از ابتدای سال ۲۰۱۵ ، سیستم اکسپرس اینتری راه اندازی شده که این سیستم سبب تسریع مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص و نیروی ماهر شده است در روش قبل بسیاری از پرونده ها با وضعیت نامشخص و در حال انتظار بودند. در این سیستم بدون ممنوعیت و محدودیت در نوع رشته شغلی و ظرفیت می توانید ایجاد پروفایل و ابراز علاقه مندی جهت برنامه نیروی متخصص و نیروی ماهر کانادا را را داشته باشید. دولت فدرال کانادا از میان پروفایل های ثبت شده در این سیستم متقاضیانی که بالاترین امتیاز ها را دارند در زیر شاخه های نیروی متخصص ، فنی و حرفه ای ، تجربه کار کانادایی و برنامه‌های پذیرش استانی انتخاب می کند. در حال حاضر هر دو هفته یا حداقل یکبار در ماه انتخاب در این سیستم انجام می شود و سرعت انتخاب و ورود افراد متخصص و ماهر به کانادا افزایش چشمگیری داشته است.انتظار می رود در هر سال، دولت فدرال کانادا بین ۱۵ تا ۲۰ نوبت، مجموعه ای از متقاضیان این برنامه را انتخاب نماید.

جزییات سیستم جدید Register Express entry ( ثبت نام اکسپرس اینتری ):

در سیستم Express Entry متقاضیان باید در یک سیستم الکترونیک آنلاین اطلاعات خود را ثبت نمایند که به این مرحله Expression of Interest گویند. در این مرحله فقط اطلاعات متقاضی و خانواده ثبت شده و نیاز به آپلود کردن مدرک نیست.

نکته مهم این است که قبل از ثبت پروفایل مدرک تحصیلی باید ارزیابی گردد و مدرک زبان هم باید اخذ شده باشد واینکه زبان انگلیسی باشد یا فرانسه فرقی ندارد

سپس متقاضی در بانک شغل ها و سازمان منابع انسانی ثبت نام می نماید.( ثبت نام اجباری حذف شده و ثبت نام گزینه اختیاری هست.)

به محض دریافت EOI سیستم الکترونیک اداره مهاجرت امتیازات متقاضی را براساس اطلاعات ثبت شده محاسبه شده و بر اساس آن به متقاضی امتیاز (Ranking) داده می شود. متقاضی امکان ویرایش اطلاعات خود را دارد و هر زمان با تغییر شرایط پرونده خود امتیاز جدیدی دریافت نماید مثلا اگر نمره زبان بالاتری گرفت می تواند اطلاعات جدید را وارد نماید وضعیت وی بهتر می گردد.

پس از تکمیل اطلاعات و Submitپروفایل، سیستم اطلاعات را بررسی می کند و اگر مشخصات شما با هیچ یک از سه روش های زیر مجموعه اکسپرس اینتری سازگار نباشد (یعنی حداقل امتیازات و شرایط لازم را برای هیچ یک از روشها ، مثلا سطح زبان برای روش Skilled trade یا سابقه کار برای روش تجربه کار کانادایی مناسب نباشد)، طی چند دقیقه تا چند ساعت پروفایل بسته شده و نامه ریجکتی در پروفایل صادر می گردد. اگر شرایط مناسب باشد پروفایل شما eligible شده و برای شما فایل نامبر صادر می گردد.

سپس وارد جمع متقاضیان اکسپرس اینتریPool می گردید. با توجه به امتیاز شما در Comprehensive Ranking System و مقایسه با دیگر رقبا اگر امتیاز مناسبی داشته باشید به طور اتوماتیک دعوتنامه invitation برای شما صادر می گردد که پس از آن یکسری اطلاعات دیگر از متقاضی دریافت می شود، لیستی از مدارک در ارائه می گردد که باید آنها تهیه و ترجمه و به صورت آنلاین آپلود شود.و هزینه بررسی مدارک نیز پرداخت گردد. که برای انجام این مرحله تا ۹۰ روز فرصت هست و درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارسال نماید.

اینکه چه رتبه ای برای صدور دعوتنامه مناسب می باشد مشخص نیست چون سیستم رقابتی است و دوم اینکه نیاز بازار کانادا هم در سیستم تعیین می کند که تا چه امتیازی در هر رشته دعوتنامه دریافت کند.

مورد دیگری که امکان دریافت دعوتنامه را بیشتر می کند تاریخ ایجاد پروفایل در سیستم express entry می باشد. اگر دو پروفایل با امتیاز یکسان در مورد نیاز شغلی کانادا باشند پروفایلی که زود تر ثبت شده و مدت زمان بیشتری در سیستم express entry بوده است انتخاب می گردد که رتبه بندی سیستم اکسپرس اینتری می باشد. تاریخ ثبت پروفایل شما همان رتبه شما می باشد.

نکته

نکته مهم به محض صدور دعوتنامه اطلاعات ثبت شده در سیستم به فرمهای درخواست انتقال می یابد بنابراین اطلاعات EOI موجود در سیستم در صورت دریافت دعوتنامه بدون تغییر باید در فرم آورده شود و دیگر امکان ویرایش نیست.

اگر در مدت ۹۰ روزه پس از دعوتنامه پاسخی از فرد متقاضی در یافت نشود به طور خودکار پروفایل از سیستم حذف می گردد.

افیسر مهاجرت مدارک ارسالی را بررسی و اگر مورد تایید باشد، نوبت به انجام تست پزشکی(مدیکال،نزد پزشک مورد تایید سفارت کانادا) و ارسال نامه عدم سوء پیشینه یا Background Check می شود. در صورت تایید و مثبت بودن نتایج ، ویزای اقامتی کانادا صادر می گردد و به عنوان یک  Permanent Resident وارد کانادا می گردید. در بعضی از موارد افیسر مهاجرت ممکن است درخواست ارسال مدارک به صورت فیزیکی را داشته باشد و یا شما برای مصاحبه حضوری دعوت شوید.

 در صورت پذیرش دعوت نامه می‌توان از یکی از روش‌های زیر اقدام کرد:

برنامه جدید Express Entry فدرال کانادا

(Federal Skilled worker Program (FSWP

(Federal Skilled Trades Program (FSTP

(Canadian experience Class (CEC

(Provincial nominee Program (PNP

ofogh1012 - نیروی متخصص کانادا

سیستم امتیاز بندی Express entry:

متقاضیان در دو بخش مجرد و متاهل تقسیم می شوند و هر فرد در Pool می تواند تا ۱۲۰۰ امتیاز کسب نماید. امتیازات اکسپرس اینتری شامل موارد زیر میباشد.

 امتیاز بندی در سه دسته فاکتور تعریف شده است شامل:

۱. فاکتور سرمایه انسانی اولیه (Core Human Capital Factors) که بطور مختصر CHCF نام می بریم

و شامل سن (حداکثر مجرد ۱۱۰ و متاهل ۱۰۰)، سطح تحصیلات (حداکثر مجرد ۱۵۰ و متاهل ۱۴۰) ، مهارت زبان (حداکثر ۱۳۶ برای زبان اول و۲۴ برای زبان دوم مجرد و ۱۲۸ برای زبان اول و۲۲ برای زبان دوم متاهل)

و میزان سابقه کار کانادایی (حداکثر برای مجرد ۸۰ و برای متاهل ۷۰) است که در این بخش افراد مجرد تا ۵۰۰ امتیاز و افراد متاهل ۴۶۰تا امتیاز می توانند کسب کنند و ۴۰ امتیاز دیگر مربوط به همسر متقاضی می باشد

۲. فاکتورهای ترکیبی و قابل انتقال بودن مهارت (Skill Transferability Factors) که بطور مختصر STF می نامیم و متقاضی حداکثر تا ۱۰۰ امتیاز را می تواند از این بخش کسب کند و شامل ترکیبی از فاکتورهای زیر است:

o ترکیب سطح زبان و سطح تحصیلات تا ۵۰ امتیاز

o ترکیب سطح زبان و سابقه کار غیر کانادایی تا ۵۰ امتیاز

o ترکیب سابقه کار کانادایی و سابقه کار غیر کانادایی تا ۵۰ امتیاز

o ترکیب داشتن گواهی صلاحیت شغلی job offer استان با سطح زبان می تواند تا ۵۰ امتیاز

که فقط حداکثر ۱۰۰ امتیاز از این بخش می توان دریافت کرد.

ثبت نام اکسپرس اینتری

۳. فاکتور امتیازات اضافی که ۶۰۰ امتیاز دیگررا شامل میشود از موارد زیر متقاضی امکان کسب این امتیازات را دارد.

  • خواهر و برادر و یا همسر متقاضی که مقیم یا شهروند کشور کانادا باشد تا ۱۵ امتیاز

  • مهارت مسلط بودن به زبان فرانسه وانگلیسی(دو زبانه بودن) تا ۳۰ امتیاز

  • داشتن قرارداد و یا پیشنهاد شغل Arranged Employment از یک کارفرمای کانادایی ( در NOC 00 تا ۲۰۰ امتیاز و در NOC 0,A,B تا ۵۰ امتیاز

  • دارا بودن گواهی PNP از یکی از استانها تا ۶۰۰ امتیاز

این سیستم دارای دو وجه می باشد یک وجه آن پذیرش مهاجر است ولی وجه مهمتر آن اشتغال زایی و جذب نیروی کار مورد نیاز کشور کانادا می باشد

سیستم رقابتی است و افراد با توجه به شرایط و امتیازات در گرفتن دعوتنامه طی یک زمان مشخص با هم رقابت می کنند. دولت فدرال و دولتهای استان و یا کارفرمایان کانادایی می توانند افراد را از استخر اطلاعات انتخاب کنند

سیستم هوشمندی است و باید با دقت و دقیق عمل شده و اطلاعات وارد گردد.

برنامه ورود سریع اکسپرس اینتری کانادا

Express Entry – Canada

اکسپرس اینتری بصورت کلی دارای چهار مرحله به شرح ذیل می باشد

از ابتدای سال ۲۰۱۵ روش مهاجرتی اکسپرس اینتری(ورود سریع) برای متقاضیان مهاجرت به کانادا ایجاد شد.

در این روش بر اساس معیار های ( تحصیل، دانش زبان انگلیسی یا فرانسه، سابقه کار، سن، پیشنهاد شغلی، قابلیت انطباق ) گزینش می شوند. 

Screenshot from 2021 11 24 13 45 07 - نیروی متخصص کانادا

۱)    مرحله اول محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری : بررسی صلاحیت متقاضی   

ثبت اطلاعات اولیه ، اعلام علاقمندی برای مهاجرت به کانادا از طریق کار و تخصص که باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ را کسب کنید که این امتیازات بر اساس معیار های

  • تحصیل تا ۲۵ امتیاز

  • مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه(حداقل CLB 7 ) تا ۲۸ امتیاز

  • سابقه کار(حداقل یکسال سابقه کار) تا ۱۵ امتیاز

  • سن( ۱۸ تا ۴۶ سال)تا ۱۲ امتیاز

  • پیشنهاد شغلی و قابلیت انطباق تا ۲۰ امتیاز 

۲)    مرحله دوم محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری : وررود به مرحله استخر ((Express Entry Pool

بعد از اینکه امتیاز حداقلی را در مرحله اول کسب کردید، وارد مرحله پول در سیستم آنلاین اکسپرس اینتری می گردید که اطلاعات تخصصی با دقت بیشتر باید ثبت گردد. در این مرحله بانک اطلاعات مشاغل در دسترس خواهد بود تا در آن اطلاعات(رزومه) فرد ثبت گردد (ثبت اطلاعات در بانک اطلاعات مشاغل دیگر الزامی نیست)

سپس متقاضیی بر طبق یک سیستم امتیاز بندی جدید رتبه بندیمی شود. امتیازات در این مرحله سه بحش دارد: الفامتیازات فردی تا ۵۰۰ امتیاز بقابلیت انطباق تا ۱۰۰ امتیاز جپیشنهاد شغلی و…. تا ۶۰۰ امتیاز

دراین سیستم حداکثر ۱۲۰۰ امتیاز قابل کسب می باشد و حداقل امتیاز قبولی در هر دوره با توجه به دیگر رقبا متفاوت می باشد.

باید به این نکته توجه کرد که در هر NOC شغلی با توجه به نیاز دولت کانادا بهترین و بالاترین امتیازات انتخاب می شوند و اگر چند فرد دارای امتیاز یکسان باشند فردی که پروفایل اکسپرس اینتری خود را زودتر ثبت کرده در الویت می باشد

۳)    مرحله سوم محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری  : ثبت درخواست پس از دریافت دعوتنامه (ITA)))

اداره مهاجرت کانادا به طور معمول هر دو هفته تعدادی متقاضی را بر اساس امتیاز آنها انتخاب، و برای آنها دعوت نامه صادر می نماید. 

دولت فدرال کانادا، دولت های استانی و کارفرمایان کانادایی، با توجه به نیاز بازار کار از استخر کاندیداها افراد مورد نظر با امتیاز بالاتر را انتخاب می کنند.

پس از دریافت دعوتنامه متقاضی تا ۹۰ روز مهلت دارد تا درخواست اقامت دائم خود را تایید و ثبت نماید.

 

۴)    مرحله چهارم محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری : صدور ویزا

اداره مهاجرت کانادا پس از بررسی مدارک فرد و تایید مدارک و کامل بودن مدارک و اسناد در کمتر از ۶ ماه ویزا ی اقامت دائم را برای شخص قبول و تایید شده صادر می نماید.

 نکته

با در نظر گرفتن نکات بالا سیستم اکسپرس اینتری صرفا تکمیل فرم و ورود اطلاعات نمی باشد و هر پرونده ای نیاز به تحلیل و بررسی دقیق دارد.

با توجه به برنامه فوق و عدم امکان تغییر و ویرایش اطلاعات پس از ارسال و دریافت دعوتنامه، تهیه مدارک به شکل دقیق و نوشتن رزومه بر اساس استانداردهای کانادایی در کسب امتیاز لازم و پیدا کردن کارفرما بسیار مهم است.

گروه مهاجرتی افق با داشتن وکلایی مجرب در امر تهیه پروفایل شخصی و رزومه قابل قبول، آمادگی دارد اقدامات لازم را برای موکلین خود از طریق ثبت نام Express Entry

و رساندن پرونده ها به مرحله Pool (استخر) انجام دهد. برای جزئیات بیشتر لطفآ فرم ارزیابی رایگان را تکمیل فرمائید.