اشتباهاتی که باید در درخواست ویزای تحصیلی از آن اجتناب کرد

 

شما با استعداد، تحصیلکرده و بلندپرواز هستید و می خواهید قدم بعدی را جهت مهاجرت به کانادا و تحصیل در یک دانشگاه یا کالج بردارید. فرآیند اپلای آنلاین را انتخاب کرده اید و یا از طریق مرکز درخواست ویزای منطقه خود اقدام کرده اید. تمام تلاش خود را برای جمع آوری مدارک ضروری برداشته اید و تمام آن مدارک، رسمی و یا ترجمی شده اند؛ کپی برابر اصل مدارک خود را ضمیمه فرم درخواست کرده و با تشریفات، تحویل اداره صدور ویزا یا VAC کرده اید ولی اکنون درخواست شما رد شده است.

چطور ممکن است؟ به دنیای سخت گیر درخواست های رسمی خوش آمدید. اینجا تعدادی از اشتباهات متداول در مورد ویزاهای تحصیلی و اینکه شما چگونه می توانید از بروز آنها در اولین مرحله جلوگیری کنید، ارائه می شود:

 

 • مدارک خود را دقیقا بر مبنای دستورالعمل کلی اداره مهاجرت کانادا مرتب کنید. هر اشتباه جزئی کوچکی در مدارک شما منجر به رد شدن ویزای تحصیلی تان می شود. این موضوع نیز مهم است که کاغذبازیِ روند بررسی پرونده مهاجرت تحصیلی خود را بیش از اندازه برای افسر مهاجرت پیچیده نکنید. به اداره مهاجرت آنچه را که دقیقا از شما خواسته شده، ارائه بدهید، نه کمتر و نه بیشتر!
 •  
 • مساله خود را بیش از اندازه توضیح ندهید، رک و مستقیم و شفاف توضیح دهید. به اداره مهاجرت اطلاعاتی که نیاز دارند را بدهید و نه بیشتر از آن!
 •  
 • به خاطر داشته باشید که SDS یا Student Direct Stream که فرآیند دیگری برای سرعت بخشیدن به درخواست های ویزای تحصیلی دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف است را چک کنید. SDS مخصوص کسانی است که از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام می کنند.

 

 • یک تصویر بیش از ۱۰۰۰ کلمه ارزش دارد به همین خاطر اگر عکس شما مشخصه های لازم را نداشته باشد، درخواست ویزای تحصیلی شما بررسی نخواهد شد. مطمئن شوید که از دستورات به شکل دقیق در فرآیند اپلای تبعیت می کنید و نیازمندی های مربوط به عکس را مرتفع می کنید.

 

 • هنگام پرداخت فی درخواست شده، مطمئن شوید که میزان دلار کانادایی و ارز رایج کشور خود را می دانید. این مقادیر می توانند در معرض تغییر باشند مخصوصا اگر نرخ مبادله ارز منطقه شما متغیر باشد. پرداخت مقادیر اشتباه می تواند درخواست شما را در بهترین حالت به تاخیر بیاندازد.
 • برای درخواست ویزای تحصیلی، مطمئن شوید که آیا می توانید به صورت آنلاین اپلای کنید! از دسامبر ۲۰۱۲، موارد مورد نیاز ساده هستند: دسترسی به اینترنت، یک اسکنر یا دوربین و یک کارت اعتباری. اگر شما همه این موارد را داشته باشید می توانید به صورت آنلاین اپلای کنید. اما بهترین راه مراجعه به مرکز صدور و درخواست ویزا یا VAC می باشد. آنها خدمات اضافی ارائه می دهند و از کامل شدن فرآیند درخواست شما اطمینان حاصل می کنند. VAC شبیه به سفارتخانه یا کنسولگری کانادا در کشور شما نیست. بنابراین درخواست خود را به کنسولگری یا سفارتخانه کانادا در کشور خود به اشتباه نفرستید (البته اگر ارائه درخواست به VAC دستی است همانطور که در بسیاری از کشورها اینگونه است).

 • در اپلای کردن، آن تایم باشید. به محض اینکه در کالج یا دانشگاه کانادایی مورد انتخاب خود پذیرفته شدید، درخواست خود را ارسال کنید به این دلیل که ممکن است ویزای دانشجویی شما در زمان شروع کلاس هایتان آماده نباشد.

 • به عنوان بخشی از درخواست شما، ممکن است نیاز به آزمایشات پزشکی و گواهی پلیس جهت اثبات عدم سوءسابقه و ارتکاب جرم باشد. اطمینان پیدا کنید که این موارد را قبل از درخواست ویزای دانشجویتان دارید و البته هر دو باید به روز و مربوط به قبل از درخواست پذیرش تحصیلی شما باشند. ممکن است بخواهید آزمایشات پزشکی را در کانادا بدهید. فقط انجام این تست را فراموش نکنید.

 • زمانی که به کانادا رسیدید، به محض ورود نیاز به ارائه اسناد زیر به اداره مهاجرت خواهید داشت:

*نامه رسمی معرفی شما به اداره مهاجرت کانادا؛ (این نامه ویزای شما نیست)

*ممکن است نیاز به ویزای اقامت موقت یا TRV داشته باشید اگر اهل کشورهایی مانند آمریکا یا اروپا هستید. این موضوع در پاسپورت شما قید شده و بایستی به خاک کانادا قبل از تاریخ انقضا TRV وارد شوید.

*بعد از ارائه مدارک، اداره مهاجرت به شما ویزای تحصیلی خواهد داد که مدرک رسمی اجازه تحصیل شما در کانادا به عنوان یک دانشجوی خارجی و غیرساکن کاناداست. مطمئن شوید هیچ خطایی در ویزای شما وجود ندارد- مثل اسپل اشتباه نام یا شماره پاسپورت شما- اگر وجود داشت باید درخواست تغییر ویزای تحصیلی خود را داشته باشید.

 • نهایتا، مطمئن شوید تمامی اطلاعات در تمامی مدارک خوانا و شفاف است. اگر اداره مهاجرت نتواند به راحتی تمامی مدارک را مطالعه کند یا نتواند به آسانی فرم درخواست شما را بخواند، درخواست پذیرش شما پذیرفته نمی شود. کار آنها را تا حد ممکن راحت کنید و نکات منفی پذیرش ویزای تحصیلی خود را حذف کنید.