پرستاری در آلمان از تحصیل تا کاریابی

چطور در آلمان، پرستار شوم؟

سیستم بهداشت و درمان آلمان، موقعیت های شغلی زیادی برای پرستاران خارج از کشور دارد. به افراد از تمامی کشورها، خوشامد گفته می شود- از جمله متقاضیانی از کشورهای غیراروپایی. اگر در زمینه پرستاری با تجربه هستید یا اگر ابدا هیچ مهارتی در این زمینه ندارید، امکان درخواست برای شما وجود دارد. در این مقاله درباره اینکه چطور در آلمان شغل پرستاری را دنبال کنید، توضیح می دهیم.

نحوه شروع مسیر شغلی به عنوان یک پرستار در آلمان

آلمان دارای درخواستهای بالایی برای متقاضیان بین المللی است که قصد کار به عنوان پرستار در این کشور را دارند. افرادی از تمامی کشورها شانس پرستار شدن، شروع کار و زندگی در آلمان را دارند. بیمارستان های آلمان و همچنین خانه های سالمندان به دنبال زنان و مردانی هستند که خواهان کار به عنوان پرستار در این کشور هستند.

شهروندان اتحادیه اروپا می توانند به آلمان مهاجرت و به عنوان پرستار بدون نیاز به ویزا کار کنند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند برای ویزای آلمان به محض دریافت قرارداد کاری یا قرارداد کارآموزی، درخواست دهند. همچنین گزینه ای برای اپلای ویزای جستجوی کار یا job seeker در آلمان وجود دارد.

در حال حاضر 3 راه اصلی پرستار شدن در آلمان وجود دارد:

 1. اگر هنوز تحصیلاتی مرتبط با پرستاری ندارید: می توانید دوره کارآموزی پرستاری در آلمان را شروع کنید. در طول این دوره آموزشی به شما حقوق پرداخت خواهد شد بنابراین می توانید هزینه های زندگی شخصی خود را در آلمان تا زمانی که شروع به کار می کنید و دستمزد منظم دریافت می کنید، پرداخت کنید.
 2. در مواردی که به تازگی تحصیلاتی در رشته پرستاری دارید، حتی گزینه های بهتری برای شما وجود دارد. می توانید برای سنجش و ارزیابی مهارتهای خود در آلمان درخواست دهید و کار خود به عنوان پرستار را مستقیما شروع کنید.
 3. گزینه بعدی تحصیل در دانشگاه های آلمان در رشته پرستاری است.

آیا تقاضایی برای پرستاران خارجی در حال حاضر در آلمان وجود دارد؟

بله، تقاضای رو به رشد و بی‌وقفه ای برای کار پرستاران خارجی در آلمان وجود دارد. بر طبق پیش بینی های ما، این موضوع در حال افزایش نیز هست. انتظار می رود پرستاران خارجی فرصت های شغلی عالی در سال پیش رو داشته باشند. بنابراین هیچ وقت برای شروع تحصیل و آماده شدن برای مهاجرت کاری به آلمان به عنوان یک پرستار دیر نیست.

آیا می توانم خارج از آلمان به عنوان پرستار اپلای کنم حتی اگر سنم بالای 40 سال باشد؟

بله! هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. افراد علاقه مند از خارج از کشور می توانند در هر سنی اپلای کنند- صحبت کردن به زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 از الزامات اصلی مهاجرت کاری به آلمان است. به منظور کار به عنوان پرستار “به محض ورود” لازم است خارج از کشور آلمان در رشته پرستاری تحصیل کرده باشید. اگر فردی هنوز در این رشته تحصیل نکرده می تواند با یک دوره کارآموزی پرستاری در آلمان شروع کند- حتی اگر سنش 40 سال یا بیشتر باشد.

میزان درآمد من در طول دوره کارآموزی پرستاری در آلمان چقدر است؟

در طول دوره کارآموزی 2-3 ساله خود به عنوان یک پرستار در آلمان می توانید دستمزد ماهانه دریافت کنید. میزان دریافتی شما بستگی به کارفرما، منطقه ای از آلمان که قرار است در آن فعالیت کنید و میزان موفقیت شما در مذاکره درباره درآمدتان دارد. در حال حاضر کارآموزان پرستاری حدود 750-800 یورو در ماه در اولین سال کارآموزیشان، دریافت می کنند. در دومین سال، پرداختی در حدود 800-900 یورو در ماه خواهد بود. در سومین سال دوره تحصیلی، پرستاران حدود 930-1030 یورو در ماه دریافت می کنند. تمامی این مبالغ، مبالغ ناخالص مشمول مالیات در آلمان هستند.

