چگونه می توان از کشورهای خاورمیانه به کانادا مهاجرت کرد

بسیاری از مردم خاورمیانه به دلایل مختلف، مهاجرت به کانادا (Immigration to Canada from Middle East) را انتخاب می کنند. مراقبت های درمان و بهداشتی، آموزش با کیفیت بالا و فرصت های شغلی از جمله دلایلی است، که مردمان خاورمیانه کانادا را به عموان مقصد مهاجرت انتخاب می کنند. مردم خاورمیانه معمولاً به عنوان کارگر ماهر و از طریق کاری Skill Worker به کانادا مهاجرت می کنند. زیرا دولت کانادا برای جبران کمبود نیروی کار معمولاً به مهاجران ماهر نیاز دارند. بنابراین بیشتر مسیرهای مهاجرت کاری کانادا افرادی را در اولویت خود قرار می دهد، که دارای سابقه کار و همچنین دارای مهارت باشند.

کارگران ماهر بر اساس عوامل مختلفی از جمله سن، سابقه کار، سطح تحصیلات و تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارزیابی می شوند. بسیاری از مهاجرانی که کانادا را انتخاب می کنند، در حال حاضر تسلط کافی به انگلیسی یا فرانسوی دارند. این امر در هنگام مهاجرت به کانادا به آنها مزیت و امتیاز ویژه ای می بخشد.

ofogh 138 01 - مهاجرت کانادا و کشورهای خاورمیانه | مهاجرتی اسان و تضمینی با گروه افق

مهاجرت به کانادا از خاورمیانه به روش اکسپرس اینتری

این سیستم، سیستمی است که دولت فدرال برای مدیریت برنامه های اقامت دائم مهاجرین ایجاد کرده است. مهاجران فرم علاقمندی خود را برای مهاجرت به کانادا از طریق سیستم Express Entry ارسال می کنند. با این حال، قبل از ایجاد مشخصات Express Entry، داوطلبان باید واجد شرایط در یکی از سه برنامه مهاجرتی ذیل باشند:

  • برنامه کارگر متخصص فدرال FSWP
  • مشاغل دارای مهارت FSTP 
  • تجربه کار کانادایی CEC

از طریق این سه برنامه از سراسر جهان برپایه شرایط شخصی و امتیازات دریافتی، مهاجرین را جذب می کند. افراد براساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی وجود دارد رتبه بندی می شوند. افراد براساس تسلط و مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسه که دو زبان رسمی کانادا می باشند و همچنین از طریق فاکتورهای سن، تحصیلات و سابقه کار امتیاز دهی می شوند کسانی که بالاترین امتیاز را داشته باشند. انتخاب شده و ITA یا همان دعوتنامه را دریافت می کنند، و می توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

اگر واجد شرایط FSWP یا همان Foreign Skilled Worker Program هستید، می توانید یک پروفایل Express Entry ایجاد کنید. شما باید در یک آزمون مهارت زبان بین المللی که شناخته شده و معتبر است، به زبان انگلیسی یا فرانسه شرکت کنید. علاوه بر آن مدارک تحصیلی شما باید ارزیابی گردد. به کلیه داوطلبان موجود در استخر انتظار Express Entry براساس مشخصات خود امتیاز از ۱۲۰۰ امتیاز براساس سیستم رتبه بندی جامع (CRS) داده می شود. دولت کانادا هر دو هفته یکبار از افراد دارای بالاترین امتیاز در استخر Express Entry دعوت می کند، تا برای اقامت دائم اقدام کنند.

ofogh 138 03 300x200 - مهاجرت کانادا و کشورهای خاورمیانه | مهاجرتی اسان و تضمینی با گروه افق

نحوه مهاجرت از طریق برنامه استانی

علاوه بر این، برنامه نامزدهای استانی PNP گزینه اصلی دیگری است که مردم خاورمیانه می توانند، در نظر بگیرند و از آن برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. این روش مورد استقبال زیادی از مردم خاورمیانه قرار گرفته است. استانهای کانادا قادرند به منظور تأمین نیازهای اقتصادی خود افراد واجد شرایط را انتخاب نمایند. برنامه مهاجرت استانی را PNP می نامند و بعد از سیستم اکسپرس اینتری مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. در این برنامه استانی ۹ استان با توجه به نیاز های بازار کار خود تعداد مشخصی مهاجر را می پذیرند. کبک تنها استان در کانادا است، که در برنامه مهاجرتی یا همان PNP شرکت نکرده است. طبق قرارداد خود با فدرال مهاجران کاری و اقتصادی را بصورت مستقل انتخاب می کند.

