کاهش پذیرش مهاجر جدید در کانادا

 

درماه آپریل  ۲۰۲۱، کانادا از ۲۱٫۱۰۵مهاجر جدید استقبال کرد که کمترین تعداد از ابتدای سال می باشد. بر اساس داده های سازمان مهاجرت کانادا، طی دو ماه گذشته پذیرش مهاجر جدید در کانادا کاهش داشته است. کانادا از ابتدای سال ۲۰۲۱ به ترتیب ۲۴٫۶۸۰ نفر در ژانویه، ۲۳٫۳۹۵ نفر فوریه،۲۱٫۱۰۵ نفر در مارس و حتی کمتر از این تعداد در آپریل مهاجر جدید پذیرفته است. علت این مسئله همچنان نامشخص است.

کانادا برای پذیرش مهاجر از پلنی که توسط اداره مهاجرت برای سال های ۲۰۲۱-۲۰۲۳ طراحی شده است، پیروی می کند. براساس این برنامه، کانادا از ابتدای ۲۰۲۱ باید هرساله حداقل ۴۰۱٫۰۰۰ مهاجر جدید بپذیرد. این تعداد تا به حال بیشترین در تاریخ کانادا ودر نتیجه هدف دولت فدرال برای تسریع بهبود اقتصاد پس از پاندمی کروناست. کانادا در سال ۲۰۲۰ تصمیم داشت ۳۴۱٫۰۰۰ مهاجر جدید بپذیرد اما به دلیل محدودیت های پاندمی کرونا تنها ۱۸۴٫۰۰۰ نفر موفق به اخذ اقامت دائم شدند.

در حقیقت، مسدود شدن مرزها در دوران پاندمی کرونا باعث شد تا کانادا کمترین تعداد مهاجر را از سال ۱۹۹۸ داشته باشد به طوری که در آپریل سال گذشته این کشور تنها ۴۰۰۰ مهاجر جدید پذیرفت.همانطور که گفته شد، از سرعت کانادا برای رسیدن به هدف ۴۰۱٫۰۰۰ مهاجر در سال ۲۰۲۱ کاسته شده است؛ هرچند شواهد نشان می دهد این کشورسعی دارد تا دوباره سرعت پذیرش مهاجر را افزایش دهد و تا انتهای سال به این هدف تعیین شده دست یابد.

 

 

ofogh1019 300x201 - کاهش پذیرش مهاجر جدید در کانادا

 

 

معمولا در ماه های تابستان شاهد افزایش تعداد مهاجرین به دلیل گرم تر بودن هوا و همچنین رسیدن تازه واردان قبل از شروع سال تحصیلی و کاری در سپتامبر هستیم. دولت کانادا نیز در حال بررسی لغو محدودیت های سفر است. در هفته های اخیر کانادا شاهد افزایش تعداد افراد واکسینه  و کاهش تعداد مبتلایان بوده است. نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، اعلام کرده است که مرزهای بین المللی بر روی مسافرانی که به طور کامل واکسینه شده اند، باز می شوند. وزیر بهداشت کانادا نیز گفته است که از ابتدای هفته ی اول جولای، شرایط قرنطینه برای مسافران خارجی کمتر می شود. کاهش این محدودیت ها به دارندگان تائیدیه اقامت دائم در خارج از کانادا این امکان را می دهد تا با ورود به این کشورپروسه دریافت اقامت دائم خود را تکمیل کنند.

سازمان مهاجرت کانادا درحال اولویت بندی افرادیست که درحال حاظر در کانادا حضور دارند و ازطریق اکسپرس اینتری و یا برنامه های مهاجرت استانی(PNP) اقدام کرده اند. قرعه کشی های اکسپرس اینتری مشخصا بر متقاضیان برنامه تجربه کارکانادایی یا Canadian Experience Class تمرکز کرده است. سازمان مهاجرت کانادا تا کنون از ۸۱٫۷۱۳ متقاضی برای ارائه درخواست اقامت دائم دعوت کرده که دوبرابر تعداد افراد دعوت شده طی همین مدت در سال گذشته است.