چرا برای تحصیل به ترکیه مهاجرت کنیم

7 دلیل برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

Turkey که ترکیه نیز نامیده می شود، کشوری است دارای موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد که بخشی از آن در آسیا و بخشی در اروپا قرار دارد. در طول تاریخ، هم به عنوان یک مانع و هم به عنوان پل بین دو قاره عمل کرده است.

ترکیه در محل تلاقی بالکان، قفقاز، خاورمیانه و شرق مدیترانه واقع شده است. این کشور از نظر قلمرو و جمعیت در میان کشورهای بزرگ منطقه قرار دارد و مساحت زمین آن از هر کشور اروپایی بیشتر است. تقریباً تمام این کشور در آسیا قرار دارد و شامل شبه جزیره مستطیل آسیای صغیر ـ همچنین به نام آناتولی (آنادولو) ـ و در شرق، بخشی از یک منطقه کوهستانی است که گاهی اوقات به عنوان ارتفاعات ارمنی شناخته می شود. باقیمانده ـ تراکیه ترکیه (تراکیا) ـ در منتهی الیه جنوب شرقی اروپا قرار دارد، بقایای کوچکی از یک امپراتوری که زمانی در بیشتر مناطق بالکان وسعت داشت.

این کشور دارای وسعت شمالی ـ جنوبی است که از حدود 300 تا400 مایل (480تا640کیلومتر) متغیر است و حدود1000مایل از غرب به شرق امتداد دارد. ترکیه از شمال به دریای سیاه، از شمال شرقی به گرجستان و ارمنستان، از شرق به جمهوری آذربایجان و ایران، از جنوب شرقی به عراق و سوریه، از جنوب غربی و غرب به دریای مدیترانه و دریای اژه و در شمال غربی به یونان و بلغارستان محدود می شود. پایتخت این کشور آنکارا و بزرگترین شهر و بندر دریایی آن، استانبول است.

ترکیه کشوری کوهستانی با فلات وسیعی است که مرکز آناتولی را پوشانده است. بلندترین قله آن، کوه آرارات با ارتفاع5165متر می باشد. ترکیه تولیدکننده و صادر کننده عمده کرومیت است و همچنین دارای معادن سنگ آهن، زغال سنگ، لیگنیت، بوکسیت و مس می‌باشد. این کشور پیشروترین تولید کننده فولاد در خاورمیانه است. عمده محصولات کشاورزی شامل گندم، جو، زیتون و تنباکو است. گردشگری نیز مهم است.

 

چرا باید ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنم؟

چرا تحصیل در ترکیه؟ دلایل بسیار زیادی وجود دارند که چرا باید در ترکیه ادامه تحصیل دهید که نمی توانیم درباره همه آنها صحبت کنیم، با این حال، به دلایل تاپی که چرا دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل ترکیه را انتخاب می کنند، اشاره می کنیم.

سیستم آموزشی ترکیه

کمتر کسی می داند که ترکیه در زمینه های متعددی، بسیار توسعه پیدا کرده و به مثالی جهانی تبدیل شده است. به طور کلی، ترکیه جهش کیفی در اقتصاد و آموزش در سالهای گذشته داشته است. دانشگاه های ترکیه حدود سال 1980، در بین دانشگاه های جهان، جایگاه 40 را در زمینه تحقیقات علمی داشته اند.

در سال 2010، ترکیه در زمینه تحقیقات علمی و دانشگاهی در بین کشورهای جهان رتبه 17 را کسب کرد. بر طبق گزارش ها و استانداردهای علمی، پیشرفت در حوزه های تحقیقات علمی، از جمله انتشار مقالات در مجلات دوره ای علمی بین المللی، گرفتن حق اختراع، خلاقیت علمی و گرفتن جوایز بین المللی باعث شده که تحصیل در ترکیه تبدیل به مکانی شود که دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های ترکیه دوست نداشته باشید این کشور را ترک کنید.

جذب دانشجویان بین المللی در ترکیه

ترکیه موفقیتی بزرگ در جذب تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از بیش از 180 کشور داشته و تمرکز خود را بر باز کردن درهای تحصیل برای کشورهای زیادی قرار داده است. لازم به ذکر نیست، ترکیه به فراهم کردن تمامی امکانات و تسهیلات جهت جذب دانشجویان بین المللی از طریق گرنت ها، پوزیشن های دستیار استاد و کیفیت یادگیری پرداخته است.

اکثر دانشگاه های مدرن، به دور از سر و صدای شهرها، برای دانشجویان، حتی خوابگاه نیز فراهم می کنند. با بیش از 4 میلیون دانشجو در کشور و بیش از 50 هزار دانشجوی خارجی تا سال 2019، تعداد دانشجوهای خارجی در ترکیه همچنان رو به افزایش است.

