مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی برای ایرانیان چگونه است؟

در ابتدا باید گفت پناهندگی از نظر دولت ایران جرم محسوب میشود. همچنین اکثر کشورهای دنیا مانند کانادا نیز پناهندگی را یک مهاجرت خوب و قانونی به حساب نمی اورند. هیچ کشوری دوست ندارد شهروندانش به کشور های دیگر پناهنده شوند و علاقه ای هم به ورود افراد پناهنده به کشور خود ندارد. به همین دلیل هیچ یک از کشور های دنیا بحث مهاجرت پناهندگی را ساپورت نمیکنند. و در صورتی که مجبور باشند افرادی را به عنوان پناهنده قبول کنند، فیلترینگ های بسیار دشواری را تعیین کرده و تنها اجازه ورود به تعداد افراد محدودی که دارای شرایط خاصی هستند را میدهد. زیرا افراد پناهنده برای دولت هزینه به شمار می ایند. و دولت هر کشور علاوه بر اینکه موظف به تامین هزینه‌های مربوط به زندگی شهروندان خود است. باید هزینه ای را هم برای افراد غیر بومی و پناهنده در نظر گیرد.

بسیاری از کشورهای دنیا زیر نظر سازمان ملل و حقوق بشر هستند. و تعهدات و قوانینی را که توسط این سازمان تنظیم شده است را امضا کرده اند. چنین کشورهایی باید اجازه ورود به افرادی که توسط سازمان ملل به عنوان پناهنده تایید شده اند را بدهند.

برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی دو راه وجود دارد:

  • تشکیل پرونده مهاجرتی در سازمان ملل: افرادی که مهاجرت به کانادا از طریق سازمان ملل اقدام به پناهندگی میکنند. باید بدانند حق انتخاب کشور مورد نظر خود را ندارند. سازمان ملل با توجه به شرایط انها کشوری را انتخاب کرده، و پناهندگان مجبور به مهاجرت به ان کشور هستند.
  • مهاجرت به کانادا به صورت مستقیم و ثبت درخواست پناهندگی در کانادا: چنین افرادی میتوانند از شرایط پناهدگی در کانادا ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با روش های مختلفی از جمله ویزای توریستی وارد کشور کانادا شوند. و در خاک کانادا برای اخذ پناهندگی کانادا درخواست دهند. لازم است بدانید این روش ریسک بسیار بالایی دارد. زیرا ممکن است دولت کانادا با درخواست این افراد موافقت نکرده و انها را دیپورت کند. در صورتی هم که بخواهد به این افراد فرصت دهد. آنها را به کمپ برده تا زمان بررسی پرونده پناهندگی انها در دادگاه اعلام شود. چنانچه دادگاه کانادا تایید کند که این افراد شرایط پناهندگی را دارند. در مرحله بعدی باید زبان کشور کانادا را بیاموزد. تا دولت کانادا اجازه خروج از کمپ را به انها بدهد.

aid worker distributing clothes charity collecting point copenhagen 300x169 - مهاجرت کانادا پناهندگی | اقامت قانونی | شرایط کانادا

با توجه به موارد فوق میتوانیم بگوییم پناهندگان در کانادا زندگی خوب و نرمالی را نخواهند داشت. و مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی مشکلات زیادی را برای انها به وجود خواهد اورد.

در کل میتوان گفت پناهندگی برای افرادی تعریف شده است، که در کشور خود از نظر جانی، سیاسی و اجتماعی دچار مشکل هستند و قادر به ادامه زندگی در کشورشان نیستند. و در صورتی که به ادامه زندگی در کشور خود بپردازند، ممکن است جان آنها در خطر باشد. همچنین افراد سیاسی که با دولت کشور خود دچار مشکل هستند، افرادی که از نظر اجتماعی دارای عقیده های متفاوت اند. و یا افرادی که از نظر جسمی با شرایط کشور خود سازگاری ندارند. در صورت تایید شدن پرونده، میتوانند به عنوان پناهنده به کشور کانادا مهاجرت کنند. همچنین افرادی که جز خانواده LGBT هستند. نیز میتوانند به عنوان پناهنده به کانادا مهاجرت کنند. چون در بسیاری از کشور ها از جمله کشور ایران قانون ازدواج افراد هم جنس گرا وجود ندارد.

در هر صورت مهاجرت پناهندگی از نظر دولت ایران جرم می باشد. گروه بین الملل افق نیز هیچ گونه خدماتی در زمینه مهاجرت پناهندگی به کانادا انجام نمیدهد، و تجربه ای هم در این زمینه ندارد. پیشنهاد میکنیم افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند. به هیچ عنوان از روش پناهندگی اقدام نکنند. برای مهاجرت به کانادا بیش از ۶۰ روش مهاجرتی قانونی (مهاجرت تحصیلی به کانادا، مهاجرت کاری به کانادا یا کار در کانادا، سرمایه گذاری در کانادا، کارافرینی در کانادا، ثبت شرکت در کانادا، خرید سهام و بیزینس در کانادا و …) وجود دارد که متقاضیان مهاجرت و اقامت کانادا میتوانند با استفاده از انها به کانادا مهاجرت کنند. موسسه کانادا افق بهترین خدمات مهاجرتی کانادا را از طریق روش های کاملا قانونی مهاجرت به کانادا برای کلاینت های خود انجام خواهد داد.

چه افرادی میتوانند در کشور کانادا پناهنده شوند؟

همانند دیگر کشور ها کانادا نیز تمایلی به جذب پناهندگان به کشور خود ندارد. با این حال در صورتی شما میتوانید به عنوان پناهنده به کانادا مهاجرت کنید. که با ارائه مدارک معتبر بتوانید اثبات کنید که کیس پناهندگی هستید. قانونی ترین کیس ها برای پناهندگی در کانادا به شرح زیر میباشند:

  • افرادی که دارای پرونده پناهندگی در سازمان ملل باشند و این سازمان انها را برای مهاجرت به کانادا بپذیرد.
  • افرادی که دارای کیس قانونی برای پناهندگی هستند. (مانند مشکلات جانی، سیاسی، اجتماعی و افرادی که دارای شرایطی هستند که با قوانین کشورشان سازگاری ندارند مانند خانواده LGBT)
  • افرادی که در کشورشان جنگ باشد مانند مردم فلسطین، سوریه، یمن و … که این افراد چون از نظر جانی در خطر هستند، میتوانند برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی اقدام کنند.

با این حال بسیاری از کشور ها به چنین افرادی نیز به سختی ویزای پناهندگی میدهد. چون هیچ کشوری تمایلی برای پذیرش پناهنده ندارد. باز هم توصیه میکنیم برای مهاجرت به کانادا از روش های مهاجرتی معتبر و قانونی کانادا استفاده کنید.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چیست؟

پناهندگی در کانادا (Asylum in Canada) به این صورت است که شما یا از طریق قانونی و یا غیر قانونی درخواست پناهندگی میدهید. دولت کانادا به نگهداری از شما در کمپ می پردازد تا نوبت بررسی پرونده شما در دادگاه جهت رسیدگی بشود. حال شما باید در دادگاه از کیس پرونده و دلایل خود برای تشکیل پرونده پناهندگی و پناهنده شدن دفاع کنید. در صورتی که دلایل شما مورد قبول قاضی قرار گیرد، به شما حکم پناهندگی داده میشود. در این مرحله لازم است شما به یادگیری حرفه ای در کانادا و زبان کشور کانادا بپردازید. تا بتوانید از کمپ خارج شوید. پس از ان قادر خواهید بود اقامت دائم کانادا را اخذ کرده، و اجازه کار در کانادا و تحصیل در کانادا نیز به شما داده میشود. لازم است بدانید زندگی پناهندگان در کانادا دشوار خواهد بود. پس برای مهاجرت سریع و اسان کانادا از سایر روش های مهاجرتی قانونی کانادا بهره مند شوید.

ایا امکان پناهندگی در کانادا با ویزای توریستی وجود دارد؟

افرادی که قصد دارند از طریق غیر قانونی برای پناهندگی در کانادا اقدام کنند. در ابتدا باید با اقامت موقت در کشور کانادا وارد خاک کانادا شوند. سپس میتوانند برای پناهندگی در کانادا درخواست دهند. به طور کلی میتوان گفت ویزای توریستی راحت ترین ویزای برای ورود افرادی است. که قصد پناهنده شدن در کانادا را دارند.

hungry children being fed by charity 300x199 - مهاجرت کانادا پناهندگی | اقامت قانونی | شرایط کانادا

هزینه های مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی چقدر است؟

اصولا پناهندگی در کانادا هزینه ای ندارد و شما باید تنها هزینه های مربوط به اخذ اقامت موقت در کشور کانادا را بپردازید. زمانی که شما در خاک کانادا درخواست پناهندگی دهید. دولت کانادا از شما را در کمپ های مخصوصی نگهداری کرده و هزینه های مربوط به خورد و خوراک شما را میپردازد.

مزایا و معایب پناهندگی در کانادا چیست؟

به طور کلی میتوان گفت مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی و پناهنده شدن در کانادا هیچ مزیتی ندارد مگر برای فردی که کیس قانونی برای پناهندهشدن، دارد. اما معایب و ضرر های پناهندگی در کشور کانادا به شرح زیر میباشد:

  • گذراندن ۲ تا ۳ سال از زندگی خود در کمپ های کانادا.
  • پناهندگان حق بازگشت به کشور خود را ندارند.
  • خانواده درجه یک فرد پناهنده در کانادا بسیاری از شانس های خود را برای اخذ انواع ویزای کانادا و مهاجرت قانونی به کانادا از دست میدهند.
  • درصورتی که درخواست پناهندگی افراد رد شوند، انها مجبور به بازگشت به کشور خود خواهند شد. چنین افرادی از نظر کشور خود مجرم محسوب شده و چون اسم انها در لیست سیاه یا بلک لیست قرار میگیرد. تمامی دولت ها از ورود این افراد به خاک کشورشان جلوگیری به عمل می اورند.

این مقاله صرفا در جهت اطلاع رسانی به شما عزیزان اماده شده است. و گروه بین الملل افق هیچ گونه خدماتی در رابطه با پناهندگی ارائه نخواهد داد. توصیه میکنیم برای مهاجرت به کانادا درست ترین انتخاب را داشته باشید. و بدانید مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی اشتباه ترین راه برای ورود به کانادا است. اینده خود را با انتخاب اشتباه روش مهاجرتی تباه نکنید. قانونی ترین راه های مهاجرتی کانادا را از وکیل رسمی مهاجرت به کانادا دریافت کنید.