بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی آلمان گروه مهاجرتی افق ماندگار

بیمه درمانی آلمان برای دانشجویان بین المللی

دانشجویان خارجی در کشور آلمان بایستی قانوناً تعدادی فرم مربوط به پوشش بیمه درمانی را پر کنند. در حالی که دانشجویان، واجد شرایط درخواست بیمه درمانی دولتی با تخفیف دانشجویی هستند، افرادی که برای دوره های آموزشی مقدماتی و دوره های زبان درخواست داده اند به علاوه دانشجویان PhD، دانشجویان زیر 30 سال و همچنین دانشمندان مهمان ممکن است به دنبال بیمه درمانی خصوصی باشند.

این مقاله به بررسی انواع متفاوتی از بیمه های درمانی در دسترس برای دانشجویان بین المللی در آلمان و هزینه های مربوطه می پردازد.

بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی در آلمان

دانشجویان بین المللی قبل از ورود به آلمان باید تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند.

پوشش درمانی قانوناً برای تمامی ساکنین آلمان، اجباری است حتی اگر یک فرد قصد اقامت برای یک ترم تحصیلی در آلمان را داشته باشد. دانشجویان زیر 30 سال مشغول تحصیل، می توانند برای بیمه درمانی دولتی تخفیف دار ثبت نام کنند، در حالی که دیگران بایستی به سایر راه های جایگزین برای پوشش بیمه، نگاهی بیاندازند مانند برنامه های خصوصی استاندارد.

هزینه بیمه درمانی دانشجویی در آلمان چقدر است؟

دانشجویانی که زیر 30 سال سن دارند، نیازی به پرداخت 7.3% سهم امنیت اجتماعی در بخش بیمه درمانی را ندارند، در مقابل، مجموعه تخفیف ماهانه ای به مبلغ 117.50 یورو (برای دانشجویان زیر 23 سال) و 120.34 یورو (برای دانشجویان 23 تا 30) سال وجود دارد که با هدف مراقبت بلند مدت، دو نوع بیمه درمانی اصلی و پرستاری را تحت پوشش قرار می دهد.

هزینه بیمه درمانی دولتی برای دانشجویان بین المللی در آلمان چقدر است؟

افراد بسیاری که برای تحصیل به آلمان مهاجرت می کنند نگران هزینه بیمه درمانی دولتی برای دانشجویان خارجی هستند که در آلمان تحصیل می کنند. خبر خوب اینکه برای دانشجویان بین المللی نرخ تخفیفی 117.50 یورو (برای دانشجویان زیر 23 سال) و 120.34 یورو (برای دانشجویان بین 23 تا 30 سال) هم برای دانشجویان بین المللی و هم آلمانی اجرا می شود.

بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی در آلمان: خصوصی یا دولتی؟

لازم است تمامی دانشجویان قبل از شروع ترم تحصیلی خود نسبت به دریافت کارت بیمه درمانی دانشجویی اقدام کنند؛ که هم برای دانشجویان ملی و هم بین المللی کاربرد دارد. توجه داشته باشید به دانشجویان بین المللی در صورتی که مدرکی برای اثبات تحت پوشش بیمه خصوصی یا دولتی بودن، نداشته باشید (یا این بیمه را از کشور مبدا خود اگر امکان دارد، فعال کنید)، تضمینی برای ویزای دانشجویی داده نخواهد شد. سایر ملیت ها باید مطمئن شوند تحت پوشش کامل بیمه درمانی هستند تا بتوانند ویزای تحصیلی دریافت کنند.

دانشجویان بالای 30 سال حق انتخاب بین بیمه درمانی دولتی و خصوصی را دارند. افرادی که به دنبال گزینه بیمه درمانی خصوصی هستند باید بررسی کنند کدام یک از انواع ثبت نام در سیستم دولتی و یا خصوصی برای آنها بهتر است. این امر بستگی به این موضوع دارد که آیا در طول تحصیل خود، مشغول به کار هستند یا خیر.

نحوه دریافت بیمه درمانی دانشجویی در آلمان

دانشجویان آلمانی ها می توانند بیمه درمانی دولتی را به راحتی دریافت کنند اما دانشجویان بین المللی باید قبل از مهاجرت خود به آلمان نسبت به این کار اقدام کنند. ما به شما پیشنهاد می کنیم شانس ثبت نام برای بیمه درمانی دولتی دانشجویی مشمول تخفیف را از طریق TK که یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین ارائه دهندگان بیمه در آلمان است، از دست ندهید.

