اطلاعات مفید درباره کشور کانادا برای مهاجرت و زندگی

داشتن اطلاعات درباره کانادا برای تمامی افراد بسیار هیجان انگیز است، به خصوص برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا اعم از مهاجرت تحصیلی به کانادا، مهاجرت کاری به کانادا و راه های دیگر مهاجرت سریع به کانادا، را دارند. هر اندازه اطلاعات شما راجع به کانادا، این کشور پهناور بیشتر باشد در تصمیم شما در مهاجرت به کانادا تاثیرات خوبی خواهد گذاشت.

کارشناسان باتجربه گروه بین الملل افق در این مقاله تلاش کرده اند تا شما را با عجایب و اطلاعاتی درباره کانادا (About Canada) آشنا کنند، و شما با افزایش این اطلاعات بتوانید در انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت تصمیم درستی را بگیرید. همچنین اگر قصد سفر یا مهاجرت به کانادا با اقامت موقت در کشور کانادا را دارید داشتن اطلاعات درباره این کشور پهناور به شما کمک زیادی خواهد کرد.

فرهنگ 2 300x206 - دانستنی های جالب و جذاب درباره کانادا | مهاجرت و اقامت با گروه افق

کانادا شمالی ترین کشور قاره امریکا است و بعد از روسیه، کانادا دومین کشور بزرگ و پهناور جهان است. از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از شرق به اقیانوس اطلس و از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور امریکا منتهی می شود.

مساحت کل کشور کانادا ۹،۹۸۲ میلیون کیلومتر مربع است و دارای جمعیتی بیش از ۳۵ میلیون نفر می باشد. پایتخت کشور کانادا، شهر اوتاوا (Ottawa) است و بزرگترین شهرهای آن به ترتیب تورنتو، مونترال و ونکوور هستند.

درباره شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور بیشترین افراد متقاضی مهاجرت به کانادا را در خود جای داده اند. بیشتر افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند وارد این ۳ شهر کانادا می گردند. وجود دانشگاه های عالی با رتبه های خوبی یکی از دلایل دیگر برای جذب مهاجران در شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور است.

بخش زیادی از کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال خالی از سکنه است و این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمر فرانسه و پس از آن مستعمر انگلستان بوده است. سرانجام در قرن ۱۹ به استقلال رسیده است. یکی از جالب ترین موضوعات درباره کانادا نام آن است. نام کانادا از واژه سرخپوستی کاناتا (Kanata) به معنی دهکده یا سرپناه می آید.

کانادا دارای ۱۰ ایالت و یا استان و از ۳ ناحیه تشکیل گردیده است. که هر استان دارای دولت های محلی و تحت حاکمیت مرکزی دولت فدرال می باشد. و از نظر جغرافیایی کانادا به ۵ منطقه اصلی تقسیم می شود:

 1. منطقه اطلس
 2. کانادای مرکزی
 3. منطقه چمنزار
 4. کرانه غربی
 5. منطقه شمالی

استان بریتیش کلمبیا غربی ترین استان کانادا است. و تقریبا ۳۳۰ روز در سال هوا بارانی و ابری دارد. بریتیش کلمبیا از نظر مساحت به اندازه جمع مساحت کشورهای فرانسه، آلمان و هلند است. و همچنین ونکوور پرجمعیت ترین شهر و ویکتوریا مرکز آن می باشد.

مریم منصف جوان ترین عضو کابینه جاستین ترودو که در سن ۳۰ سالگی به سمت وزارت در کشور کانادا رسیده است. او نخستین افغانی تبار در کانادا است که به چنین مقامی دست می یابد. خانم منصف از مهاجرین افغان در ایران در ۷ نوامبر سال ۱۹۸۵ در مشهد بدنیا آمده است. عضو حزب لیبرال کانادا است و سال ها در کشور کانادا مشغول فعالیت های سیاسی و اجتماعی بوده است.

درباره شماری از ایرانیان موفق مهاجرت در کانادا: مجید جوهری، علی احساسی، رضا مریدی نمایندگان ریچموندهیل در مجلس فدرال کانادا هستند. علاوه بر آن در بخش های مختلف رسانه، هنر، ورزش تعداد افراد موفق بسیار زیاد می باشد.

بیش از ۱ میلیون مسلمان با قومیت های مختلف که عموما مهاجر هستند، در کانادا زندگی می کنند. محل اقامت این افراد در کانادا به ترتیب با توجه به تراکم جمعیت تورنتو، مونترال، ونکوور و اتاوا و برخی شهرهای دیگر مانند هالیفاکس، واترلو و وینیپگ است. مجموع مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا در حدود ۳۶۰ مسجد و سازمان اسلامی است.

