پاسپورت ترکیه 

در رتبه بندی جهانی پاسپورت ترکیه در رتبه ۴۹ قراردارد و بدون ویزای با در دست داشتن پاسپورت ترکیه میتوان به ۱۰۷ کشور جهان سفر نمود.

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمالغرب آسیا و خاورمیانه جای گرفته‌است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا قرار دارد.

ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بُسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌ است. ترکیه  دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است . همچنین گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به این کشور مسافرت می‌کنند.

png transparent globe world map iraq turkey globe miscellaneous globe world 1 - پاسپورت ترکیه 22 - پاسپورت ترکیه

جمعیت

جمعیت کشور ترکیه نزدیک ۸۴ میلیون نفر می‌باشد،که حدود ۸۰ درصد مردم سنی و۲۰ درصد هم شیعه هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین ترکیب قومی در ترکیه حدود ۷۵-۷۰% درصد مردم ترک،۱۸% درصد کرد و ۷-۱۲% را سایر قومیت­های ترکیه تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی عثمانی نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

انواع روشهای اقامت و شهروندی کشور ترکیه

الف ـ اقامت موقت یکساله ترکیه یا اقامت توریستی :

این روش مناسب افرادی است که تمایل دارند برای مدت کوتاهی حدود یکسال، در کشور ترکیه زندگی کنند و ارتباطی به اجازه کار در این کشور ندارد . در این روش فرد می تواند با اجاره یا خرید یک ملک با قیمت کمتر از ۴۰۰ هزار دلار یا ارائه مدارک لازم دال بر اقامت در هتل برای مدت یک سال، درخواست مجوز اقامت موقت نماید و پس از دریافت این مجوز خواهد توانست حساب بانکی افتتاح نموده و در هر نقطه ای از خاک ترکیه زندگی کند.

ب ـ اقامت دائم کشور ترکیه :

در این روش فرد پس از طی ۵ تا ۸ سال زندگی در کشور ترکیه می تواند درخواست اقامت دائم نموده و پس از دریافت اقامت دائم ترکیه خواهد توانست در این کشور کار و فعالیت و زندگی نماید.

پ ـ شهروندی کشور ترکیه :

در این روش فرد می تواند از تمامی مزایای شهروندی ترکیه همانند یک شهروند ترکیه استفاده نماید که روش های اخذ شهروندی ترکیه و مزایای شهروندی ترکیه به اختصار ذکر گردیده اند.

روش های اخذ شهروندی ترکیه

۱ـ خرید ملک به ارزش ۴۰۰ هزار دلار امریکا و عدم فروش ملک برای مدت ۳ سال

۲ـ خرید ملک به ارزش ۵۰۰ هزار دلار و عدم فروش ملک برای مدت ۱ سال

۳ـ سپرده گذاری نقدی به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در بانک های ترکیه

۴ـ خرید اوراق قرضه دولتی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار

۵ـ ثبت شرکت در ترکیه و استخدام حداقل ۵۰ کارمند شهروند ترکیه

۶ـ سرمایه گذاری ثابت در صنعت و تجارت کشور ترکیه به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار

 

مزایای اخذ شهروندی ترکیه

 • اخذ پاسپورت ترکیه

 • دریافت حق شهروندی ترکیه

 • بهره مندی از خدمات درمانی رایگان

 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه برای فرزندانتان

 • همسایگی با ایران و نزدیکی فرهنگی دو کشور

 • امکان اخذ حق شهروندی برای تمامی اعضای خانواده

 • امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی

 •  تجارت با تمامی کشورهای دنیا

 • امکان افتتاح LC و انجام معاملات بین المللی

 • امکان ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی

 •  دریافت تسهیلات بانکی با بهره بسیار پایین (صفر تا چهار درصد)

 • امکان دریافت کارت های اعتباری

 • امکان انتخاب نام و نام خانوادگی جدید با هویت ترک

 

شرایط اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

دولت ترکیه قانونی را به تصویب رسانده که بر اساس آن، شهروندان سایر کشورها می‌توانند با خرید ملک در ترکیه با مبلغ مشخصی، حق شهروندی این کشور را به دست آورند . در بخش املاک ترکیه حداقل مبلغ سرمایه گذاری تا ابتدای April 2022  مبلغ ۲۵۰هزار دلار بود که متاسفانه از این تاریخ مبلغ فوق به ۴۰۰ هزار دلار افزایش یافت . حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه، پیش از این یک میلیون دلار بوده که در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲۵۰هزار دلار کاهش پیدا کرده بود.

پیشنهاد ما در گروه بین الملل افق برای شما مخاطبان عزیز این است که به جای خرید یک ملک در ترکیه به قیمت ۴۰۰ هزار دلار، دو یا چند ملک را با مجموع قیمت حداقل ۴۰۰ هزار دلار خریداری نمایید. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که روال خرید ملک در ترکیه به هدف اخذ شهروندی ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه باید به صورت کاملاً قانونی طی شده باشد؛

در غیر این صورت نه تنها ممکن است که حق شهروندی را دریافت نکنید بلکه سرمایه خود را نیز از دست بدهید. خرید ملک در ترکیه می تواند علاوه بر سرمایه ­گذاری پرسود شما در بخش املاک و مستغلات ترکیه، مسیر شما و خانواده عزیزتان را برای اخذ اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه و حق شهروندی ترکیه را هموار کند.

ما در گروه بین الملل افق این اطمینان و اعتماد را برای خرید قانونی و دریافت پاسپورت ترکیه و شهروندی ترکیه برای شما و خانواده محترمتان فراهم می نماییم.

چرا برای دریافت پاسپورت ترکیه از روش خرید ملک، گروه بین الملل افق را انتخاب نماییم ؟

۱ـ گروه بین الملل افق دارای شرکت ثبت شده سهامی خاص در ایران با عنوان مشاوره در بخش پروژه های صنعتی، تجاری،کشاورزی و مسکونی را در داخل و خارج از کشور می باشد.

۲ـ گروه بین الملل افق دارای بیش از یک دهه سابقه فعالیت موفق می باشد.

۳ـ دفتر اصلی گروه بین الملل افق در ایران و شهر مشهد قرارداد و هر گونه دسترسی و پیگیری برای شما عزیزان سهل و دارای اطمینان بالای قانونی است.

۴ـ گروه بین الملل افق دارای دفتر و نماینده در شهر استانبول ترکیه است.

۵ـ گروه بین الملل افق فعالیت های متعدد و مجوزهای قانونی معتبر و متعددی را در زمینه های مختلف در چندین کشور معتبر دنیا را در سر فصل فعالیت های خود دارد و به عنوان مشاوری امین و با تجربه بهترین روش متناسب با شرایط شما را پیشنهاد می دهد و نیازی به مجاب نمودن مراجعان عزیز خود به استفاده از یک خدمت خاص ندارد.

۶ـ بهترین روش قابل اتکای شما برای اعتماد نمودن، توضیحات مشتریان عزیز گروه بین الملل افق می باشد که تعدادی از آنها بر روی وب سایت ما قرار دارد.

دلایل خرید ملک در ترکیه

گروه بین الملل افق عوامل زیادی را برای مناسب بودن کشور ترکیه جهت سرمایه­گذاری، خرید ملک و دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه بر می شمارد. برخی از این ­عوامل عبارتند از:

۱ـ همسایگی با ایران

۲ـ سهولت تردد بین ترکیه و ایران

۳ـ نزدیکی فرهنگی به ایران

۴ـ امکان تجارت آسان با ایران و بالعکس

۵ـ امکان شرایط آسان سفر از ترکیه به سایر کشورها

۶ـ اقتصادی پویا و رو به رشد

۷ـ قوانین با ثبات در سرمایه گذاری خارجی ترکیه

۸ـ بهره مندی از تابعیت ترکیه و پاسپورت ترکیه

44 - پاسپورت ترکیه

خرید ملک در کدام شهر ترکیه توصیه می گردد

شهر زیبای استانبول

در شبانه روز تعدادی زیادی پرواز از ایران به استانبول وجود دارد و حتی در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد . پرواز مستقیم با هواپیمایی ترکیش ایرلاین به مقصد استانبول بر قرار می باشد.

استانبول یکی از کلان شهرهای خاورمیانه بوده است . به دلیل موقعیت جغرافیایی، وجود فرودگاه های بین المللی آتاترک و صبیحا در آن مقصد بسیاری از گردشگران خارجی می باشد.

66 - پاسپورت ترکیه

از سیستم حمل و نقل عمومی بسیار خوبی بهره می برد.

با توجه به قدمت و رشد مناسب قیمتها و تورم مناسب، مقصد خوبی برای خرید ملک برای شهروندان سایر کشورها گردیده است .

بر اساس آمارهای رسمی ترکیه، در سال ۲۰۲۰ ایرانیان جمعاً ۷۱۸۹ خانه و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ هم جمعاً ۱۶۰۰ واحد مسکونی در ترکیه خریداری نموده اند . به عبارتی در بازه زمانی ۱۵ ماه فقط ایرانی ها جمعاً ۸۷۸۹ واحد خریدارای کرده ­اند.

و بر اساس آخرین اخبار مرکز آمار ترکیه در ماه مارچ ۲۰۲۲ هموطنان ایرانی تعداد ۷۸۴ خانه در کشور ترکیه خریداری نمودند که مجدداً این تعداد خرید باعث شد که ایرانی ها در جایگاه اول خرید ملک در ترکیه قرار بگیرند و پس از ما، اتباع کشور عراق با خرید ۷۴۱ ملک، روس ها با ۵۴۷ ملک، آلمانیها با ۲۴۴ ملک، اتباع کشور قزاقستان با ۲۴۱ ملک، اتباع کشور افغانستان با ۲۱۴ ملک و اوکراینی ها با خرید ۱۶۸ ملک در جایگاه دوم تا هفتم خرید ملک در ترکیه قرار گرفتند.

فرآیند خرید ملک در ترکیه

طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی به شماره تصویب ۲۶۴۴ در ۱۸ ماه می سال ۲۰۱۲ تملک و خرید اراضی برای تمامی اتباع خارجی در ترکیه بلا مانع اعلام شد. خریدار می بایست دارای تابعیت یکی از کشور های مجاز باشد. اتباع ایرانی جزو شهروندان مجاز به خرید ملک در ترکیه می باشند.

برای خرید رسمی ملک در ترکیه در مرحله اول پس از بازدید که توسط همکاران ما در گروه بین المللی افق همراهی می شوید، انتخاب و بررسی ملک مورد نظر (سند، پایانکار و موارد دیگر)، قرارداد اولیه یا همان قولنامه در دفتر املاک نوشته شده و به امضای طرفین قرارداد می رسد. در این مرحله مبلغی از قرارداد ( حدوداً ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو ) توسط خریدار به  فروشنده داده می شود.

پس از این مرحله شرکت املاک موظف است به اداره ثبت اسناد و املاک رجوع کرده و جهت فروش ملک پرونده جدید باز کند. مالک و یا وکیل قانونی می بایست، درخواست خود مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند را پیش از انجام هرگونه عقدی در سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه کند. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان مقرر، انتقال سند با تاخیر مواجه خواهد شد.

مدارک لازم برای خرید ملک

 •  یک قطعه عکس ۴×۶ فروشنده

 • دو قطعه عکس۴×۶ خریدار که می بایست حداکثر مربوط به ماه پیش باشد.

 • شماره مالیاتی ترکیه که از اداره مالیات ترکیه دریافت می شود.

 • اصل و ترجمه تائید شده پاسپورت خریدار و یا خریداران.

 • ارائه مدارک مترجم رسمی که از خود مترجم دریافت می گردد.

ارائه اصل و ترجمه تائید شده وکالت نامه (در صورت خرید وکالتی)

 • سند ملک مورد نظر و یا نامه تاییده سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت، مالک با جزییات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات.

 • پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی.

 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری مربوطه.

 • ارائه بیمه نامه اجباری زلزله ویلا، خانه، آپارتمان، دفتر.

 • حضور مترجم رسمی همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی.

همکاران ما در گروه بین المللی افق در تمامی مراحل انجام کار همراه شما می باشند.

هزینه های انتقال مالکیت

مالیات انتقال سند در ترکیه ۴­% مبلغ ارزش ملک می باشد. در قانون نقل و انتقالات اسناد ترکیه به صراحت نقل شده میزان مالیات پرداختی باید در بین طرفین (خریدار و فروشنده) به صورت مساوی برای پرداخت تقسیم شود. روش های پرداخت توافقی نیز امکان پذیر می باشد. شایان ذکر است، قیمت های ذکر شده در بالا، فقط برای اطلاع شما می باشد، احتمال کاهش و یا افزایش هزینه ها در زمان خرید ملک توسط شما امکان پذیر می باشد. برگه انتقال مالکیت (تاپو) مهمترین مدرک مورد نیاز خریدار می باشد، که باید در هنگام اخذ آن به تمامی جزییات ذکر شده در آن دقت کرد.

77 - پاسپورت ترکیه

 مفاد نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه

۱ـ طرفین معامله: در بخش اول قرارداد، اطلاعات مربوط به خریدار و فروشنده درج می شود. اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، شماره هویت، آدرس کامل هر دو طرف و …

۲ـ موضوع قرارداد: در این بخش اطلاعات مربوط به ملک مانند متراژ ملک و زمین، محل قرارگیری ملک، شهر، محله، منطقه، تعداد طبقات ملک و … درج می شود.

۳ـ بخش فروش ملک: در این بخش به مواردی مانند قیمت ملک و نحوه فروش آن پرداخته می شود.

۴ـ انتقال عمل: ملک مورد نظر نباید هیچ بدهی مالیاتی و یا وام داشته باشد. مدارک مربوطه به همراه عکسی از ملک در این بخش درج می شوند.

۵ـ انتقال قرارداد: با توجه به نوع نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه که تنظیم می شود، اطلاعاتی که مبتنی بر رعایت مفاد قرارداد هستند در این بخش درج می شوند. همچنین اطلاعاتی که نشان دهنده عدم انتقال قرارداد به شخص ثالث است.

۶ـ فسخ قرارداد: این مورد برای زمانی است که خریدار به مفاد قرارداد متعهد نباشد؛ در این صورت فروشنده قرارداد را فسخ می کند.

۷ـ هزینه ثبت سند: این بخش از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ در این قسمت هزینه هایی مانند عوارض و مالیات هایی که باید پرداخت شوند آورده شده تا یکی از طرفین پرداخت آن ها و پیگیریشان را برعهده بگیرد.

۸ـ حاشیه نویسی قرار خرید ملک: حاشیه نویسی برای درج اطلاعات اضافی (درصورت موجود) در رابطه با ملک، خانه، آپارتمان و زمین مورد نظر است.

۹ـ آدرس دو طرف معامله: در این بخش آدرس کامل و دقیق دو طرف معامله بایستی ذکر شود که بعدا برای ارسال مدارک و اسناد از همان آدرس ها استفاده شود.

۱۰ـ حل اختلاف: در این قسمت دادگاه هایی ذکر شده اند . که می توان در صورت وجود مشکل بین فروشنده و خریدار به آن ها مراجعه کنند.

۱۱ـ امضا: بخش نهایی قرارداد که مختص امضاهای طرفین و بستن قرارداد می باشد.

سند مالکیت ملک در ترکیه

حال لازم است که مالکیت ملک را رسمی کنید. برای این کار بایستی به اداره تاپو ترکیه مراجعه کنید تا سند ملکیت و یا همان سند تاپو را دریافت کنید.

تاپو یعنی چه؟ از جانب اداره ثبت اسناد املاک ترکیه اداراتی تحت عنوان تاپو در تمامی شهر های ترکیه تاسیس شده اند تا امر رسمی کردن قرارداد فروش ملک را بر عهده بگیرند و به این ترتیب کارها سهولت و سرعت بخشند. به همین دلیل است که فرآیند خرید خانه در ترکیه به سرعت انجام می شود. اداره تاپو تنها مرجع رسمی برای ثبت اسناد از طرف دولت ترکیه است و این فرایند را هم برای شهروندان ترک و هم اتباع خارجی انجام می دهد.

تاپو در حقیقت قرارداد رسمی و قانونی است که رسمی بودن سند ملک را تایید می کند.

این سند به صورت تک برگ است و در دو رنگ آبی و صورتی ارائه می شود:

 • چنانچه ملکی که خریداری کرده اید مسکونی باشد، سند تاپو صورتی خواهد بود.
 • چنانچه ملکی که خریداری کرده اید زمین باشد، سند تاپو آبی خواهد بود.

چه مواردی در سند تاپو ذکر می شوند:

۱ـ مشخصات کامل ملک

۲ـ مشخصات مالک

۳ـ نوع استفاده از ملک

۴ـ علت فروش ملک

۵ـ گواهی پایان ساخت ساختمان (در صورتی که ملک مورد نظر زمین باشد)

۶ـ مشخصات مالک سابق

نکته: سند تاپو باید عکس دارد باشد و توسط رئیس اداره تاپو مهر و امضا شود.

اعتبار پاسپورت ترکیه

در رتبه بندی جهانی پاسپورت ترکیه در رتبه ۴۹ قراردارد و بدون ویزای با در دست داشتن پاسپورت ترکیه می توان به ۱۰۷ کشور جهان سفر نمود.

در بین این ۱۰۷ کشور، کمترین مدت ویزا برای ۳ روز و مربوط به کشور عمان و بیشترین مدت اعتبار ویزا برای کشور گرجستان با مدت یک سال می باشد. البته بدیهی است که این زمان ها با طی مراحل و موارد قانونی قابلیت افزایش دارند و مدت های فوق صرفاً مربوط به سفر با ویزای فرودگاهی می باشند.

33 - پاسپورت ترکیه

 

آیا می خواهید با دریافت پاسپورت کشوری دیگر و دریافت شهروندی آن کشور سهولت در سفر، سهولت در کسب و کار، استفاده از شرایط بین المللی در قراردادهای تجاری، تحصیل رایگان فرزندان در دانشگاه ها و مدارس آن کشور، سرمایه گذاری بدون فشار تحریم ها، استفاده از LC در خرید و فروش ها، دریافت وام با کمترین بهره بانکی و بسیاری از ویژگی های دیگر را با سهولت، سرعت و اطمینان به دست بیاورید؟

با مشاوران ما در گروه بین المللی افق به شماره های ۳۱۰۷۱ـ۰۵۱ـ۹۸+ و یا وب سایت www.ofoghint.com و پیج اینستاگرام @info.cec.iom در تماس باشید.