انگشت نگاری ویزای کانادا

انگشت نگاری

انگشت نگاری یا بیومتریک

انگشت نگاری برای سفارت کانادا یکی از اساسی ترین مراحل برای درخواست انواع ویزای این کشور از جمله ویزای اقامت موقت و اقامت دائم می باشد و تمامی متقاضیانی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق ویزای توریستی، تحصیلی، کاری و برنامه های اقامت دائم مانند اکسپرس اینتری را دارند باید به یکی از دفاتر VAC مربوط به سفارت کانادا برای انجام این امر مراجعه کنند. متاسفانه این دفاتر در ایران برای کشور کانادا وجود ندارد؛ و هموطنان عزیز برای انجام این مراحل باید به یکی از مراکز درخواست ویزا یا visa application center یا VAC که در کشورهای اطراف همچون ترکیه، امارات متحده عربی، ارمنستان، گرجستان، عراق و … وجود دارد، مراجعه کند.

مدارک لازم برای انگشت نگاری:

اگر به صورت آنلاین برای پروسه درخواست انگشت نگاری اقدام کرده اید می توانید هزینه مربوط به ویزا و انگشت نگاری را هم به صورت آنلاین پرداخت کنید. بعد از پرداخت این مبلغ که برای درخواست ویزاهای مختلف، متفاوت است، رسیدی بارکد دار به شما به همراه نامه ای جهت مراجعه به VAC ارائه می شود که بر اساس آن متقاضی فقط 30 روز مهلت خواهد داشت که برای پروسه انگشت نگاری به دفاتر مربوطه مراجعه کند. همراه داشتن نامه و رسید مذکور به صورت پرینت شده در دفاتر VAC ضروری است.

هزینه برای هر متقاضی 85 دلار کانادا می باشد و اگر برای ویزای توریستی خانوادگی باشد ماکسیمم هزینه 170 دلار می باشد.

شاید برای شما مفید باشد: گام به گام مراحل انگشت نگاری ویزای کانادا

اگر برای ویزای تحصیلی کانادا یا همان ویزای دانشجویی اقدام کردید به جز هزینه انگشت نگاری مبلغی را باید به عنوان بررسی پرونده درخواست ویزای دانشجویی یا استادی پرمیت به مبلغ 150 دلار کانادا است نیز واریز کنید و به عنوان مثال یک فرد مجرد برای ویزای دانشجویی باید مبلغ 235 دلار پرداخت کند. ( 150 دلار کانادا برای استادی پرمیت و 85 دلار کانادا برای انگشت نگاری )

نکات مهم:

 • حتما هنگام مراجعه به دفاتر باید نامه بیومتریک، رسید پرداخت مبلغ و پاسپورت خود را همراه داشته باشید.
 • اگر روی دست و یا صورت خود خالکوبی دارید آن را باید پاک کنید.

پروسه انگشت نگاری حدود 5 دقیقه طول خواهید کشید و فرد متصدی از شما با دوربین یک عکس خواهد گرفت و از شما خواهد خواست که انگشتانتان را بر روی یک صفحه شیشه ای دارای سنسور به نام فینگر پرینت قرار دهید؛ اثر هر 10 انگشت شما ثبت خواهد شد.

موارد مهم:

 • افراد بالای 18 سال و کمتر از 14 سال نیاز به انگشت نگاری ندارند
 • افراد مقیم کشور کانادا
 • افراد دارای پاسپورت کانادایی
 • دیپلمات ها

بعد از پروسه انگشت نگاری باید منتظر پاسخ درخواست ویزای خود باشید در صورت مثبت بودن پاسخ باید برای دریافت مهر برچسب ویزا به سفارت کانادا مراجعه کنید و یا می توانید پاسپورت خود را از طریق شرکت های مهاجرتی پیکاپ کنید.

برای مشاهده کل دفاتر انگشت نگاری سفارت کانادا به این لینک مراجعه کنید.

