آزمون زبان و درخواست اقامت دائم کانادا

یکی از مهمترین مدارکی که هنگام درخواست اقامت دائم کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری نیاز خواهید داشت، نمره آزمون زبان بین المللی دارای اعتبار و تایید شده توسط اداره مهاجرت این کشور می باشد. اقدام از طریق برنامه های مهاجرت دائمی، برای مهاجران متخصص همیشه زمان بیشتری نیاز دارد اما اغلب بر این باورند که این انتظار ارزشش را دارد. چرا که با دریافت کارت اقامت دائم به محض ورود به کانادا، می توانند از بسیاری از مزایایی بهره مند شوند که دولت کانادا در اختیار مقیمان دائم خود قرار می دهد.

مدارک مورد نیاز جهت ارسال درخواست اکسپرس اینتری

 • پاسپورت معتبر
 • نمره آزمون زبان
 • مدرک تحصیلات کانادایی یا گزارش ارزیابی مدرک تحصیلی برای مقاصد مهاجرت
 • نامزدی استانی (در صورت وجود)
 • جاب آفر یا پیشنها شغلی کتبی از یک کارفرمای کانادایی ( در صورت وجود )
 • اثبات تجربه کار

آزمون زبان ( مورد پذیرش اکسپرس اینتری ) برای مهاجران متخصص

اگر می خواهید اقامت دائم کانادا را از طریق سیستم اکسپرس اینتری دریافت کنید، و تخصص لازم را دارید، یکی از مهمترین مدارکی که به آن نیاز دارید، نمره آزمون زبان بین المللی است؛ مهارت های زبان شما بایستی از طریق شرکت در آزمون های زبان بین المللی معتبر، به اثبات برسد. بنابراین باید:

 • برنامه ریزی برای آزمون خود را زیر نظر موسسه ای معتبر و تایید شده توسط اداره مهاجرت کانادا شروع کنید و هزینه آن را پرداخت کنید. این موضوع بدین معنی است که آزمون بین المللی انتخابی توسط شما باید مورد تایید اداره مهاجرت این کشور باشد. 
 • نتایج آزمون را وارد پروفایل اکسپرس اینتری خود نمایید.
 • اگر دعوت به پذیرش شدید، نتایج آزمون را همراه با درخواست وارد پروفایل خود کنید. اگر نتایج را ارائه ندهید، اداره مهاجرت کانادا درخواست شما را بررسی نخواهد کرد.

از اداره مهاجرت کانادا، تقاضای ارسال مستقیم نتایج آزمون زبان خود را نداشته باشید. نتایج آزمون را همراه با درخواست تکمیل شده خود ارسال کنید؛ توجه داشته باشید: اصل نتایج آزمون را پیش خود نگه دارید چرا که ممکن است بعدا از شما درخواست شود.

الزامات زبان – نیروی کار ماهر جهت برنامه اکسپرس اینتری

برای اینکه واجد شرایط سیستم و برنامه های اکسپرس اینتری باشید، باید مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه خود را اثبات کنید:

 • شرکت در آزمون های زبان تایید شده
 • دریافت حداقل نمره مورد نیاز برای برنامه درخواستی شما
 • وارد کردن نمره هنگام تکمیل پروفایل اکسپرس اینتری
 • جهت تعیین سطح زبان انگلیسی یا فرانسه شما، از آزمون Canadian Language Benchmarks (CLB) برای زبان انگلیسی و Niveaux de compétence linguistique canadien (NCLC) برای زبان فرانسوی استفاده می شود.

الزامات زبان و نمره مورد نیاز آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی در هر یک از زیرشاخه های سیستم اکسپرس اینتری، به شرح زیر می باشد:

برنامه نیروی کار ماهر فدرال

در این برنامه از سیستم اکسپرس اینتری، نمره آزمون زبان CLB 7 برای زبان انگلیسی و NCLC 7 برای زبان فرانسوی مورد نیاز خواهد بود؛ حداقل نمره ای که برای این برنامه به عنوان دومین زبان رسمی و برای آزمون های عنوان شده مورد نیاز است، 5 می باشد.

تجربه کار کانادایی

نمره آزمون زبان شما در هر یک از زیرشاخه های آزمون مورد نظر و مهارتهایی که نیاز دارید کاملا به گروه شغلی که برای آن درخواست می دهید و با عنوان ناک شغلی یا National Occupational Classification System (NOC) شناخته می شود، بستگی دارد.

