افزایش دانشجویان بین المللی در کانادا:

قبل از ویروس کرونا دانشجویان بین المللی سه برابر دانشجویان کانادایی در دانشگاه های کانادا ثبت نام می کردند. گزارش اخیر Statistics Canada وضعیت ثبت نام دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا را قبل از آغاز شیوع کرونا بررسی کرد تا تاثیر این ویروس را بر دانشجویان ارزیابی کند. محققان از سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ به عنوان معیار سنجش تأثیر ثبت نام و فارغ التحصیلی به ویژه برای دانشجویان بین المللی استفاده کردند.

در آن سال تحصیلی، بیش از ۲٫۱ میلیون دانشجو در دانشگاه ها و کالج های کانادا ثبت نام کردند که ۱٫۸ درصد نسبت به سال تحصیلی قبل افزایش داشته است. این میزان افزایش به طور کامل به دلیل ثبت نام دانشجویان بین المللی بود که ۱۶٫۲ درصد بیشتر از سال قبل افزایش داشت. در حالی که در همان سال، تنها ۵% دانشجویان کانادایی در دانشگاه ها ثبت نام کرده بودند. بیشتر این تعداد ثبت نام در برنامه های رسمی بوده است، فقط ۸٫۴ درصد در دوره های غیر رسمی بوده است.

ثبت نام دانشجویان بین المللی در طی یک دهه بیش از سه برابر شده است.

بین سالهای تحصیلی ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸، ثبت نام دانشجویان خارجی از ۱۰۱،۰۰۰ به بیش از ۳۱۸،۰۰۰ رسیده است. ثبت نام دانشجویان کانادایی در برنامه های رسمی در مدت مشابه ۱۰٫۹ درصد رشد داشته است. این امر منجر به افزایش نسبت دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلات متوسطه کانادا از ۶٫۴ درصد به ۱۶٫۲ درصد افزایش داشته است و در مجموع ۵۷٫۲ درصد از رشد کل ثبت نام در کلیه برنامه های تحصیلی را در بر می گیرد.

20200526 QuebecInternationlStudents 524x349 1 300x200 - افزایش دانشجویان بین المللی کانادا | مهاجرت تحصیلی کانادا | ویزای تحصیلی اسان

شهریه های دانشگاه های کانادا منبع درآمدی دانشگاه های کانادا می باشد. طبق گزارش قبلی آماری کانادا، با کاهش درآمد دولت های استانی، دانشگاه های کانادا به طور فزاینده ای به شهریه دانشجویان به عنوان منبع درآمد متکی شده اند. سهم درآمد حاصل از هزینه های تحصیل بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸، ۴٫۷ درصد رشد داشته است. دانشجویان بین المللی شهریه بالاتری نسبت به دانشجویان داخلی می پردازند. در نتیجه هزینه های بالاتر و رشد ثبت نام و پرداخت شهریه بالاتر، دانشجویان بین المللی حدود ۴۰ درصد از کل شهریه ها یا معادل ۴ میلیارد دلار در سال تحصیلی ۲۰۱۸ پرداخته اند.

رشد STEM، کاهش علوم انسانی اما نه برای دانشجویان بین المللی

سیستم های آموزشی با نیازهای بازار کار تکامل می یابند. در یک دهه، ۲۴٫۲ درصد بیشتر در رشته های ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات ثبت نام کرده اند. اگرچه این برنامه ها ۵ درصد از کل ثبت نام کنندگان در سال ۲۰۱۸ را تشکیل می دهند، رشد پذیرش دانشجو در این زمینه ها بیشترین رشد را در طی یک دوره ۱۰ ساله داشته است. در بازار کار کانادا، مشاغل مرتبط با اقتصاد دیجیتال ۳۷ درصد رشد کردند که بیش از نرخ رشد کل اقتصاد در بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ تنها ۸٫۶ درصد بوده است.

اگرچه علوم انسانی ۱۱ درصد ثبت نام در سال ۲۰۱۸ را تشکیل می دهد، این برنامه ها بیشترین کاهش ثبت نام را داشته است. طی یک دوره ۱۰ ساله، تعداد کل دانشجویان ثبت نام شده در این برنامه ها ۱۹٫۴ درصد کاهش یافته است. همچنین اداره آمار کانادا دریافته است که فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و هنر در مشاغل خود نسبت به همتایانشان بالاتر است.

در مقایسه دانشجویان بین المللی و داخلی در میزان ثبت نام در علوم انسانی تفاوت هایی وجود داشت. ثبت نام در رشته های علوم انسانی برای دانشجویان کانادایی ۲۵٫۲ درصد کاهش یافت، اما برای دانشجویان بین المللی ۱۰۶٫۱ درصد افزایش یافت. افزایش ثبت نام دانشجویان بین المللی می تواند به دلیل ابتکاراتی باشد که قصد دارد آنها را برای تحصیل در کانادا جذب کند یا به درخواستهای بازار کار در کشور خود پاسخ دهد.

دانشجویان بین المللی طی ۱۰ سال منتهی به ۲۰۱۸ رشد ثبت نام در رشته های کسب و کار، مدیریت و بازرگانی را ایجاد کردند. درصد دانشجویان بین المللی که در این رشته ها تحصیل می کنند بیش از ۲۰۰ درصد رشد کرد، در حالی که ثبت نام دانشجویان کانادایی فقط ۷٫۷ درصد رشد داشت. دانشجویان کانادایی به احتمال زیاد در زمینه های بهداشت و رشته های مرتبط با سلامت و درمان ثبت نام می کنند، با ۲/۱۵ درصد از کل کانادایی ها این رشته ها را انتخاب می کنند. فقط ۵٫۱ درصد از کل دانشجویان بین المللی این رشته ها را در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرده اند.

نگاهی به آینده

اگرچه تأثیر طولانی مدت COVID-19 بر دانشجویان بین المللی را گذاشته است. در این گزارش آمده است: “نه تنها درآمد شهریه دانشجویان بین المللی به زنده ماندن برخی از دوره ها و برنامه ها کمک می کند، بلکه دانشجویان بین المللی تنوع اجتماعی و فرهنگی دانشگاه ها را افزایش می دهند.” دانشجویان بین المللی نیز هنگام تحصیل در کانادا به اقتصاد محلی کمک می کنند و مجموعه بزرگی از افراد با تحصیلات عالی را ایجاد می کنند که می توانند اقامت دائم داشته و به نیروی کار کمک کنند. تقریباً یک سوم دانشجویان بین المللی که مدرک لیسانس کانادا دریافت کرده اند و تقریباً نیمی از دانشجویان بین المللی که با مدرک کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند، که در طی این ۱۰ سال پس از دریافت اخذ ویزای تحصیلی اقامت دائم کانادا را گرفته اند.

female student holding files copybooks white 140725 44683 300x200 - افزایش دانشجویان بین المللی کانادا | مهاجرت تحصیلی کانادا | ویزای تحصیلی اسان