کبک  دارای پایین ترین نرخ بیکاری در ماه فوریه را داشت.

میزان اشتغال کبک در طی سه ماه گذشته روند صعودی داشته و در ماه فوریه حدود ۶۶۰۰۰ نفر در این استان مشغول به کار شدند.

در نتیجه این دستاوردها ، کبک در ماه گذشته نرخ بیکاری در حدود ۴٫۵ درصد را نشان داد که از سال ۱۹۷۶ کاملا بی سابقه بوده است .

بیشترین مشاغل در اختیار جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال قرار گرفت. نرخ بیکاری برای این گروه سنی به ۶٫۸ درصد کاهش یافته است که این نیز پایین ترین نرخ از سال ۱۹۷۶ است.

نرخ اشتغال ، طبق Statistics Canada  تعریف شده است عبارت است از، تعداد افراد شاغل بالای ۱۵ سال به عنوان درصد جمعیت است.نرخ بیکاری تعداد افراد بیکار به عنوان درصدی از نیروی کار ،که هم شامل افراد شاغل و بیکار است.

نرخ بیکاری پایین برای مهاجران به چه معنی است؟

نرخ بیکاری پایین برای افراد جویای کار خوب است زیرا این بدان معنی است که شغل بیشتری برای انتخاب وجود دارد. کارفرمایان برای جذب و حفظ نیروی کار تحت فشار هستند. به همین دلیل نرخ بیکاری پایین را می توان “بازار کارجویان” دانست.

در ۱۰ سال آینده ، بیش از نه میلیون کانادایی  از شغل خود بازنشسته می شوند ، کانادا با کمبود نیروی کار بیش از پیش روبرو خواهد شد . با این وجود که جمعیت کانادا جمعیتی جوان نیست این کشور برای پر کردن این خلا  و همچنین برای کمک به نیازهای بازار کار به جذب مهاجرت روی آورده است.

آقای Marco Mendicino  در اولین سخنرانی مهم خود به عنوان وزیر مهاجرت کانادا هفته گذشته گفته است حدود ۸۰ درصد از رشد جمعیت کانادا از مهاجرت حاصل می شود و ممکن است تا دهه ۲۰۳۰ به ۱۰۰ درصد برسد. پیش بینی می شود اکثر این مهاجران را مهاجران کاری باشند و به عبارتی خارجیانی که برای پیدا کردن شغل به کانادا آمده اند تشکیل خواهد داد.

اشتغال در سایر استانهای دیگر کانادا

افزایش اشتغال نیز در آلبرتا ، نوا اسکوشیا و مانیتوبا مشاهده شده است. بقیه استان ها و دیگر مناطق کانادا کمی تغییر کرده است.

آلبرتا در ماه گذشته برای  ۱۱۰۰۰ شغل نیروی کار گرفت که بیش از همه جوانان تشکیل داده اند . نرخ بیکاری در ۷٫۲ درصد تغییر کمی داشت. در مقایسه با سال گذشته ، اشتغال در آلبرتا تقریباً بدون تغییر بود.

در نوا اسکوشیا ۳۷۰۰ نفر اشتغال پیدا کردند . نرخ بیکاری با افزایش  ۰٫۴ درصد به ۷٫۸ درصد رسیده است. اشتغال در نوا اسکوشیا در مقایسه با ۱۲ ماه قبل کمی تغییر کرده است

گرچه نرخ بیکاری در Manitoba واقعاً بدون تغییر در پنج درصد بود ، اما در ماه فوریه حدود ۳،۲۰۰ نفر دیگر شاغل شدند. مانیتوبا از ماه دسامبر شاهد روند صعودی اشتغال بوده است. از سال گذشته اشتغال ۱٫۵ درصد در این استان رشد کرده است.

میزان اشتغال نیوبرانزویک در ماه گذشته بدون تغییر بود و نرخ بیکاری به ۶٫۹ درصد کاهش یافت .

 در بریتیش کلمبیا  B.C. و انتاریو ، نرخ بیکاری با افزایش بیشتر افراد به دنبال کار افزایش یافت. نرخ بیکاری پنج درصد و انتاریو در ماه فوریه ۵٫۵ درصد نرخ بیکاری را تجربه کردند.

جزیره پرنس ادوارد  PEI شاهد افزایش اندکی نرخ اشتغال بود و همچنین افزایش نرخ بیکاری به موازات نرخ اشتغال و به ۸ درصد رسیده است .

نیوفاند لند و لابرادور بین ژانویه و فوریه نسبتاً بدون تغییر بود. هم اشتغال و هم بیکاری کمی بالا رفت. اکنون نرخ بیکاری ۱۲ درصد است

بیکاری در ساسکاچوان با اندکی افزایش به ۶٫۲ درصد رسید ، با این حال نرخ اشتغال همچنان یکسان است.

تاثیر اقتصادی جهانی ممکن است بر روی بازار کار کانادا

در هفته های اخیر ، گسترش و شیوع  Coronavirusعدم اطمینان اقتصادی را در کانادا و خارج از کشور افزایش داده است.هفته گذشته ، بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را شبانه کاهش داد تا به اقتصاد کانادا کمک کرده باشد.

به دلیل تحولاتی که در کشورهای مانند عربستان سعودی گزارش شده است  ، قیمت های جهانی نفت نیز سقوط کرده است  که این به احتمال زیاد می تواند تاثیر منفی بر اقتصاد کانادا بویژه در استان های نفت خیز مانند آلبرتا داشته باشد .

این عوامل ممکن است در ماههای آینده منجر به کاهش تعداد اشتغال در کانادا شود.