در این مقاله سعی شده است تا از تمامی مراحل برای درخواست ویزا اطلاعات کاملا مفید و کاربردی در اختیار شما قرار دهیم. شاید برای شروع درخواست ویزا شما استرس داشته باشید که باید چگونه فرم ها را تکمیل کنم؟ زیرا همانطور که می دانید اشتباه تکمیل کردن فرم ها برای ویزا به صورت اشتباه ممکن است باعث ریجکت شدن شما و یا حتی به عقب انداختن پروسه ویزا شما شود. پس هنگام انجام این کار سعی کنید بهترین زمان را انتخاب کنید. چندین بار مرتبه مدارک خود را چک کنید. ترتیب مدارک خود را بررسی کنید. در این مرحله به شما پیشنهاد می کنیم با افراد زبده، با تجربه و وکیل مهاجرت به کانادا، یا مشاورین با تجربه مشورت کنید.

سوالاتی که همواره ذهن شما را قبل از اقدام برای ویزا به خود مشغول کرده است شامل:

 • چطور پروفایل ایجاد کنم؟
 • ترتیب چیدمان مدارک برای اپلای به چه صورت است؟
 • تمکن مالی چیست؟
 • در بخش کلاینت اینفو چه مدارکی را باید اپلود کنم؟
 • در بخش مالی چه مدارکی را باید آپلود کنم؟
 • تکمیل فرم های ویزا به چه صورت هست؟
 • برای همسرم چطور درخواست دهم؟
 • مبلغ برای درخواست ویزا را به چه صورت و چه مبلغی را باید پرداخت کنم؟
 • نامه بیومتریک چیست؟
 • برای بیومتریک کجا ها می توانم بروم؟
 • مدت پروسه ویزای تحصیلی چقدر طول خواهد کشید؟
 • فرم IM 1294 چیست و چگونه باید تکمیل کنم؟
 • گپ تحصیلی را چطور باید پر کنم؟
 • بیمه داشتن اهمیت دارد؟
 • حجم فایل ها برای آپلود حداقل چقد باید باشد؟

برای شروع در پروسه ویزای تحصیلی ابتدا شما باید وارد سایت دولتی کانادا شوید و یک پروفایل شخصی ایجاد کنید و بعد از آن شروع به پاسخ دادن سوالات می کنید.

این سوالات عمومی هستند پس استرس نداشته باشید. مثلا شما به چه صورتی می خواهید وارد خاک کانادا شوید. که باید بزنید به صورت موقت و قصد تحصیل در کانادا را دارید. و بعد استان و دانشگاه ای را که از آن پذیرش گرفته اید را انتخاب می کنید. پس از تکمیل این بخش وارد صفحه جدید شده و یک لیستی از مدارک است که باید در این بخش مدارکتون را آپلود کنید. بعد از آپلود مدارک وارد قسمت پرداخت می شوید و هزینه ها را پرداخت می کنید. هزینه study permit 150 دلار کانادا و هزینه بیومتریک( انگشت نگاری و عکس برداری) ۸۵ دلار کانادا می باشد.

و اگر برای همسرتان می خواهید اقدام کنید باید مبلغ ۱۵۵ دلار برای work permit و ۱۰۰دلار برای open بودن در خواستکار همسر و ۸۵ دلار برای بیومتریک پرداخت کنید.

بعد از سابمیت کردن برای شما ایمیلی می آید که شما سابمیت کردید. اگر همه چی درست انجام شده باشد بعد از آن معمولا بین ۱تا ۳ روز کاری نامه بیومتریک برای شما ارسال می شود. شما این نامه را پرینت کرده و برای انگشت نگاری به یکی از کشورهای اطراف مراجعه می کنید. اینکه کدام کشور بروید ( گرجستان، ارمنستان، ترکیه و…) خیلی تفاوتی ندارد چون مصاحبه ای درکار نیست .

قبل از رفتن به VAC یا همان Visa application Center شما می توانید از قبل وقت را به صورت آنلاین رزرو کنید و خیلی سریع و بیومتریک خود را انجام دهید. بعد از آن شما منتظر می مانید تا پرونده شما بررسی شود. مدت پروسس پرونده متغیر است و بین چند روز تا چند ماه زمان می برد.

بعد از پردازش پرونده در صورتی که با درخواست ویزا شما موافقت شود، شما یک نامه دریافت می کنید به نام پاسپورت ریکوئیست که باید پاسپورتتان را برای سفارت کانادا ارسال کنید( پیکاپ ویزا). تا برچسب ویزای کانادا داخل پاسپورتتان قرار گیرد. امکان مراجعه حضوری به سفارت کانادا در آنکارا می باشد و همچنین می توانید پاسپورت خود را به افراد معتبر و متخصص در این زمینه بدهید تا آنها برای شما پیکاپ ویزا را انجام دهند.

مدارک مورد نیاز برای اپلای:

اگر مجرد هستید و می خواهید اپلای کنید فرم هایی را که باید تکمیل کنید فرم IMM1294 که یکسری سوالات کلی از شما پرسیده شده مانند کدام کشور در حال حاضر زندگی می کنید؟ محل زندگی فعلی شما چیست؟ از ایران اپلای می کنید ؟ اطلاعاتی راجع به دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی تان ؟ شهریه سالیانه ؟ سایر هزینه های زندگی ، خوابگاه ، خانه و

اگر متاهل هستید نیز علاوه بر مدارک اصلی، یکسری مدارک برای همسرتان نیز باید آپلود کنید.سابقه کاری تان را به صورت دقیق پر کنید برای آینده شما در جهت اخذ اقامت دائم کانادا و کار در کانادا بسیار اهمیت دارد. برای اثبات آن نیاز به بیمه نیست همین که بتوانید از کارفرمایانتان نامه دریافت کنید، کفایت می کند. البته ممکن است هنگام پروسس پرونده شما از شما مدارک دیگری نیز بخواهند. مانند فیش حقوقی و یا حسابی که در آن برای شما حقوق واریز می شده است.

سوالات دیگر که باید شما پاسخ دهید درباره این است که شما قبلا برای ویزای کانادا ریجکت شده اید یا خیر و یا قبلا ویزای کشور دیگری ریجکت شده اید یا نه؟

هیچ وقت دروغ ننویسید در صورت نوشتن دروغ به شما ۳۰ روز فرصت می دهند تا اثبات کنید. و اگر نتوانید اثبات کنید اصولا به مدت ۵ سال از اپلای ویزای کانادا محروم می شوید.

قسمت بعدی فرم مربوط به خدمت سربازی است، که آیا خدمت سربازی رفته اید یا خیر که اگر رفته اید باید Yes را بزنید .

فرم بعدی که باید تکمیل کنید فرم ۵۲۵۷ است که به طور خاص مربوط به اینکه در ۵ سال اخیر چه سفرهایی رفته اید و باید در این فرم تمامی سفرها را با جزییات زمان و مکان بنویسید.

فرم دیگر فرم Family Form است که شامل نام و نام خانوادگی ، شغل، تاریخ تولد و محل زندگی تمامی اعضای خانواده و مشخصات فامیل درجه یک می باشد . کل فرم ها باید به دقت تکمیل گردد. یک کپی از این فرم ها را نیز داشته باشید. که در آینده برای درخواست اقامت کانادا و یا اپلای برای روش های مهاجرتی از قبیل مهاجرت سریع به کانادا یا همان اکسپرس اینتری و به آنها نیاز دارید. زیرا نباید هیچ گونه مغایرتی داشته باشد.

برای در خواست ویزایopen Work Permit همسر خود نیز باید فرم IM1295 را تکمیل نمایید.

البته هر چند می توانید برای همسر درخواست ویزای ویزیتوری هم بدهید. ولی منطقی تر این است که درخواست ویزای کار کنید که به عنوان همراه در کنار شما باشد.

بحث بعدی راجع به آپلود یکسری از مدارک است:

مدارک کلی که باید شما اپلود کنید شامل:

نامه پذیرش دانشگاه

نامه فاند دانشگاه به طور جداگانه

پاسپورت

شناسنامه

کارت ملی

ریزنمرات تمام مقاطع تحصیلی

مدرک اصلی تمام مقاطع تحصیلی

نمره آیلتس و یا تافل و…( اگر دانشگاه فرانسوی اپلای کردید باید مدرک فرانسوی را اپلود کنید)

رزومه
انگیزش نامه یا Study plan

مدارک مالی شامل:

موجودی حساب ( شهریه + هزینه زندگی)

گردش حساب ۴ ماهه

سند خانه، سند مغازه، جواز کسب خودتان یا ساپورتت مالی تان را بگذارید

نکته: اگر ساپورتر دارید یک تعهد نامه محضری باید بگیرید

علاوه بر مدارک مالی ، مدارک شغلی شما نیز لازم است. به عنوان مثال در سال های گذشته در کدام شرکت کار می کردید و سمت شغلی شما چی بوده است.

اگر متاهل هستید عقدنامه را نیز باید بگذارید. همچنین پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی، مدارک شغلی و مالی همسر نیز لازم است.

در بخش کلاینت اینفو Client info:

هر چیزی را که نتوانستید در بخش های بالا آپلود کنید اینجا قرار دهید. کلاینت اینفو شامل استادی پلن ، رزومه، مدرک زبان، مدارک تحصیلی و سایر می باشد. حجم فایل ها نباید بیش از ۴ مگابایت باشد.

استادی پلن Study plan تاثیر زیادی ئر قانع کردن افیسر دارد. در استادی پلن Study plan باید واقعیت را بنویسید و از گزافی گویی بپرهیزید. باید کاملا منطقی باشد، وگپ تحصیلی با دلایل منطقی توجیح کنید.

در صورت لزوم سفارت کانادا از شما مدارک اضافی می خواهد که باید ارسال کنید.

همانطور که می دانید پروسه مهاجرت کانادا یک پروسه کاملا پیچیده است و شما باید تک تک مراحل را با نهایت دقت انجام دهید. کوچکترین خطا باعث ریجکت شدن پرونده مهاجرتی شما می شود. زیرا نحوه چیدمان مدارک و ایجاد یک پرونده که افیسر مهاجرتی را خسته نکند و بدون ابهام باشد، بسیار اهمیت دارد.

پیشنهاد خانواده بزرگ افق به شما این است حتما قبل از سابمیت پرونده خود با افراد باتجربه و یا وکیل مهاجرت کانادا در شرکت افق مشورت کنید تا بتوانید یک پرونده بسیار قوی را سابمیت کنید و سریع تر به اهداف خود برسید.

همراه با شما تا افق آرزوها