پذیرش بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر جدید در سال ۲۰۲۱

 

 

اطلاعات منتشر شده توسط دپارتمان مهاجرت کانادا (IRCC) در ابتدای این هفته نشان می دهد که کانادا درسه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ بیش از ۷۰۰۰۰ مهاجر جدید پذیرفته است. از زمان شروع پاندمی تعداد مهاجرین  جدید پذیرفته شده در هر سه ماهه در حدود ۳۰۰۰۰ الی ۴۰۰۰۰ بوده است.

 

دپارتمان مهاجرت کانادا (IRCC) در حال اجرایی کردن یکی از بلندپروازانه ترین برنامه های مهاجرتی  در تاریخ کانادا ست؛ برنامه ای دوساله (۲۰۲۱-۲۰۲۳) که آقای مارکو مندسینو،وزیر مهاجرت کانادا، در تاریخ اکتبر ۲۰۲۰ اعلام کرد. کانادا قصد دارد ۴۰۱۰۰۰ مهاجرجدید را در سال ۲۰۲۱بپذیرد و به رکورد خود در سال ۱۹۱۳ برسد. براساس این برنامه طی دو سال آینده مهاجرین جدید بیشتری نیز از این تعداد پذیرفته خواهند شد. برای مقایسه، سال گذشته کانادا به دلیل محدودیت های پاندمی ویروس کرونا تنها ۱۸۴۰۰۰ هزار مهاجر جدید پذیرفته که در حدود نصف تعداد ۳۴۱۰۰۰ هزار مهاجرجدیدی است که در سال ۲۰۱۹ به کانادا وارد شده اند.هدف اصلی این برنامه مهاجرتی جدید کانادا این است که با پذیرفتن تعداد زیادی مهاجرجدید،  بازیابی اقتصاد خود را در دوران پسا کرونا سرعت ببخشد.

 

در سایه محدودیت های مسافرتی ویروس کرونا، کانادا تبدیل اقامت موقت مهاجران به اقامت دائم را اولویت خود قرارداده است. روش اصلی که IRCC برای این کار در نظر گرفته ، قرعه کشی های برنامه اکسپرس اینتریست که افرادی که در حال حاظر در کانادا مستقرهستند را هدف قرار می دهد.

اکسپرس اینتری اصلی ترین روش برای پذیرفتن مهاجرین طبقه اقتصادی (economic class immigrants) است. این گروه از مهاجران در حدود ۶۰ درصد از افرادی را که هرساله وارد کانادا می شوند را تشکیل می دهند. در تاریخ ۱۳ فوریه،IRCC   از ۲۷۳۳۲ هزار نفر از متقاضیان Canadian Experience Class ( CEC) دعوت کرد تا درخواست خود برای دریافت اقامت را ارسال کنند که این تعداد ۶ برابر بیشتر ازرکورد قبلی قرعه کشی اکسپرس اینتری بود.

 

علاوه براین، IRCC هفته گذشته شش جریان مهاجرتی جدید برای دریافت اقامت دائم ارائه کرد که گروه هدف آن ها ۹۰۰۰۰ هزار فارغ التحصیل خارجی وکارگران ضروری است. قرعه کشی های اکسپرس اینتری و این شش جریان مهاجرتی جدید به IRCC در راستای تحقق هدف پذیرفتن ۴۰۱ هزار مهاجر جدید الورود، کمک بسیاری می کنند.