۱۲۰۰ امتیاز محاسبه می شود که ۶۰۰ امتیاز اول بر اساس شرایط فردی (سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی، انطباق پذیری و …) و ۶۰۰ امتیاز دوم بر اساس نامینیشن استانی کانادا (Nomination) یا دعوتنامه استانی، داشتن پیشنهاد شغلی و … برای مهاجرت به کانادا به افراد تعلق می گیرد.

به طور کلی نمی توان گفت افراد با کسب چه امتیازی می توانند از مرحله استخر خارج شوند. زیرا تعیین این امتیاز به شرایط رقبای آنها بستگی دارد. دولت فدرال کانادا بر اساس بیشترین امتیازها افراد را برای مهاجرت به کانادا انتخاب می کند. اما با توجه به حداقل امتیازاتی که تا کنون در قرعه کشی های قبلی اکسپرس اینتری اعلام شده است، می توان نتیجه گرفت با کسب حداقل ۴۵۰ امتیاز، شانس قبولی در این سیستم افزایش پیدا می کند. زمانی که شما در این مرحله پذیرفته شوید، از طرف دولت کانادا دعوتنامه (ITA) برایتان ارسال خواهد شد، که به وسیله آن می توانید اقامت دائم کانادا را اخذ نمایید و به محض ورود به کانادا، کارت اقامت دائم به آدرسی که تعریف کرده اید، ارسال می شود.

آپلود مدارک جهت ثبت نام در اکسپرس اینتری کانادا

حال نوبت به آپلود اصل مدارک می رسد و شما ۹۰ روز مهلت دارید که با ارسال اسناد و مدارک لازم صحت تمام شرایط ذکر شده را ثابت کنید. سپس با در دست داشتن نامه هایی که برایتان ارسال می گردد باید سایر مراحل لازم از جمله اخذ گواهی عدم سوءپیشینه، آزمایشات پزشکی، انگشت نگاری ( بیومتریک ) را انجام دهید. پس از آن شما موفق به اخذ ویزای اقامت دائم کانادا خواهید شد.

آفیسر مرزی در فرودگاه کشور کانادا آدرس منزل شما را دریافت خواهد کرد و نهایتا پس از گذشت ۴۰ روز کارت اقامت دائم کانادا (PR Card) برای شما ارسال خواهد شد؛ اعتبار این کارت ۵ ساله می باشد. در صورتی که شما در این ۵ سال ۲ سال در خاک کانادا باشید، می توانید مجددا برای دریافت پی ار کارت یا کارت اقامت دائم درخواست دهید و اگر ۳ سال را در خاک کانادا اقامت داشته باشید، می توانید در آزمون شهروندی کانادا شرکت کرده و پاسپورت کانادایی دریافت کنید و به عنوان شهروند کانادا شناخته شوید.

لازم به ذکر است قبل از اقدام برای ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری شما باید ابتدا مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کنید.

زیرا به عنوان مثال ممکن است شما مدرک کارشناسی ارشد در کشور خود را داشته باشید و چه بسا مدرک شما در کشور کانادا ارزشی نداشته باشد. در این صورت دولت کانادا شما را به عنوان فردی دروغگو شناخته و می تواند به مدت ۵ سال شما را از ورود به کانادا محروم کند. همچنین داشتن حداقل آیلتس جنرال ۶ برای ثبت نام در این برنامه ضروری است. لازم است بدانید بعد از تشکیل پروفایل در این سیستم می توانید برخی از اطلاعات خود را ویرایش کنید.

در حال حاضر تمام برنامه‌های اقامت دائم کانادا زیرشاخه سیستم یکپارچه اکسپرس اینتری می باشد. جدا از برنامه‌های استانی مانند برنامه های کارآفرینی و سرمایه گذاری و … برنامه های جذب نیروی کار ماهر، نیروی کار متخصص، افرادی که در کانادا سابقه کار یا تحصیل داشته باشند همگی توسط سیستم اکسپرس اینتری انجام می شود. این افراد بر اساس شرایط خود امتیاز دریافت می کنند و برای مهاجرت کانادا انتخاب می شوند.

