کار دانشجویی همزمان با تحصیل در کانادا

دانشجویی که بخواهد در کشور دیگری مانند کانادا هم کار کند و هم تحصیل شرایط سختی را در پیش دارد. تصمیم برای مهاجرت به کشور دیگر آسان نیست. جدا شدن از دوستان، خانواده همیشه برای افرادی که قصد ادامه تحصیلات در یک کشور دیگر دارند، دغدغه است. همچنین پیدا کردن یک دانشگاه عالی و انتخاب کشور مناسب بسیار مهم است. هرساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به دنبال تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور هستند. دانشجویان بی شماری کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. زیرا کانادا علاوه بر شهرت آن به پهناور و چند فرهنگی بودن، اقتصاد عالی، دارای تعدادی زیادی دانشگاه ها و کالج ها معتبر و شناخته شده در سطح بین المللی است.

تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا یکی از آرزو ها و اهداف دانشجویان بین المللی می باشد. با توجه به شهریه بسیار مناسب دانشگاهها، کانادا یک کشور محبوب در میان دانشجویان بین المللی است. کانادا از استانداردهای بالای زندگی و هزینه زندگی مناسب برخوردار است. دانشجویان می توانند در حین تحصیل کار کنند. این مسائل باعث شده است که کانادا به اولین مقصد برای دانشجویان بین المللی تبدیل شود. تحصیل در دانشگاه های کانادا همواره یکی از اهداف اساسی و مهم برای دوستداران تحصیل در دانشگاه های بین المللی است.

یک از مسائل مهم که برای دانشجویان دارای اهمیت می باشد کار کردن در حین تحصیل است. تحصیل در کانادا این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا بتوانند در حین تحصیل به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. این باعث می شود که بخشی از هزینه ها را بتوانند با کار کردن پوشش دهند.
همانطور که می دانید دانشجویان بین المللی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز است، ابتدا از یک دانشگاه و یا کالج پذیرش بگیرند و بعد از آن اقدام به دریافت ویزا کنند. یکی از الزامات دریافت ویزا منوط به داشتن تمکن مالی جهت هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا می باشد. شما باید افیسر کانادا را قانع کنید که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود را دارید. تمکن مالی یکی از موارد مهم در بخش ویزا است.

برای اینکه دانشجویان بین المللی بتوانند اجازه کار در کانادا دریافت کنند. باید به صورت تمام وقت در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا ثبت نام کنند و ویزای تحصیلی (مجوز تحصیلی) Study Permit داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر مقاله درباره صفر تا صد اپلای تحصیلی را مطالعه کنید.

workorlearn1 300x225 - شرایط کار و تحصیل در کانادا | قوانین کاری و تحصیلی دانشجویان

دانشجویان می توانند در حین تحصیل در کانادا، با اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند. با توجه به هزینه های زندگی و پرداخت شهریه و همچنین هزینه های جانبی مانند تفریحات و سرگرمی دانشجویان بین المللی ترجیح می دهند، با کار در کانادا در حین تحصیل قسمتی از این هزینه ها را پوشش دهند.

با کار در کانادا در حین تحصیل می توانید بخشی از هزینه های زندگی را پوشش دهید. از طرف دیگر تجربه های ارزشمندی که حین تحصیل بدست می آورید، که در آینده شغلی شما می تواند موثر باشد. هزینه های تحصیل در کانادا در مقایسه با امریکا و دیگر کشورها ی انگلیسی زبان، بسیار مقرون به صرفه تر است. همین باعث شده که بسیاری از دوستداران تحصیل کانادا را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کنند.

کار دانشجویی در کانادا به دو نوع تقسیم می شود:

 • کار در داخل دانشگاه On Campus
 • کار در خارج از دانشگاه Off Campus

در ادامه به توضیحات درباره این دو نوع می پردازیم.

