چطور کانادا می تواند به دانشجویان بین المللی کمک کند؟

دانشجویان بین المللی برای جامعه و اقتصاد کانادا بسیار مهم هستند. هم اکنون ۶۴۰،۰۰۰ دانشجو بین المللی در کانادا مشغول به تحصیل هستند و همچنین  یک محیط پرجنب و جوش و سرشار از انرژی برای  یادگیری در پردیس های سراسر کشور کانادا را فراهم می کنند. آنها همچنین سالانه حدود ۲۲ میلیارد دلار به اقتصاد کمک می کنند که از حدود ۲۰۰،۰۰۰ شغل در کانادا پشتیبانی می کند.

با توجه به اینکه دانشجویان بین المللی نیز تحت تأثیر اختلال COVID-19 قرار گرفته اند ، کانادا اقدامات ویژه ای را برای کمک به دانشجویان بین المللی که در حال حاضر در این کشور هستند ، به علاوه دانشجویان بین المللی که مایلند در آینده نزدیک به کانادا بیایند ، اعلام کرد.

دانشجویان بین المللی فعلی و سابق (به عنوان مثال ، دانشجوی بین المللی سابق که هم اکنون دارای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستند) که باید در کانادا در طول همه گیری های ویروس کرونا اقامت خود را تمدید کنند ، واجد شرایط Implied status خواهند بود.

اداره مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا IRCC  برنامه تمدید اجازه کار / تحصیل این افراد را بررسی می کنند و از این رو ممکن است تحصیلات یا کار در کانادا را طبق شرایط  ویزای اصلی شان  ادامه دهند در حالی که IRCC در مورد درخواست معلق آنها تصمیمات لازم را خواهند گرفت

ساعات کاری:

دانشجویان بین المللی معمولاً در طول دوره تحصیلی خود در هفته می توانند ۲۰ ساعت کار کنند. با این حال ، اخیراً IRCC این محدودیت را برداشته است. در نتیجه ، دانشجویان بین المللی که در ۱۰ رده شغلی(که دارای اولویت کار برای کشور کانادا است ) می توانند در مبارزه با COVID-19 کمک می کنند ، می توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته تا تاریخ ۳۱ اوت کار کنند. که این ۱۰ بخش عبارتند از:

  • Energy and utilities
  • Information and Communication Technologies
  • Finance
  • Health
  • Food
  • Water
  • Transportation
  • Safety
  • Government
  • Manufacturing

CERB:

دولت فدرال برای تأمین کمک درآمدی برای کسانی که در کانادا تحت تأثیر منفی COVID-19 قرار گرفته اند ،کمک های مالی  راه اندازی کرده است. CERB در هر هفته ۵۰۰ دلار به مدت ۱۶ هفته به کارگران واجد شرایط پرداخت می کند . دانشجویان بین المللی واجد شرایط  نیز می توانند از چنین کمک هزینه ای بهرمند شوند.

مسیرهای اقامت دائم :

در سال های اخیر ، دانشجویان بین المللی بیشتری توانستند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.دانشجویان بین المللی ویژگی های اصلی سرمایه انسانی را دارند که دولت های فدرال و استان ها هنگام انتخاب مهاجران به دنبال آن هستند. آنها جوان هستند ، تحصیلات بالایی دارند و مهارت انگلیسی یا فرانسوی دارند و تجربه کانادایی دارند. از زمان آغاز بحران ویروس کرونا ، دولت کانادا برای افرادی که تجربه کانادایی دارند دعوت های بیشتری را برای تقاضا جهت اقامت دائم صادر کرده است.

درخواست  برنامه های مهاجرتی:

IRCC با توجه به تاثیر ویروس کرونا بر توانایی متقاضیان در ارائه یک درخواست کامل اعلام کرده است که هیچ درخواست ناقصی را رد نخواهد کرد ویک مهلت ۹۰ روزه دیگر برای تکمیل درخواست های ناقص به متقاضیان خواهد داد

PGWP:

اجازه کار پس از فارغ التحصیلی برای کمک به دانشجویان بین المللی سابق در کسب تجربه کار در کانادا که ممکن است برای منجر به اقامت دائم آنها شود بسیار مهم است. در اوایل ماه آپریل ، IRCC اعلام كرد كه دانشجویان بین المللی كه برای دریافت مجوز تحصیل برای شروع برنامه خود در ماه می یا ژوئن در كانادا تأیید شده اند ، می توانند برنامه تحصیلی خود را بصورت آنلاین آغاز كنند و هیچ مشکلی در دریافت ویزای PGWP پس از اتمام تحصیل نخواهند داشت.

پشتیبانی بیشتری از دانشجویان بین المللی در راه است؟

واکنش  کانادا به coronavirus چشمگیر و قابل تحسین بوده است ، زیرا برای پذیرایی و کمک از مهاجران ، دانشجویان بین المللی و کارگران موقت خارجی دست از هیچ گونه تلاشی برنداشته است . تلاش های کانادا برای اسکان اتباع خارجی تفاوت های چشمگیر را بین آن و سایر کشورها ، مانند ایالات متحده ، بوجود آورد و آن را بسیار برجسته تر کرده است.

یكی از مهمترین نکات در مورد کانادا این است که مدام در جستجوی اصلاحات  برای اسکان اتباع خارجی بوده است .اقدامات موارد بحث در بالا همه به یکباره اعلام نشدند ، بلکه به تدریج اعلام شد که IRCC و سایر مقامات دولت کانادا چگونه می توانند به اتباع خارجی نیازمند کمک کنند.

به همین ترتیب ، به راحتی می توان گفت که دولت کانادا در صورت لزوم ، کمک بیشتری به دانشجویان بین المللی خواهد کرد.