بیمه درمانی مورد نیاز برای ویزای شما

اهمیت پوشش درمانی برای دانشجویان بین المللی را دست کم نگیرید. نه تنها این امر قانوناً اجباری است بلکه بدون داشتن بیمه درمانی نمی توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید.

بیمه درمانی TK برای دانشجویان خارجی در آلمان

شرکت بیمه درمانی Techniker Krankenkasse (TK) یکی از بزرگترین حامیان سلامت در آلمان است. TK پوشش درمانی دولتی برای درصد بزرگی از جمعیت آلمان را ارائه می دهد؛ در حقیقت بالای 8.8 میلیون نفر از طریق TK ثبت نام خود را تکمیل کرده اند.

یکی از مزایای بی شمار انتخاب TK این است که پشتیبانی تلفنی و آنلاین در 7 روز هفته را دارد و پورتال پشتیبانی و فرم درخواست به زبان انگلیسی می باشد.

هزینه بیمه درمانی دولتی برای دانشجویان بین المللی در آلمان چقدر است؟

پوشش بیمه دانشجویی از طریق پلتفرم TK، مبلغ استاندارد ماهیانه (مشمول تخفیف) 105.05 یورو (دانشجویانی زیر 23 سال) یا 106.93 یورو (دانشجویانی بین 23 تا 30 سال) برای درمان بلندمدت را ارائه می دهد که هر دو بیمه درمانی عمومی اصلی و پرستاری را در برخواهد داشت.

بیمه درمانی برای دانشجویان دوره های مقدماتی در آلمان

گاهی اوقات، از دانشجویان بین المللی خواسته خواهد شد که پیش از شروع مقطع تحصیلی خود در یک دوره مقدماتی شرکت کنند.

این امر ممکن است به این دلیل باشد که مدرک تحصیلی شما از یک کشور خاص توسط دانشگاه آلمان تایید نشده، بنابراین دپارتمان پذیرش از دانشجویان خواهد خواست که مهارت ها و دانش خود را از طریق شرکت در یک دوره آموزشی کوتاه مدت، به اثبات برسانند.

این امر در آزمون شناخته شده ای مانند Feststellungsprüfung به اوج خود می رسد و گذراندن این آزمون برای پیشرفت در دوره های کاملتر ضروری خواهد بود. تعدادی از دوره های کوتاه مدت زبان در دانشگاه ها نیز از زیرمجموعه های دوره های مقدماتی محسوب می شوند.

یک دوره آمادگی مقدماتی مسیری خوب برای یادگیری مهارت های ضروری زبان و به طور کلی آماده کردن افراد برای زندگی بلند مدت در آلمان می باشد. اکثر دوره های مقدماتی حدود یک ترم یعنی کمتر از یک سال به طول می انجامد. توجه داشته باشید افرادی که در دوره های آموزشی مقدماتی ثبت نام کرده اند واجد شرایط ثبت نام برای بیمه درمانی دولتی نیستند، اما همچنان لازم است تحت پوشش بیمه درمانی طبق قوانین آلمان قرار گیرند.

این بدان معناست که لازم است دانشجویان برای ثبت نام بیمه درمانی خصوصی در طول دوره آموزشی مقدماتی اقدام کنند. بعد از تکمیل موفقیت آمیز دوره های آموزشی و پذیرش در یک دانشگاه، دانشجویان می توانند برای بیمه درمانی دولتی از طریق ارائه دهندگان این بیمه از جمله TK اقدام کنند و از مزیت های نرخ تخفیف دانشجویی بهره مند شوند.

بیمه درمانی برای دانشجویان زبان در آلمان

تعدادی از دانشجویان، دوره های زبان را با هدف بهبود زبان آلمانی خود انتخاب می کنند که معمولا یک ترم یا یک سال است. دوره های آموزش زبان هم توسط افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند و هم افرادی که قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارند، انتخاب می شود. یک دوره آموزش زبان می تواند راهی عالی برای تطبیق بهتر با جامعه آلمان باشد.

