کانادا کشوری با کوهستان های زیبا، مرغزارهای بی نظیر، تعدادی از بزرگترین شهرهای جهان و دانشگاه های تاپ دنیا است. اگر قصد مهاجرت و تحصیل در  کانادا را به عنوان یک دانشجوی بین المللی دارید، مهم است بدانید به چه چیزهایی نیاز دارید، چگونه برای این هدف آماده شوید و گزینه های اقامت شما بعد از فارغ التحصیلی تان چیست.

این راهنمای گام به گام، به شما فرایند نحوه تحصیل در کانادا را آموزش خواهد داد. بنابراین نیازی به جستجوی آنلاین ندارید و این زمان را صرف آماده شدن برای زندگی جدید در یکی از بهترین موسسات آموزشی کانادا خواهید کرد.

اولین گام

 در مسیر شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی تصمیم به انتخاب دانشکده است. حتی از راه دور، می توانید به برنامه های هر دانشکده نگاهی بندازید، و درکی از آنچه زندگی دانشجویی به چه شکلی است، به دست آورید. اکثر دانشگاه ها یک تور مجازی را نیز فراهم کرده اند.

در حال فارغ التحصیلی از دانشگاه اپلای می کنید؟ محققانی که می خواهید با آنها کار کنید را جستجو کنید اگر تمایل به همکاری و نظارت بر پایان نامه شما را داشته باشند، در مکاتبات و نامه نگاری با ایمیل به شما خواهند گفت.

توجه داشته باشید که همه موسسات آموزشی در کانادا نمی توانند دانشجویان بین المللی را بپذیرند؛ تنها تعدادی از دانشکده هایی که موسسات آموزشی منتخب هستند به عنوان میزبان دانشجویان بین المللی تایید شده اند.

گام دوم:

مطمئن شوید صلاحیت، شرایط و مدارک لازم برای تایید توسط این دانشگاه را دارید. در این مرحله تقریبا آماده اپلای برای مجوز تحصیل هستید؛ فقط لازم است اطمینان پیدا کنید که آیا معیارهای شما و تمامی مدارک مورد نیاز موسسه آموزشی با شرایط این مجموعه متناسب است یا خیر.

تمامی مدارکی که نیاز دارید، شامل:

نامه پذیرش:

نامه ای که دانشکده برای شما ارسال کرده؛ نیازی نیست که اصل آن به دانشکده تحویل شود؛ می توانید یک کپی از نامه را تایید نموده و ارائه دهید.

احراز هویت:

مثل هر سفر خارجی دیگری، نیاز به یک پاسپورت یا سند سفر معتبر به کانادا دارید.

اثبات عدم سوپیشینه:

بخشی از فرآیند اپلای برای مجوز تحصیل، اثبات نداشتن سوابق کیفری است؛ که معمولا شامل داشتن یک سند رسمی تایید شده توسط پلیس است.

اثبات تمکن مالی:

قبل از اینکه بتوانید به کانادا بروید، نیاز به اثبات توانایی ساپورت مالی خود و اعضای خانواده (در صورت داشتن همراه) دارید. بایستی نشان دهید که قادر به پرداخت شهریه، هزینه های زندگی و … می باشید. چند راه اثبات توان مالی:

  • افتتاح یک حساب بانکی کانادایی به نام شما با پول کافی جهت ساپورت شما. به عنوان مثال، حساب های بانکی از برنامه بانک اسکوشیا کانادا مخصوص دانشجویان بین المللی و با همین هدف به وجود آمده اند.
  • گواهینامه سرمایه گذاری ضمانت شده (GIC) از موسسه مالی کانادا؛ اسکوشیا بانک، برنامه GIC دانشجویی را برای کمک به دانشجویان بین المللی جهت ارائه تمکن مالی فراهم می کند.

اگر کشور شما هنوز برای برنامه GIC دانشجویی بانک اسکوشیا واجد شرایط نیست، ممکن است هنوز واجد شرایط انتقال تا حداکثر ۵۰٫۰۰۰ دلار کانادا برای نشان دادن اثبات تمکن مالی با برنامه هایی مانند برنامه حساب بین المللی بانک اسکوشیا باشید.

  • اظهارنامه بانکی از ۴ ماه گذشته
  • اثبات یک وام بانکی از یک بانک یا جایی دیگر
  • یک درفت بانکی به دلار کانادایی
  • اثبات این موضوع که شهریه و اجاره خانه شما پرداخته شده است.
  • یک نامه از سازمان، شخص یا دانشگاهی که برای اخذ مدرک یا ادامه تحصیل، به شما پول می دهد. (اثبات اسکولارشیپ یا سایر فاندها)

اثبات وضعیت سلامت:

تعدادی از دانشجویان بین المللی نیاز به گرفتن گواهینامه که نشان دهنده وضعیت سلامت خوب افراد است، دارند. دکتر خانوادگی شما معمولا می تواند این گواهینامه را فراهم کند، اما شما می توانید آزمایشات دیگری هم داشته باشید.

اثبات بازگشت به کشور خود بعد از اتمام تحصیل:

دانشجویان زیادی می توانند برای ماندن و کار در کانادا بعد از تکمیل تحصیل خود در این کشور اقدام کنند، اما نیاز به اثبات برگشت به کشور خود دارند تا بتوانند مجوز ورود برای تحصیل را به دست آورند.

در موارد نادری، شما ممکن است نیاز به ارائه اطلاعات اضافی داشته باشید، مانند:

نامه توضیحات:

شما می دانید چرا می خواهید در کانادا تحصیل کنید اما صادرکنندگان مجوز تحصیل ممکن است که بخواهند این موضوع را بهتر درک کنند، بنابراین نیاز است در نامه ای جداگانه به توضیح این موضوع بپردازید.

گواهی قیمومت:

اگر فرزند کوچکی دارید باید فرم مربوط به سرپرستی او را پر کنید.

گواهینامه پذیرش کبک (CAQ):

اگر قصد ادامه تحصیل در کبک بیشتر از یک دوره شش ماهه را دارید، نیاز به این فرم اضافی خواهید داشت. دانشکده به شما در اپلای CAQ کمک خواهد کرد.