چطور ویزای کار به عنوان پرستار در آلمان دریافت کنم؟

شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند. تمامی سایر متقاضیان نیاز به اپلای برای ویزا دارند. قبل از اپلای برای ویزا، متقاضیان باید وارد پروسه بررسی تقاضا و رزومه شوند و کارفرمایی در آلمان پیدا کنند. داشتن یک کارفرما و قرارداد کاری جزو اصول اساسی قبل از اپلای برای ویزاست.

کجا می توانم به عنوان یک پرستار در آلمان کار کنم؟

در تمامی مناطق آلمان پرستاران به وسیله بیمارستانها، خانه های سالمندان خصوصی، خدمات مراقبتی تلفنی برای افراد بیمار و یا سالمند، کلینیک های خصوصی و دولتی، یا مطب پزشکان، و چندین موسسه خصوصی دیگر استخدام می شوند.

آیا محدودیت سنی برای کار به عنوان پرستار در آلمان وجود دارد؟

هیچ محدودیت سنی در آلمان برای شروع دوره کارآموزی یا شروع به کار یک پرستار باتجربه در آلمان وجود ندارد. هیچگونه تبعیضی در رابطه با مذهب، کشور مبدا یا جنسیت شما وجود ندارد.

از چه کشورهایی می توانم برای کار به عنوان پرستار در آلمان اپلای کنم؟

متقاضیان از تمامی کشورها می توانند اپلای کنند. ممکن است تعدادی محدودیت ناشی از قوانین محلی، قراردادهای بین المللی یا قوانین دیگری برای شهروندان غیر اروپایی وجود داشته باشد.

کجا می توانم زبان آلمانی را بیاموزم تا در آلمان یک پرستار شوم؟

در تمامی کشورها موسسات زبانی وجود دارد که دوره های آموزشی زبان آلمانی را ارائه می دهند. وبسایت Life-in-Germany.de دوره های آموزشی آنلاین در آلمان ارائه می دهد.

پرستاران در آلمان کجا کار می کنند؟

به عنوان یک پرستار در آلمان، می توانید طیف متنوعی از محیط های کاری را انتخاب کنید. در ابتدا ممکن است انتخاب شما برای مهاجرت به آلمان هر شهری باشد باشد، به عنوان مثال، هامبورگ، مونیخ، برلین، اشتوتگارت و شهرهای کوچکتر. ثانیاً می‌توانید در بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، مراکز بهداشتی، مراکز مراقبتی یا مراکز تخصصی کار کنید. گزینه های دیگر، خدمات مراقبت کوتاه مدت یا مراقبت های سرپایی هستند.

مخصوصا در بخش مراقبت های سرپایی می توانید شرایط کاری جذابی دریافت کنید، به عنوان مثال:

 • دستمزدی بالای حدودا 1800 تا 5000 یورو ناخالص در ماه- که بستگی به چندین فاکتور دارد.
 • 30 تا 40 روز مرخصی با حقوق در هر سال
 • برنامه های کاری انعطاف پذیر – بنابراین می توانید برای خانواده خود یا تحصیلات بیشتر، تایم آزاد داشته باشید.
 • دوره های آموزشی اضافی که به عنوان یک پرستار برای شما گزینه هایی برای مشاغلی حتی با پرداختی های بهتر پیشنهاد می دهد.

چگونگی تبدیل شدن به یک پرستار در آلمان به عنوان یک شهروند اروپایی

اگر شهروند اروپا باشم:

برای تمامی متقاضیان از کشورهای اتحادیه اروپا امکان کار مستقیم به عنوان یک کمک پرستار در شرکت های آلمانی، کلینیک ها یا موسسات مراقبت بهداشتی وجود دارد. بسیاری از این کارفرمایان برنامه هایی برای کمک به شما جهت تبدیل شدن به یک پرستار تمام عیار ارائه می دهند. علاوه بر این متقاضیان از هر کشوری از اتحادیه اروپا ممکن است شروع به دوره کارآموزی به عنوان یک پرستار در آلمان کنند. اگر علاقه مند به یکی از این گزینه ها هستید، لطفا به صورت مستقیم اپلای کنید. برای هر دو گزینه مهارتهای زبان آلمانی در سطح B1 مورد نیاز است.

