هر روز تعداد بیشتری از زنان خود را به عنوان متقاضیان اصلی فرایند مهاجرت اکسپرس اینتری معرفی می کنند.متقاضیانی که مایلند از طریق سیستم اکسپرس اینتری پروسه مهاجرت به  کانادا را دنبال کنند ، در سیستم جامع رتبه بندی که CRS  نامیده می شود امتیاز دریافت می کنند تا  دولت فدرال بر اساس ارزیابی و رتبه بندی پروفایل متقاضیان  در استخر اکسپرس اینتری انها را انتخاب کند.

کانادا در حال اقدامات لازم در جهت برابری جنسیتی در پذیرش مهاجران است.

آمار و ارقام ارائه شده در گزارش اکسپرس اینتری در  پایان سال  ۲۰۱۸ نشان می دهد که نمرات CRS  زنان با مردان برابر است و یا حتی از مردان نیز فراتر رفته است.اگرچه هنوز پروفایل های متقاضیان مردان بیشتری در استخر اکسپرس ورود وجود دارد ، در حالی که درصد فزاینده ای از زنان نمرات بالای ۳۵۰ را کسب می کنند. تعداد زنان با نمرات CRS بالاتر از ۴۰۰ از سال ۲۰۱۷، ۵۶  درصد نیز افزایش یافته است.

به صورت واضح تر و دقیق تر ، از ۳ ژانویه سال ۲۰۱۹ (سال جاری) ۷۵ درصد از ۳۹۲۷۳ متقاضی زن در محدوده CRS امتیازی بین ۳۵۰ تا ۴۴۹ داشتند ، در حالی که ۷۱ درصد از ۵۵٫۶۹۰ متقاضی مرد دارای چنین امتیازی بوده اند. متقاضیان مرد بیشتری در محدوده ۳۵۰-۴۴۹ امتیاز داشته اند

سال گذشته( در سال ۲۰۱۸ )، ۷۰ درصد از زنان در استخر اکسپرس اینتری بودند بیش از ۴۰۰ امتیاز CRS کسب کرده اند ، در حالی که در مقایسه با مردان فقط ۶۷ درصد متقاضیان مرد چنین امتیازی را کسب کرده اند. در سال قبل ( سال ۲۰۱۷)، ۶۲ درصد از زنان در استخر اکسپرس اینتری  امتیازی بیش از ۴۰۰ را دریافت کرده اند. به طور مشابه ، بیشتر زنان نسبت به مردان ، امتیاز CRS 950 و بالاتر  را داشتند ، درمجموع ۶۵ زن و ۵۵ مرد.

 

زنانی که در سال ۲۰۱۸ پروفایل خود را در استخر اکسپرس اینتری ایجادکرده اند نیز در رده مهارت و تسلط به زبان  فرانسه امتیاز بیشتری را نسبت به آقایان کسب کردند.

افزایش درصد صدور دعوتنامه ها ITA که در برنامه های مهاجرت اقتصادی برای زنان صادر شده است

یکی دیگر از شاخص های مهم افزایش حضور زنان ، تعداد دعوتنامه های صادر شده به درخواستهای برای اقامت دائم کانادا است که برای خانمها صادر می شود.در مجموع زنان ۳۷۳۲۲ دعوت نامه دریافت کرده اند یا تقریباً ۴۲ درصد از ۸۹۸۰۰ ITA  را دریافت کرده اند که در سال ۲۰۱۸ صادر شده است. اگرچه کم است ، در اصل متناسب با این واقعیت بود که زنان ۴۱ درصد از کل پروفایل های واجد شرایط ارسال شده در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص دادند.

از نظر پذیرش متقاضیان اکسپرس اینتری  به عنوان اقامت دائم در کانادا ، این گزارش نشان می دهد تعداد بیشتری از زنانی که به عنوان متقاضی اصلی از طریق سیستم اکسپرس اینتری به کانادا پذیرفته می شوند. به طور مشابه ، این واقعیت قابل توجه است که زنان از حداقل پنج کشور ذکر شده در تابعیت ، تعداد بیشتری از پذیرش متقاضی اصلی را نسبت به مردان نشان می دهند. همچنین به نظر می رسد که زنان برخی از کشورها بخش بیشتری از پذیرش متقاضی اصلی را نسبت به مردان نشان می دهند.

به عنوان مثال  ۶۷ درصد متقاضیان اصلی از کشور جامائیکا و ۶۱ درصد متقاضیان اصلی از کشور فیلیپین را زنان تشکیل داده اند. زنان از چین (۵۵ درصد) ، روسیه (۵۳ درصد) و کره (۵۱ درصد) نیز درصد بالایی از زنان متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری را داشته اند.

زنان واجد شرایط برای مهاجرت از طریق اسکیل ورکر در حال افزایش است

 

به منظور در نظر گرفتن مهاجرت کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری ، متقاضیان باید معیارهای صلاحیت یکی از دسته های مهاجرت اقتصادی زیر را داشته باشند:

  • Federal Skilled Worker Class
  • Federal Skilled Trades Class
  • Canadian Experience Class

متقاضیان واجد شرایط ، امتیاز CRS بر اساس عواملی مانند سن ، تحصیلات ، تجربه کار ماهر و مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی و سایر عوامل امتیاز کسب می کنند.تعداد مشخصی از متقاضیان با بالاترین امتیاز دعوتنامه ITA را از طریق قرعه کشی منظم از استخر دریافت می کنند تا بتوانند درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارائه کنند.

در کل ، مردان همچنان در استخر اکسپرس اینتری از زنان پیشی می گیرند. در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۲۸۰،۰۰۰ پروفایل اکسپرس اینتری که ارسال شده است که از این تعداد ، چیزی بیش از ۱۰۹،۰۰۰ توسط زنان ارسال شده است. با این حال ، تعداد بیشتری از متقاضیان زن در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال گذشته در استخر اکسپرس اینتری ایجاد کردند و ۷۴ درصد مشخص شد که حداقل در یکی از سه برنامه مهاجرت واجد شرایط بوده اند در حالی که در سال ۲۰۱۸ , ۷۰  درصد بوده است .

این پیشرفت های و تغییرات مختلف که در گزارش اداره مهاجرت،شهروندی و پناهندگی کانادا منتشر شده است نشان می دهد درصد زنان پذیرش شده در کانادا از سال ۲۰۱۵ هر سال یک درصد در حال افزایش است و هم اکنون ۴۷ درصد است.