گزارشی از عملکرد سیستم اکسپرس اینتری در سال ۲۰۱۹

سیستم اکسپرس انتری  سیستمی جامع  برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته ی کارگر ماهر فدرال ، مشاغل با مهارت و تجربه کانادایی ( Federal Skilled Worker Class Federal Skilled Trades Class و  Canadian Experience Class) از سراسر دنیا بر پایه امتیازات و معیارهایی مهاجران که جذب می کند.متقاضیان  بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی کسب می کنند دسته بندی می شوند؛

این سیستم به متقاضیان بر اساس فاکتورهایی مانند زبان انگلیسی و فرانسه ،سن، تحصیلات و سابقه کار امتیازدهی می کند. برای متقاضیانی که بالاترین امتیاز را داشته باشندITA  یا دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم صادر می شود.

وزارت مهاجرت فدرال ، مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا IRCC ، در طول سال ۲۰۱۹ مجموعا ۲۴ پذیرش که شامل کلیه برنامه های مرتبط با  اکسپرس اینتری  بوده است  و همچنین تعداد دعوتنامه های صادرشده در این پذیرش ها در حدود ۲۶۰۰ تا ۳۹۰۰ بوده است  ، در مجموع ۲۶ قرعه کشی برگزار کرد.

با توجه به اهداف پذیرش بالا کانادا در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برای جذب مهاجر در سه برنامه اکسپرس اینتری فدرال با مهارت بالا و PNP ( برنامه های استانی) ، انتظار می رود تعداد متقاضیان اکسپرس اینتری در سال ۲۰۱۹ دعوتنامه دریافت می کنند از تعداد متقاضیان دعوت شده در سال ۲۰۱۸ بیشتر باشد و پیشی بگیرد.

با این حال ، با دعوت نامه های فراوان صادر شده در اواخر سال ۲۰۱۸ ، یکی از توضیحات مربوط به سقوط در سال ۲۰۱۹ ، احتمال اینکه IRCC مجبور شده باشد تعداد ITA های صادر شده را پایین نگه دارد ، به منظور حفظ استاندارد پردازش خود به مدت شش ماه برای برنامه های اقامت دائم ثبت شده از طریق سیستم اکسپرس اینتری  است.

 

ee tbt draw133CORRECT 1 1 1024x625 - گزارشی از عملکرد سیستم اکسپرس اینتری در سال 2019

حجم پذیرش در سال ۲۰۱۹:

تحولات تعیین کننده در سال ۲۰۱۹ ،  روند افزایش تدریجی تعداد دعوتنامه های طی دو یا سه ماه در سال ۲۰۱۸ شاهد بودیم رعایت نشد . در سالی که گذشت تعداد دعوتنامه ها و حجم پذیرش ها خیلی غیر قابل پیش بینی بودند و امکان نداشت به طور قطع بتوان پیش بینی کرد که آیا در دور بعدی کانادا دعوتنامه ها را کاهش خواهد داد یا افزایش.

در سه ماه آخر سال ۲۰۱۹  اندازه قرعه کشی ها به طور خلاصه به این صورت بود :  ۳،۹۰۰ ITA در ماه اکتبر افزایش یافت و در ماه نوامبر به ۳،۶۰۰ کاهش یافت و در  دسامبر ۳۲۰۰ ITA صادر کرد و سال را به پایان رساند.

اما اکنون سؤال این است که آیا IRCC برای رسیدن به اهداف پذیرش در  سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مچنان به برگزاری پذیرشهای بزرگ و متوالی ادامه خواهد داد؟

اهداف پذیرش اقامت دائم جدید از طریق سه برنامه فدرال با مهارت بالا قرار است در سال ۲۰۲۰ به ۸۵۸۰۰ و در سال ۲۰۲۱ به ۸۸۸۰۰ برسدو همچنین هدف وی برای برنامه های نامزدی استانهای کانادا نیز قرار است در سال ۲۰۲۰ به ۶۷۸۰۰ نفر و در سال ۲۰۲۱ به ۷۱٫۳۰۰ برسد.

انتخاب مجدد حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو در انتخابات فدرال کانادا در اکتبر گذشته به این معنی است که این اهداف پذیرش احتمالاً در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ دوباره افزایش خواهد یافت.

حداقل امتیاز لازم:

ITA ها براساس امتیازات جامع سیستم رتبه بندی CRS  صادر می شود ، که بر اساس عوامل مانند، سن ، تحصیلات ، تجربه کار ماهر و مهارت آنها به زبان انگلیسی یا فرانسوی تعیین می شود.

در طول ۲۴ پذیرش در  تمام برنامه ها که در سال ۲۰۱۹ برگزار شد ، حداقل امتیاز بین ۴۳۸ در ۳۰ ژانویه به ۴۷۵ در ۳۰ اکتبر رسید – در حالی که  رکورد پایین در سال ۲۰۱۷ از ۴۱۳ بود.