درست مانند دوره های مقدماتی افرادی که در دوره های زبان آلمانی یا Studienkolleg شرکت می کنند، واجد شرایط استفاده از بیمه درمانی دولتی نیستند و لازم است که بیمه ای خصوصی برای طول دوره آموزشی خود داشته باشند. به محض شروع به کار یا پذیرش تحصیلی در دانشگاه ها، قادر خواهید بود برای بیمه درمانی دولتی ثبت نام کنید.

تعدادی از دوره های آموزشی زبان کوتاه مدت هستند، احتمالا به اندازه طول یک ترم یا کمتر. در این موارد، دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا (مانند نروژ، لیختن اشتاین و سوئیس) می توانند تحت پوشش کارت بیمه درمانی اروپایی یا EHIC قرار گیرند.

نکته ای برای دانشجویان از سایر کشورهای اروپایی

همیشه فرض را بر این نگذارید که به دلیل اینکه اهل کشورهای اتحادیه اروپا (یا نروژ، لیختن اشتاین یا سوئیس) هستید به صورت خودکار تحت پوشش بیمه قرار می گیرید. اغلب، لازم است که در خدمات مربوط به بیمه درمانی ملی از کشور مبدا خود ثبت نام کنید تا کارت بیمه درمانی اروپایی برای شما صادر شود. بدون این کارت، قادر به دسترسی به خدمات درمانی در آلمان نخواهید بود.

بیمه درمانی برای دانشجویان مبادله ای در آلمان

دانشجویانی که در آلمان از طریق برنامه مبادله دانشجو مانند برنامه های اراسموس، زندگی می کنند نیز قانونا باید تحت پوشش بیمه درمانی باشند. به دلیل اینکه طول مدت مبادله دانشجو می تواند به اندازه یک ترم باشد، گاهی ممکن است پوشش کارت بیمه درمانی اروپایی شما برای طول دوره مبادله، کفایت کند. برخلاف دوره های زبان یا مقدماتی، افرادی که در دوره های مبادله دانشجو به عنوان بخشی از یک مدرک دانشگاهی شرکت می کنند واجد شرایط بیمه درمانی دولتی با نرخ تخفیف دانشجویی می باشند.

ویزای دانشجویی در آلمان

همچنان لازم است اثبات کنید که تعدادی فرم پوشش بیمه درمانی را قبل از اخذ ویزای دانشجویی، پر کرده اید حتی اگر به عنوان یک دانشجوی مبادله ای به آلمان آمده اید.

بیمه درمانی برای دانشجویان مقطع دکترا یا PhD در آلمان

دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا نیز قانوناً لازم است که پوشش بیمه درمانی برای دوره ای که در آلمان زندگی می کنند داشته باشند.

از آنجایی که اکثر دانشجویان دکترا بالای 30 سال سن دارند، مشمول طرح تخفیف دانشجویی برای بیمه درمانی دولتی نیستند. این شرایط برای دانشجویان دکترا کمی پیچیده تر است، چرا که تعدادی از دانشجویان توسط دانشگاه استخدام می شوند در حالی که تعدادی دیگر خیر:

بیمه برای دانشجویان دکترا که توسط دانشگاه استخدام می شوند:

اکثر دانشجویان دکترا به وسیله دانشگاه به عنوان سخنرانان یا دستیاران پژوهشی استخدام می شوند که در این موارد به صورت اتومات در سیستم درمانی دولتی ثبت نام می شوند و سهم معمول 7.3% خود را می پردازند، کارفرما نیز 7.3% دیگر را پرداخت می کند.

به احتمال خیلی زیاد دانشجویان دکترا در موقعیت مذکور، به اندازه کافی درآمد خواهند داشت که به آنها اجازه انتخاب بیمه درمانی خصوصی را نیز بدهد. خبر خوب درباره استخدام شدن توسط دانشگاه این است که شخص شما ضرورتا نیازی به سازماندهی مراحل دریافت بیمه درمانی را ندارید چرا که به عنوان زیرمجموعه دانشگاه تحت پوشش بیمه قرار خواهید گرفت.

می توانید ارائه دهنده بیمه درمانی خود را انتخاب کنید:

به خاطر داشته باشید که حتی اگر به صورت خودکار توسط کارفرما ثبت نام شده باشید، همچنان می توانید از بین ارائه دهندگان بیمه های درمانی دولتی، دست به انتخاب بزنید. مطمئن شوید که قبل از انجام امور اداری به آنها اطلاع بدهید که خواهان ثبت نام در کدام یک از پلتفرم های ارائه دهنده بیمه هستید. سهم اصلی همان مقدار خواهد بود، اگرچه تمامی ارائه دهندگان اکنون اجازه شارژ سهم اضافی تا حداکثر 0.9 درصد را خواهند داشت.

دانشجویان دکترایی که توسط دانشگاه استخدام نشده اند:

اکثر دانشجویان دکترایی که در آلمان اقامت دارند توسط دانشگاه استخدام نمی شوند. افرادی که زیر 30 سال دارند امکان ثبت نام برای استفاده از طرح های تخفیف دانشجویی بیمه های درمانی دولتی را دارند که از طریق شرکت های بیمه ای همچون TK ارائه می شود. افرادی که بالای 30 سال دارند دو انتخاب دارند: آنها هم می توانند برای بیمه درمانی دولتی استاندارد از طریق کارفرمایشان ثبت نام کنند (که برای افرادی با کار پاره وقت عالی است) یا اینکه می توانند یک برنامه بیمه درمانی خصوصی را انتخاب کنند؛ این برنامه برای آن دسته از افرادی بهتر است که برنامه ای برای کار در طول زمان تحصیل خود در آلمان ندارند.

افرادی که به آلمان برای دوره ای کمتر از یک ترم دکترا سفر می کنند به سادگی می توانند از کارت پوشش بیمه درمانی اروپایی برای این مدت استفاده کنند.

بیمه درمانی برای دانشمندان مهمان در آلمان

لازم است پژوهشگران و دانشمندان مهمان نیز تحت پوشش بیمه درمانی باشند صرف نظر از اینکه اقامت آنها در آلمان چقدر کوتاه است. کسانی که از یک کشور اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا برای مهاجرت به آلمان اقدام کرده اند، بسته به مدت اقامت، ممکن است تحت پوشش کارت بیمه درمانی اروپا یا EHIC باشند.

ممکن است همچنین تحت پوشش شرایط بیمه درمانی خصوصی از کشور مبدا خود باشید اما ابتدا باید با شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه مشورت کنید زیرا قوانین آلمان دستورالعمل های دقیقی در مورد پوشش های مورد قبول خود دارد.

نکته ای برای دانشمندان مهمان

دانشمندان مهمان باید در نظر داشته باشند که برنامه های اختصاصی از قبل طراحی شده ای وجود دارد؛ این برنامه ها به طور خاص برای افرادی است که به عنوان دانشمند یا پژوهشگر مهمان در آلمان اقامت دارند. زمانی که نوبت به درخواست ویزای موقت شما می‌رسد، یک طرح اختصاصی دانشمند مهمان، قابل قبول خواهد بود.

سوالات متداول: بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در آلمان

دانشجویان آلمانی چطور بیمه درمانی دریافت کنند؟

قبل از ورود به آلمان باید بیمه درمانی قانونی را انتخاب و برای کارت عضویت آن درخواست بدهید. شرکت بیمه درمانی قانونی منتخب شما، اگر زیر 30 سال سن دارید و تاییدیه ثبت نام از یک دانشگاه آلمانی را دارید، بپذیرد.

اگر به آلمان قبل از روز شروع ترم، وارد شوید- معمولا 1 اکتبر و 1 آوریل هر سال- لازم است که بیمه دریافتی را برای مدت زمان بین ورود به کشور و شروع ترم تحصیلیتان خریداری کنید. بیمه درمانی گران نیست و زمانی که وارد کشور شوید، دردسر شما کمتر خواهد بود. به عنوان یک قانون، شهروندان اتحادیه اروپا به این نوع بیمه نیازی ندارند.

هزینه بیمه درمانی در آلمان برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟

بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی با یک شرکت بیمه درمانی دولتی، هزینه ای حدود 108.81 یورو (دانشجویان زیر 23 سال) و 110.69 یورو (دانشجویان بین 23 تا 30 سال) در ماه خواهد داشت.

آیا بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در آلمان رایگان است؟

بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در آلمان به طور کلی رایگان نیست. هزینه ها بستگی به نوع پوشش های بیمه درمانی، برنامه بیمه درمانی و شرکت ارائه دهنده بیمه دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *