روش های دریافت اقامت دایم برای فارغ التحصیلان خارجی در کانادا

فارغ التحصیل شدن از یک موسسه آموزش عالی در کانادا در های جدیدی را برای گرفتن اقامت کانادا به روی شما باز می کند. اگر به دنبال گرفتن اقامت دايم هستید، داشتن مدرک تحصیلی کانادایی و تجربه کاری در کانادا می تواند شما را به متقاضی ایده آلی برای بسیاری از برنامه های مهاجرتی تبدیل کند. در برخی موارد شما تنها به یک مدرک تحصیلی کانادایی مانند مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری نیاز خواهید داشت، هرچند داشتن تجربه کار در کانادا انتخاب های بیشتری را پیش روی شما قرار می دهد.

فارغ التحصیلان خارجی که مایل به دریافت اقامت دایم هستند اما سابقه کاری در کانادا ندارند، می توانند برای اجازه کار پس از فارغ التحصیلی یا Post-Graduate Work permit ( PGWP) اقدام کنند. این مدرک که به مدت سه سال معتبر است به آن ها اجازه می دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کارکنند.
بعنوان دارنده PGWP شما می توانید طی این سه سال برای دریافت اقامت دایم اقدام کنید. در صورت منقضی شدن PGWP حین انتظار برای دریافت اقامت دایم  کانادا، می توانید برای Bridging Open Work Permit درخواست بدهید.

برخی از روش های دریافت اقامت دایم برای فارغ التحصیلان به شرح ذیل می باشد:

images 1 300x154 - روش های دریافت اقامت دایم برای فارغ التحصیلان خارجی در کانادا 

اکسپرس اینتری

محبوب ترین روش بین دانشجویان خارجی ارایه در خواست از طریق Canadian Experience  Class ( CEC) تحت سیستم اکسپرس اینتری فدرال است.

اکسپرس اینتری نوعی سیستم مدیریت درخواست هاست که دولت فدرال برای بررسی درخواست های اقامت دایم از طریق سه زیرگروه مهاجرتی زیراز آن استفاده می کند:

  • The Canadian Experience Class (CEC);
  • The Federal Skilled Worker Program ( FSWP);
  • The Federal Skilled Trades Program ( FSTP).

در صورت داشتن حداقل یک سال سابقه کار و دانش زبانی مورد نیازمیتوان برای  برنامه CEC اقدام کرد.  زمانی که  اپلیکیشن شما وارد مرحله رتبه بندی اکسپرس اینتری (Express Entry pool) شود، بر اساس فاکتورهایی چون سن، تحصیلات، سابقه کاری و مهارت زبانی امتیازی به متقاضی تعلق می گیرد. از متقاضیان با بالاترین امتیاز دعوت می شود تا درخواست خود را برای قرعه کشی اکسپرس اینتری ارسال کنند.

ofogh130 03 300x255 - روش های دریافت اقامت دایم برای فارغ التحصیلان خارجی در کانادا

برنامه مهاجرت استانی کانادا ( PNP)

 این گروه از برنامه های مهاجرتی به شهر های کانادا این امکان را می دهند تا متقاضیانی را که برای بازار کارشان مناسب هستند انتخاب کنند. اکثر استان ها برنامه مهاجرت استانی مخصوص به خود را دارند. در ادامه مختصری از برنامه های مهاجرتی که میتواند برای فارغ التحصیلان خارجی مناسب باشد، آورده میشود.

اونتاریو دو جریان مهاجرتی خود( Master’s Graduate Stream وPh.D. Graduate stream) را به فارغ التحصیلان خارجی اختصاص داده است که برای هیچ کدام از این روش ها به پیشنهاد شغلی (job offer) نیاز نخواهید داشت.

منیتوبا یک جریان مهاجرتی خود به نام International Education Stream  را به افرادی که دراین استان فارغ التحصیل شده باشند، اختصاص داده است.

دانشجویانی که به تازگی از یک موسسه آموزش عالی در ایالت ساسکاچوان فارغ التحصیل شده باشند، واجد شرایط لازم برای ارایه درخواست از طریق Saskatchewan Experience Categoryهستند. در این روش به جاب آفر تایید شده از طرف ایالت نیاز است.

بریتیش کلمبیا نیز چندین روش برای فارغ التحصیلان خارجی از طریق Express Entry B.C. و  SKILLS IMMIGRATIONارایه می دهد. بسیاری از این روش ها نیازمند جاب آفر هستند، هرچند در صورت واجد شرایط بودن برای روش International Post- Graduation Category نیاز به جاب آفر نخواهد بود.

فارغ التحصیلان استان نیوبرانزویک می توانند از طریق برنامه  New brunswick skilled worker stream  اقدام کنند. در این برنامه معمولا متقاضیان نیازبه جاب آفر خواهند داشت.

صورت فارغ التحصیل شدن از دوره تحصیلی دوساله در استان نووا اسکوشیا، میتوانید از طریق برنامه  International Graduate Entrepreneure Streamاقدام کنید.

استان کبک  برنامه مهاجرتی مخصوص خود به نام  Economic Immigration Program  

 دارد. اگر در استان کبک تحصیل کرده باشید می توانید از طریق برنامهQuebec Experience program (QEP)  اقدام کنید. از شرایط این برنامه مهاجرتی داشتن سابقه کاری، پیشنهاد شغلی و توانایی بالای زبان فرانسه است.

ofogh1002 300x267 - روش های دریافت اقامت دایم برای فارغ التحصیلان خارجی در کانادا

برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک ((Atlantic Immigration Pilot

این برنامه مهاجرتی به کارفرمایان  در استان های  نیو فاوندلند و لابرادور، پرینس ادوارد آیلند، نووا اسکوشیا و نیوبرانزویک این امکان را می دهد تا افراد مستعد خارجی را استخدام کرده و مسیر دریافت اقامت دایم را نیزبرای این افراد را هموار سازند.