کلاهبرداری مهاجرتی

متاسفانه کلاهبرداری در صنعت مهاجرت امری رایج و مرسوم است. افراد و شرکت­های زیادی بی توجه به عواقب کار خود، خدمات مهاجرتی را در ازای دریافت مبالغی از جانب شما، ارائه می­دهند و سپس با پول مشتری­ها فرار می­کنند یا از هویت مشتریان برای فعالیت­های بزهکارانه استفاده می­کنند.

راه­هایی برای حفاظت از خودتان در برابر این افراد بیاموزید:

زمانی که با یک نماینده بالقوه شرکت مهاجرتی مواجه شدید، به این 5 مورد توجه داشته باشید:

 

  • دریافت تماس یا ایمیل ناخواسته

اگر ایمیل یا پیامی از شخصی دریافت کردید که “ادعای وکیل یا مشاور مهاجرت بودن دارد، یا اینکه در اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) کار می­کند” و شما درخواست این ایمیل را نداده بودید، ممکن است کلاهبرداری باشد.

مگر اینکه قبلا  فرم ارزیابی پر و ارسال کرده باشید یا با هر یک از این طرفین تماس گرفته باشید؛ بسیار بعید است که شرکتی به طور خودکار با شخص شما تماس بگیرد.

 

  • شما نمی توانید شرکت را با جستجوی آنلاین پیدا کنید

تمامی شرکت­های مهاجرتی، دارای فضای آنلاین هستند. معمولاً در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین، یوتیوب و … حضور دارند و اغلب آنها وبسایت دارند. اگر نمی­توانید شرکت و یا شخصی که با شما تماس گرفته را در گوگل جستجو کنید یا اگر وبسایتی که پیدا کرده­اید به نظر مشکوک می­آید، ممکن است با کلاهبرداری روبرو شده باشید. همچنین، مطمئن شوید که نام دامنه آدرس ایمیل آنها را چک کنید. اگر ارائه دهنده خدمات ایمیلی که این افراد استفاده می کنند، “جیمیل” یا “هات میل” باشد، یک نشانه خطرناک یا پرچم قرمز است. شرکت­های قانونی معمولاً به کارکنان خود اجازه نمی­دهند تا از ایمیل شخصی برای انجام مکاتبات بیزینسی و تجاری استفاده کنند.

نشانه­های یک وبسایت مشکوک:

  • این وبسایت­ها پیشنهادات خاصی را به افرادی که قصد مهاجرت دارند همچون “ضمانت ورود به کشوری خاص” یا “پردازش سریعتر درخواست آنها” ارائه می دهد.
  • آدرس URL در مرورگر شما زمانی که وارد وبسایت می­شوید با آنچه تایپ کرده اید، متفاوت است. اگر این اتفاق افتاد، به معنی هدایت شما به یک وبسایت فیک است.
  • وبسایت مذکور، صفحه “تماس با ما” ندارد یا اطلاعات مندرج در بخش “تماس با ما” نامعتبر است.
  • هر صفحه وبسایتی که از شما درخواست اطلاعات شخصی می­کند باید با یک علامت قفل، و https:// شروع شود که این موضوع نشان می­دهد صفحه مذکور، تاییدیه SSL دارد؛ این تاییدیه اطلاعات را به صورت رمز درآورده و امنیت آن را فراهم می­کند. اطلاعات مابین آن توضیح می­دهد که این تاییدیه SSL برای چه کسی صادر شده است.

 

  • اخذ ویزای کاری یا گرفتن شغل در یک کشور دیگر برای شما تضمین می­شود.

هیچ کس، تاکید می­کنیم هیچ کس نمی تواند اخذ ویزا یا شغل در سایر کشورها را برای شما تضمین کند. باید در رابطه با افرادی که چنین قول­هایی به شما می­دهند، هوشیار باشید. به طور خاص در کانادا، فقط افسران مهاجرت در کانادا، در سفارتخانه­ها، کمیته­های عالی و کنسولگری­های کانادا می­توانند برای صدور ویزا تصمیم بگیرند.

بسیاری از شرکت­های مهاجرتی، نرخ موفقیت بالایی در اخذ ویزا برای مشتری­های خود دارند اما ابداً این موفقیت را از ابتدا تضمین نمی­کنند. قول تضمین اخذ ویزاها یا مشاغل اگر همراه با درخواست پرداخت هزینه­ای اضافه­تر باشد، مطمئناً نوعی کلاهبرداری است.

 

  • از شما خواسته می­شود که پول را به یک حساب بانکی شخصی واریز کنید یا هزینه را به روش­های غیر معمول دیگر پرداخت کنید.

پرداخت­هایی که به یک وکیل یا مشاور مهاجرت قانونی یا دولت کانادا انجام می­شود، هرگز به یک حساب بانکی شخصی انجام نخواهد شد.

 

  • نماینده شما در امور مهاجرتی نمی­تواند تاییدیه­اش را اثبات کند.

فقط دو نوع نماینده وجود دارد که قانوناً اجازه پذیرش پرداخت­ها برای خدمات مهاجرت کانادا را دارند: وکلا و مشاوران مهاجرت.

وکلا:

وکلای کانادایی همگی در انجمن حقوقی استانی که در آن مشغول به کار هستند ثبت نام کرده­اند. اگر کسی ادعا می­کند که وکیل مهاجرت کاناداست، باید قادر به ارائه مدرکی دال بر تاییدیه خود باشد.

مشاوران مهاجرت:

مشاوران مهاجرت یا شهروندی کانادا باید عضوی از کالج مشاوران شهروندی و مهاجرت (CICC) باشند. شما می­توانید ثبت نام تمام مشاوران مهاجرتی کانادا(RCICs)  را در صفحه وب اختصاصی آنها پیدا کنید. برای یک مشاور مهاجرت تایید نشده توسط CICC ارائه خدمات در ازای دریافت هزینه، غیرقانونی است.

 

اگر قربانی یکی از کلاهبرداری­های مجموعه­های غیر قانونی مهاجرتی شده­اید، چه انجام دهید:

اگر در کانادا هستید:

با مرکز پلیس ضد کلاهبرداری کانادایی یا Royal Canadian Mounted با شماره 1-888-495-8501 تماس بگیرید.

اگر خارج از کانادا هستید:

کلاهبرداری را به پلیس محلی خود گزارش دهید.

 

اگر می­خواهید شرایط شما برای مهاجرت به کانادا بررسی شود، فرم ارزیابی رایگان وبسایت ما را پر کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *