مناظره رهبران فدرال درباره مهاجرت در کبک

شش رهبر احزاب اصلی سیاسی کانادا در آخرین بحث و گفتگو پیش از انتخابات فدرال روز ۲۱ اکتبر پنجشنبه شب ، در مورد مهاجرت به کبک و هجوم هزاران پناهنده که در پشت  مرزهای کانادا مانده اند به بحث نشستند.

در این بحث و گفتگو که به زبان فرانسه برگزار شد از رهبران پرسیده شد که نظرشان راجع اختیارات بیشتر به کبک در زمینه مهاجرت چیست؟

همانطور که می دانید کبک برخلاف سایر استانهای کانادا ، این قدرت را دارد که تمام مهاجران طبقه اقتصادی و کاری را به این استان انتخاب کرده و میزان مهاجرت را به این استان تنظیم کند.

دولت کنونی کبک  CAQ   در اکتبر ۲۰۱۸ عنان قدرت را به رهبری نخست وزیر François Legault   در دست گرفتند.

به صورت موقتی شروع به کاهش تعداد مهاجران کرد و خواهان این شد که مهارت ها و سطح زبان فرانسه مهاجرانی که به کبک پذیرفته می شوند مورد ارزیابی قرار گیرد.

در این مناظره رهبران  اعلام کردند که خواستار گفتگو با  Legault هستند، اما همه حاضر به تعهد به استقلال بیشتر برای کبک نسبت به مهاجرت نیستند و با هم توافق نداشتند.

نخست وزیر جاستین ترودو گفت که در مورد سنجش مهارت ها و دانش مهاجران در زمینه ارزش های کبکی موافق است و همچنین افزود  این این برای محافظت از هویت و زبان بی نظیر فرانسوی استان لازم است. او همچنین افزود که چنین سنجش و آزمونی فقط برای انتخاب مهاجران به کار رود نه شهروندی

Andrew Scheer ، حزب محافظه کار کانادا تروودو ، همچنین آماده همکاری با کبک جهت استقلال بیشتری در مورد مهاجرت به استان و همچنین همکاری با کبک اعلام نمود .

Andrew Scheer در پاسخ به این سؤال که در مورد میزان جذب مهاجران کبک چه نظری دارد، گفته است که او بیشتر با کمبود نیروی کار که کارفرمایان کبک با آن روبرو هستند نگران است

وی گفت: من کبک را به شدت مورد بازدید قرار داده ام و هر کجا که رفتم یک چیز را شنیدم  و آن هم کمبود نیروی کار است.

تعهد Scheer  برای همکاری با Legault  توسط Maxime Bernier (رهبر حزب مردم کانادا که رقیب اصلی محافظه کاران است)  زیر سؤال رفت.

Maxime Bernier ادعا کرد که وی تنها رهبری است که کاملاً آماده است تا به خواسته های Legault  در مورد مهاجرت بپردازد ، او می خواهد  برای اطمینان از یکپارچه سازی و ترقی مهاجران اقتصادی و کاری را  در برابر پناهندگان ارجحیت دهد.

Bernier گفت: آقای Scheer  مهاجران بیشتری می خواهد از طرف دیگر آقای Scheer   با آقای Legault  موافقت نمی کند ، که می خواهد با هر یک از مهاجران مصاحبه کند تا اطمینان حاصل کند که آنها مطابق با ارزش گذاری انجام شده هستند یا خیر.

 

جاستین ترودو (رهبر لیبرال)

جاستین ترودو بیست و سومین نخست وزیر کانادا بود که در انتخابات فدرال ۲۰۱۵ با اکثریت آراء دولت انتخاب شد. ترودو در سال ۲۰۰۷  وارد سیاست شد پس از پیروزی در نامزدی حزب لیبرال Papineau Montreal, وی در آوریل ۲۰۱۳ به عنوان رهبر حزب لیبرال انتخاب شد.

اولویت های اصلی حزب لیبرال شامل سرمایه گذاری در طبقه متوسط ، اقدام به رسیدگی به تغییرات آب و هوا و مقررات سختگیرانه تر کنترل اسلحه است.

 

Andrew Scheer رهبر محافظه کاران

او در سال ۲۰۱۷ به عنوان رهبر حزب محافظه کار انتخاب شد. او اولین بار در سال ۲۰۰۴ وارد سیاست شد .

 

رهبر جدید حزب دموکرات ، Jagmeet Singh
او در سال ۲۰۱۷ رهبر NDP شد. وی فعالیت سیاسی خود را به عنوان MPP در انتاریو در سال ۲۰۱۱ برای Bramalea-Gore-Malton آغاز کرد.
اولویت های اصلی حزب دموکراتیک جدید شامل ایجاد مسکن ارزان تر ، ایجاد یک برنامه داروسازی ملی

 

 

رهبر حزب سبز Elizabeth May
در مسابقه رهبری برای بخش سبز در سال ۲۰۰۶ پیروز شد. .او نخستین نماینده مجلس MP به نمایندگی از حزب سبز بود.
اولویت های اصلی حزب سبز شامل یک برنامه ۲۰ مرحله ای برای رسیدگی به شرایط اضطراری آب و هوا ، ایجاد یک برنامه national pharamacare  و از بین بردن شهریه دانشجویان (دانشگاه ها و کالج )است.

 

رهبر حزب مردم کانادا Maxime Bernier
او از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۸ بنیانگذار و رهبر حزب مردم کانادا بوده است. . وی در سال ۲۰۰۶ تحت عنوان حزب محافظه کار به نمایندگی از نماینده حزب Beauce, Quebec  انتخاب شد. وی در سال ۲۰۱۸ حزب محافظه کار را ترک کرد تا به عنوان نماینده مستقل نمایندگی کند و اعلام کرد حزب جدیدی را راه اندازی خواهد کرد.
اولویت های اصلی حزب مردم کانادا شامل کاهش سطح کلی مهاجرت ، از بین بردن موانع تجاری بین استانی و رشد صنعت نفت و گاز است.

 

Yves-François Blanchet رهبر Bloc Québécois
 او در ژانویه سال ۲۰۱۹ به عنوان رهبر Bloc Québécois معرفی شد. وی فعالیت سیاسی خود را در انتخابات استانی سال ۲۰۰۸ هنگامی که به عنوان نماینده مجلس شورای ملی کبک انتخاب شد ، آغاز کرد.
او در سال ۲۰۱۲ در منطقه Johnson  مجدداً انتخاب شد ، اما در انتخابات کبک ۲۰۱۴ شکست خورد. در نوامبر ۲۰۱۸ ، اعلام كرد كه برای رهبری Bloc Québécois نامزد خواهد شد.
اولویت های اصلی Bloc Québécois شامل اشتراک ارزش های کبک ، سکولاریسم ایالت و احیای محیط زیست است.