برای تییر یا TEER 0 یا 1، حداقل نمره آزمون زبان انگلیسی CLB 7 و زبان فرانسه NCLC 7 و برای TEER 2 یا 3، CLB 5 برای زبان انگلیسی و NCLC 5 برای زبان فرانسه نیاز خواهد بود.

برنامه تجارت ماهر فدرال

برای این برنامه، حداقل نمره آزمون زبان برای مهارت های Speaking & Listening یا مهارت مکالمه و شنیداری، CLB 5 و برای مهارت های نوشتاری و درک مطلب یا Reading & Writing حداقل نمره CLB 4 نیاز خواهد بود.

زبان فرانسه نیز به ترتیب در مهارت های مکالمه و شنیداری، حداقل نمره NCLC 5 و مهارت درک مطلب و نوشتاری شما حداقل نمره NCLC 4 نیاز است.

مدت اعتبار نمرات آزمون های زبان چقدر است؟
نتایج آزمون های زبان از زمان ارسال درخواست اقامت دائم در برنامه های اکسپرس اینتری، باید دارای 2 سال اعتبار باشد.

اگر برای درخواست اقامت دائم دعوت شده اید، حتما مدت اعتبار نتایج آزمون را چک کنید تا در زمان ارسال درخواست، اعتبار داشته باشد.

 

آزمون زبان مورد تایید اداره مهاجرت کانادا

شما می توانید در هر یک از این آزمون های زبان تایید شده توسط اداره مهاجرت کانادا شرکت کنید:

آزمون زبان انگلیسی:

 • CELPIP: یا برنامه ارزیابی مهارت زبان انگلیسی کانادایی که باید در آزمون CELPIP جنرال شرکت کنید. توجه داشته باشید که آزمون جنرال LS را برای اکسپرس اینتری قابل قبول نیست.
 • آیلتس: آزمون زبان انگلیسی بین المللی که باید گزینه آزمون جنرال را انتخاب کنید. چون اداره مهاجرت آزمون آکادمیک را برای اکسپرس اینتری نمی پذیرد.

آزمون زبان فرانسه:

TEF کانادا

آزمون ارزیابی زبان فرانسه یا Test d’évaluation de français,، شامل: درک نوشتاری، درک شفاهی، اصطلاح نوشتاری، بیان شفاهی

TCF کانادا

آزمون دانش فرانسه یا Test de connaissance du français, شامل: درک نوشتاری، درک شفاهی، اصطلاح نوشتاری، بیان شفاهی

گام بعدی چه خواهد بود؟

بر اساس نتایج آزمون زبان خود، سطح زبان شما در موارد زیر مشخص کنید:

 • Canadian Language Benchmark (CLB) (به معنای معیار زبان کانادایی)
 • Niveaux de compétence linguistique canadiens (NCLC)

اداره مهاجرت کانادا، نتایج آزمون را به عنوان مدرکی دال بر اثبات مهارت زبان شما در بخش های مختلف استفاده خواهد کرد. نتایج آزمون شما هنگام درخواست، باید معتبر باشد؛ (کمتر از دو سال) زمانی که:

 • پروفایل اکسپرس اینتری خود را کامل می کنید.
 • برای اقامت دائم اپلای می کنید.

پروفایل اکسپرس اینتری به مدت 12 ماه معتبر است. مطمئن شوید که نتایج آزمون زبان شما برای همان مدت زمان، معتبر باشد. اگر نمره آزمون زبان شما به زودی منقضی می شود، باید در آزمون مجددا شرکت کنید و پروفایل اکسپرس اینتری خود را با نتایج جدید آزمون، آپدیت کنید.

منبع اطلاعات این مقاله، وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا است.

در صورتی که تمایل به اقدام از طریق سیستم اکسپرس اینتری را دارید، با شماره های 05131071 و یا 09120920268 تماس حاصل فرمایید. مشاوران گروه بین المللی افق ماندگار در امور مهاجرت کانادا، تخصص و تجربه چندین ساله خود را با شما در میان می گذارند. اگر تا انتهای این مقاله همراه ما بودید و به مشاوره تخصصی مهاجرت نیاز پیدا کردید، می توانید وقت خود را از طریق وبسایت ما رزرو نمایید؛ همچنین می توانید با مراجعه به صفحه مشاوره مهاجرت، از کد تخفیف 20 درصدی ما نیز استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *