کانادا تغییرات عمده در ویزای تحصیلی و کاری  را برای پاییز سال ۲۰۲۰ اعلام کرد.

کانادا در حال تغییر عمده در قوانین اجازه کار پس از فارغ التحصیلی  PGWP برای دانشجویان بین المللی است که می خواهند در کانادا از ابتدای پاییز تحصیل کنند.

PGWP دانشجویان بین المللی را قادر می سازد بعد از اتمام تحصیلات خود در یکی از دانشگاه های معتبر کانادایی (DLI) در کانادا کار کنند و تجربه کار کانادایی را بدست آورند.

دانشجویان بین المللی برای اینکه واجد شرایط PGWP باشند باید حداقل ۸ ماه دوره تحصیل آنها باشد. برنامه تحصیل آنها باید به دیپلم ، مدرک یا گواهی منجر شود. طول نهایی ویزای PGWP بستگی به طول برنامه تحصیل دانشجویان در کانادا دارد.

دانشجویان می توانند برنامه را بصورت آنلاین شروع کنند و پس از آمدن به کانادا هنوز هم برای ۳ سال ویزای PGWP واجد شرایط باشند.

به طور معمول ، دوره های آنلاین دانشجو را واجد شرایط برای دریافت ویزای  PGWP نمی کند. با این حال ، با توجه به وقفه های مسافرتی مرتبط با ویروس کرونا در سرتاسر جهان ، اداره مهاجرت ، شهروندی و پناهندگی کانادا  IRCC اکنون به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد که در خارج از کشور به صورت آنلاین تحصیل کنند و پس از فارغ التحصیلی هنوز هم واجد شرایط درخواست ویزای  کار پس از فارغ التحصیلی باشند و از آن بهرمند شوند.

IRCC اصلاحات را در ۱۴ می ۲۰۲۰ اعلام کرد.

دانشجویان جدید بین المللی می توانند تحصیلات خود را به صورت آنلاین در پاییز سال ۲۰۲۰ آغاز کنند و تا ۵۰ درصد دوره تحصیلی خود را در خارج از کشور تمام کنند  و سپس پس از اتمام تحصیل ، هنوز هم می توانند ویزای  PGWP را دریافت کنند.

IRCC همچنین خاطرنشان كرد: مدت زمان ویزای PGWP دانشجویان بین المللی  تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ خارج از کانادا و به صورت آنلاین تحصیل کرده اند كاهش نمی یابند.

در یک سناریوی فرضی ، یک دانشجوی بین المللی جدید می تواند پاییز امسال برنامه تحصیلی خود را بصورت آنلاین در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا آغاز کند و مشروط بر اینکه آنها تا پایان سال ۲۰۲۰ وارد کانادا شوند می توانند ویزای سه ساله PGWP را دریافت کنند.

PGWP در بین دانشجویان بین المللی کانادا بسیار اهمیت دارد و از محبوبیت بالایی برخوردار است زیرا این امکان را می دهد تا بعد از اتمام تحصیل تا سه سال در کانادا مشغول به کار شوند.

طبق بررسی سالانه دفتر آموزش بین المللی کانادا از دانشجویان خارجی ، ۶۰ درصد از دانشجویان خارجی قصد دارند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و کسب چنین تجربه کاری در هنگام ارائه درخواست مهاجرت اقامت دائم و یا استانی خود مزیت اصلی آنها را فراهم می کند و می توانند امتیاز بیشتری را کسب کنند.

به عنوان مثال ، تحت سیستم جامع رتبه بندی اکسپرس اینتری ، دانشجویان سابق بین المللی از امتیازات اضافی برخوردار می شوند و می توانند شانس خود را برای انتخاب شدند افزایش دهند.

علاوه بر مسیرهای فدرال ، مسیرهای متنوعی از برنامه های مهاجرتی  استانها PNP  نیز برای کمک به دانشجویان بین المللی برای انتقال وضعیت آنها به اقامت دائم وجود دارد.

در ماه های اخیر ، دانشجویان بین المللی بیشترین دعوت نامه هایی را برای درخواست اقامت دائم از طریق قرعه کشی Express Entry دریافت کرده اند زیرا به علت شیوع ویروس کرونا تنها متقاضیان برنامه مهاجرت استانی و تجربه کانادایی هدف گرفته اند.

این تغییر بیشتر دانشجویان بین المللی را ترغیب به ادامه تحصیل در کانادا در پاییز امسال خواهد کرد .دلیل این امر این است که دانشجویان بین المللی که می خواهند سرانجام برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند می توانند از این فرصت استفاده کرده و نیمی از تحصیلات خود را در کشور مبدا تکمیل کنند و مزیت دیگر کاهش هزینه های دانشجویی است که همان مخارج زندگی در کانادا،

زیرا در آغاز تحصیلات خود در کانادا مجبور به پرداخت هزینه های اضافی زندگی نخواهند شد.

این تغییر باعث تقویت اقتصاد و مشاغل کانادا خواهد شد.

با این وجود ، این اصلاح سیاست باعث رشد اقتصادی کانادا خواهد شد ، زیرا شهریه ای که دانشجویان بین المللی به دانشگاه ها و کالج های کانادا می پردازند می تواند به پشتیبانی از مشاغل در سراسر کانادا کمک می کند. علاوه بر این ، دانشجویان بین المللی پس از ورود به کانادا ، از طریق های مختلف مانند خرید کالا و خدمات ، نیروی کار و پرداخت مالیات که به عنوان کارگر به فعالیت اقتصادی کانادا کمک کنند.

پیش از شروع همه گیری COVID-19 ، بیش از ۶۴۰،۰۰۰ دانشجوی بین المللی در کانادا سالانه ۲۲ میلیارد دلار به اقتصاد کمک می کردند و همچینی از حدود ۱۷۰،۰۰۰ شغل کانادایی را پشتیبانی می کردند.

علاوه بر این ، بسیاری از این دانشجویان سرانجام  اقامت دائم را دریافت خواهند کرد ، که در واقع بلند مدت به اقتصاد کانادا کمک خواهد کرد زیرا این افراد ویژگی های کلیدی سرمایه انسانی را دارا هستند و همچنین به بازار کار بسیار کمک خواهند کرد

این خصوصیات شامل جوان بودن ، مسلط به انگلیسی و / یا فرانسوی ، و داشتن تحصیلات کانادایی ، تجربه کار و ارتباطات اجتماعی و حرفه ای است.

کانادا یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان بین المللی است.

کانادا به دلایل زیر ثابت کرده است که یکی از جذاب ترین مقصد های جهان برای دانشجویان بین المللی در سال های اخیر است:

  • کانادا کیفیت بسیار بالایی از آموزش را ارائه می دهد.
  • دانشجویان و همسران آنها می توانند در طول تحصیل و بعد از تحصیل  در کانادا کار کنند.
  • کانادا این فرصت را برای تحصیل و زندگی در محیط های انگلیسی و یا فرانسوی فراهم می کند.
  • کانادا کشوری بسیار امن است.
  • کانادا هر ساله از مهاجران ، دانشجویان بین المللی ، کارگران خارجی و توریست ها از حدود ۲۰۰ کشور استقبال می کند.
  • تا حدودی به دلیل ضعیف تر بودن دلار کانادا ، کانادا از سایر مقاصد بین المللی به خاطر ارزان تر بودن تحصیل مقرون به صرفه است. و
  • بیش از ۸۰ مسیر مهاجرتی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. در سال ۲۰۱۸ ، تقریباً ۵۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی اقامت دائم کانادا را به دست آوردند.