PGWP

فهرست مطالب

اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی با PGWP (ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی)

25 اکتبر 2022

کسب مجوز کار بعد از تحصیل یا PGWP یکی از راه هایی است که دانشجویان بین المللی در پی اقامت در کانادا می توانند شروع به ساختن زندگی و آینده خود در این کشور کنند. دانشجویان بین المللی هنگام ادامه تحصیل و همراه با خود چشم اندازی جدید، نو و الهام بخش به فضای آکادمیک کانادا می آورند. کانادا بی اندازه مفتخر است که مقصد محبوب دانشجویان بین المللی است که به دنبال ادامه تحصیل و زندگی بهتری هستند.

فراتر از بحث تحصیلات و آموزش، نکته غرورآفرین دیگر برای کانادا این است که اکثر دانشجویان بین المللی تمایل خود را به ماندن در کانادا بعد از فارغ التحصیلی نشان داده اند. در واقع، بررسی کمیته کانادایی آموزش بین المللی (CBIE)، نشان داد که “59.4 درصد پاسخ دهندگان” تمایل خود را به اقامت دائم کانادا بعد از فارغ التحصیلی نشان دادند.

یک گام در راستای این هدف برای دانشجویان بین المللی از طریق برنامه ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی یا (PGWP) کانادا ست. این برنامه مجوز کار برای حداکثر 3 سال را ارائه می دهد و فارغ التحصیلان DLI را قادر می کند برای درخواست کار با کارفرمایی کانادایی به انتخاب خودشان بدون داشتن پیشنهاد شغلی در زمان تقاضا اقدام کنند. مهم است که توجه داشته باشید اگرچه این برنامه مجوز حداکثر تا سه سال کار را صادر می کند اما مدت زمان واقعی یک مجوز کار بستگی به طول دوره آموزشی دارد که متقاضی از آن فارغ التحصیل می شود.

ملاک های داشتن شرایط PGWP

واجد شرایط PGWP شدن، از این طریق تعیین می شود که متقاضی:

 • دارای تحصیلات تکمیلی یک موسسه آموزشی باشد و واجد شرایط شرکت در برنامه آموزشی حرفه‌ای، یا شغلی، آکادمیک (با طول دوره حداقل 8 ماه) شود و نهایتا مدرک، دیپلم یا گواهینامه آن را دریافت نماید.
 • متقاضی باید نسخه رونوشت و یک نامه رسمی تاییدیه دریافت کرده باشد که با موارد مورد نیاز برنامه تحصیلات تکمیلی مطابقت داشته باشد.
 • دارای وضعیت دانشجویی تمام وقت در کانادا در هر ترم دانشگاه یا برنامه های تحصیلات تکمیلی بوده و مشمول بخشی از تقاضای ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی متقاضی باشد.
 • فارغ التحصیل شده از یک موسسه دولتی پس از تحصیلات متوسطه مانند کالج، دانشکده فنی یا بیزینس، دانشگاه، CEGEP (در کبک)، دانشکده خصوصی پس از تحصیلات متوسطه (در کبک) که تحت قوانین مشابه مدارس دولتی در کبک عمل می کند، باشد.

نکته: فارغ التحصیلان برنامه های آموزش فنی و حرفه ای در کبک باید ملاک های PGWP دیگری که توسط اداره مهاجرت کانادا بسته به نوعِ مدرکِ صادر شده، مشخص شده است را برآورده کنند.

“وضعیت دانشجوی تمام وقت”: معافیت ها ممکن است برای آن دسته از افرادی اعمال شود که برنامه تحصیلی خود را بین بهار 2020 و تابستان 2022 شروع کرده اند یا فارغ التحصیلانی که برنامه آنها قبلا در مارس 2020 در حال انجام بود، یا دانشجویان بین المللی که در آخرین ترم تحصیلی شان، مرخصی گرفته اند.

 شرایط PGWP

دانشجویانی که در یک موسسه آموزشی به صورت آموزش از راه دور به دلیل پاندمی کرونا در حال تحصیل هستند ممکن است هنوز واجد شرایط PGWP باشند. با ارائه تمامی ملاک های مورد نظر که نشان دهنده واجد شرایط بودن فرد مورد نظر است، چند تاریخ خاص است که اداره مهاجرت کانادا آنها را تعیین نموده و این افراد را از استفاده از این برنامه مستثنی می کند. این تاریخ ها به صورت زیر هستند:

 • 31 آگوست 2022؛ دانشجویان بین المللی که به صورت آنلاین از خارج از کانادا در حال تحصیل بوده اند یا متقاضی ویزای تحصیلی قبل از این تاریخ بوده اند می توانند تحصیل خود را به صورت آنلاین ادامه دهند و در عین حال واجد شرایط PGWP باقی بمانند.
 • 1 سپتامبر 2023؛ با شروع این تاریخ، تاریخ تحصیل خارج از کشور از طول مدت زمان مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی یا PGWP کسر خواهد شد، حتی اگر دانشجویان بین المللی تحصیل خود را شروع کرده باشند.