آبشار نیاگارا پر آب ترین آبشار دنیا در مرز میان کانادا و امریکا است. که از سه آبشار بزرگ و کوچک به نام آبشار نقاب عروس، نعل اسبی، امریکایی ایجاد شده است. یکی از پدیده های جالب که در این آبشار و در سمت کانادا دیده می شود رنگین کمان آن است که تقریبا همیشه وجود دارد.

ورزش بسکتبال توسط یک کانادایی به نام دکتر جیمز نای اسمیت اختراع شد. او در ۲۱ دسامبر سال ۱۸۹۱ نخستین بازی بسکتبال را انجام داد. توپ او توپ فوتبال بود و سبد گل ها دو سبد هلو بود و با گروهی از دانشجویان کالج در بوستون بازی را اختراع کرد. لاکراس Lacross نام ورزش رسمی کانادا است.

خلیج فاندی (در بین استان های نیو برانزویک (New Brunswick) و نوا اسکوشیا (Nova Scotia) در سواحل شرقی کانادا قرار دارد)، در کتاب کتاب گینس به عنوان پر جزر و مد ترین خلیج دنیا ثبت شده است.

شیوه آشپزی در کانادا الهام گرفته شده از سبک انگلیسی، اسکاتلندی و فرانسوی است و با افزایش موج مهاجرت به کانادا درباره این شیوه نیز از مرکز جنوب و شرق اروپا و جنوب و شرق آسیا تاثیراتی گرفته است.

غذاهای معروف کانادا:

 • پوتین (سیب زمین سرخ شده با قطعات پنیر و سس آب گوشت)
 • نبوک (نان ساده کانادایی)
 • تارت کره ای
 • رول خرچنگ نوا اسکوشن
 • بیگل مونترآل
 • پای سسکتون
 • گوشت دودی مونترال
 • بیکن پیمیل
 • بیورتیلز
 • سوپ نخودفرنگی
 • میپل تافی (شکلات شیرین که با شیره افرا با برف درست می شود و بعد رول شده و با چوب بستنی سرو می شود).

فرهنگ مردم 300x144 - دانستنی های جالب و جذاب درباره کانادا | مهاجرت و اقامت با گروه افق

در کانادا دریاچه خال خالی وجود دارد و همه ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان را به سوی خود جذب می کند. این دریاچه غلظت بسیار بالایی دارد و دارای مواد معدنی مختلف مثل منیزیم سولفات، کلسیم، سدیم سولفات است و همچنین حاوی غلظت بالایی از ۸ ماده معدنی دیگر و دوزهای کوچکی از ۴ ماده معدنی مثل نقره و تیتانیوم می باشد. بیشتر آب دریاچه در تابستان بخار می شود و نقطه های بزرگی از مواد معدنی به جا می ماند بسته به ترکیب مواد معدنی باقی مانده سفید، زرد کمرنگ، سبز یا آبی هستند. این نقطه ها عمدتا از منیزیم سولفات تشکیل شده اند که در تابستان کریستالی می شوند، تا گذرگاه های طبیعی در اطرافو بین نقطه ها ایجاد کند.

در کانادا حدود ۳ میلیون دریاچه وجود دارد که این مقدار بیشتر از سایر کشورهای جهان می باشد و ۵۶۳ دریاچه بزرگ دارد که مساحت بیشتری از ۱۰۰ کیلومتر داشته باشند. ۲۰ درصد از منابع آب های شیرین دنیا را کانادا در اختیار دارد.

۴۰ سال برای گرفتن تصمیم نهایی پارلمان کانادا درباره پرچم کانادا طول کشید، که پرچم قرمز و سفید با برگ برجسته افرا به طور رسمی در تاریخ ۱۵ فوریه سال ۱۹۶۵ پس از مطالعات سخت و دقیق برافراشته شد، اما شما که قصد مهاجرت به کانادا را دارید تا بحال فکر کردید چرا برگ افرا با کانادا شناخته شده است.

قبل از ورود مهاجران اروپایی، مردم بومی از شیره افرا به عنوان یک غذای اصلی استفاده می کردند. در طول تاریخ برگ افرا راه خود را به سکه های کانادا و آرم ها و نشانه های ملی باز کرده است. درخت افرا برای کانادایی ها بسیار مهم و نماد رسمی حیات وحش آنها است. در حقیقت کانادا ۴/۳ از تولید شربت افرا جهان را در دست دارد.

مردم کانادا اختراعات بسیاری را ثبت کرده اند. که شما هر روزه از آنها استفاده می کنید از جمله:

بادام زمینی، Trivial Pursuit، کیلومتر شمار، برف روب، جعبه تخم مرغ، آی مکس، بی سیم موج کوتاه، انسولین، غلطک رنگ آمیزی، ویلچر برقی و…

آثار بدست آمده از نخستین بومی های کانادایی که در بخشی از این کشور به مدت طولانی ساکن بودند به ۲۶،۵۰۰ سال پیش و در جنوبی ترین بخش به ۹۵۰۰ سال پیش بر میگردد.

کانادا تحصیل کرده ترین کشور دنیاست و بیش از نیمی از ساکنان کانادا مدرک دانشگاهی دارند.

ساکنان چرچیل در کانادا اتومبیل خود را قفل نمی کنند چون شاید فرد پیاده ای برای فرار از دست خرس قطبی به آن نیاز داشته باشد. چرچیل به پایتخت خرس های قطبی جهانمشهور است.

زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی است و حدود ۶۷ درصد از کانادایی ها انگلیسی و ۲۱ درصد آنها فرانسوی صحبت می کنند.

کانادا رکورد پایین ترین دمای ثبت شده دنیا را دارد و کمترین دمای ثبت شده ۶۳- درجه سیلسیوس یا ۸۱٫۴- درجه فارنهایت می باشد.

پایتخت مار دنیا در کانادا واقع شده است و عل رغم باور اشتباه اکثر مردم که استرالیا را پایتخت ماردنیا می دانند. در واقع مار در کانادا در منطقه ای به نام مانیتوبا واقع شده است که بیشترین جمعیت مار دنیا را دارد. و در ماه می حدود ۷۰ هزار مار در استان پرایری از خواب زمستانی بیدار می شوند. رایج ترین گونه از مارهای منیتوبا مار پهلو قرمز است.

کانادا طولانی ترین نوار ساحلی دنیا را دارد. نوار ساحلی کانادا ۲۰۲،۸ کیلومتر دارد.

کانادا وسیعترین منطقه آبی دنیا را در اختیار دارد و حدودا ۴،۵ سال طول می کشد تا بخواهید با پیاده روی و بدون توقف برای خوابیدن و خوردن و یا استراحت سرتاسر کانادا را طی کنید.

حداقل ۱۰ درصد از جمعیت کانادا گیاه خوار هستند و این تعدا میان جوانان تا ۳۵ سال، بیشتر می باشد.

پارک استانی دایناسور یک مرکز میراث جهانی یونسکو است که در استان آلبرتا کانادا واقع شده است. این پارک شامل یکی از مهم ترین و غنی ترین ذخایر فسیل های دیناسور ها است که تا کنون کشف شده است.

تاکنون حدود ۳۵ گونه فسیل دایناسور در این پارک یافت شده است که قدمت آنها به حدود ۷۵ میلیون سال پیش می رسد.

کشور کانادا دارای ذخایر بسیار وسیع گاز طبیعی، نفت و ذخایر طلا، الماس آلومینیوم، نیکل، سرب و بزرگترین تولید کننده روی و اورانیوم در جهان است.

کانادایی های به صورت متوسط ۲۱ ساعت تلویزیون تماشا می کنند و بیش از ۱۲۸۰۰۰ کانادایی در توالت منزل شان تلویزیون دارند.

اگر شما قصد مهاجرت به این کشور را دارید بد نیست اطلاعاتی درباره حیوانات بومی کانادا بدانید:

 • ناروال تک شاخ
 • گاو مشک
 • کاریبو بیشه زار ( گوزن شمالی)
 • درنای جارچی
 • خرس قطبی
 • نهنگ سفید
 • گاومیش امریکایی
 • خرس روان
 • طوطی دریایی اطلس
 • خرس گریزلی

امیدواریم با این اطلاعات توانسته باشیم در تصمیم گیری برای سفر و یا حتی درباره مهاجرت به کانادا به شما کمک کرده باشیم. همیشه داشتن اطلاعات بیشتر راجع به کشور و یا حتی منطقه می تواند در تصمیمات زندگی شما بسیار تاثیر گذار باشد. مشاورین و کارشناسان و وکیل مهاجرت به کانادا در موسسه بین المللی افق از تمام قوای خود برای رسیدن به اهدافتان تلاش خواهند کرد. با مطالعه وب سایت ما به آدرس اینترنتی www.ofoghint.com می توانید جواب هر نوع سوال در ذهنتان را پیدا کنید. با ما باشید تا پاسخ سوالات خود را زودتر بیابید.