کار دانشجویی در داخل دانشگاه On campus

اگر شما یک دانشجوی بین المللی با داشتن مجوز تحصیلی (ویزای تحصیلی) باشید می توانید بدون نیاز به مجوز کار یا به اصطلاح Work permit در کانادا هم کار کنید، و به ادامه تحصیل خود مشغول باشید. کار دانشجویی در داخل دانشگاه به کاری گفته می شود که در محدوده و فضای دانشگاه باشد. دانشگاه ها اصولا برای کار دانشجویی در داخل دانشگاه بر روی تابلو اعلانات، وب سایت و یا گروه های دانشجویی در فیس بوک به دانشجویان اعلام می کنند. تا دانشجویان مشتاق کار در دانشگاه، از این فرصت استفاده کنند. شما می توانید با تکمیل فرم هایی علاقمندی خود را به کار در دانشگاه اعلام کنید.

کارفرما در این مشاغل خود دانشگاه بوده است و فرصت هایی که دانشجویان می توانند مشغول به کار شوند، در بخش هایی نظیر کتابخانه دانشگاه، کافی شاپ، فروشگاه کتاب، دفتر ثبت نام، مراکز ورزشی در دانشگاه، رستوران در دانشگاه، سایت دانشگاه و … است. دانشجویان بین المللی اگر دانشجو مهمان و یا انتقالی و حتی دوره زبان باشند مجاز به کار در دانشگاه On Campus هستند.

برای کار دانشجویی، دانشجویان باید دارای شرایط ذیل باشند:

 • دارای مجوز تحصیلی یا همان Study Permit
 • دانشجو تمام وقت باشد (در یک دوره تحصیلی به صورت تمام وقت ثبت نام کرده باشد).
 • دارای SIN Number باشند.

workplace 1245776 1280 300x200 - شرایط کار و تحصیل در کانادا | قوانین کاری و تحصیلی دانشجویان
نکته بسیار مهم این است که اگر دانشجو دارای شرایط بالا باشد می تواند در داخل دانشگاه بدون محدودیت ساعتی کار کنند.

کار دانشجویی در خارج از دانشگاه Off Campus:

کار دانشجویی Off Campus به کاری گفته می شود که دانشجو در خارج از دانشگاه انجام می دهد. برای کار دانشجویی Off Campus دانشجو باید دارای شرایط ذیل باشد:

 • دارای Study Permit یا همان مجوز تحصیل
 • دانشجو تمام وقت باشد (در یک دوره تحصیلی تمام وقت ثبت نام کرده باشد).
 • مدت زمان تحصیل دانشجو بیش از ۶ ماه باشد.
 • دارای SIN Number یا همان شماره بیمه اجتماعی باشد.

اما اگر دانشجوی در حین تحصیل دارای شرایط ذیل باشد مجاز به کار در خارج از دانشگاه کانادا نخواهد شد:

 • دانشجو مهمان یا انتقالی
 • ثبت نام در یک دوره ورک شاپ و یا یک دوره آموزشی که پس اتمام، مدرک صادر نشود ( صرفا یک دوره کوتاه مدت است).
 • ثبت نام در یک دوره زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم

دانشجویان بین المللی که در خارج از دانشگاه کار می کنند مجاز هستند تا ۲۰ ساعت در هفته را در کانادا کنند. در تعطیلات رسمی و زمستان، تابستان می توانند به صورت تمام وقت کار کنند.

تحصیل در یک کشور دیگر باید با برنامه ریزی باشد و شما قبل از تصمیم باید تمامی هزینه ها را برآورد کنید. تا بتوانید بدون هیچ مشکلی تحصیلات خود را به پایان برسانید. به همین علت به شما پیشنهاد می کنیم، که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های عالی کانادا و همچنین اقدام برای ویزای تحصیلی از مشاوره رایگان تلفنی موسسه بین المللی افق با کارشناسان و مشاورین مجرب بهرمند شوید. تا بتوانید با یک دید بازتر در مسیر صحیح قدم بگذارید.

تحصیل در خارج از کشور بدون برنامه ریزی و برآورد هزینه ها کار آسانی نخواهد بود. مشورت با افراد زبده و وکیل مهاجرت کانادا می تواند در تصمیم گیری و نشان دادن مسیر درست به شما کمک کند. تجربه افراد در زمینه مهاجرت کانادا می تواند از هزینه های اضافی شما جلوگیری کند و مسیر درست تا اقامت کانادا را به شما نشان دهد.
با ما همراه باشید.