سوئد یکی از کشورهای برتر در سطح جهانی (آموزش عالی) می باشد و بعضی از علل محبوبیت این کشور وجود مطالعات به طور مستقل است که سبب نیاز به زمان کمتری برای حضور استاد است و همچنین بیشتر تحقیقات و مطالعات به صورت گروهی می باشد. از طرف دیگر تحصیلات عالی در سوئد بر اساس توسعه و نیاز بازار همراه با آزادی انتخاب و مسئولیت می باشد. تعداد دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های سوئد ثبت نام می کنند به طور مداوم در حال افزایش است و بیش ازنیمی از آن ها پذیرفته می شوند. بنابراین تحصیل در سوئد می تواند یک گزینه واقعا جذاب باشد.اما تمام جنبه های مالی تحصیل و زندگی در سوئد را نیز باید بررسی کنید.

study in sweden2 - تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد

در سوئد دانشجویان که شهروندان اتحادیه اروپا و EEA هستند تحصیل آنها رایگان می باشد و فقط هزینه application fees را باید پرداخت کنند که حدود ۱۰۰ یورو است و بسته به نوع موسسه متفاوت می باشد.این هزینه به صورت آنلاین پرداخت می شود برای استفاده از این مزیت یک کپی از (شناسنامه – گذرنامه) که شهروندی فرد را نشان دهد باید ارسال گردد.

دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند باید برای تحصیل خود هزینه پرداخت کنند.برای مثال دوره های علوم انسانی و علوم اجتماعی حدود ۹٫۷۰۰ یورو در سال  و برنامه های علوم پایه و مهندسی حدود ۱۵۰۰۰ یورو در سال هزینه دارد و برای رشته های مدیریت و تجارت کسب و کار در سوئد حدود ۱۳,۰۰۰ یورو در سال  هزینه دارد.

همچنین بخوانید : پذیرش دکترا در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد:

هزینه زندگی ماهانه برای دانشجویان سوئد اندکی بالاتر از سایر کشورهای اروپایی است به طوری که آنها به طور متوسط ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه صرف می کنند.

میانگین هزینه های زندگی در شهر های دانشجویی در سوئد به شرح ذیل است:

Goteborg و Stockholmد : ۱۲۵۰ یورو در ماه
Linkoping و Lund: حدود ۸۵۰یورو در ماه
Uppsala: بین ۷۵۰ و ۱۲۰۰ یورو در ماه

هزینه های اقامت:

یکی از مهمترین هزینه های دانشجویان مسکن است که ۴۰ درصد از هزینه های دانشجویان ماهانه برای مسکن هزینه می شود.
دانشجویانی که تنها زندگی می کنند: ۵۰۰ یورو در ماه
دانشجویانی که با همسر و فرزندان زندگی می کنند: ۶۰۰ یورو در ماه
دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می کنند : ۳۶۵ یورو در ماه
اقامت در خوابگاه ها ممکن است کمی مشکل باشد ، زیرا فقط ۲۵ درصد از دانشجویان که سالانه در دانشگاه های سوئد ثبت نام می کنند در محل هایی که توسط دانشگاه ارائه می شود می توانند خوابگاه پیدا کنند.
بر اساس مطالعات اخیر که در حوزه اروپا انجام شده است از مجموع تعداد دانشجویانی که اتاق در خوابگاه های دانشگاه دارند فقط ۷۱ درصد از شرایط آن راضی هستند که البته میانگین رضایت بین المللی ۶۰ درصد است.

هزینه خوراک در سوئد

در سوئد حدود ۲۰۰ یورو برای غذا در هر ماه هزینه خواهد شد. این رقم بستگی دارد به نوع عادات غذا خوردن شما دارد، اما شما می توانید از گزینه های ارزان قیمت تر مانند محصولات Lidl, Willy’s و سوپرمارکت های حومه شهر استفاده کنید، خوردن غذا در رستوران های سوئد میانگین ۸ تا ۱۰ یورو است.

هزینه حمل و نقل:

در سوئد هزینه حمل و نقل عمومی بیشتر برای دانشجویان جهت رفت و آمد به دانشگاه و محل زندگی آن ها خواهد بود که این هزینه برای دانشجویان حدود ۴۰ تا ۵۰ یورو در ماه است.
شما همچنین می توانید از دوچرخه برای رفت و آمد استفاده کنید که حدود ۱۱۰ یورو می باشد که  از کل دانشجویان در سوئد حدود ۲۷ درصد آنها دوچرخه دارند.

هزینه های اضافی:

کتاب-مجله های پژوهشی و سایر منابع حدود ۸۲۰ یورو در ماه
فعالیت های اجتماعی حداقل ۷۰ یورو در ماه
بیمه سلامت : از نرخ ۳۰ یورو شروع می شود.