زبان تحصیل در ترکیه

تحصیل در اکثر دانشگاه های این کشور به زبان ترکی است. با این حال، اغلب دانشگاه های دولتی ترکیه در رشته هایی مانند داروسازی و مهندسی، به زبان های انگلیسی و ترکی آموزش می دهند و نکته جذاب این است که انتخاب زبان با دانشجویان است. دانشگاه های خصوصی ترکیه، اغلب به انگلیسی تدریس می کنند. دانشگاه هایی نیز وجود دارند که به زبان عربی نیز تدریس می کنند مانند دانشگاه Gaziantep.

برخلاف انگلستان، آمریکا یا سایر کشورهای خارجی، اکثر دانشگاه های ترکیه به نتایج آزمون های آیلتس یا تافل به عنوان شرطی برای پذیرش نیازی ندارند. با این حال به دانشجویان بین المللی در ترکیه توصیه می شود که حداقل دانش زبان انگلیسی در سطح متوسط را داشته باشند.

قدرت سیاسی و اقتصادی ترکیه

رونق اقتصادی و سیاسی، ترکیه را تبدیل به 16امین اقتصاد قدرتمند دنیا نموده است. این جایگاه را بعد از اینکه به عنوان کشوری در حال توسعه طبقه بندی شد، به دست آورد. کیفیت و اثربخشی تحصیل در این کشور چیزیست که تحصیل در ترکیه را تبدیل به موضوعی داغ کرده است. همچنین نباید هزینه پایین زندگی، شهریه دانشگاه ها و موسسات زبان در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا را فراموش کرد. تمامی این موضوعات تحصیل در ترکیه را تبدیل به تجربه ای در سطح جهانی نموده است.

آینده تحصیل در ترکیه

بر طبق اطلاعات منتشر شده توسط دولت ترکیه، در سال 2023، تعداد دانشگاه ها بیش از 500 خواهد بود. به همین ترتیب مدیریت آموزش عالی با شورای آموزش عالی ( YOK ) خواهد بود. به لطف سیاست هایی که دولت ترکیه در ده سال اخیر دنبال کرده است، دانشگاه های ترکیه از نظر کیفی به جهش عظیمی دست یافته اند و همین موضوع باعث شد از برخی دانشگاه های رده بالای جهانی پیشی گیرند. 6 دانشگاه ترکیه بین لیست 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند! بنابر این زمان آن رسیده که مسیر تحصیلی خود به ترکیه را شروع کنید!

هزینه های پایین زندگی در ترکیه

هزینه زندگی به علاوه شهریه دانشگاه، عامل مهمی است که هنگام انتخاب مقصد تحصیلی شما در خارج از کشور، باید مورد توجه قرار گیرد و در مقایسه با هر کشور اروپایی دیگری، ترکیه برای دانشجویان بین المللی، از این نظر بسیار مقرون به صرفه است. نیازهای اولیه شما مانند غذا، تفریح و حمل و نقل به راحتی در دسترس و ارزان هستند.

خوابگاه های دانشجویی در ترکیه حدود 300 تا 500 دلار در ماه هزینه دارند؛ علاوه بر این دانشجویان می توانند از مزایای تخفیف در بسیاری موارد مانند حمل و نقل عمومی، بلیط های سینما و … بهره ببرند و با تمامی این هزینه ها همچنان می توانید از تمام تفریحاتی که در ترکیه به شما ارائه می شود، بدون فکر کردن زیاد به هزینه های آنها بهره مند شوید.

تحصیل در محیط چند فرهنگی ترکیه

ترکیه کشوری چند قومیتی است که به عنوان پُلی بین غرب و شرق شناخته می شود که همین مساله به تنهایی می تواند دلیل کافی به دانشجویان بین المللی برای انتخاب ترکیه برای تحصیل  را می دهد.

علاوه بر جو چند فرهنگی، مردم ترکیه به خونگرم بودن و مهمان نوازی در برخورد با افراد خارجی شناخته شده اند. دانشگاه ها همچنین معمولاً رویدادهای فرهنگی، تیم های ورزشی و کلاب های اجتماعی دارند که دانشجویانی از فواصل جغرافیایی دورتر می توانند دور هم جمع شوند و اجتماعی تشکیل دهند یا می توانند زمان خود را در کافی شاپ ها، رستوران ها یا کتابخانه ها صرف کنند جایی که سایر دانشجویان بین المللی و محلی تایم زیادی را سپری می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *