هزینه های زندگی برای مهاجران ایرانی به کانادا

هزینه های زندگی (Cost of Living in Canada) یکی از دغدغه های افراد برای تصمیم به مهاجرت کانادا می باشد. در واقع یکی از موضوعات نگران کننده این است که آیا از پس هزینه ها برخواهند آمد یا خیر. نوع روش مهاجرت به کانادا اعم از مهاجرت تحصیلی به کانادا و یا مهاجرت کاری به کانادا تاثیری در هزینه های زندگی نخواهد داشت. تفاوت مهاجرت کاری و تحصیلی در این است که با مهاجرت کاری در کانادا شما اجاره کار تمام وقت خواهید داشت، و با مهاجرت تحصیلی به کانادا شما فقط در هفته ۲۰ ساعت می توانید کار کنید.

این مقاله توسط کارشناسان باتجربه افق جمع آوری شده است و شما با مطالعه این مقاله می توانید یک دید کلی نسبت به هزینه های زندگی در کانادا بدست آورید. البته هزینه ها با توجه به سبک زندگی افراد بسیار متفاوت است. نمی توان به طور قاطع گفت هزینه مایحتاج یک فرد در کانادا در ماه چقدر است. ولی ما نهایت تلاش خود را کردیم که در این مقاله تمامی هزینه هایی که یک فرد ممکن است در ماه پرداخت کند، را برای شما گردآوری کنیم تا شما نسبت به هزینه ها در کانادا دید خوبی را داشته باشید.

هزینه اجاره خانه برای زندگی در کانادا

همواره شما در هر کشوری مانند کانادا زندگی می کنید، بیشترین بخش از درآمد شما به اجاره خانه اختصاص دارد و ما در این مقاله ابتدا به بررسی هزینه اجاره خانه خواهیم پرداخت. اجاره ها در خارج از شهر همواره کمتر از مرکز شهر است. اگر رفت و آمد و هزینه های حمل و نقل برای شما مشکلی نداشته باشد، حتما خانه در حومه شهر اجاره کنید. اما اگر هزینه حمل و نقل شما زیاد شود می توانید همین هزینه را به اجاره خود اضافه کنید و یک خانه در مرکز شهر را برای اجاره انتخاب کنید.

استودیو همانند سوئیت در ایران است. که شامل یک حال و آشپزخانه و سرویس بهداشتی است و اتاق خواب ندارد. معمولا اگر شما یک سوئیت در مرکز شهر اجاره کنید حدود ۵۰۰ تا ۷۵۰ دلار باید اجاره پرداخت کنید. اگر این سوئیت در خارج از شهر باشد یک مقدار ارزان تر است و هزینه ها کمتر است.

آپارتمان بستگی دارد که در کجای شهر و چند خوابه باشد. اگر آپارتمان یک خوابه باشد حدود ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار در ماه است. و اگر آپارتمان ۲ خوابه باشد و در مرکز شهر باشد از ۱۲۰۰ دلار تا ۱۸۰۰ دلار متغیر است. اما اگر آپارتمان شما در جای لوکسی واقع شده باشد و تمامی قبض ها را شامل شود مثلا اینترنت و… مسلما گرانتر است.

Cost of living in Canada 1 300x176 - هزینه و شرایط زندگی کانادا | مهاجران ایرانی | خدمات مهاجرتی

هزینه خوابگاه برای زندگی دانشجویان در کانادا

خوابگاه ها کلا در امریکای شمالی مانند خوابگاه های ایران نیست. در امریکا و کانادا خوابگاه ها رایگان نیستند ممکن است خوابگاه ها ارزان تر باشند ولی بسیار رقابتی است. زیرا خوابگاه ها متقاضی زیادی دارند. معمولا اگر خوابگاهی ارزان باشد مطمین باشید که خوابگاه زیاد تمیزی نیست. اگر خوابگاه هم تمیز باشد و هم نزدیک دانشگاه قطعا خوابگاه گرانی است. شما می توانید خانه دو خوابه بگیرید و هم خانه ای هم داشته باشید. تا هزینه های خود را کاهش دهید.

یکی از سوالات متداولی که اکثر افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند، این است که چطور از ایران خانه بگیریم؟ این سوال یکی از نگرانی های افراد قبل از ورود به خاک کانادا است. که از روش ها گوناگون مهاجرتی چه مهاجرت تحصیلی به و چه مهاجرت کاری وارد خاک کانادا شده اند. یک مسئله بسیار مهم این است که هیچوقت خانه را ندیده اجاره نکنید. ابتدا خانه را از نزدیک ببینید و بعد پول را واریز کنید. به هیچ عنوان بابت خانه ای که ندیده اید پولی واریز نکنید.

دانشجویان عزیز حتما این قسمت را هم مطالعه فرمایید: هزینه اپلای کانادا

برای اجاره خانه ابتدا وارد خاک کانادا شوید و برای یک مدت موقت در یک جایی اسکان داشته باشید. پس از آن دنبال خانه بگردید. حتی می توانید از اپلیکیشن Airbnb نیز استفاده کنید. این نرم افزار در اکثر جاهای دنیا کار می کند و افراد از این طریق خانه هایشان را اجاره می دهند. با توجه به تجربه ما بهتر استک، به مدت دو هفته تا یک ماه خانه ای را به صورت موقت اجاره کنید تا خانه ای مناسب را برای اجاره کردن پیدا کنید. قیمت اجاره خانه از طریق این اپلیکیشن به مراتب ارزان تر از هتل است. نکته ای راجع به این اپلیکیشن بحث امنیت آن است. حتما کامنت ها را درباره خانه بخوانید و مطمئن بشوید که از نظر امنیتی این خانه مشکلی ندارد و صاحب خانه خوبی دارد.

در کانادا 300x180 - هزینه و شرایط زندگی کانادا | مهاجران ایرانی | خدمات مهاجرتی

شرایط و هزینه های بیمه برای زندگی در کانادا

دانشگاه ها بیمه رایگان به دانشجویان نمی دهند و هزینه اش را از شما خواهند گرفت. حتی اگر فاند هم  داشته باشید از روی فاند هم باید بیمه دانشگاه را پرداخت کنید. برخی از دانشگاه ها تلاش می کنند که از بیمه ارائه شده توسط آنها استفاده کنید. و برخی دیگر اجازه می دهند که هم تراز با آن بیمه از بیرون تهیه کنید. هزینه بیمه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلار به بالا در سال است. اگر همسر یا فرزند هم داشته باشید، این هزینه بیشتر شده و البته بستگی به دانشگاه شما نیز دارد. شما باید حدود ۴۰۰ دلار تا ۵۰۰ دلار در ترم و ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال را در نظر بگیرید.

هزینه های غذا، خورد و خوراک

بحث خورد و خوراک کاملا متغیر است و بستگی به سبک زندگی افراد دارد. و این بسیار مهم است که شما در خانه غذا درست می کنید و یا در رستوران غذا می خورید. اگر هر روز در رستوران غذا بخورید بسیار گران است و صرفه اقتصادی ندارد. مثلا حداقل هزینه یک ساندویچ حدودا ۵ تا ۷ دلار است و شام هم حدودا ۱۰ دلار در یک رستوران ارزان قیمت میباشد. خرید مایحتاج زندگی برای یک نفر از قبیل گوشت، مرغ، برنج و… حدودا ۲۰۰ دلار در ماه می باشد. و برای دو نفر ۳۰ درصد تا ۴۰ درصد اضافه می گردد که نزدیک به ۳۰۰ تا ۳۵۰ دلار است. نتیجه می گیریم که درست کردن غذا در خانه بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه حمل و نقل در کانادا

بلیط اتوبوس و مترو قیمت هایشان برابر است و شما تا دو ساعت می توانید از آن استفاده کنید و یک مسیر را بروید. هزینه این بلیط ها حدود ۳٫۲۵ دلار است و اگر بخواهید همان مسیر را برگردید، باید مجدد بلیط بخرید و بلیط قبلی شما کار نخواهد کرد. دانشجویان اصولا به صورت ماهانه کارتشان را شارژ می کنند. به صورت عادی شارژ یک ماهه ۸۵ دلار است که با تخفیف دانشجویی ۵۰ دلار می شود واقعا صرفه اقتصادی دارد. تاکسی بسیار گران است و پشنهاد نمی شود که تاکسی سوار شوید. که هزینه زندگی شما در کانادا افزایش پیدا کند. در مواقعی که مجبور شدید از Uber استفاده کنید که همان اسنپ در ایران است و ارزان تر از تاکسی است.

Car sharing: شرکت های هستند که شما می توانید یک هزینه ای را ماهانه پرداخت کنید و ماشینی را اجاره کنید. ماشین ها اصولا در شهر پخش هستند و معمولا این ماشین ها مصرف شان پایین است و بسته به زمان استفاده شده و کیلومتر مصرف شده شارژ می شود. حتی می توانید ابونماه ماهیانه ۵۰ دلار پرداخت. این روش بسیار صرفه اقتصادی دارد و  بهتراز خرید ماشین دست دوم است.

ماشین دست دوم: خرید ماشین دست دوم خوب است ولی بزرگترین مشکل بحث پارکینگ است. اگر در یک شهر کوچک زندگی می کنید، بهترین راه خرید ماشین دست دوم است. ولی یکی از معایب خرید ماشین در شهرهای بزرگ، گرانی پارکینگ و سخت بودن پیدا کردن پارکینگ می باشد. قیمت ماشین دست دوم در کانادا فوق العاده پایین است.

امیدواریم توانسته باشیم با در اختیار گذاشتن این اطلاعات بخشی از دغدغه های فکری شما را کم کرده باشیم. خانواده بزرگ افق در تلاش است که به شما اطلاعاتی درست در زمینه مهاجرت به کانادا داده و شما بتوانید در این مسیر تصمیم درست را بگیرید. همانطور که می دانید داشتن اطلاعات کافی در تمامی زمینه های مهاجرتی از جمله هزینه های زندگی و برآورد هزینه ها قبل از ورود به کشور کانادا می تواند شما را کمک کند. هر اندازه شما اطلاعات کامل تری داشته باشید با دید وسیعتری قدم به جلو خواهید گذاشت. با ما همراه شوید.