مراکز انگشت نگاری نقشی در فرآیند تصمیم گیری برای ویزای شما ندارند و به شدت از ارائه هر گونه توصیه ای مربوط به ویزا منع شده اند.

تمامی تصمیمات مربوط به درخواست های ویزا توسط افسران مهاجرت کانادایی در اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا یا IRCC گرفته می شود.

مراکز درخواست ویزا نماینده دولت کانادا نیستند بلکه توسط شرکت های خصوصی و سازمان های بین المللی مدیریت می شوند. تنها اختیاراتی که به آنها واگذار شده، ارائه خدمات اختصاصی به متقاضیان انواع ویزای کانادا ست که تحت شرایط قرارداد رسمی با اداره مهاجرت کانادا یا IRCC منعقد شده است.

حفاظت از اطلاعات شخصی متقاضیان، جزو الزامات اولیه ای است که هنگام انتخاب مرکز ارائه دهنده خدمات VAC توسط دولت کانادا مطرح می شود. هر VAC باید از اطلاعات شخصی متقاضیان به صورت کامل محافظت کند. هرگونه عدم رعایت شرایط قرارداد رسمی بین دولت کانادا (GC) و ارائه دهنده خدمات VAC می تواند منجر به لغو قرارداد شود.

اگر مشکوک هستید که حریم خصوصی شما نقض شده است، نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی را به اداره مهاجرت کانادا گزارش دهید.

خدمات مراکز انگشت نگاری

تمامی مراکز انگشت نگاری باید:

 • پاسپورت و اسناد تصمیم گیری را به صورت ایمن به شما برگرداند.
 • دسترسی به کامپیوتر برای درخواست آنلاین

برخی از مراکز درخواست ویزا

 • ارائه خدمات عکس و کپی درخواست
 • ارائه آپدیت ها از طریق پیام متنی
 • قبول پرداخت هزینه درخواست ویزا در مراکز VAC
 • پذیرش اسناد سفر درخواست های اقامت دائم

بایومتریک برای چه کسانی ضروری است؟

برای ایرانی هایی که تابحال بایومتریک انجام نداده اند:

در صورتی که درخواست ویزای توریستی، مجوز تحصیلی یا کاری دارید:

باید قرار ملاقات خود را در یکی از دفاتر VAC کانادا جهت انجام بایومتریک هماهنگ کنید.

 • تنها در صورتی می توانید بایومتریک خود را انجام دهید که نامه ای از جانب VAC دریافت کنید و ادامه فرآیند را برای شما توضیح داده باشد.
 • جهت دریافت این نامه، هزینه بایومتریک را زمانی که درخواست خود را ارسال می کنید، پرداخت نمایید.

در صورت درخواست در یکی از مراکز درخواست ویزا یا VAC:

 • اگر قرار ملاقاتی را رزرو کرده باشید، می‌توانید هنگام ارسال درخواست پستی در VAC، بیومتریک خود را ارائه دهید.
 • اگر تصمیم به درخواست آنلاین در یکی از مراکز درخواست ویزا یا VAC گرفته اید، باید منتظر بمانید تا نامه ای دریافت کنید که به شما ادامه فرآیند را اطلاع دهد. به محض دریافت این نامه، می توانید به VAC جهت انجام بایومتریک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که بایومتریک هر 10 سال یک بار باید انجام شود. بنابراین اگر از آخرین بایومتریک شما بیش از 10 سال می گذرد، نسبت به انجام دوباره آن اقدام نمایید.

هر گونه سوالی در رابطه با فرآیند درخواست انواع ویزای کانادا، توریستی، تحصیلی یا کاری و در رابطه با فرآیند بایومتریک یا انگشت نگاری داشتید، با شماره 05131071 و یا تلفن همراه 09120920268 تماس حاص فرمایید.

در صورت تمایل به بررسی پرونده تان به صورت تخصصی می توانید وقت مشاوره آنلاین و یا حضوری خود را از طریق صفحه اصلی همین وبسایت و صفحه رزرو مشاوره انجام دهید. همکاران ما همیشه پاسخگوی شما هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *