هزینه های زندگی و تحصیل در نروژ

نروژ کشوری است که سطح تحصیلات آن منحصر به فرد است. اکثر هزینه های تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان است و دانشجویان می توانند به سطح عالی علمی دسترسی پیدا کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های نروژ:

در نروژ، تحصیل در برخی از دانشگاه های دولتی رایگان است. این برای دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و برای تمام دانشجویان می باشد، صرف نظر از اینکه آیا آن ها عضو اتحادیه اروپا –EEA- هستند یا نه. با این وجود، هزینه برای هر ترم که باید پرداخت شد حدود ۳۲ تا ۶۴ یورو است.

برخی از دانشگاه های نروژ:

دانشگاه Bergen در برگن
دانشگاه BI Norwegian Business در اسلو
Norwegian University of Science and Technology ) NTNU) در تروندهایم
NHH Norwegian School of Business در برگن

study in norway1 - تحصیل در نروژ

هزینه زندگی دانشجویان در نروژ

هزینه زندگی در نروژ شامل هزینه های زندگی، اقامت، کتاب، سایر مواد آموزشی، مواد غذایی و خدمات آب و برق است.گرچه هزینه های زندگی ممکن است بالاتر از سطح متوسط کشورهای اروپایی باشد، اما باز هم یکی از بهترین کشورها در شمال اروپا است.
هزینه های کلی زندگی دانشجویان بین المللی در یک ماه در برخی از شهرهای اصلی نروژ عبارتند از:
اسلو: ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو
برگن:۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو
ترومسو و تروندهایم: ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو
دیگر شهرهای کوچکتر در نروژ معمولا هزینه زندگی متوسط دارند که ماهانه حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد.

هزینه های مسکن:

دانشجویان حدود ۳۶ درصد از کل هزینه های زندگی را برای مسکن خود پرداخت می کنند .
به طور کلی برای آپارتمان با یکسری امکانات عمومی به طور متوسط ماهانه مبلغ ۱۵۰۰ یورو باید پرداخت گردد. .قیمت اقامت در اسلو به عنوان مثال می تواند تا ۱۷۰۰ یورو در هر ماه باشد.
دانشجویان برای اقامت در آپارتمان های خصوصی جستجو می کنند.در اینجا برخی از هزینه های ماهانه مسکن در نروژ به شرح ذیر می باشد:
دانشجوهایی که تنها زندگی می کنند:۷۰۰ یورو
دانشجویانی که با خانواده / فرزندان زندگی می کنند:۸۰۰ یورو
دانشجویانی که در خوابگاه دانشگاه و Hall  اقامت دارند:  ۵۷۰ یورو

paziresh europe1 - تحصیل در نروژ

اقامت در Hall دانشگاه نروژ محدودیت دارد، بنابراین تنها ۱۵ درصد از دانشجویان کل کشور می توانند در خوابگاه اقامت بگیرند. با این حال، حدود ۶۹ درصد از دانشجویان که در این محل ها زندگی می کنند از مسکن خود راضی هستند، این درصد بالاتر، از میانگین اروپا است.شما ممکن است نیاز پرداخت سپرده(رهن) برای اجاره یک آپارتمان خصوصی داشته باشید.

هزینه غذا (خوراک) :

معمولا  ۲۴۰ یورو در ماه برای خوراک و غذا باید بپردازید، شما می توانید با خرید از فروشگاه های موادغذایی که گاهی اوقات تخفیف هایی دارند و یا از سوپرمارکت های قابل دسترس از قبیل:
Rema 1000
Rimi
Kiwi
Bunnpris
Meny
Ultra
Ica
اگر ناهار یا شام در بیرون میل کنید، شما حدود ۲۰ یورو می توانید در یک رستوران ارزان قیمت برای غذا پرداخت کنید و حدود ۶۵ یورو به طور میانگین برای یک وعده غذایی یا برای دو وعده تخمین زده شده است.

هزینه های حمل و نقل

در نروژ، ۴۱ درصد از دانشجویان از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند و از تخفیفات ارائه شده توسط دانشگاه (که به صورت کارت است )استفاده می کنند.

هزینه کل حمل و نقل ماهیانه بین ۵۵ تا ۷۲ یورو است، حمل و نقل اضافی به صورت زیر می تواند باشد:
قیمت پایه ۱۰ یورو و ۱٫۶ یورو / کیلومتر برای تاکسی ها
نرخ اجاره دوچرخه حدود ۶۰ یورو به مدت ۷ ماه است.

هزینه های اضافی:

در طول تحصیل شما کتاب ، مجلات و سایر منابع آموزشی و تحقیقاتی برای خود نیاز خواهید داشت این معمولا حدود ۵۳۰ یورو برای هر ترم می باشد، اما شما همچنین می توانید کتاب های مورد نیار خود را از کتابخانه ها تهیه کنید و کمی پول برای خود ذخیره کنید.
برای دیگر فعالیت های اجتماعی  تخمینی حدود ۷۰ یورو در ماه است.

همچنین بخوانید : پذیرش تحصیلی از دانشگاههای اروپا