فرآیند درخواست PGWP

تمام مجوزهای کار بعد از فارغ التحصیلی به طور خوش بینانه 6 ماه (180 روز) برای درخواست فرصت دارند؛ این مدت زمان از روزی که رونوشت و نامه تایید شده تحصیلات تکمیلی را دریافت کنند، شروع می شود. به محض دریافت مدارک مذکور (که باید در فرآیند درخواست قید شود)، فرآیند ساده تر خواهد شد.

بسیاری از مسئولیت های اساسی متقاضی صرفاً جمع آوری مدارک زیر است که در وب سایت دولت کانادا به صورت زیر مشخص شده است:

 • مدرک یا دیپلم
 • نامه رسمی از دانشکده
 • یک رونوشت رسمی یا یک کپی از رونوشت از وبسایت دانشکده شما

نکته: اداره مهاجرت کانادا ممکن است زمانی که درخواست شما را دریافت کرد، درخواست مدارک بیشتری داشته باشد.

زمانی که این گام تکمیل شد، متقاضیان می توانند درخواست PGWP خود را به صورت آنلاین یا چاپی (اگر نیاز باشد)، پیش ببرند. گام های درخواست بر اساس اینکه PGWP از خارج از خاک کانادا یا داخل این کشور اقدام شود، متفاوت است.

مهم است به این نکته توجه داشته باشید که متقاضیان نیاز به اثبات داشتن ویزای تحصیلی معتبر دارند، یا اگر در گذشته ویزای تحصیلی معتبری داشته اند یا بدون داشتن ویزای تحصیلی مجاز به تحصیلی در کانادا هستند را باید اثبات کنند. اگر ویزای تحصیلی فعلی متقاضی در حال انقضا ست، می تواند برای ویزای توریستی اقدام کند تا بتواند مدت زمان طولانی تری در کانادا بماند یا کانادا را ترک کند و برای PGWP از خارج از کانادا درخواست دهد.

اطلاعات کلیدی در خصوص PGWP

 • در برنامه PGWP فارغ التحصیلان بین المللی باید دو مدرک بسیار مهم را همراه با درخواستشان ارائه دهند: نامه و یک رونوشت رسمی که برنامه تحصیلات تکمیلی در DLI را تایید کند.
 • مدت زمان اعتبار PGWP بر مبنای طول دوره تحصیل متقاضی تعیین می شود. طبق راهنمای اداره مهاجرت:

اگر برنامه تحصیلات تکمیلی طول کشید:

 • زیر 8 ماه: متقاضی واجد شرایط PGWP نیست.
 • بیشتر از 8 ماه اما کمتر از 2 سال: اعتبار PGWP متقاضی، با طول دوره مطابقت خواهد داشت (برنامه تحصیلات تکمیلی 16 ماهه برابر با برنامه PGWP می باشد.)
 • بیش از 2 سال: اعتبار برنامه PGWP متقاضی بیش از 3 سال خواهد بود.

علاوه بر این، اگر متقاضی بیش از یک برنامه (حداقل 8 ماه) را گذرانده باشد، ممکن است قادر به ترکیب برنامه های PGWP با هم باشد.

با PGWP چگونه می توان مسیر اقامت دائم کانادا را آغاز کرد

دارندگان PGWP زمانی که برای اقامت دائم کانادا (PR) درخواست می دهند، در یک موقعیت برتر نسبت به سایرین قرار می گیرند. به این دلیل که PGWP شرایط ایده آلی برای متقاضیان ایجاد می کند و آن هم به دلیل داشتن تجربه کار کانادایی است که در فرآیند درخواست اقامت دائم کانادا موفق تر خواهند بود. به طور کلی، دارنده PGWP نیاز به کسب تجربه کار حرفه ای یک ساله، در کد ملی طبقه بندی مشاغل (NOC) در دسته های O, A و B دارند تا واجد شرایط اپلای برنامه اقامت دائم کانادا شوند.

بنابراین، داشتن PGWP در طول مدت ارزیابی تقاضای اقامت دائم بسیار کمک کننده خواهد بود، چرا که چندین برنامه مهاجرت در کانادا وجود دارد و این برنامه ها در بین متقاضیان اقامت دائمی که قبلا در این کشور تحصیل یا کار کرده اند، پرطرفدار هستند.

 

با ما تماس بگیرید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جشنواره بلک ویک گروه مهاجرتی افق ماندگار

X