کانادا همچنان با جمعیت پیر مواجهه است و نرخ تولد در این کشور پایین است. برای همین علت است که به مهاجرین نیاز دارد. اگر کانادا پذیرای مهاجران نباشد با کمبود شدید نیروی کار مواجهه خواهد شد. بویژه استان های کوچک کانادا به شدت با کمبود نیروی کار موجهه هستند. زیرا ساکنین این استان های کوچک به سایر شهرها و استان های بزرگ رفته و جمعیت استان کاهش یافته است. در قدم اول شما بایستی یک پروفایل Expression of Interest در سیستم Express Entry ایجاد کنید، و ممکن است از طریق دولت فدرال یا دولت استانی، دعوت نامه ای برای درخواست اقامت دائم دریافت کنید. هر چند این تنها راه مهاجرت مردم خاورمیانه به کانادا نیست. در واقع، مردم خاورمیانه بیش از ۱۰۰ گزینه برای انتخاب روش مهاجرت خود به کانادا را دارند.

تاریخچه ورود خاورمیانه ها به کانادا

اولین موج مهاجرت از خاورمیانه از اوایل سال ۱۸۸۲ از سوریه و لبنان بود. در حال حاضر صدها هزار نفر از مردم خاورمیانه در کانادا زندگی می کنند. با وجود بیماری همه گیر ویروس کرونا، کانادا هنوز در حال پردازش برنامه های اقامت دائم است. استقبال از مهاجران به کانادا کلید بهبود اقتصادی این کشور بعد از ویروس کرونا خواهد بود. در حقیقت، کانادا به دنبال استقبال از بیش از یک میلیون مهاجر تا پایان سال ۲۰۲۲ طبق برنامه سطح مهاجرت ۲۰۲۰-۲۰۲۲ است.

کانادا را به خانه خود تبدیل کنید:

مهاجران خاورمیانه و عرب می توانند به شبکه های اجتماعی موجود بپیوندند و دوستان زیادی پیدا کنند، در بازار کار کانادا جذب شوند و بعد از آن جذب و آشنا با جامعه و فرهنگ کانادا شوند. بسیاری از Institutions و موسسات مذهبی در کانادا وجود دارد از جمله کلیساهای مختلف، مساجد، صومعه ها و معابد دیگر که در طی سالهای اخیر ساخته شده است. در طول قرن گذشته چندین نهاد مذهبی در اطراف کانادا ساخته شده است از جمله کلیساهای Melkite و کلیساهای Maronite، که اولین کلیسای اردوتکس قطبی در سال ۱۹۶۵ است، و اولین مسجد کانادا به نام مسجد الرشید در شهر زیبای ادمونتون در سال ۱۹۳۸ ساخته شد. مهاجرت به کانادا از خاورمیانه علاوه بر این، روش های زیادی برای ارتباط با سایر اعضای جامعه مهاجران وجود دارد، از جمله گروه های فیس بوک و مراکز جامعه خاص کشور یا منطقه خاص در سراسر کشور از دیگر راههای آشنا شدن با مهاجرین و شهروندان کانادایی است.

موسسه بین المللی افق تمام تلاش خود را برای رسیدن مهاجرین خاورمیانه در ایران و یا در کشورهای همسایه به نتیجه دلخواهشان خواهد کرد. تا بتوانند با یکی از روش های مهاجرتی موجود به کانادا مهاجرت کنند و زندگی تازه ای را تجربه کنند. وکلای گروه بین الملل افق عضو رسمی و ریجستر شده ICCRC کانادا هستند. وکلای ما در ایران و در خارج از کشور تمام تلاش خود را برای رسیدن به اقامت دائم کانادا تمام کلاینت ها، خواهند کرد. می توانید با وکلای ما مشورت کنید و شرایط خود را به صورت تخصصی توسط وکلای مهاجرت ما بررسی کنید. بهترین و کارآمدترین روش مهاجرتی به شما پیشنهاد می گردد. همواره به یاد داشته باشید قدم گذاشتن در مسیر درست می تواند شما را سریعتر به موفقیت برساند. پرونده مهاجرتی خود را با خیال راحت به ما بسپارید. ما همواره در کنار شما هستیم. موفقیت شما از افتخارات موسسه بین المللی افق می باشد. با اطمینان مهاجرت کنید.