نحوه تبدیل شدن به یک پرستار در آلمان به عنوان یک شهروند غیراروپایی

اگر به تازگی یک دوره آموزشی پرستاری را خارج از آلمان گذرانده اید، ممکن است گزینه ای برای شروع پرستاری یا کمک پرستار در آلمان (بسته به اینکه آیا مدرک خارجی شما در آلمان مورد تایید است یا خیر) داشته باشید. به منظور تایید شدن باید پرستاری خوانده باشید یا یک دوره کارآموزی پرستاری خارج از کشور گذرانده باشید. اگر فقط تجربه کاری دارید اما هیچ مدرکی در زمینه پرستاری ندارید باید یک دوره کارآموزی پرستاری در آلمان را بگذرانید یا به عنوان کمک پرستار شروع به کار کنید.

در طول مدت زمان کاری شما به عنوان یک کمک پرستار در آلمان سطح B1/B2 زبان آلمانی اجباری است. اگر نتوانید به آلمانی صحبت کنید هیچگونه پیشنهاد شغلی در آلمان دریافت نخواهید کرد.

مزیت های این راه حل:

 • یک کلینیک آلمانی شما را در طول دوره “شناسایی و بررسی صلاحیت” راهنمایی می کند.
 • سطح B1 هنگام اپلای کافی است.
 • از اولین روز، دستمزد دریافت خواهید کرد.
 • امکان تقویت و بهبود مهارتهای زبان آلمانی شما در طی فرآیند خواهد بود.
 • شما مسیر تعیین صلاحیت خود را گام به گام تحت نظارت یک سیستم ارتقا می دهید.

اینستاگرام گروه مهاجرتی افق ماندگار

چطور در ابتدای شروع مسیر شغلی در آلمان پرستار شوم؟

اگر یک دوره تحصیلی پرستاری را خارج از آلمان نگذرانده اید، به عنوان یک شروع کننده مسیر شغلی، گزینه ای برای شروع یک دوره کارآموزی پرستاری در آلمان خواهید داشت. هیچ محدودیتی به دلیل شهروندی شما وجود نخواهد داشت- می توانید با هر نوع شهروندی اپلای کنید (قادر خواهید بود برای ویزای کاری بعد از درخواست خود اپلای کنید).

حقایقی درباره دوره کارآموزی در آلمان

 • متقاضیان خارجی اکنون می توانند آموزش حرفه ای را در آلمان آغاز کنند تا در این کشور پرستار شوند.
 • بعد از دوره کارآموزی موفق، پرستاران خارجی اجازه دارند در آلمان بمانند و به صورت قانونی و بدون محدودیت کار کنند.
 • دوره آموزشی بدون هزینه می باشد و 2 الی 3 سال به طول می انجامد.
 • در طول دوره آموزشی، شرکت کنندگان کمک هزینه آموزشی ماهانه دریافت می کنند که امکانات کافی برای زندگی در آلمان را فراهم می کند.
 • دوره آموزشی دو تاریخ شروع دارد: می توانید یکی از تاریخ های ماه مارچ و یا سپتامبر را انتخاب کنید.
 • پیش نیاز درخواست شما:

در حال حاضر بتوانید در سطح B2 به زبان آلمانی صحبت کنید. از طرف دیگر شما در سطح B1 هستید و مایلید در ماه های آینده به B2 برسید.

گواهی پایان تحصیل (حداقل کلاس هشتم یا مدرسه عادی)

داشتن گواهینامه رانندگی (یا دریافت آن به زودی ) هیچ محدودیت سنی برای درخواست وجود ندارد. با این حال باید در نظر داشته باشید که شما در حال گذراندن دوره آموزشی با کارآموزان آلمانی هستید (آن دسته از کارآموزان که معمولا بین سنین 16 و 20 سال هستند). ما هیچ سنی را محدود نمی کنیم اما توصیه می کنیم تا حداکثر سن 40 سال در این برنامه شرکت کنید.

 

در پایان اگر همچنان سوالاتی درباره پرستاری در آلمان دارید میتوانید از متخصصان ما مشاوره بگیرید

رزرو وقت مشاوره

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *