فهرست مطالب

تاریخ این خبر مربوط به ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲ می باشد

 

این روزها، دانشجویان بین المللی در کانادا موقتا امکان کار بیش از ۲۰ ساعت در هفته در طول سال تحصیلی خود را دارند. این تغییر موقت تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ ادامه دارد.

ماه گذشته، اداره مهاجرت کانادا (IRCC)، اعلام کرد دانشجویان امکان کار بیش از ۲۰ ساعت در هفته را از تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ دارند. این موضوع برای اولین بار پیش آمد تا کمبود نیروی کار را مخصوصا در موقعیت های شغلی که قبلا به وسیله دانشجویان پر می شده مثل خدمات رستوران، خرده فروشی، مهمانداری و … جبران کند. با این حال، هیچ محدودیتی در نوع استخدام وجود ندارد. شرایط جدید به طور کلی این معنی است که ۵۰۰ هزار دانشجوی بین المللی در کانادا اجازه دارند ساعات بیشتری کار کنند.

آیا من واجد شرایط کار در کانادا هستم؟

با توجه به مبلغ شهریه هر ترم، به علاوه هزینه کتابها، اجاره، غذا و حمل و نقل، دانشجویان زیادی نیاز به کار پاره وقت در حین تحصیلشان پیدا می کنند تا بتوانند نیازهای اولیه خود را پوشش دهند.

دانشجویان بین المللی که با ویزای تحصیلی به کانادا وارد شدند واجد شرایط کار بدون نیاز به اخذ ویزای مربوطه می باشند. دانشجویان ممکن است بخواهند در طول یک ترم تحصیلی خارج از دانشگاه کار کنند، این امر مشروط بر این است که برای بازگشت به تحصیل در ترم بعدی حتما ثبت نام کنند. محدودیتی در میزان ساعاتی که دانشجو می تواند در طول تعطیلات تحصیلی، مانند تعطیلات زمستان یا تابستان کار کند، وجود ندارد.

شما اجازه کار در حین تحصیل در کانادا را دارید اگر:

  • ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید.
  • در یک موسسه آموزشی مشخص به صورت فول تایم در حال تحصیل باشید.
  • تحصیل را شروع کرده اید و طبق آنچه موسسه آموزشی تعیین کرده است، در وضعیت علمی رضایت بخشی هستید.
  • در یک برنامه آموزشی فنی یا حرفه ای و آکادمیک در حال تحصیل هستید که حداقل ۶ ماهه است و نهایتا منجر به دریافت یک مدرک، دیپلم و یا گواهینامه می شود.
  • دارای کد بیمه اجتماعی یا SIN هستید.

چرا کانادا به دانشجویان بین المللی نیاز دارد؟

دانشجویان بین المللی علاوه بر اینکه شهریه بیشتری از دانشجویان کانادایی پرداخت می کنند، در اقتصاد کانادا از طریق مصرف کالاها و خدمات سهیم هستند. همچنین انتخاب اکثر دانشجویان بین المللی این است که بعد از فارغ التحصیلی در کانادا بمانند.

کانادا به مهاجران نیاز دارد تا کمبود نیروی کار همیشگی خود که نزدیک به یک میلیون موقعیت شغلی است را مرتفع کند. در پاسخ به کمبود نیروی کار، کانادا اخیرا برنامه سطوح مختلف مهاجرت ۲۰۲۳-۲۰۲۵ را منتشر کرده و در نظر دارد از ۵۰۰٫۰۰۰ مقیم دائم جدید در هر سال تا سال ۲۰۲۵ استقبال نماید. این امر دانشجویان بین المللی را تبدیل به منبع باارزشی می کند چرا که آنها به دلیل تجربه کاری، تحصیلی و سطح بالای مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسه سریعتر با بازار کار کانادا هماهنگ می شوند.

صدور بیش از ۴۰۰٫۰۰۰ ویزای تحصیلی در سال ۲۰۲۲

بین ژانویه و آگوست ۲۰۲۲، اداره مهاجرت کانادا بیش از ۴۵۲٫۰۰۰ ویزای تحصیلی صادر کرده است، تقاضا برای صدور این ویزاها با توجه به دیتاهایی که اخیرا به دستمان رسیده، همچنان در حال افزایش است. به تازگی ۱۲۵۹۶۶ درخواست ویزای تحصیلی در دست بررسی است.

چرا دانشجویان می خواهند به کانادا مهاجرت کنند؟

طبق مطالعاتی که اخیرا به وسیله دفتر آموزش بین المللی کانادا انجام شده، کانادا جزو انتخاب های برتر دانشجویان بین المللی می باشد و این موضوع به دلیل شهرتی است که به خاطر امنیت و ثبات آن در کنار مهاجرپذیری و آزادی دارد.

کانادا همچنین نرخ بالایی در پذیرش دانشجویان بین المللی دارد. مطالعاتی که در ژولای منتشر شد، بیان کرده است که دانشجویان “گرفتن نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی” را آسانترین بخش آمدن به کانادا، رتبه بندی کرده اند.

اخذ اقامت دائم به عنوان فارغ التحصیل بین المللی

زمانی که دوره تحصیلی خود را گذراندید، ممکن است واجد شرایط ویزای کار بعد از فارغ التحصیلی یا (PGWP) باشید. یک PGWP به شما اجازه می دهد در هر شغلی تا حداکثر ۳ سال، بسته به طول مدت برنامه تحصیلیتان، کار کنید. اگرچه تجربه کاری که به عنوان یک دانشجو به دست می آورید نمی تواند به عنوان بخشی از درخواست شما برای اقامت دائم، استفاده شود؛ تجربه کاریتان با داشتن PGWP قابل شمارش خواهد بود. بعد از تکمیل یک سال کاری در کانادا تحت برنامه PGWP، ممکن است واجد شرایط اقامت دائم تحت برنامه اکسپرس اینتری باشید.