فهرست مطالب

 کانادا کشوری با کوهستان های زیبا، مرغزارهای بی نظیر، تعدادی از بزرگترین شهرهای جهان و دانشگاه های تاپ دنیا است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را به عنوان یک دانشجوی بین المللی دارید، مهم است بدانید به چه چیزهایی نیاز دارید، چگونه برای این هدف آماده شوید و گزینه های اقامت شما بعد از فارغ التحصیلی تان چیست.

این راهنمای گام به گام، به شما فرایند نحوه تحصیل در کانادا را آموزش خواهد داد. بنابراین نیازی به جستجوی آنلاین ندارید و این زمان را صرف آماده شدن برای زندگی جدید در یکی از بهترین موسسات آموزشی کانادا خواهید کرد.

اولین گام: انتخاب دانشکده مناسب

 در مسیر شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی تصمیم به انتخاب دانشکده است. حتی از راه دور، می توانید به برنامه های هر دانشکده نگاهی بندازید، و درکی از آنچه زندگی دانشجویی به چه شکلی است، به دست آورید. اکثر دانشگاه ها یک تور مجازی را نیز فراهم کرده اند.

در حال فارغ التحصیلی از دانشگاه اپلای می کنید؟ محققانی که می خواهید با آنها کار کنید را جستجو کنید اگر تمایل به همکاری و نظارت بر پایان نامه شما را داشته باشند، در مکاتبات و نامه نگاری با ایمیل به شما خواهند گفت.

توجه داشته باشید که همه موسسات آموزشی در کانادا نمی توانند دانشجویان بین المللی را بپذیرند؛ تنها تعدادی از دانشکده هایی که موسسات آموزشی منتخب هستند به عنوان میزبان دانشجویان بین المللی تایید شده اند.

گام دوم: مدارک مورد نیاز اپلای

مطمئن شوید صلاحیت، شرایط و مدارک لازم برای تایید توسط این دانشگاه را دارید. در این مرحله تقریبا آماده اپلای برای مجوز تحصیل هستید؛ فقط لازم است اطمینان پیدا کنید که آیا معیارهای شما و تمامی مدارک مورد نیاز موسسه آموزشی با شرایط این مجموعه متناسب است یا خیر.

تمامی مدارکی که نیاز دارید، شامل:

نامه پذیرش:

نامه ای که دانشکده برای شما ارسال کرده؛ نیازی نیست که اصل آن به دانشکده تحویل شود؛ می توانید یک کپی از نامه را تایید نموده و ارائه دهید.

احراز هویت:

مثل هر سفر خارجی دیگری، نیاز به یک پاسپورت یا سند سفر معتبر به کانادا دارید.

اثبات عدم سوپیشینه:

بخشی از فرآیند اپلای برای مجوز تحصیل، اثبات نداشتن سوابق کیفری است؛ که معمولا شامل داشتن یک سند رسمی تایید شده توسط پلیس است.

اثبات تمکن مالی:

قبل از اینکه بتوانید به کانادا بروید، نیاز به اثبات توانایی ساپورت مالی خود و اعضای خانواده (در صورت داشتن همراه) دارید. بایستی نشان دهید که قادر به پرداخت شهریه، هزینه های زندگی و … می باشید. چند راه اثبات توان مالی:

 • افتتاح یک حساب بانکی کانادایی به نام شما با پول کافی جهت ساپورت شما. به عنوان مثال، حساب های بانکی از برنامه بانک اسکوشیا کانادا مخصوص دانشجویان بین المللی و با همین هدف به وجود آمده اند.

 • گواهینامه سرمایه گذاری ضمانت شده (GIC) از موسسه مالی کانادا؛ اسکوشیا بانک، برنامه GIC دانشجویی را برای کمک به دانشجویان بین المللی جهت ارائه تمکن مالی فراهم می کند.

اگر کشور شما هنوز برای برنامه GIC دانشجویی بانک اسکوشیا واجد شرایط نیست، ممکن است هنوز واجد شرایط انتقال تا حداکثر ۵۰٫۰۰۰ دلار کانادا برای نشان دادن اثبات تمکن مالی با برنامه هایی مانند برنامه حساب بین المللی بانک اسکوشیا باشید.

 • اظهارنامه بانکی از ۴ ماه گذشته

 • اثبات یک وام بانکی از یک بانک یا جایی دیگر

 • یک درفت بانکی به دلار کانادایی

 • اثبات این موضوع که شهریه و اجاره خانه شما پرداخته شده است.

 • یک نامه از سازمان، شخص یا دانشگاهی که برای اخذ مدرک یا ادامه تحصیل، به شما پول می دهد. (اثبات اسکولارشیپ یا سایر فاندها)

اثبات وضعیت سلامت:

تعدادی از دانشجویان بین المللی نیاز به گرفتن گواهینامه که نشان دهنده وضعیت سلامت خوب افراد است، دارند. دکتر خانوادگی شما معمولا می تواند این گواهینامه را فراهم کند، اما شما می توانید آزمایشات دیگری هم داشته باشید.

