کبک

استان کبک یکی از استان های فرانسه زبان کانادا می باشد. مردم این استان نسبت به زبان فرانسه تعصب خاصی دارند. اگرچه به زبان انگلیسی هم مسلط هستند، اما فرانسه زبان رسمی این استان است. شهر زیبای و پرجنب و جوش مونترال، دومین شهر بزرگ کانادا و پرجمعیت ترین شهر در کانادا است. که در استان کبک واقع شده است. همچنین یکی از شهرهای فرانسه زبان در دنیا بشمار می آید.

کبک از استان های پرطرفدار، و دارای چشم اندازهای فوق العاده و تاریخ غنی می باشد.

مونترال یکی از برترین شهرهای دانشجویی جهان است، و هرساله دانشجویانی بسیار زیادی را جذب خود می کند.

یکی از موارد مهمی که باعث شده دانشجویان این شهر را برای تحصیل انتخاب کنند. هزینه پایین زندگی و شهریه مناسب دانشگاه ها است. که برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه تمام می گردد.

نکته قابل توجه این است که کمترین شهریه دانشگاه های کانادا، متعلق به دانشگاه های استان کبک می باشد.

مهاجران زیادی در شهر مونترال وجود دارند. سازگاری، احترام به آزادی و نظر و عقیده مردم یک قانون اساسی در کانادا می باشد. همین سبب شده است که افراد، کانادا را برای اقامت و زندگی انتخاب کنند. کانادا برای پذیرش مهاجران راه های زیادی مهاجرتی را ارائه کرده و سعی کرده است که مهاجرت را آسان تر کند.کانادا برای توسعه اقتصاد کشورش به مهاجرین نیاز دارند و مهاجران رکن اساسی در پیشرفت اقتصاد کشور کانادا است.

هزینه زندگی در کبک :

هزینه ها به صورت متغیر می باشد و به نوع سبک زندگی افراد بستگی دارد به صورت تخمینی هزینه ۱۱۰۰ دلار تا ۱۴۰۰ دلار در ماه متغیر است. می تواند از این مبلغ کمتر هم باشد. بطور مثال برای هزینه های زندگی یک دانشجو در سال اول تقریبا ۲۳تا ۳۲ هزار دلار کفایت می کند.

کبک دارای یک نظام اموزشی عالی در سطح بین المللی می باشد. دانشجویان بین المللی می توانند به دو زبان فرانسه و انگلیسی در کالج ها و دانشگاه های استان کبک تحصیل کنند. دانشگاه ها و کالج های کبک برای افرادی که به زبان فرانسه مسلط هستند، گزینه مناسبی می باشد.

برای پذیرش از دانشگاه های استان کبک ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی ، رزومه ، انگیزه نامه و پرداخت هزینه پردازش مدارک لازم است. اصولا این مبلغ بین ۶۰ تا ۱۲۰ دلار می باشد که بصورت آنلاین پرداخت می شود. موسسه بین المللی افق با داشتن تجربه های فوق العاده در امر پذیرش و آماده کردن مدارک کامل و خوب برای دانشگاه ها و ایجاد یک پرونده عالی ، به شما در گرفتن پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی یاری خواهد رساند.

انگیزه نامه و رزومه تحصیلی یکی از فاکتور های اساسی و تاثیرگذار برای اخذ پذیرش است. گروه بین الملل افق با داشتن تجربه عالی در این زمینه همراه شما خواهد بود.

پس از دریافت پذیرش شما باید برای دریافت CAQ ( Certificat du Selection du Quebec ) اقدام کنید . CAQ نامه پذیرش استانی می باشد و بدون داشتن شما حق تحصیل در استان کبک را نخواهید داشت . CAQ بر اساس طول مدت تحصیل شما صادر می گردد.

مدارک لازم برای دریافت CAQ ، نامه پذیرش دانشگاه و یا موسسات آموزشی، کپی پاسپورت، یک قطعه عکس و پرداخت آنلاین ۱۱۶ دلار می باشد .

هزینه تحصیل در این استان به صورت تخمینی بین ۵۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار در هر ترم است که بستگی به نوع رشته و دانشگاه دارد.

سوالی متداولی که ذهن دانشجویان را به خود مشغول کرده، این است. آیا بدون مدرک زبان می توانند پذیرش از دانشگاه ها بگیرند. این مسئله غیر ممکن است بجز موارد کم که دراینصورت بدون مدرک زبان شما برای دریافت ویزا دچار مشکل می شوید. یکی از شرایط اصلی برای پذیرش قطعی از دانشگاه های کبک داشتن مدرک زبان آیلتس و یا تافل است. و اگر بخواهید به زبان فرانسه تحصیل کنید باید مدرک TFI یا TCF را به دانشگاه ارائه کنید.

باید به این نکته اشاره کنیم که به علت بحران ویروس کرونا، در خیلی از دانشگاههای کانادا و استان کبک نیز ازمون دولینگو(Doulingo) مورد قبول است. پیشنهاد می شود متقاضیان این موقعیت و زمان را از دست ندهند و در آزمون دولینگو(Doulingo) شرکت کرده و برای پذیرش تحصیلی اقدام کنند. ازمون دولینگو(Doulingo) راحتر از ازمون های بین المللی دیگر است با دریافت نمره خوب شانس پذیرش خود را در دانشگاه ها افزایش دهید و مزیت دیگر ازمون دولینگو(Doulingo) برگزاری آن به صورت انلاین است.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند از طریق برنامه استانی، PEQ و اکسپرس اینتری نیز برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

دانشگاه های استان کبک عبارتند از

  •  مک گیل
  •  کنکوردیا
  •  بیشاپ
  •  مونترال
  •  لاوال
  •  شربروک
  •  ETS
  •  HEC
  •  کبک

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا شما مدارک خود را برای سفارت کانادا آماده خواهید کرد. آماده سازی مدارک یکی از مسائل مهم برای اخذ ویزای شما می باشد. در این مرحله حتما باید با افراد با تجربه در این امر مشورت کرده و از تجربیات آنها نهایت استفاده را ببرید. وکیل مهاجرت به کانادا موسسه بین المللی افق با داشتن تجربه های موفق در اخذ ویزای تحصیلی همگام با شما تا اخذ ویزا خواهد بود. برای ارسال مدارک به سفارت عجله نکنید و سعی کنید یک پرونده قوی به سفارت ارائه دهید.

گام اول

اولین گام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا ارسال مدارک به صورت آنلاین به سفارت کانادا است. افیسر بررسی مدارک شما را انجام داده و درصورت پذیرش درخواست دانشجویی شما ویزا و نامه study permit برای شما صادر می گردد. نامه study permit و پاسپورت باید همیشه همراه شما باشد و توصیه موسسه بین المللی افق این است که از این نامه چند عدد کپی از آنها را داشته باشید.

اعتبار ویزا تحصیلی متناسب با طول دوره تحصیل شما خواهد بود و قابل تمدید نیز می باشد. برای تمدید ویزای تحصیلی، نامه ای از دانشگاه خود دریافت کرده و به سفارت ارائه دهید. که اصولا باید ۲ یا ۳ ماه قبل از اتمام اعتبار ویزا این اقدامات صورت پذیرد.