کانادا اقدامات ویژه ای را برای متقاضیان ویزا که تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا در ایران و کره جنوبی قرار دارند ، انجام داد.

اداره مهاجرت کانادا در تلاش است تا متقاضیان ویزا از کشورهای چین ، ایران و کره جنوبی را که در کانون گسترش (coronavirus (COVID-19  هستند و همچنین این مساله باعث اختلال  و محدودیت هایی برای آنها شده است ویزا صادر کند.

به اتباع این سه کشوری که متقاضی ویزای کانادا شده اند ، اما به دلیل شرایطی که خارج از کنترل آنها می باشد و  قادر به رعایت برخی از موارد خاص نیستند ، مانند اثر انگشت و عکس ، زمان بیشتری برای تکمیل مراحل لازم به آنها داده شده است.

اداره مهاجرت ، شهروندی و پناهندگی کانادا  IRCC اقدامات ویژه ای را در تاریخ ۷ فوریه برای چین انجام داد ،هم اکنون آن را برای شهروندان ایران و کره جنوبی تعمیم داده است.

در وب سایت IRCC آمده است كه اقدامات ویژه ای درمورد متقاضیان ذیل اعمال می شود:

 • اتباع چینی ، ایرانی یا کره جنوبی؛ یا
 • کسانی که در چین ، ایران یا کره جنوبی هستند. و
 • کسانی که تحت تأثیر COVID-19 با اختلال  و محدودیت های  مسافرتی مواجه شده اند

محدودیت ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تعطیل شدن مراکز درخواست ویزا؛
 • اختلال در خدمات
 • دسترسی محدود به دفاتر و ادارات دولتی و
 • دسترسی محدود به پزشکانی که معاینات پزشکی از مهاجران به عمل می آورند

IRCC همچنین قادر خواهد بود به كسانی كه به مدارك مسافرتی اقامت دائم نیاز دارند كمك كند تا به كانادا برگردند.

بعلاوه ، اداره مهاجرت هنوز هم كسانی را كه متقاضی ویزای توریستی، ویزای کار ، ویزای تحصیلی یا اقامت دائم دارند ، را خواهند پذیرفت .

در واقع متقاضیانی یک بازه زمانی ۹۰ روزه در اختیار خواهند داشت و هیچ درخواستی به خاطر مستندات ناقص رد نخواهند شد بنابراین متقاضیان از این فرصت استفاده خواهند کرد تا بتوانند در اسرع وقت مدارک خود را آماده کنند.این بازه زمانی برای مهلت بیومتریک اعمال می شود اگر چه در این مرحله باید ظرف مدت ۳۰ روز به پایان برسد.اداره مهاجرت با افزودن ۶۰ روز فرصتی دوباره برای افرادی که تحت تاثیر این ویروس خطرناک قرار گرفته اند را فراهم کرده است.

این دستورالعمل های ویژه برای ساکنین اقامت دائم ، متقاضیان اجازه کار یا تحصیل و همچنین متقاضیان تابعیت وضع شده است  و در مواردی می توانید از طریق وب فرم با IRCC در ارتباط باشید.

متقاضیان اقامت دائم:

کسانی که متقاضی اقامت دائم کانادا از طریق سیستم Express Enterry هستند باید ظرف مدت ۶۰ روز پس از دریافت دعوتنامه خود برای درخواست  ITA درخواست خود را ارسال کنند.

با این حال ، IRCC برنامه های ناقص را از سوی متقاضیانی که مدارک کافی را به شرط عدم موفقیت به دلیل اختلال در ارتباط با COVID-19 ، نمی تواند ارسال کند را خواهند پذیرفت. متقاضیان باید نامه ای را ارسال كنند و دلایل ناقص بودن  اسناد خود را توضیح دهند .

وقتی متقاضیان مدارک ناقص خود را تکمیل کردندمی توانند آنها را با استفاده از وب فرم به IRCC ارسال کنند. همین فرم می تواند برای افرادی که مایل به انصراف درخواست خود هستند نیز استفاده می شود. بازپرداخت  ظرف ۲۴ ساعت پس از ارسال درخواست انصراف انجام خواهد شد مشروط بر اینکه  پردازش پرونده آنها هنوز شروع نشده باشد.

متقاضیان شهروندی کانادا:

کسانی که پیش بینی می کنند تاریخ مهمی را در روند درخواست شهروندی خود از دست می دهند باید از طریق فرم آنلاین خود با IRCC تماس بگیرند و دلیل آن را توضیح دهند.

رویدادهای شهروندی یا تاریخ های مهم که  ممکن است اتفاق بیفتد یکی از موارد زیر را شامل می شود:

 • آزمون دانش؛
 • امتحان مجدد؛
 • مصاحبه؛
 • سوگند شهروندی.

شما باید ظرف ۳۰ روز پس از عدم حضور در یکی از موارد فوق با اداره مهاجرت کانادا تماس گرفته و اطلاع دهید.

کسانی که برای اقامت دائم تایید شده اند اما قادر به سفر به کانادا نیستند قبل از انقضاء مدارکشان باید از طریق  وب فرم   به IRCC وضعیت خود را توضیح  دهند. هنگامی که سفر دوباره امکان پذیر شد ، آنها باید از طریق فرم آنلاین به IRCC اطلاع دهند تا در رابطه با شروع مجدد پردازش درخواست اقامت دائم ، راهنمایی دریافت کنند

کارگران موقت ، دانشجویان و توریست ها که قادر به ترک کانادا نیستند:

اتباع خارجی که دارای ویزای ویزیتوری در کانادا هستند می توانند برای تمدید اقامت خود در کانادا بصورت آنلاین اقدام کنند.

کارگران موقت  و دانشجویان با توجه  به شرایطشان گزینه های مختلفی دارند.

افراد دیگر که مشغول کار یا تحصیل نیستند می توانند درخواست تغییر وضعیت خود را به “بازدید کننده” دهند ، تا زمانی که اجازه تحصیل یا اجازه کار منقضی نشده باشد.

در صورت واجد شرایط بودن ، بعضی ها می توانند مجوز کار یا مجوز تحصیل را تمدید کنند. IRCC می گوید مهم است که یک یادداشت را در برنامه خود ذکر کنید و دلیل آن را برای تمدید اقامت در کانادا توضیح دهید.

دستورالعمل های ویژه بر اساس کشور:

*اگر شما دارای اقامت دائم ، متقاضی ویزا توریستی ، متقاضی ویزای تحصیل یا  کار هستید که باید فوراً به کانادا سفر کند

دستورالعمل های    IRCC به شرح ذیل را دنیال کنید:

ایران:

ساکنان دائم اهل ایران که می خواهند از ایران به کانادا بیایند و به اسناد که بر اقامت دائم بودنشان نیاز دارند باید از طریف وب فرم به اداره مهاجرت ارسال کنند.

فرم سؤال خواهد کرد : “آیا درخواست شما توسط یک دفتر خارج از کانادا مورد رسیدگی قرار می گیرد؟” شما باید پاسخ دهید “بله

سپس شما  باید  “یکی از دفاتر ویزا را برای پردازش درخواست خود انتخاب کنید” جایی که باید شما انتخاب کنید  “ترکیه – آنکارا”  است.

در شرایط استثنایی که باید فوراً به کانادا سفر کنید ، به آنکارا  واقع در  ترکیه ، به نشانی  ANKRA@international.gc.ca از ایمیل بفرستید.

در صورت نیاز به ویزای توریستی و یا تحصیلی یا مجوز کار برای مسافرت فوری به کانادا ، باید این فرم آنلاین را تکمیل کنید.

پس از ارسال درخواست و تکمیل فرم ، وضعیت خود را توضیح دهید و درخواست رسیدگی فوری به درخواست ویزا یا تحصیلی تان را دهید.

برای اطمینان از مراجعه به دفاتر مناسب ، IRCC موارد زیر را توصیه می کند:

 • اداره مهاجرت از شما خواهد پرسید که آیا درخواست شما خارج از کانادا بررسی خواهد شد؟ شما پاسخ نه بدهید
 • مابقی فرم را تکمیل کنید.