اثبات بازگشت به کشور خود بعد از اتمام تحصیل:

دانشجویان زیادی می توانند برای ماندن و کار در کانادا بعد از تکمیل تحصیل خود در این کشور اقدام کنند، اما نیاز به اثبات برگشت به کشور خود دارند تا بتوانند مجوز ورود برای تحصیل را به دست آورند.

در موارد نادری، شما ممکن است نیاز به ارائه اطلاعات اضافی داشته باشید، مانند:

نامه توضیحات:

شما می دانید چرا می خواهید در کانادا تحصیل کنید اما صادرکنندگان مجوز تحصیل ممکن است که بخواهند این موضوع را بهتر درک کنند، بنابراین نیاز است در نامه ای جداگانه به توضیح این موضوع بپردازید.

گواهی قیمومت:

اگر فرزند کوچکی دارید باید فرم مربوط به سرپرستی او را پر کنید.

گواهینامه پذیرش کبک (CAQ):

اگر قصد ادامه تحصیل در کبک بیشتر از یک دوره شش ماهه را دارید، نیاز به این فرم اضافی خواهید داشت. دانشکده به شما در اپلای CAQ کمک خواهد کرد.

گام سوم: اپلای برای مجوز تحصیل

هیچکس بدون مجوز تحصیل، در کانادا امکان ادامه تحصیل ندارد. شما می توانید برای مجوز تحصیل، به صورت آنلاین یا از طریق فرم های پستی اقدام کنید. چگونگی اپلای و اینکه درخواست شما شامل چه بخش هایی باشد بستگی به اسناد سفر شما خواهد داشت. افراد با ناتوانی های متعدد می توانند از طریق پر کردن فرم های درخواست، اپلای کنند.

بعد از پر کردن درخواست و فراهم کردن تمامی مدارک و اسناد مورد نیاز، بایستی فی فرآیند و بیومتریک، جهت انگشت نگاری و یک عکس را پرداخت کنید. فی درخواست مجوز تحصیل ۱۵۰ دلار کانادا و فی بیومتریک ۸۵ تا ۱۷۰ دلار برای یک خانواده (که البته قابل تغییر است) می باشد؛ ممکن است پرداخت فی اضافی برای گواهینامه های صادره از پلیس یا تست ها و آزمایشات پزشکی (در صورت لزوم) مورد نیاز باشد.

اگر شایستگی دریافت (Student Direct Stream) به عنوان برنامه ای جهت مجوز تحصیل در کانادا را بر مبنای محل سکونت خود داشته باشید، ممکن است قادر به داشتن مجوز تحصیل تایید شده طی کمتر از ۲۰ روز باشید. بهر حال، معمولا ممکن است تا حداکثر ۱۲ هفته یا بیشتر بسته به فرآیند درخواست مجوز تحصیل طول بکشد. پس سعی کنید به موقع درخواست تحصیل خود را شروع کنید.

 

گام چهارم: مسکن، کار و …

شما اینجا هستید! در کانادا

تبریک بابت رسیدن به کانادا. تقریبا آماده هستید تا تحصیل خود را شروع کنید. فقط قبل از آن نیاز به توجه به یک سری موارد مهم مانند محل سکونت دارید. اگر تصمیم به ماندن در خوابگاه بگیرید، این قدم برای شما تقریبا حل شده است. در غیر این صورت، پیدا کردن محلی برای اجاره در کشوری که هرگز زندگی نکرده اید می تواند کمی پیچیده باشد. برای ساده تر کردن موضوع، ممکن است بخواهید روی مکان هایی که به دانشگاه نزدیک هستند یا کاملا مبله هستند، تمرکز کنید؛ یا ممکن است در جستجوی اتاقی در خانه ای اشتراکی با سایر دانشجویان باشید. می توانید لیستی از خانه های اجاره ای را در اکثر استان های کانادایی در سایت هایی مانند Craigslist, Kijiji یا AirBnB پیدا کنید اما همیشه مراقب کلاهبرداران و سواستفاده کنندگان احتمالی در این زمینه ها باشید.

پیدا کردن یک شغل:

دانشجویان بین المللی به عنوان یک کارجو دارای محدودیت هایی هستند اما معمولا می توانند در داخل یا خارج دانشگاه تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم و فول تایم در تایم های استراحت یا تعطیلات تابستان، کار کنند. دانشکده های زیادی فرصتهای آموزشی کاری برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، پس مطمئن شوید که با مسئولین دانشکده خود ارتباط خوبی دارید تا در جستجو و یافتن شغل به شما کمک کند.

گرفتن یک حساب بانکی:

شما نیاز به تنظیم مسائل مالی خود در کانادا دارید تا بتوانید صورتحساب های خود را پرداخت کنید؛ واریز کردن پول و شروع به اعتبارسازی در بانک از جمله موارد اولیه و ضروری ورود به هر کشوری است. حتما به صورت حضوری به یکی از شعبه های بانک اسکوشیا مراجعه کنید و با خود، کارت شناسایی، مجوز تحصیل و سایر اطلاعات شخصی مورد نیاز را همراه داشته باشید تا بتوانید یک حساب بانکی ایجاد کنید؛ اگر مدرکی دال بر دانشجو بودن در کانادا ارائه دهید، می توانید از آفرهای ویژه دانشجویان در حساب های بانکی بهره مند شوید.

گام پنجم: تنهایی قابل درمان است

دانشجویان بین المللی زیادی در زمینه های فرهنگی و همچنین احساس تنهایی تجربه های متفاوتی دارند و زمانی که به کشور دیگری مهاجرت می کنند، دچار شوک می شوند. اگر چنین احساسی دارید، کاملا طبیعی است؛ ایجاد یک انجمن، کاملا کمک خواهد کرد. تعدادی از کارهایی که می توانید انجام دهید:

ارتباط با سایر دانشجویان بین المللی؛ اکثر دانشکده ها، چالش هایی که دانشجویان بین المللی با آن مواجه می شوند را درک می کنند و برنامه های دانشگاهی و اجتماعی دارند که هدف آنها کمک به دانشجویان در همین زمینه هاست. این برنامه ها عالی هستند به این خاطر که شما با تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی همانند خودتان ملاقات خواهید کرد و دوستان جدیدی پیدا می کنید.

مشارکت کردن؛ اگر نگران این موضوع هستید که کسی را نمی شناسید بهترین راه تغییر این است که خودتان را در این مسیر قرار دهید. دانشکده های زیادی کلاب های هفتگی دارند که شما را با روشهای مختلفی که بتوانید در دانشگاه مشارکت داشته باشید، معرفی می کنند. شاید بخواهید به یک کلاب صخره نوردی ملحق شوید یا زبان جدیدی از طریق شرکت در یک کلاب مکالمه بیاموزید. شما می توانید همچنین دنبال فرصتهای داوطلبانه باشید که در بیرون یا درون دانشگاه وجود دارند. ارتباط با سایر افرادی که با شما علایق مشترک دارند، فرآیند دوست یابی را آسانتر می کند.

حمایت کردن؛ اگر در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتی در دانشکده یا اجتماع جدید هستید، افرادی در دانشکده شما هستند که می توانید از آنها کمک بخواهید. اگر نیاز به خدمات مشاوره روانی دارید، اکثر دانشکده ها خدمات مشاوره یا گروه های حمایتی دانشجویی دارند؛ مشکلات آکادمیک و دانشگاهی دارید؟ با مشاور درسی دانشگاه تماس بگیرید؛ هر کسی در هر زمانی به کمی کمک نیاز دارد.

 

گام ششم: اقامت در کانادا پس از فارغ التحصیلی

مدرک خود را دریافت کردید، حالا چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اتمام تحصیل، این سوال برای اکثر افراد پیش می آید که آیا می توانند در کانادا بمانند یا خیر! پاسخ این است که ” بستگی دارد”.

کانادا برنامه مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی یا (PGWP) دارد که به شما اجازه به دست آوردن تجربه کار کانادا را می دهد و از این طریق پتانسیل اپلای برای اقامت دائم را خواهید داشت. این مجوز کار برای هر جایی، بسته به طول برنامه شما، از ۸ ماه تا ۳ سال معتبر خواهد بود. اگر برنامه شما ۲ سال و بیشتر بود بنابراین برای ۳ سال کامل صلاحیت دارید.

برای واجد شرایط بودن، باید موارد زیر را رعایت کرده باشید:

یک مدرک، گواهینامه یا دیپلم در یک DLI که حداقل طول تحصیل شما ۸ ماه بوده باشد.

در طول هر ترم برنامه خود، دانشجوی فول تایم باشید.

رونوشت تایید شده که نشان دهد شما تمامی موارد مورد نیاز مدرک خود را ارائه داده اید.

یک مجوز دانشجویی در ۱۸۰ روز اپلای داشته باشید.

تعدادی از مدارکی که شما را فاقد شرایط لازم می کند:

 • داشتن مجوز کار بعد از تحصیل PGWP، صادر شده از قبل
 • فاندهای دریافت شده از امور جهانی کانادا (که شامل تحصیل در اسکولارشیپ کانادا نمی شود)
 • مشارکت در برنامه جایزه دولت کانادا
 • تکمیل اکثر امتیازات شما از طریق آموزش از راه دور
 • تکمیل برنامه تحصیل در یک موسسه غیر کانادایی واقع در کانادا

میخواهید یک شهروند دائم باشید؟ می توانید مستقیما به عنوان یک شهروند دائم بعد از فارغ التحصیلی اپلای کنید یا می توانید ابتدا برای PGWP اپلای کنید و سپس درخواست اقامت دائم را درحالی که PGWP دارید، بدهید.

 

نکته نهایی

هنگام نقل مکان به یک کشور جدید برای شروع پروسه گرفتن مدرک، درگیر چرخه بوروکراسی اداری می شوید اما این موضوع ارزش فرصتهای آموزشی که دریافت می کنید را دارد. در حالی که فرآیند ممکن است به نظر خسته کننده بیاید، اما نهایتا نتیجه ای که به دست می آید ارزش آن را دارد.