متقاضیانی که سابقه کار در کانادا داشته باشند بین ۷۰ تا ۸۰ امتیاز اضافی دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است افرادی که به کار و تحصیل در کانادا پرداخته اند راحت تر می توانند نامینیشن یا نامزدی استانی دریافت کنند که این باعث می شود ۶۰۰ امتیاز اضافی دریافت کنند. چنانچه این افراد بتوانند جاب آفری از کارفرمایی کانادایی دریافت کنند اگر پیشنهاد کار آنها مدیریتی باشد ۲۰۰ امتیاز و اگر کار معمولی باشد ۵۰ امتیاز به امتیازات آنها اضافه خواهد شد که این امتیازها باعث می شود شانس افراد برای پذیرش در سیستم اکسپرس اینتری افزایش یابد.

شاید برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری را دارند سوال باشد که چگونه می توانیم نامینیشن یا نامزدی استانی دریافت کرده و ۶۰۰ امتیاز اضافی کسب کنیم؟

  1. بعضی از استان های کانادا مانند استان ساسکاچوان یا استان منیتوبا کانادا دارای برنامه های تخصصی اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر هستند. زمانی که شما در سیستم‌های ابراز علاقه مندی (EOI) استان‌ها ثبت‌نام کنید و در استان مورد نظر خود امتیازات لازم را کسب نمایید. توسط آن استان انتخاب شوید برایتان نامینیشن یا نامزدی استانی کانادا صادر خواهد شد. زمانی که این تاییدیه را در اکسپرس اینتری ثبت کنید ۶۰۰ امتیاز اضافی به شما تعلق خواهد گرفت.
  2. علاوه بر آن ممکن است هر یک از شهرهای کانادا بر اساس نیاز خود به جذب نیروی کار بین المللی از طریق سیستم اکسپرس اینتری بپردازند. زمانی که شما اقدام به ثبت نام در این سیستم می کنید از شما سوال می شود که در کدام استان کانادا قصد مهاجرت و اقامت دارید. زمانی که شما استان مورد نظر خود را انتخاب کردید در صورت داشتن امتیازات لازم توسط همان استان انتخاب خواهید شد. یعنی شما نسبت به افرادی که آن استان را انتخاب نکرده اند اولویت دارید و در این صورت نیز شما می توانید نامینیشن یا دعوتنامه استانی دریافت کنید.

جهت اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی، اینستاگرام موسسه مهاجرتی افق ماندگار را دنبال کنید.

جاب بانک یا بانک مشاغل کانادا

در سیستم اکسپرس اینتری قسمتی به نام جاب بانک (Job Bank) وجود دارد که این جاب بانک ها در واقع کارفرمایان کانادایی هستند. کارفرماهای کانادایی برای پیدا کردن نیروی مورد نظر خود از این برنامه استفاده کرده و بر اساس شرایط افراد آنها را انتخاب می کنند. در این صورت شما می توانید امتیاز جاب آفر را نیز دریافت کنید. تا قبل از سال ۲۰۱۸ میلادی ثبت نام در جاب بانک اکسپرس اینتری الزامی بود. در حال حاضر این مرحله اختیاری شده است. اما اگر شما در جاب بانک اکسپرس اینتری  Express Entry ثبت نام کنید اطلاعاتتان برای کارفرمایان کانادایی ارسال خواهد شد و در صورتی که شرایط شما برای آنها مناسب باشد، شما را انتخاب خواهند کرد.

متقاضیان ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری می توانند قبل از اقدام به هر کاری به محاسبه آنلاین امتیازات خود بپردازند. این افراد قادر خواهند بود فرم های مربوطه را در سایت CIC کانادا به صورت آنلاین تکمیل کرده و از امتیازات خود مطلع شوند. گروه بین المللی افق ماندگار نیز برای رفاه شما عزیزان بر اساس سیستم اکسپرس اینتری کانادا فرم های ارزیابی رایگان برای این سیستم را به زبان فارسی در سایت خود قرار داده است که می توانید به راحتی به محاسبه و ارزیابی امتیازات خود در مرحله اول و دوم اکسپرس اینتری بپردازید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به کارشناسان و وکلای امور مهاجرت کانادا در گروه مهاجرتی افق ماندگار مراجعه کنید. با شماره ۳۱۰۷۱-۰۵۱ یا تلفن همراه 09120920268 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *