سوالات متداول درباره تحصیل در کانادا برای فرزندانمان

تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان در کانادا

کانادا با کیفیت بالای تحصیلات و سیستم آموزشی شناخته شده است. زمانی که صحبت تحصیل فرزند باشد، باید قبل از ورود به کانادا تحقیقاتی انجام دهید تا مشخص شود کدام مدرسه برای فرزند شما مناسبتر است.

تحصیل در کانادا در سطح استانی یا ایالتی مدیریت می شود، بنابراین سیستم مدارس بین ایالتهای مختلف متفاوت است. حتی درون یک ایالت، تحصیل می تواند بین انواع مدارس و مناطق آموزشی متفاوت باشد.

این مقاله تعدادی از سوالاتی که ممکن است درباره سیستم آموزشی کانادا داشته باشید را پاسخ دهد.

 

  • چه نوع مدارسی در کانادا وجود دارد؟

کانادا در تمامی ایالت ها و مناطق خود، مدارس دولتی دارد. تمامی بچه ها از حق تحصیل دولتی رایگان برخوردارند، به این معنی که هیچ هزینه ای برای ثبت نام فرزند شما در مدارس دولتی دریافت نمی شود. مدارس دولتی معمولا خدمات خود را در منطقه خاصی محدود به همسایگی خود ارائه می دهند، بنابراین، مدرسه ای که فرزند شما می تواند در آن درس بخواند به محل زندگی شما بستگی دارد. مدارس دولتی به هر دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی در دسترس هستند.

مدارس خصوصی و مستقل در کانادا نیز وجود دارند. این مدارس شهریه ورودی دارند. تعدادی از مدارس خصوصی، بورسیه های تحصیلی برای دانش آموزانی که توانایی های ورزشی یا تحصیلی خاصی از خود نشان می دهند و مبلغ ثبت نام در این مدارس را ندارند، ارائه می دهند.

تعدادی از مدارس خصوصی، روزانه و سایر آنها مدارس شبانه روزی هستند به این معنی که دانش آموزان با همکلاسی های خود در این مدارس، تحصیل و زندگی می کنند.

شاید برای شما مفید باشد.  بریتیش کلمبیا PNP کانادا

علاوه بر این، کانادا مدارس کاملا فرانسوی زبان دارد که دولتی هستند و عمدتا به افراد فرانسوی زبان غیر بومی، به زبان فرانسوی آموزش می دهد. انتظار می رود دانش آموزان با گذر زمان، این زبان را روانتر صحبت کنند و قرار گرفتن در محیطی کاملا فرانسوی، راهی عالی برای دو زبانه شدن فرزند شماست.

مدارس کاتولیک، یهودی و سایر مدارس دینی، آموزش دینی را به عنوان موضوع اصلی در برنامه درسی خود ادغام می کنند. ممکن است شرایط پذیرش خاصی داشته باشند و بسته به استانی که در آن هستید می توانند دولتی یا خصوصی باشند.

 

  • مدارس کانادا چه زمانی از سال باز می شوند؟

مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا معمولاً اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر باز می شود و سال تحصیلی معمولاً در ژوئن به پایان می رسد. ماه های ژولای و آگوست تعطیلات تابستانی هستند و اغلب مدارس دولتی، در طول فصل تعطیلات و یک هفته در ماه مارس، تعطیل هستند. روز عادی مدرسه در کانادا از 8 و 9 صبح شروع و تا 3 یا 4 بعدازظهر به طول می انجامد.

 

  • فرزند من چه موضوعاتی در مدرسه خواهد آموخت؟

هر استان کانادا، برای مدارس خود برنامه آموزشی تدوین می کند، بنابراین موضوعات درسی بین استانهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. با این حال، فرزند شما مجموعه ای از موضوعاتی شامل ریاضیات، علوم، انگلیسی، فرانسه، مطالعات اجتماعی/ تاریخ، هنر و تربیت بدنی را خواهد آموخت.

از آنجایی که فرزند شما وارد نظام آموزشی می شود، فرصت بیشتری برای انتخاب نوع کلاس ها با توجه به علایق و آنچه در آن استعداد دارد، خواهد داشت.

 

  • نحوه ثبت نام فرزند من برای مدرسه به چه صورت است؟
شاید برای شما مفید باشد.  تحصیل در کانادا: راهنمای کامل سال 2024 - 2023 برای دانشجویان بین المللی

جهت ثبت نام فرزندتان برای مدرسه دولتی، شما باید با دفتر منطقه مدرسه محلی یا هیئت مدیره مدرسه تماس بگیرید تا در رابطه با فرآیند ثبت نام فرزندتان اطلاعات بیشتری کسب کنید. مهم است که با هیئت مدیره مدرسه هر چه زودتر تماس بگیرید چرا که ممکن است از نظر تعداد دانش آموزان، محدودیت داشته باشند و مجبور باشید برای فرزندتان به دنبال گزینه دیگری باشید.

اگر می خواهید فرزندتان را برای یک مدرسه خصوصی ثبت نام کنید، باید با مدرسه مستقیما تماس بگیرید. اگر اولین بار است که فرزندتان را ثبت نام می کنید، هیئت مدیره مدرسه یا خود مدرسه احتمالا از فرزند شما خواهد خواست که تعدادی فرم ارزیابی، برای درک اینکه فرزند شما از نظر تحصیلی کجاست و چه سطحی برای او مناسب است، پر کند. این موضوع به مدرسه اجازه می دهد که مشخص نماید آیا فرزند شما از امکانات اضافی که مدرسه ممکن است ارائه کند مانند آموزش زبان منتفع خواهند شد.

 

  • چه لوازمی باید برای فرزندم تهیه کنم؟

معمولا، مدرسه فرزند شما لیستی از لوازمی که در طول سال تحصیلی مورد نیاز است، به شما خواهد داد. گاهی اوقات مدرسه لوازم مشخصی را تامین می نماید و سایر لوازم را باید خودتان خریداری کنید.

علاوه بر لوازم مدرسه مانند دفتر و مداد، برخی از مواردی که لازم است به آنها توجه داشته باشید، عبارتند از:

پوشاک: برخی مدارس یونیفرم دارند که تعیین کننده پوشش فرزند شما در مدرسه است.

لباس ورزشی: تربیت بدنی بخشی از اغلب برنامه ریزی های درسی است، بنابراین، فرزند شما به لباس مناسب باشگاه نیاز خواهد داشت.

کوله پشتی، لوازم الکترونیکی مانند لپ تاپ و تبلت

شاید برای شما مفید باشد.  چرا اغلب کانادایی ها، در آزمون شهروندی کانادا رد می شوند

 

  • فرزند من چطور به مدرسه خواهد رفت؟

هیئت مدیره مدرسه در کانادا مسیرهای حرکت اتوبوس شامل رفت و برگشت به مدرسه را مدیریت می کنند. مسیرهای اتوبوس به محل زندگی شما بستگی خواهد داشت و معمولا فقط به مسافت یا محدوده مشخصی از مدرسه خدمات ارائه می دهند. البته می توانید خودتان فرزندتان را به مدرسه ببرید. بسته به سن فرزندتان، می توانند با استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی، رانندگی یا دوچرخه سواری و یا پیاده به مدرسه بروند.

 

جهت اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی اینستاگرام موسسه مهاجرتی افق ماندگار را دنبال کنید.

 

  • فرزند من در مدرسه چه خواهد خورد؟ آیا باید نهار تهیه کنم؟

دانش آموزان در طول روز در مدرسه نهار خواهند خورد. هر مدرسه ای گزینه های متفاوتی برای نهار ارائه می دهد. تعدادی از مدارس دولتی کافه تریا دارند که نهار برای خرید در دسترس است در حالی که تعدادی از مدارس خصوصی وعده نهار را در هزینه شهریه مدرسه لحاظ می کنند.

تعدادی از دانش آموزان می توانند همراه خود نهار بیاورند اما حتما قبلا از این موضوع مطمئن شوید که آیا مدرسه اجازه این کار را می دهد. تعدادی از مدارس برای برخی از دانش آموزانی که آلرژی های شدید یا محدودیت هایی دارند (مانند دانش آموزان مسلمان، یهود و … که غذای حلال می خورند)، استثنائاتی قائل شده است.

 

چنانچه تمایل به ادامه تحصیل فرزندان خود در مقاطع دبستان و علی الخصوص دبیرستان در کانادا را دارید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 05131071 و 09120920268 تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات لازم در این خصوص را در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *