بعد از ویروس کرونا:نقش مهاجران در بهبود وضعیت اقتصادی کانادا مهم است.

ویروس کرونا تأثیر مخربی بر اقتصادهای جهان دارد.صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ ، ۳ درصد کوچکتر شود ، و این یادآور دهه ۳۰ میلادی است (Great Depression)   بزرگترین بحران و رکورد مالی قرن بیستم

چند روز قبل از اعلام محدودیت های سفر به خاطر شیوع  COVID-19 ، کانادا گفت که قصد دارد  از یک  میلیون مهاجر بین سال های ۲۰۲۰-۲۰۲۲ استقبال می کند ، عمدتا برای رشد اقتصادی این کشور.

البته ، اندک مقامات دولت کانادا در زمان اعلام این مطلب از افتادن اقتصاد جهانی به سمت چنین  سرآشیبی کرونا خبر داشتند.

 

آیا کانادا باید از مهاجران بیشتری استقبال کند؟

وضعیت کنونی ممکن است این سؤال را به وجود آورد که آیا کانادا باید به برنامه های مهاجرتی خود ادامه دهد یا آن را عقب بیندازد.

شکی نیست که COVID-19 کانادا را به تجدیدنظر کردن در اهداف مهاجرتی خود بر خواهد انگیخت.با این حال ، سیاست اقتصادی صحیح نخواهد بود که میزان مهاجرت به کانادا را به طرز چشمگیری  پس از بحران ویروس کرونا کاهش پیدا کند.دلیل این امر این است که کانادا بیش از گذشته به مهاجران نیاز دارد تا رشد اقتصادی خود را ارتقا بخشد.

 

چرا کانادا به مهاجران بیشتری احتیاج دارد؟

تمایل کانادا برای استقبال از بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ مهاجر در هر سال به منظور کاهش مشکلات جمعیتی(پیری جمعیت)  این کشور است.

کانادا یکی از پایین ترین نرخ تولد در جهان و یکی از پیرترین جمعیت جهان را دارد. هرچه بیشتر کانادایی ها بازنشسته شوند ، از آنجایی که این کشور صاحب فرزند کافی نیست ، برای جایگزینی آنها در بازار کار تلاش خواهد کرد. اینجاست که مهاجرت ناجی کانادا خواهند بود

مهاجرت از دهه ۱۹۹۰ عامل اصلی رشد جمعیت کانادا بوده و تا اوایل دهه ۲۰۳۰ تنها عامل اصلی رشد جمعیت کانادا خواهد بود.رشد جمعیت بسیار مهم است زیرا باعث رشد نیروی کار می شود. دو راه برای گسترش و رشد اقتصادی اضافه کردن نیروی کار بیشتر و افزایش بهره وری نیروی کار است.

امروز ، مهاجرت مسئول رشد  کل نیروی کار کانادا در یک سال  را به خود اختصاص می دهد. این بدان معنی است که اگر کانادا مهاجران کمتری را بپذیرد، رشد اقتصادی خود را محدود کرده است

 

 

کانادا بهبود اقتصادی کاملی را شاهد خواهد بود؟

اجماع اقتصاددانان این نظر را دارند که  اقتصاد كانادا و جهان پس از كاهش اقدامات فاصله گذاری اجتماعی ، باید خیلی سریع به حالت قبل برگردند.

این بدان معناست که بیشتر کانادایی ها دوباره به سر کار خود باز می گردند و همچنین فرصت های شغلی بیشتری برای مهاجران فراهم می شود.تا قبل از شیوع کرونا نرخ بیکاری در کانادا در پایین تر حد خود قرار داشت و همچنین اقتصاد کانادا نیز در بهترین وضع خود پس از بحران مالی ۲۰۰۸ قرار داشت. به یاد داشته باشید که کانادا حتی پس از آن بحران ، سطح بالایی از مهاجرت را حفظ کرد ، که در عین حال تصمیم صحیح اقتصادی بود.

یکی از دلایل قابل توجه پایین بودن نرخ بیکاری قبل از کرونا این است که  ، چندین میلیون نفر از کانادایی ها بازنشسته شدند و همین امر باعث کمبود نیروی کار  در کانادا هنگام  گسترش اقتصاد این کشور شد . این به نفع نیروی کار متولد کانادا و مهاجران بود.

به طور مشابه ، نیروی کار متولد کانادا  و نیروی کار خارجی مهاجر نیز از ترمیم اقتصاد کانادا بعد از تمام شدن بحران کرونا  بهره می گیرند در سالهای آینده ، واقع بینانه است که انتظار داشته باشیم كانادا دوباره با كمبود نیروی کار برخورد خواهد کرد  زیرا باز هم به تعداد بازنشسته ها در سال های پیش رو افزوده خواهد شد

مهاجران به ایجاد مشاغل بیشتر پس از ویروس کرونا کمک می کنند؟

اقتصاد کانادا با دشواری هایی روبرو است و روزهای سختی را می گذراند ، اما مهاجرت نقش مهمی در حمایت از بهبود اقتصادی کانادا خواهد داشت زیرا مهاجران به پر کردن شغل های تازه ایجاد شده و همچنین حمایت از اشتغال زایی از راه های دیگر ، کمک می کنند.

Statistics Canada اعلام کرد که مهاجران تمایل بالایی به راه اندازی مشاغل دارند. این موسسه در یکی از مطالعات اخیر خود دریافت که  ، که کارآفرینان مهاجر بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ ،  ۲۵ درصد مشاغل جدید در بخش خصوصی ایجاد کرده اند ، حتی اگر ۱۷ درصد از شرکتهای مورد مطالعه را تشکیل دهند. به عبارت دیگر ، کارآفرینان مهاجر در زمینه اشتغالزایی ، از حریفان خود سبقت می گیرند.

از این رو ، کارآفرینان مهاجر پس از ویروس کرونا مشاغل ایجاد می کنند که همین مشاغل جدید برای کانادایی ها هم اشتغال زایی خواهد داشت.

سرانجام ، مهاجران با پس انداز وارد کانادا می شوند كه این امر به تقویت فعالیت های اقتصادی برای ایجاد اشتغال در كانادا بسیار مهم است و همچنین به چرخاندن چرخ اقتصاد کانادا کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال  دانشجویان بین المللی را در نظر بگیرید. طبق اعلام دولت فدرال ، بیش از ۶۰۰٫۰۰۰ دانشجو بین المللی در کانادا هر سال بیش از ۲۲ میلیارد دلار در فعالیت اقتصادی کمک می کنند که این سرمایه برای حدود  ۲۰۰٫۰۰۰  کانادایی ها شغل ایجاد می کند.

کانادا بالغ بر ۸ میلیون مهاجر دارد ، کسانی که حتی بیشتر از دانشجویان بین المللی در رشد اقتصادی و اشتغال زایی نقش دارند.