کلیسای تاریخی Shiloh Baptist در نزدیکی میدستون ،زمانی مرکز جامعه کشاورزان آمریکایی آفریقایی تبار که پس از فرار از تفکیک نژادی در ایالات متحده در ساسکاچوان ساکن شده اند، به یک میراث استانی استان تبدیل شده است.

Leander Keith Lane ، نوه اولین مردی که در گورستان های مجاور دفن شده است ، می گوید که این یک ادای احترام لازم برای سختی ها و پیروزی ها است.

او گفت :[جامعه سیاه] دقیقاً مانند همه مهاجران که به اینجا آمده بودند ، مبارزه کردند. “این همان اوکراین ، اسکاتلندی ها ، ایرلندی ها و همه آنها بود.”

نزدیک به ۲۰ خانواده چیزی را تشکیل می دادند که به عنوان جامعه Shiloh شناخته می شدند و کلیسای Shiloh Baptist  بخش اصلی زندگی آنها بود.

نزدیک به ۲۰ خانواده  آنچه را که به عنوان جامعه Shiloh شناخته می شوند ، تشکیل دادند و کلیسای باپتیست شیلو بخش اصلی زندگی آنها بود. در سال ۱۹۱۲ ساخته شد و هم اکنون به عنوان موزه فعالیت می کند.

در داخل کلیسا ، در کنار تصویری از اجداد کین، تصویر از متیس مایس  قرار دارد.بیش از صد ها سال پیش، او از نژاد پرستی   Oklahoma و قوانین جیم کرو گریخت و در مزرعه ای در نزدیکی میدنستون (ساسکاچوان) ساکن شد.

مایس در دهه ۱۸۶۰ در اوکلاهما به عنوان برده متولد شد.وی پس از پایان جنگ داخلی آمریکا ، از نژادپرستی و تعصب گرایی که هنوز در آمریکا شایع بود گریخت. سرانجام او به کانادا آمد و به حل و فصل جامعه Shiloh کمک کرد.

او گفت مادربزرگش نقش بسیار مهمی در سایر جوامع  داشته است.

کریستال مایس گفت: “او یک ماما برای جامعه بود.” این فقط مختص جامعه سیاه نبوده است. این برای همه بود که فکر می کنم چیزهای زیادی می گوید. “

مایس می گوید اغلب از وی سؤال می شود که آیا وی به دلیل رنگ پوستش مهاجر ت کرده است یا خیر.

او می گوید تعیین رسمی این کلیسا تاریخ خودش را برجسته می کند و به دیگران کمک می کند تا درک کنند که یک کانادایی چگونه می تواند به نظر برسد.

برای بچه های دیگر کانادایی ، این امکان را به آنها می دهد بفهمند  که ، بله ، شما واقعاً اهل Saskatchewan هستید ، شما یک فرد واقعی ساسکاچوان هستید. درست مانند سایر افراد …. خانواده های آنها بیش از صد سال در اینجا بوده اند. “