دولت کبک از تغییرات بحث برانگیزی  را که در  برنامه PEQ از اول نوامبر به اجرا گذاشته بود ، صرفنظر کرد.

وزیر مهاجرت استان  کبک، Simon Jolin-Barrette، عصر روز جمعه پس از ظهور گزارش های رسانه ای درباره این تصمیم ،این  مطلب را در پست فیس بوک را تأیید کرد.

برنامه تجربه کبکی ، یا PEQ ، یک برنامه مهاجرتی پر سرعت و بسیار محبوب است که به فارغ التحصیلان واجد شرایط بین المللی و کارگران خارجی موقت که در استان کار و زندگی  می کنند اجازه می دهد برای اقامت دائم درخواست دهند.

این قانون جدید در واقع فقط شامل برخی از مشاغل و رشته های معین تحصیل و کار می شود که این محدودیت ها قبل از اول نوامبر وجود نداشت و باعث رد صلاحیت بسیاری از دانشجویان و کارگران که قبلاً واجد شرایط در کبک بودند را می شود.

پس از انتشار این قوانین باعث انتقاد شدید دانشجویان و کارگران و رهبران کسب و کار شد  و همچنین دانشگاه ها و کالج ها  نیز اعتراض خود را مطرح کردند.

این اعتراض باعث شد دولت  عقب نشینی کند.دانشگاه ها و همچنین اتاق بازرگانی مونترال نیز از این عقب نشینی استقبال کرد.

این دومین بار در سال جاری  است که Simon Jolin-Barrette مجبور به عقب نشینی از سیاست مهاجرت  می شود. در ماه فوریه ، تصمیم مبنی بر لغو ۱۸،۰۰۰ پرونده برای درخواست مهاجرت از طریق برنامه  Quebec Skilled Worker منجر به حکم دادگاه شد که دولت را مجبور به ادامه پردازش برنامه ها  تا  زمان تصویب قانون پیشنهادی  را کرد.